Dorastenecká liga

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Dorastenecká liga

Odoslaťod Július Gajarský Ne Feb 07, 2016 11:20 pm

Nespomenul som KŠN - ale tí sa ani v minulosti, keď mala byť DL atraktívnejšia nezapájali - a v súčasnosti - aj keď Miro bude asi oponovať - ale jednoducho dva tri roky dozadu družstvo na to, aby hrali o absolútnu špičku v DL proste nemali... Ďalšie družstvá čo sa v DL presadili - Košice, St. Ľubovňa, Komárno .. či iné tiež v nemôžu postaviť dlhodobejšie silnú generáciu tak, aby boli úspešní každý ... Ale to je v mládežníckych kategóriách prirodzené
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Július Gajarský Ne Feb 07, 2016 11:31 pm

Ešte na doplnenie - aby bolo konkrétnejšie o čom sa bavíme linky na finále DL
2010
http://www.chess-results.com/tnr34957.aspx?lan=4&art=1&wi=821
2009
http://www.chess-results.com/tnr21961.aspx?lan=4&art=1&wi=821
2008
http://www.chess-results.com/tnr13717.aspx?lan=4&art=1&wi=821

Posledných 5 ročníkov, čo sa hralo finále DL ako FIDE turnaj som uviedol pred pár dňami - staršie som nehľadal...
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod hovadzina Po Feb 08, 2016 8:59 am

a ja sa pytam, dokedy bude este toto individuum otravovat toto forum svojimi nenavistnymi psychopatickymi prispevkami :?:

v rozpore s pravidlami fora su vsetky jeho prispevky urazlive, ohovaracie a nenavistne, co znamena, ze admin ho uz davno mal vylucit z komunity snaziacej sa diskutovat vecne :!:

dokedy maju ostatni citatelia znasat chaoticke "prispevky" zjavne naruseneho cloveka, ktory je v civilnom zivote outsiderom , jeho skutocne povolanie je - "syn" :!: ziadne ine nema, sam sa izoluje od normalnych ludi...

uz aj jeho najblizsi nad nim zlomili palicu, ked nedodrziava liecbu
hovadzina

Založený: Po Okt 05, 2015 10:46 am

Odoslaťod Martin Huba Po Feb 08, 2016 9:28 am

Julo atraktivita tovaru sa meria cenou, akú som ochotný za tento tovar zaplatiť.

Ligy sú atraktívne, lebo aj keď som kedysi presadil zvýšenie štartovného, aby sa dorovnala strata na cenách a odmenách riaditeľov súťaží, kluby platili a platia aj ďalej.

DL nie je atraktívna, lebo SŠZ platí na naše pomery nemalé peniaze aby sa aspoň ako tak hrala. Test atraktívnosti by bol ak sa zrušia dotácie na smiešne kilometrovné...

Koľko družstiev by potom túto súťaž hralo?

Ďalšia otázka je, prečo nehrajú tí najlepší?

Lebo je DL nielen neatraktívna pre kluby ale je neatraktívna aj pre hráčov čo niečo chcú v šachu dosiahnuť.

Ale ako som písal DL je len jedna malá a podľa mňa nepodstatná časť problematiky mládežníckeho šachu. Ak sa má zabrániť prestarnutiu a vyhynutiu klubov, bude sa musieť pristúpiť skôr či neskôr k povinným mládežníckym šachovniciam, alebo mať pripravené varianty s redukciou líg. Trh s hráčmi nebude existovať pokiaľ nebude platiť tvrdý tabuľkový systém za prestupy v závislosti od výšky elo... Jedine peniaze klubov dnes môžu motivovať na prácu s mládežou a nenahradí ich ani štát ani SŠZ.

A kluby nemajú dnes žiadnu motiváciu. Hráči si chcú prirodzene zahrať a čo bude s ligami ak sa im hrať nebude chcieť ich prirodzene nezaujíma. Na to by tu mal byť SŠZ aby bol pripravený.

Treba sa poučiť od iných športov, hlavne futbalu.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod wlk1977 Po Feb 08, 2016 11:42 pm

Bez mučenia sa priznávam, že som bol na Mikuláša v Londýne na výlete. Pozrel som si Big Ben, Greenwich, Tower Bridge, povozil sa do sýtosti metrom, vyskúšal londýnske puby a ochutnal puding a fish and chips. Z pár dní toho človek veľa nestihne.
Jaj hej, ešte som sa zúčastnil aj konferencie, v archíve spravodajstva je o tom niekde aj článok: Konferencia Chess in Schools and Communities Londýn 2015. Neboli sme tam traja, už len na fotke k článku sme štyria Slováci a ďalší traja sa v tom čase túlali v Hyde Parku a ďalšie mladé slečny hrali v tom čase open od dohľadom reprezentačného trénera http://chess-results.com/tnr197807.aspx ... =30&wi=821. SŠZ to stálo 0 Eur.
Späť k DL, lebo to je témou tohto fóra. SŠZ sa pri zavedení druhých licencií zaviazal, že príjmy z nich bude smerovať do mládeže. Idú naozaj tam? Keď už je tŕňom v oku tých pár stoviek, čo idú na podporu GPX a DL? Systém DL je možno v očiach laikov archaický, avšak aj v ňom ešte stále vyhráva najlepšie družstvo, ktoré splní nutnú podmienku úspechu v súťaži, teda sa do nej aspoň prihlási a zúčastní sa. A dotovaní sú (nedostatočne, ale aspoň spravodlivo) tí najúspešnejší, ktorí s mládežou dlhodobo pracujú. Kritika je oprávnená, určite je čo vylepšovať, ale lepší systém nenavrhol nik. Ak by sa dotácia zrušili, na účte zväzu by zostalo o pár eur naviac, ale tiež by pochoval ďalšiu zo svojho mála činností. V prípadnej účasti víťaza DL na WYCO nevidím problém, keďže sme tento rok usporiadateľmi, môžeme postaviť takmer ľubovoľný počet družstiev. BŠZ v minulosti symbolicky podporil účasť družstva na WYCO v Gyori, asi by to nemusel byť problém ani tento rok.
Máme aj jednorazový Open http://chess-results.com/tnr172365.aspx?lan=1, http://chess-results.com/tnr133399.aspx?lan=1, http://chess-results.com/tnr101214.aspx?lan=1 s takmer konštantným počtom 14-15 družstiev aj s nadpolovicou zahraničných - to nechce byť kritika, naopak LŠŠ si zaslúži najväčšie uznanie za svoje aktivity, ale reálny obraz mládežníckeho šachu na Slovensku. DL sa aspoň zúčastňuje ďaleko viac slovenských tímov.

Norbert, nemáš pravdu. Na Konferenciu SŠZ by 200 ľudí neprišlo. Systém Kirsan na Slovensku nefunguje, nemá kto platiť úplatky. Aj tých 40 delegátov pomaly prosíme na kolenách, aby sa zúčastnili a hlasovali. Súčasný systém orgánov SŠZ je možno brzdou, ale brzda sa používa, keď niekam klesáme a nie keď stúpame.

Wlk, hrdý dlhoročný člen SK Amateure Wien.
wlk1977

Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Odoslaťod Martin Huba Št Feb 11, 2016 9:00 am

Vidím, že Hujer mi vymazal príspevok...asi Transparentnému Riabovovi nechutí pravda :) .

Dorastenecká liga je prežitý produkt....málo muziky za veľa peňazí...
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod yuri Št Feb 11, 2016 9:14 am

no, kopa prispevkov bola presunuta... co je aj spravne, lebo s temou debaty nesuviseli, tak boli presunute do suvisiacej debaty (tvoj posledny a tento moj tam asi skocia tiez).
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Martin Huba Št Feb 11, 2016 9:28 am

Súhlasím, že súdruhovia nesúdružsky kritické príspevky presunú na tajné miesto v rámci pripravovaného Transparentného balíčka poučeného z krízového vývoja... :)
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod Mato Pagerka Št Feb 11, 2016 10:48 am

Oni si asi vážne myslia žesa tam udržia bez práce.

Teda Riabov pracuje. Pardon
:)
Mato Pagerka

Založený: Št Nov 12, 2015 8:17 pm

Odoslaťod sklamanysachista Št Feb 11, 2016 4:52 pm

Pán Huba, toto čo tu s Pagerkom píšete nie sú kritické príspevky, ale arogantné a urážlivé príspevky plné nenávisti :(
sklamanysachista

Založený: So Nov 30, 2013 11:02 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.