Skúsenosti s online

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Skúsenosti s online

Odoslaťod Karol Ne Jan 16, 2011 6:54 pm

Keďže sa snažíme masovejšie nasadiť online šachovnice a postupne vzniká potreba viacerých súčasne fungujúcich obslúh, navrhujem použiť novú samostatnú tému na výmenu skúseností.
Karol

Založený: Po Jan 28, 2008 7:29 pm

Re: Skúsenosti s online

Odoslaťod Martin Huba Ne Jan 16, 2011 7:06 pm

do technických vecí nepôjdem...

ale zaujímavé by bolo optimalizovať formát súťaže so znížením nákladov pre kluby.....rakúsky model napríklad porovnať s našim, prípadne s nejakým iným.... a odhadnúť náklady pre kluby....
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Extraliga v Kežmarku

Odoslaťod Karol Ne Jan 16, 2011 7:12 pm

Robil som dvojkolo extraligy Kežmarok - Trenčín a Kežmarok - Dubnica s materiálom a licenciou z Liptovskej šachovej školy.
Prevod prvej šachovnice z RS-232 na USB v notebooku bol s nejakým konvertorom, ktorý som si kúpil v TESCu za cca 18 EUR.
Internet bol cez mobil Toshiba G450. Softvér TOMA bol verzia 1.7.2, board communicator a FTP uploader tiež z tejto verzie TOMA.
Server na posielané dáta bol csweb.sk
Sobota: TOMA mi stuhla aspon 5x, spravidla, ked som sa chcel pozrieť na iné zápasy v inom okne cez IE. Musel som si zazálohovať pgn súbor, násilne ukončiť TOMA a nanovo spustiť. Raz mi padla komunikácia so šachovnicami, na všetkých písalo DGT (číslo šachovnice) OFF. Nepomohol reštart Board communicatora, pomohol reštart počítača, ručne bolo treba doťukať 2 až 8 ťahov v partiách. Navonok sa to javilo ako prerušenie online prenosu, no potom sa to rozbehlo.
Nedeľa: Poučený predchádzajúcimi problémami som na počítači nerobil nič okrem pozorovania TOMA a uploaderu. Vydržalo to 3 hodiny a potom zrazu bolo DGT OFF na všetkých šachovniciach. Keďže sa blížili časovky, bez zbytočných experimentov som reštartol PC a nanovo to nahodil, opäť cca 2 až 8 chýbajúcich ťahov som doplnil manuálne.
V závere som bol zvedavý, ako sa hrá inde, ukázalo sa, že keď minimalizujem TOMA a spustím aj viac okien IE, nikdy TOMA nezamrzla. Môže to byť náhoda.
Uploader cyklil na jednom súbore v každom zápase asi 5x, ale to stačí zavrieť a spustiť znovu.
Toľko pre túto chvíľu, skúste aj ostatní niečo napísať, nech si vzájomne pomôžeme...

Karol Pekár
Karol

Odoslaťod Ondrej Danada Ne Jan 16, 2011 9:44 pm

Ja by som chcel tiež prispieť svojimi skúsenosťami ešte z prvého dvojkola (Slovan - Dubnica, Slovan - Trenčín):

Sobota
Problém: Toma mi asi 6x takmer zamrzla - reagovala veľmi pomaly, jedno okno sa mi po kliknutí myšou vykresľovalo asi 3-4 minúty, ale nahrávanie bežalo, možno tiež trochu s opozdením, po určitom čase prestalo aj nahrávať.
Riešenie:
4x sa podarilo problém vyriešiť zastavením nahrávania, odpojením a znovupripojením šachovníc v Board Comumnicator a obnovení nahrávania. Úkon sa dá stihnúť dostatočne rýchlo a počas vypnutého nahrávania by sa viac ako 2 ťahy spraviť nemali ani v časovke. Toma začne fungovať opäť plynule ihneď po odpojení šachovíc z Board Communicatoru.

2x som to riešil zhodením celej Tomy, raz pred tým ako som prišiel na vyššie uvedené riešenie a raz keď bol záver prvej časovky a nechcel som ďalších 10 minút čakať, kým sa po Board Communicator a odpojenie preklikám.

Nedeľa
Toma zamrzla iba raz - zhodil som celý program a následne obnovil nahrávanie.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod jogo Po Jan 17, 2011 7:10 am

Ja len tak v skratke najprv otazkou: viete povedat ktoru verziu Tomy a Board comunikatora ste pouzivali?

Moja poznamka: Viem ze ked som robil onliny v Modre-Harmonii na MSR mladeze tiez mi Toma pravidelne mrzna. No ked som Ondrovi pomahal na Open Brezova 2009 tak v tedy sa mi zda ze sme pouzili novsiu verziu aj Tomy aj Board comunicatora a zda sa mi ze mrznutie celkom prestalo. Bohuzial neviem ktora verzia to bola.

Terajsia aktualna verzia Tomy 1.72

A na koniec otazka: nepoznate ine SW nastroje na prenos? Mozno by to bolo stabilnejsie. Urcite su, len ja o nich zatial neviem. Nie kazdy pouziva DGT SW.
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Karol Po Jan 17, 2011 7:52 am

K Ondrejovmu vyjadreniu: Skutočne, keď sa javí, že TOMA zmrzla, tak v skutočnosti stále aktualizuje súbory, aj pgn a uploader ide. Nie je však možné napr. opraviť zle zosnímaný ťah a tak treba vystihnúť situáciu, kedy TOMu z tohto stavu vyslobodiť s najmenšími následkami. Že by stačilo odpojiť komunikáciu, ma dosiaľ nenapadlo.
K Rasťovi: V roku 2008 sa používala verzia 1.6., to bolo asi to, čo celkom v pohode bežalo v Modre. Veľké úpravy urobili v roku 2009, verzia 1.6.5, kde pridali v Board communicatore voľbu zbernice. Maturoval som na tom asi 2 dni, chcel som nové šachovnice Lipt.šachovej školy vrátiť M.Pálkovi,..., lebo mi to snímalo len 1 šachovnicu, až náhodou som našiel, že v Board communicatore je od verzie 1.6.5 zmenený výber zbernice na zvolenom COM porte.
Potom bola chvíľu nepodarená verzia 1.7.1, kde už je doplnený aj bezdrôtový systém Caissa. Chyby sú opravené v 1.7.2, ale mrznutie sa prenáša cez všetky verzie.
Najbližšie (na 3.lige 29.1.) sa chystám oddeliť tieto veci, t.j. na jednom PC prevádzkovať len Board Communicator a na druhom TOMA a uploader. Počítače budú v jednej malej sieti, prístup na internet bude buď cez pevný kábel, alebo cez spomínaný mobil Toshiba G450.
Rasťo, ktorú časť tohto reťazca chceš nahradiť (TOMu alebo uploader) ?
Karol
Karol

Odoslaťod jogo Po Jan 17, 2011 8:44 am

uploader nahradit je primitivne. To mam aj sam uz naprogramovane a pripravene za ovela lepsiu a lepsie customizovatelnejsiu verziu vlastneho skriptu ktory nezatazuje az tak ftp server a neprovokuje firevaly. Dokaze napr. aj vsetky subory co maju ist na upload zazipovat a na serveri proste odzipovat a tym stiha bezproblemov aj 50 sachovnic v casovkach, co uznate Toma uploader nestiha casovky uz pri 5tich sachovniciach...
Skor sa jedna o tu kritickejsiu cast - Toma. Predsalen to mrznutie je dost zasadny problem koli comu sa neda realizovat "na zaciatku nastavit a na konci vypnut" ale treba to neustale riesit a fixovat. Presne tak ako si napisal - zmrznutie tomy ako take nie je problem, kedze vsetko bezi ako ma, problem je len ked chce spravca tam spravit nejaku akciu (opravit tah, ukoncit partiu lebo skoncila a hraci analyzovali bez nastavenia vysledku atd...)

P.S: mozes rozvinut "lebo mi to snímalo len 1 šachovnicu, až náhodou som našiel, že v Board communicatore je od verzie 1.6.5 zmenený výber zbernice na zvolenom COM porte."? Ako si to vyriesil? Fungovalo ti to? Co treba spravit (mozno to bol problem preco to mne neslo na Open Brezova 2010, aj ked sa mi zda ze som skusal aj starsie verzie Tomy, no nie som si celkom isty ci aj starsie ako 1.6.5)
jogo [Bury Rastislav]
Obrázok používateľa
jogo

Odoslaťod Karol Po Jan 17, 2011 10:00 am

Rasťo: pre Teba výber zbernice je banalita, ale intuitívne, keď som to chcel nastaviť, tak som si myslel, že som blbec. Nesmie sa zaškrtnúť zvolený port, ale najprv vyvolať Combobox na Cabling type. Tam je defaultne nastavené USB a vtedy sníma len 1 šachovnicu. Keď prepneš na Serial bus a až teraz nakoniec zaškrtneš COM port, naraz začne snímať všetky...
Vylepšenie uploadera je dobrá vec, totiž keď sa z viacerých miest posielali dáta na jeden server (viď vlaňajšia extraliga z Piešťan), vie ho nejaká diagnostika odstaviť z dôvodu príliš veľa prístupov s maličkým objemom prenášaných dát. Preto aj víkendové kolo extraligy išlo na 4 rôzne servery.
Ako prepísať TOMu, to je na mňa príliš veľké sústo.
Karol

Odoslaťod jogo Po Jan 17, 2011 10:03 am

Karol: som si isty ze obdobne aplikacie ako Toma existuju, nejake som aj videl no vsetky boli platene. Zas az taka katastrofa to nie je, keby boli k dispozicii informacie o tom ako sa prenasaju data...
jogo [Bury Rastislav]
Obrázok používateľa
jogo

Odoslaťod jogo Po Jan 17, 2011 10:10 am

dalsia otazka: skusal uz niekto pripojit Serial onliny cez USB-serial connector cez USB port do pocitaca(notebooku)? (samozrejme okrem mna zatial neuspesne). No verim ze problem mohol byt celkom niekde inde.
jogo [Bury Rastislav]
Obrázok používateľa
jogo

Ďalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.