Skúsenosti s online

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Skúsenosti s online

Odoslaťod jogo Ne Júl 17, 2011 5:33 pm

bod c.5 sa riesi inac.\nie papier a pero\ popisem presne,ked pridem k pocitacu\toto pisem z mobilu\snad do tyzdna sa mi podari...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Július Gajarský Ne Okt 16, 2011 5:17 pm

Žiadne online zápasy z 1.ligy?
Ako to vyzerá s extraligou v tejto oblasti?
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Rasto Diviak Ut Dec 27, 2011 9:15 am

Pravdepodobne historicky prvý online prenos z 5.ligy môžete sledovať na http://skdps.com/menu_online2.php?chat=1&link_web=14. Hrá sa zápas 5.ligy Senica-Skalica medzi družstvami CVČ Senica C a ŠK Štefanov B.
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod sipkes So Jan 28, 2012 7:55 pm

pekny den prajem,
dovolte, aby som napisal zopar SVOJICH /nie IT/ skusenosti s online.
tento clanok bude kriticky, ale aby sa to nepochopilo zle, tak uvodom by som rad napisal, ze sa mi myslienka online prenosov velmi paci a urcite ju podporujem ALE:
>dnes som rozhodoval 2.Ligu A: SK Doprastav Bratislava B- SK kupele Piestany v budove doprastavu na Drienovej ul. v BA. /ta strana co ma okna k ceste/
prisiel som 09:25 a bol som milo prekvapeny, ze sa bude robit online prenos. prvy krat som rozhodoval zapas/turnaj, kde sa robil online prenos /hamba mi../. ale aby som sa velmi nerozpisoval.
----------
> chcel by som poprosit tych, co su zodpovedny za onilne prenosy>
1. nepodcenujte pripravu a kludne pridite do hracej miestnosti ovela skor. ->rozmistnenia sachovnic sa riesilo do poslednej chvile, kable boli kade-tade az sa ta mistnost premenila na male skladisko. /fotky nemam, skoda../ stocene kable na stoloch, o dole visiace kable sa hraci podkynali..., neodpratane krabice z dosiek a hodin /zrejme uz trocha krivdim/
2. pocitac umiestnujte dostatocne daleko od sachovnic, v zavyslosti od toho, co chcete robit. ->bol 1meter od sachovnice, so snahou aj komentovat partiu a vypisovat na fore- tak toto som razne zatrhol! tukanie/klikanie je pocut a vela krat to moze otravovat hracov. raz som bol sam na to upozorneny, odvtedy si davom aj na toto pozor. ps. ked som na to upozornil, bolo mi povedane , ze domaci su zvyknuty. /a hostia?, urcite to nikomu nevadi? kazde druzdtvo ma hraca(ov) co vedia niekedy prehnane reagovat...
3. prosim dopredu upozornite hracov/superov a aj rozhodcu, ze sa moze konat online prenos. napriklad v spravodaji. -> myslim si, ze k rozmietneniu sachovnic sa ma/mohol by sa yjadrit aj rozhodca. nemusi mu to vyhovovat /dnes to bolo ok, ale neraz som dal prehodit stoly!/. sachovnice/dosky su be suradnic, a tiez si myslim, ze to nemusi sediet kazdemu (nech ma moznost sa aspon pripravit). raz som videl FM ako pri otocenej sachovnici pise uplne hluposti...
4. noste si so sebou lepace pasky, nieco na schovanie kablov...-> bolo treba cez previs kabla dat 3stolicky! a aj tak hraci do toho kopali. pasky odporucam farebne/kriklave, nech je vidno, ze na zemi je prekazka!
-------------
som rozhodca, ktory nerad riesi problemy. SNAZIM SA IM PREDIST!!! /och, ake pateticke.../
s pozdravom a dakujem
Laco Šipeky
sipkes

Založený: St Jún 03, 2009 8:52 am

Odoslaťod sipkes So Jan 28, 2012 8:00 pm

za hrubky sa ospravedlnujem..
Laco Šipeky
sipkes

Odoslaťod jogo So Jan 28, 2012 8:09 pm

sipkes: vzdy ked som robil prenos, snazil som sa presne tieto kroky dodrziavat. Plne s tym suhlasim, az na:
"k rozmietneniu sachovnic sa ma/mohol by sa yjadrit aj rozhodca" - toto je velmi tazke. Akonahle sa robi online prenos, treba to pripravit dostatocne skoro (prist rano). Je ochotny aj rozhodca prist tak skoro rano? Akonahle sa rozhodia sachovnice, nie je to najjednoduchsie poprehadzovat (aj ked v nejakych pripadoch sa da)...
"dosky su be suradnic" - toto nie je nic nestandartne a ani pravidla FIDE neurcuju ze musia byt tam suradnice.

S ostatnym celkom plny suhlas.
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod igi So Jan 28, 2012 8:20 pm

Ked sme robili onliny s extraligy dali sme si na tom velmi zalezat, chystali to s velkym predstihom, kable boli poprilepovane popod stoly. To, ze obcas mavame online prenosy aj z nizsich lig (nie len z 2. ale aj 4. a 5.!) je vdaka dobrovolnej aktivite dvoch "online nadsencov", z ktorych jeden ma len necelych 12 rokov. Takze na jednej strane uznavam Lacove pripomienky, na druhej som rad, ze je niekto ochotny dobrovolne robit prenosy, viem kolko prace to obnasa cele to rozbalovat, zapajat, nastavovat, potom zase balit a nerad by som odradil tychto dobrovolnikov tym, ze budem trvat na tom ze musia prist este o dalsiu hodinu skor a vsetko musi byt tip-tpo. Idealnym riesenim, by bolo ze by tejto dvojici pomahali dalsi, ale myslim ze nikomu kto je sachovo-organizacne aktivny nemusim vysvetlovat ze dobrovolnici sa len tak nehrnu a ti co tieto veci robime toho mame uz aj tak dost. Ja som hral vedlajsi zapas, takze dianie na druhej strane miestnosti som az tak nesledoval, ale nepostrehol som, ze by sa na situaciu niekto s hracov stazoval. Kablle ktore boli na stoloch isli len cez nevyuzite miesta stolov, miesta na sachovnicu a tiez vedla nej na zapisovanie boli volne. Ale pripustam, ze komfort hracov mohol byt trochu snizeny.

Takze aby som to zhrnul, dakujem za pripomienky, pokusime sa pomoct s onlinami aj viaceri a v ramci moznosti to zlepsit.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod sipkes So Jan 28, 2012 8:41 pm

dakujem Vam za odpovede.
rad by som este odpovedal na clanky reagujuce na mna. / a zrejme potom uz nikto neodpise :), asi nebude na co reagovat..
>ak rozhodca o tom vie dopredu a nepide patricne skor, je mu to zrejme jedno. mne to jedno nie je...
>sachovnica bez suradnic- ok, beriem, ale preco by o tom nemohol vediet skor..
>aj ja som zacal s aktivitami okolo sachu velmi skoro /nie hracskymi/, ale kazdy potrebuje usmernit. a ked sa nieco naucis robit dobre od zacitku, tak budes z toho v buducnosti tazit. gratulujem k mladej organizatorskej krvi!
laco
ps. uz som trocha odbocil..
Laco Šipeky
sipkes

Odoslaťod mishik So Jan 28, 2012 8:50 pm

Laco - úplne s tebou súhlasím čo si napísal.
BTW, v piatok som hral piatu ligu a na spomínanom mieste chalani už štelovali online prenos pre piatu ligu. To, ako to bolo technicky zvládnuté je jedna vec na diskusiu, čo mňa trošku zamrzelo, že o tom nedali skorej vedieť, mohlo si tie partie pozrieť viacej ľudí.

To, čo hovorím pravidelne aj na Slovenskom zväze je, že darmo niekto robí online prenos, keď o tom prenose nikto nevie a nepozrie si ho. Ale to som už úplne ďaleko.

Čo ma však nesmierne teší že mladí chalani 12-17 roční majú záujem o organizačné činnosti, pretože ako je dobrou tradíciou aj tu na fóre, iba sa pindá, ale roboty sa chytí málokto.
Obrázok používateľa
mishik

Založený: Po Sep 08, 2008 10:43 am

Odoslaťod Ondrej Danada Ne Jan 29, 2012 10:52 am

Na úvod by som napísal niečo o piatku.
On-line prenos sme neplánovali robiť. Keď mi ráno telefonoval Igor Lintner, povedal som, že to nie je šanca stihnúť, keďže tesne pred tým som na skúške a že prenos nebude. Potom mi však o 15:00 telefonoval Marek Karas, či netreba pomôcť prenos pripraviť. Povedal som, že môžeme to skusiť, keďže som práve dokončil skúšku a vyrážal zo školy. Bol som si doma pre notebook, o 15:45 som vyzdvihol Mareka, on medzi tým volal Igorovi a o 16:00 sme sa stretli na Doprastave. Všetko bolo samozrejme ešte v kumbále. Medzi tým som zistil, že nám nejde Internet, tak som sa musel počas piatkovej špičky ešte raz točiť domov pre mobilný Intnernet. Chalani to stihli pripraviť sami a štart kola meškal necelých 5 minút. Dokázali sme niečo, čo roky tvrdím, že je nemožné - pripraviť prenos do hodiny! Cieľom toho prenosu nebolo to, aby ho niekto sledoval, to bol side-effect. Cieľom bolo to, aby si to Igor precvičil, prípadne sa aj Marek niečo naučil a dovolím si tvrdiť, že to účel splnilo a chalani to výborne zvládli. Pre čitateľov, ktorí ich nepoznajú, Marek má 12 rokov, Igor ešte len bude mať.

Teraz k sobote.
Jeden hráč ma upozornil, že hrozí takýto problém, tak som si na obhliadku zavolal Igora Poláčika ako skúseného OP, rovnako ako p. Kysela ako rozhodcu z vedľajšieho zápasu. Obaja sa nezávisle na sebe zhodli, že hracia miestnosť je v podiadku ako obvykle a nie je tam žiaden "bordel s káblami" ako sa uvádzalo v poznámkach k stretnutiu. Dnes tu rozhoduje p. Priam a tiež nemal výhrady. Rozhodca berie za svoju činnosť odmenu, zatiaľ čo ako Igor, ktorý robil prenos, tak aj ja ako supervízor, sme boli na zápase nezištne. Igora to baví a ja mám tiež radosť, keď vidím, ako mu to ide.

Preto by som očakával trochu úcty. Laco, Tvoj prístup ma dosť pohoršil a Igor tiež nebol nadšený. Jeho si vyhodil z hracej miestnosti, aby sa išiel napiť na chodbu a obom si nám nadával, aby sme nechatovali, pritom sme iba chceli prenos trochu spropagovať. Kvôli tomu som ani nenahodli priebežne nahlásené výsledky 5. ligy, čo mi niektorí OP už vyčítali. Nikto nič nereklamoval, nikto si na nič nesťažoval, celý problém okolo on-line bol úplne zbytočný. Uvedom si, že svojim prístupom odrádzaš nie len mňa, ale aj Igora, ktorý predstavuje pre slovenský šach dosť veľký potenciál.

Myslím, že som už robil dosť prenosov a spolupracoval s veľa rozhodcami, no nikdy som nič takéto nemusel riešiť a včera som bol natoľko znechutený, že som zvažoval, či dnes vôbec prídem.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.