Extraliga SR

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Extraliga SR

Odoslaťod Rasto Diviak St Máj 22, 2019 12:21 pm

Myslím si, že cieľom prevažnej väčšiny rozumných šachových rodičov je, aby sa ich deti stali nadpriemernými šachovými amatérmi, ktorým šach v detstve pomôže na ceste za tým, aby sa stali nadpriemernými profesionálmi v inej oblasti. Poznám veľa takých detí aj takých rodičov.
Ligy sú základom klubového života v slovenskom šachu. A pre niektorých z nás sú jedinou možnosťou počas celého roka zahrať si vážne partie :)
Skutočný problém je inde. Slovenský šach sa nepohne, pokiaľ bude stáť na pleciach dobrovoľných funkcionárov. A na to, aby sa šach skutočne sprofesionalizoval, sa musí zmeniť myslenie niektorých ľudí. Roky sme boli zvyknutí, že šach je zadarmo alebo za nejaký symbolický poplatok. Pochopme, že to takto už dávno nefunguje.
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod Stefan Blaho St Máj 22, 2019 4:32 pm

Rasto,
myslim, ze si trafil klinec po hlavicke. Absolutne s Tebou suhlasim. Ale ludia vacsinou nemaju radi zmeny
a castokrat nemaju chut a ochotu zmenit svoje myslenie....
Obrázok používateľa
Stefan Blaho

Založený: Pi Apr 03, 2015 10:21 am

Odoslaťod EPniaczek Ne Jún 30, 2019 9:09 am

Najprv vám poviem ahoj, poznám vás na turnajoch (a viac Marek), ešte som tu nebol. Tiež sa ospravedlňujem za chyby, dobre rozumiem po slovensky, strašne píšem. Píšem tu, pretože téma sa vzťahuje aj na nás. Sme hostia, hrajeme už niekoľko rokov, cítime sa dobre a radi by sme zostali ešte dlho. Ale je to vaša liga, vaše hry a vaše rozhodnutia o tom, ktorým smerom sa vydáte. Slovenskú ligu som mnohokrát predvádzal ako vzor pre Poľsko, najmä pokiaľ ide o riešenia pre juniorov. Ako to vyzerá s nami, musím veľa napísať. Dám odkazy na turnaje. Je to extraliga seniorov a senior ligy I.
http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... l=pl&tb=2_
http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... l=pl&tb=2_
Sú to poľskí juniori. Existuje 22 s ratingom 2200+.
https://chess-db.com/public/execute.jsp ... ntries=POL
Iba jeden z nich hral v týchto ligách a nie v celej lige. Takmer všetci Poliaci hrajú. Máme veľa GM a IM v Poľsku. A môžete sa pýtať, prečo tu juniori nehrajú, a otázku, kde hrajú. Nemusíte sa pýtať, kde je Marek, viete. Zvyšok je podobný - Česká Republika, Nemecko, Rakúsko, Maďarsko. Ak sa zmeníte, nerobte to ako v Poľsku.

V týchto dňoch sa hrá niekoľko turnajov. Hra je MSR a poľské juniorské ligy, ekstraliga a I liga. Niekoľko slov o každom. Marek by chcel hrať v Poľsku extraligu juniorov, je tu klub, ktorý by ho chcel priviesť do tejto ligy, náš vlastný zápas druhej ligy za mesiac. Nariadenia to neumožňujú. Marek by chcel hrať poľské seniorské ligy (rovnako ako ostatní juniori) a prečo nehrajú? Nie je to v záujme silných hráčov a niektorých klubov. MSR doteraz hral v Liptovskej Štiavnici, tam boli niektorí Maďari, turnaj bol oveľa silnejší. V Ružomberku nehrajú Maďari. Nerobte to isté s ligami. V Ružomberku nehrajú vaši silní juniori ... nikto, s kým by si nemohli hrať. Hrali sme v Trstene, Kežmarku, hráme 4 roky v Bzinách, začíname so Stefanom v Dunajove. Nesťažujte sa na Stefana, že od niekoho berie niečo. To dáva slovenským hráčom aj juniorom to, čo poľskí juniori musia veľa zaplatiť. Chceli sme hrať slovenskú extraligu, ale nie v Dunajove sme chceli hrať proti Dunajov. Ostatné kluby, o ktoré sme požiadali o možnosť hrať extralige, nám povedali "nie", že majú svojich juniorov, a Stefan nás sam našiel. Marek chcel hrať s týmito poľskými GM, pretože v Poľsku to zvyčajne nie je možné. Niekto tu už napísal - Slováci, ktorí chcú hrať v slovenských ligách, majú miesto a hru. Ak sa zbavíte Poliakov a Maďarov, oslabíte všetky svoje ligy. Hrať za štandard IM v druhej lige bude nemožné. V prvej lige to pravdepodobne nebude možné. Bude problematický v extralige. Je tu problém s titulom pre víťazstvo v ligách. V Poľsku sa to vyriešilo, ale na úkor juniorov. Keď som sa pýtal, prečo by som nemal robiť v Poľsku ako na Slovensku, aby sa juniori ľahšie hrali, dostal som odpoveď „nie je to v záujme klubov“.

Sme hosťami u vas. Keď viem, že problematickí hostia, pravdepodobne pôjdeme do českých líg. Poľský nám neumožňuje hrať predpisy. Radšej by som vedel, že niečo dávame do slovenského šachu, že pri hraní s vami zvyšujeme ich úroveň a že nič neberieme. Žijeme na Orave, niekoľko kilometrov od Slovenska. Chcel by som, aby Marek s vami hrával veľmi dlho a aby si s vami mohol zahrať niekoho, kto by mal na turnajoch veľa hráčov s IM a GM titulmi.

Eugeniusz Pniaczek
EPniaczek

Založený: Ne Jún 30, 2019 7:33 am

Odoslaťod wlk1977 Po Júl 01, 2019 10:02 am

Všetky progresívne návrhy Konferencia SŠZ odmietla. https://www.chess.sk/download/dokumenty/1561797006zapisnica.zip
wlk1977

Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Odoslaťod igi Po Júl 01, 2019 11:19 am

Neodmietla, ale neschválila. Ponechala to v kompetencii VV (zrejme prostredníctvom ŠTK): "Ani jeden z predložených návrhov nebol prijatý. Konferencia poverila Výkonný výbor SŠZ, aby na základe hlasovania klubov, diskusií na konferencii a výsledkov hlasovania rozhodol keďže nejde o reorganizáciu súťaže a Výkonný výbor SŠZ je oprávnený rozhodnúť."

Stanovy hovoria, že reorganizáciu súťaží podľa stanov musí schváliť konferencia, nie len nadpolovičnou ale tuším trojpätinovou väčšinou hlasov a riešilo sa či navrhované zmeny sú reorganizáciou súťaže, alebo len bežné zmeny, o ktorých môže rozhodnúť aj VV. Konferencia sa zhodla, že nejde o reorganizáciu súťaží. Toto bol u mňa jeden z argumentov, prečo som sa nakoniec zdržal hlasovania. Myslím si, že takéto zmeny a ich dôsledky by mala poriadne premyslieť ŠTK, nie všetci delegáti sa v tom vedia tak dobre orientovať a často môžu hlasovať aj na základe rôznych náhlych popudov a vplyvov na konferencii. A to je veľmi nebezpečné, lebo je to najvyšší orgán a keď niečo odhlasuje, VV to nemôže zmeniť. Pavol Pčola a Štefan Blaho odviedli kus dobrej práce keď urobili prieskum medzi extraligovými družstvami a pripravili návrh zmeny, ale chýbalo mi k tomu stanovisko ŠTK - tá sa k tomu nijako nevyjadrila, či je s tým stotožnená, alebo má nejaké výhrady. Keby sa ŠTK vyjadrila, že presne toto chceme aj my a chceli by sme to mať potvrdené aj konferenciou, nemám problém za to zahlasovať.

Osobne som inak skôr proti zavádzaniu akýchkoľvek reštrikcií a limitov, ale bral som to, že na konferencii nie som za seba, ale za kraj a všetkých šachistov a celkove cítim, že väčšinový názor je aby nejaké limity boli, takže som bol naklonený hlasovať za. Okrem už spomínaného som sa nakoniec zdržal aj pre to, že keď už majú byť nejaké pravidlá, mali by byť čo najjednoduchšie. Návrh obsahoval tabuľku postupného sprísňovania limitov, rozpísaný do tabuľky na 5 rokov. Na jednej strane takéto postupné zavádzanie dáva zmysel, na druhej strane tabuľka vyzerá dosť komplikovane ja som ju pochopil a oceňujem že to bolo dobre premyslené, ale poznajúc realitu ako bežný OP klubov a družstiev často nemajú jasno ani v tom čo platí až roky sa obávam, že keby sa to každý rok menilo, spôsobilo by to trochu chaos.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod Alzbeta Kluckova Po Júl 08, 2019 10:23 pm

Stanovisko STK sa ocakavat nedalo.

Komisia sa aktualne podla web SSZ neuvadza.
https://www.chess.sk/index.php?str=ossz&detail=7

Naposledy bol problem, ze boli v komisii aj Ti, co o tom nevedeli , ze tam su. Teraz nie je uvedena na stranke SSZ ziadna.

Podobne s TMK.

Elektronicke hlasovanie z 18.3. odhlasovalo TMK v zlozeni :
VV SŠZ menuje Petra Palečka za predsedu Trénersko-metodickej komisie SŠZ, Jána Markoša, Igora Štohla, Tomáša Kraka, Miroslava Roháčka a Vladimíra Haringa za členov TMK SŠZ.
Aktualne na stranke SSZ najdete TMK v zlozeni R.Diviak, M.Dobrotka ako predseda, podpredseda. Nic viac, nic menej.

V takomto chaose bolo treba hlasovat tak, ako Vam to kazal rozum. Skoda , ze ste tak neurobil. Tu to musia zachranovat ludia z vonku, kedze dnuka je takyto mes. Tak ako to urobili uz spominani pani Blaho a Pcola.
Alzbeta Kluckova

Založený: Pi Máj 16, 2014 11:06 am

Odoslaťod Igorg Št Júl 11, 2019 4:34 pm

Drobná oprava.

Konferencia o dvoch návrhoch na počet cudzincov v ligách hlasovala. Oba návrhy neschválila, nesúhlasila s nimi, teda ich odmietla. Ak by o nich nerozhodovala vôbec platil by Igiho výklad, že neodmietla.

Konferencia nepoverila VV "aby na základe hlasovania klubov", ....To bol názor vyslovený predsedajúcim zasadnutiu Konferencie prof. Pandulom. O takomto návrhu sa nehlasovalo, nebolo prijaté žiadne uznesenie. Znenie zápisnice je v tomto trochu neúplné, ale jedná sa len o nepodstatnú nepresnosť.
Členovia Konferencie neformálne došli k záveru, že o veci môže rozhodnúť VV nakoľko sa nejedná o reorganizáciu súťaží. V ďalšom si nevyhradili, že by o iných návrhov vo veci alebo o veci ako takej, mala rozhodnúť Konferencia.

Výsledok: Nakoľko Konferencia si "vyhradila" právo rozhodnúť o dvoch návrhoch na počet cudzincov a neschválila ich, tak by tieto návrhy VV nemal prijať, prinajmenšom v súčasnej situácii. Nič však nebráni VV aby prijal iný návrh, alebo prijal i jeden z predkladaných, ale až po vyhodnotení nových skutočností, napr. po uplynutí ďalšej sezóny.

Osobne si myslím, že celý rozbor k problematike cudzincov bol vynikajúco pripravený. Dokonca bol i prerokovaný s najviac dotknutými stranami. To, že návrh neprešiel spôsobili len drobné nuanse.
Igorg

Založený: Ne Aug 08, 2010 9:59 pm

Odoslaťod wlk1977 Pi Júl 12, 2019 5:49 am

Hoci mám vo veľkej úcte všetkých dobrovoľných funkcionárov, skúsenosti z projektov rôzneho druhu a dôležitosti ma presviedčajú o pravdivosti výroku jedného z profesionálnych projektových manažérov, s ktorým som spolupracoval (na nešachovom projekte): "Procrastination leads to the clusterf.ck".
Keď sa riešenie problému odsunie na osoby, ktorým na jeho riešení nezáleží, nečakajte, že ho vyriešia v súlade s očakávaniami. Extraligové kluby sa nedohodli, konferencia SŠZ sa nedohodla a teraz má ŠTK, ktorá ani nemá riadny mandát od VV SŠZ, rozhodnúť, čo je najlepšie. A ešte sú v nej niektorí v konflikte záujmov...
wlk1977

Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.