Riadenie ligových súťaží

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Riadenie ligových súťaží

Odoslaťod Július Gajarský Pi Mar 25, 2011 6:23 pm

Pomaly sa blíži záver ligových súťaží v sezóne 2010/2011. Niektoré súťaže už skončili, ďalšie končia v priebehu najbližších týždňov a tak je čas na hodnotenie. Nielen výsledkov jednotlivých družstiev, ale aj organizácie líg či ich kvality...

Veľmi dôležitú prácu robia riaditelia ligových súťaží. Zvyčajne od nich - ich práce - najviac záleží, ako súťaž hodnotí...

V tejto súvislosti musím pochváliť riaditeľa 4.ligy A21 (Trnavský kraj - sever) Rasťa Diviaka. Súťaž mal plne pod kontrolou, odvádzal profesionálnu robotu, bolo vidieť, že práca ho baví...
Nielenže v priebehu súťaže promptne uverejňoval výsledky hneď po skončení zápasov (a už o druhej, tretej boli výsledky na ChessResults...) http://chess-results.com/tnr38476.aspx?lan=4 . ale aj včas posielal spravodaje z jednotlivých kôl - samozrejme doplnené partiami...
A ako čerešnička na torte bol záverečný spravodaj, doplnený o hodnotenie súťaže -i jednotlivých družstiev - nedá mi (verím, že sa za mňa on ani nikto ďalší nenahnevá...), aby som ten spravodaj tu neuverejnil (necelých 5 dní po "odpískaní" posledného zápasu...)

Najskôr z mailu:

Vážení šachoví priatelia,
v prílohe Vám posielam záverečného Spravodajcu 4.ligy A21 a kompletné partie.
Dovolil som si priložiť aj stručný komentár s hodnotením jednotlivých družstiev.
Pokiaľ by sa Vám moje hodnotenie nepáčilo, neberte ho prosím vážne, je to len
môj subjektívny pohľad.

Ďakujem Vám sa výbornú spoluprácu a teším sa na nový ročník súťaže!

S pozdravom
Rastislav Diviak


4.liga A21-sever, ročník 2010/2011 – hodnotenie

Ďalší ročník 4.ligy A21 je za nami. Priniesol množstvo zaujímavých zápasov, niekoľko prekvapení, ale nakoniec sa naplnili papierové predpoklady.
Pri pohľade na predsezónne súpisky bolo zrejmé, že medzi favoritov súťaže budú patriť obe družstvá Osuského (CVČ Senica a Osuské D), Dragon Senica a skalické družstvá. O záchranu mali podľa priemerného ratingu bojovať staronový účastník zo Smoleníc, Kopčany a Vrbové B. Otáznikom bolo mladučké družstvo z Modranky.
Hneď v prvom kole zakoplo Osuské D v Piešťanoch, čím domáci dokázali, že s nimi treba počítať. CVČ Senica po šťastnom víťazstve v Chtelnici zdolalo doma Piešťany a spolu s juniormi z Modranky a senickými „Drakmi“ sa usadilo na čele tabuľky. Asi rozhodujúcim bolo 9.kolo – CVČ Senica zdolalo Modranku a Osuské D zvíťazilo nad Dragonom. V ďalšom kole dosiahlo Osuské D prehralo a keďže CVČ remizovalo s Dragonom, stalo sa už po 10 kolách víťazom súťaže.
Na opačnom konci tabuľky sa od začiatku pohybovala trojica Kopčany, Smolenice, Vrbové B. Obzvlášť katastrofálny štart malo družstvo Vrbového B, keď prvý bod získalo až v 6.kole. Potom ale hráči z rodiska Mórica Beňovského prepli na vyšší rýchlostný stupeň, v druhej polovici súťaže boli najlepším družstvom a vďaka tomu skončili v pokojných vodách tabuľky so 14 bodmi. Priamy súboj o 11. miesto, ktoré dáva šancu na záchranu, sa uskutočnil v poslednom kole. Kopčany mali pred Smolenicami dvojbodový náskok, takže v zápase im stačila aj remíza. Nenechali však nič na náhodu, zvíťazili presvedčivo 4:1 a po roku poslali súpera späť do 5.ligy.

Hodnotenie jednotlivých družstiev:

1. CVČ Senica – 24b. (skóre 34)
Favorizované družstvo CVČ Senica prežilo drámu hneď v prvom kole – k tesnému víťazstvu v Chtelnici pomohlo aj šťastie. Nasledovali výhry s Piešťanmi a Osuským D, dve remízové zakopnutia v Skalici a zvládnutý kľúčový zápas s mladíkmi z Modranky. Remíza s Dragonom znamenala istotu postupu do 3.ligy. V poslednom kole tak dostala šancu výrazne omladená zostava, ktorá napriek slušnému bojovnému výkonu na skúsených súperov nestačila. Hviezdou družstva bol Rudolf Diviak, ktorý vyhral všetkých 5 partií, veľmi dobre zahrali aj Dušan Hečko (3/4), Rastislav Nemečkay (5,5/8) a Tomáš Danada (5,5/9).

2. Osuské D – 22b. (skóre 37,5)
Druhý z papierových favoritov mal po slabšom začiatku po 3 kolách na konte len 3 body a zdalo sa, že vôbec nebude atakovať medailové priečky. Nasledovalo však výrazné zlepšenie a po 9.kole sa Osuské D dostalo na 2.miesto, ktoré udržalo až do konca. Najväčšou oporou bol Pavol Perička, ktorý sa so ziskom 6,5/7 stal podľa percentuálneho hodnotenia (rátajú sa len hráči, ktorí odohrali aspoň polovicu partií) najlepším hráčom celej súťaže. Veľmi slušne zahrali aj Juraj Sadloň (6/8), Tomáš Perička (3/4), Branislav Škápik (4,5/7) a talentovaní bratia Spačkovci – Oliver (5,5/9 na prvej šachovnici) a Marcel (6,5/10). Osuské D malo zo všetkých družstiev najlepšie skóre. Prispeli k tomu aj tri víťazstvá 5:0.

3. Piešťany C – 21b. (skóre 33,5)
Piešťany potvrdili, že patria medzi najlepšie štvrtoligové družstvá. V úvodnom kole zdolali favorizované Osuské D, počas celej súťaže sa držali na popredných priečkach a nakoniec obsadili zaslúžené tretie miesto. Hviezdou prvej polovice sezóny bol Ľubomír Nedorost s 5 bodmi z 5 partií, od 6.kola však nehral. Výborne zahrali aj Pavol Oravec (6,5/8), Rastislav Sedlák (6,5/9). Vladimír Orviský (4,5/6) a Vladimír Gubiš (4/6).
4. Dragon Senica – 19b. (skóre 28)
„Draci“ nepochybne patrili medzi favoritov súťaže. Keď nastúpili v základnej zostave, boli silným súperom pre každého. Počas celej sezóny sa držali v popredí, slabší záver (1 bod z posledných 3 kôl) znamenal pokles na 4.miesto. Výborný úvod sezóny mal Ján Beran ml., ktorý začal štyrmi výhrami, potom sa mu však darilo menej. Solídne zahral jeho otec Ján Beran st. (3,5/5), aj prvé dve šachovnice Miroslav Lánik (5,5/10) a Martin Pálka (5,5/11).

5. Skalica C – 17b. (skóre 30,5)
Družstvo zložené zo skúsených hráčov malo možno vyššie ambície, než umiestnenie v strede tabuľky. Nečakané prehry s Kopčanmi a s Modrankou však zobrali Skaličanom dôležité body. Vysoké víťazstvo nad „omladeným“ CVČ Senica v poslednom kole nakoniec pomohlo družstvu k 5.miestu. V minisúboji troch skalických družstiev bolo „céčko“ najúspešnejšie. Najväčšou oporou bol Ivan Vépy, ktorý získal 8,5 bodu z 10 partií.

6. Modranka jun. – 15b. (skóre 23)
Najmladšie družstvo súťaže bolo zároveň najpríjemnejším prekvapením. V Modranke sa začali pred pár rokmi intenzívne venovať mladým šachistom. Prvé výsledky sa už dostavili, v budúcom ročníku budú mladíci z Modranky patriť k favoritom súťaže. Každopádne boli výrazným oživením a bolo veľkou chybou, ak ich niekto podcenil. Po 6.kole bola Modranka dokonca na čele tabuľky, napriek 5 prehrám po sebe nakoniec obsadili solídne 6.miesto. Výborne sa s prvou šachovnicou popasoval Matúš Mackovič (5/7), veľkou nádejou je aj 11-ročný Rasťo Kavoň (7/10).

7. Skalica B – 14b. (skóre 28)
Mladé skalické družstvo sa celý čas pohybovalo okolo stredu tabuľky, o vyrovnanosti jeho stretnutí svedčí aj 5 remíz. Jednou z nich Skaličania zobrali body aj favorizovanému CVČ Senica. Výborne zahrala na prvej šachovnici Veronika Brisudová (6/10), čím potvrdila, že titul majsterky Trnavského kraja je v správnych rukách. Slušné výkony podávali aj bratia Haraštovci – Juraj (5,5/11) a Marián (6,5/10).

8. Vrbové B – 14b. (skóre 26,5)
Po 5 kolách bolo družstvo z Vrbového na poslednom mieste bez bodu a málokto veril, že sa ešte zachráni. V druhej polovici súťaže však ako keby nastúpil úplne iný tím, nakoniec je z toho 14 bodov a úplne pohodlná záchrana. Všetci hráči mali pomerne vyrovnané výsledky, solídne zahral na prvej šachovnici Peter Smrek (4,5/9), viac šancí možno mohol dostať Pavol Bajcar (3/4).

9. Chtelnica – 14b. (skóre 26)
Chtelnica je tradičným účastníkom 4.ligy. Lepšiu formu malo družstvo v prvej polovici súťaže, záver bol trochu slabší. Hviezdou družstva bol Bystrík Pripko (7,5/10), ktorý začal siedmimi výhrami! Veľmi slušne zahrali aj Miroslav Kupkovič (5,5/8) a Ján Piešťanský (4,5/8).

10. Skalica D – 14b. (skóre 25,5)
Druhé skúsené skalické družstvo asi očakávalo lepšie umiestnenie. Niekedy sa darí viac, niekedy menej. Výborné výkony podával Ivan Kubiš (8,5/11).
11. Kopčany – 8b. (skóre 20,5)
Kopčany pravdepodobne vstupovali do súťaže s cieľom zachrániť sa. Už po žrebovaní sa dalo predpokladať, že kľúčový zápas príde až v poslednom kole. Kopčany aj vďaka výhre nad Skalicou C vstupovali do posledného stretnutia s drobnou výhodou. Rozhodujúci duel v Smoleniciach zvládli veľmi dobre, zvíťazili 4:1 a vyhli sa poslednému miestu. Či to bude stačiť na záchranu, to ukáže až záver vyšších súťaží. Solídne výsledky dosiahol aj napriek zdravotným problémom Oto Kovárik (4,5/9), dobre zahral aj Ján Písecký (5/9).

12. Smolenice – 3b. (skóre 17)
Smolenice sa po roku vrátili do 4.ligy, ale súťaž bola jednoducho nad ich sily. Solídne výsledky Jána Kičinju (5/10), Jozefa Kurinca (4,5/9) a Mariána Fornera (2,5/4) stačili len na zisk 3 bodov za tri remízy. Každopádne budeme Smoleniciam držať palce, aby zabojovali o návrat do 4.ligy.


Rastislav Diviak
Riaditeľ 4.ligy A21-sever
Prílohy
4.liga A21 2010-11, 11.kolo.rtf
Partie posledného kola
(16.14 kB) Stiahnutá 453 krát
4.ligaA21_Sprav2010-11.xls
Spravodaj
(208 kB) Stiahnutá 436 krát
4.PGN
Partie 4.ligy A21 2010/2011
(234.86 kB) Stiahnutá 411 krát
Július Gajarský
 
Príspevky: 1487
Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Re: Riadenie ligových súťaží

Odoslaťod Július Gajarský So Jan 26, 2013 5:58 pm

Po nejakom čase pripájam príspevok o ligových súťažiach - ich riadení...

Príkladom môžu byť aj nižšie súťaže, kde sa trvdo bojuje o každý bod - ale dostávajú tu príležitosť i tí čo so šachom ešte len začínajú či tí, čo hrajú len pre potešenie - až po tých najstarších seniorov...

Ako to ide v 5.lige TT-HC-PN - aj zásluhou riadenia súťaže KŠZ Trnava (a riaditeľom súťaže V.Hagarom)- veď napr. výsledky dnešného 7.kola boli na internete už pred 16:00 http://www.chess-results.com/tnr81430.aspx?art=3&rd=7&lan=4&wi=821


A ešte pohľad na dnešný zápas v Modranke - a hoci naše družstvo prehralo, mám z tohto dňa dobrý pocit, lebo zasa sa raz podarilo naplniť heslo "Šach pre všetkých - všetci pre šach..."

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 171&type=1[/url]
Július Gajarský
 
Príspevky: 1487
Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Prosba riaditeľom súťaží

Odoslaťod Karol St Sep 02, 2015 9:37 am

Keďže mesačné ratingovanie dlhodobých súťaží prináša viaceré komplikácie, je potrebná súhra riaditeľov a rating officera pri registrácii súťaží a zasielaní výsledkov, bol vypracovaný manuál pre riaditeľov súťaží určených na FIDE zápočet.
Kľúčové veci sú:
1. Príprava hracieho systému, termínového kalendára a úvodného súboru pre Chessresults
2. Zadávanie súpisiek a aktualizácia ratingov
3. Včasné a presné zadávanie výsledkov
4. Komunikácia s rating officerom pri ukončení mesačného obdobia.

Chcem poprosiť o preštudovanie, zverejnenie súťaže a informáciu o súťaži na pekar@chess.sk

Karol Pekár, rating officer
Prílohy
manual_riaditelom1.1.pdf
Manuál riaditeľom súťaží
(559.78 kB) Stiahnutá 407 krát
Karol
 
Príspevky: 196
Založený: Po Jan 28, 2008 7:29 pm

Re: Riadenie ligových súťaží

Odoslaťod LuboChess St Sep 02, 2015 10:04 am

Z manuálu: Nájdite si v každej súťaži zodpovedného „vrtáka“, čo je „stále online“ a kontroluje údaje.

za túto vetu dávam 100 bodov
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad


Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.