Extraliga SR

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Extraliga SR

Odoslaťod jogo St Mar 13, 2019 7:31 am

aj z 10 sa moze...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Alzbeta Kluckova Št Mar 14, 2019 12:39 am

To je dobre, ze aj z 10, ma vacsiu sancu.

I ked ako ukazuju vypocty, prehra v 9.kole s hracom 2352 je pre Jergusa isty titul GM.
Zacal tohtorocnu ligu excelentne 5/6 proti 5-tim GM, tak sa mu to vratilo v podobe GM titulu. 17 rocny slovensky velmajster, nezostava ine len chlapcovi podakovat a pogratulovat!!
Alzbeta Kluckova

Založený: Pi Máj 16, 2014 11:06 am

Odoslaťod Alzbeta Kluckova Ne Mar 17, 2019 1:01 pm

Dnes sa hra 8.kolo 4ncl - UK Extraligy.
Nas tim z Yorkshiru ( dnes hra 7 hracov UK a 1 z Commonwealthu) hra proti timu, v ktorom hraju 4xPOL, 2xHUN, 1xGER a na poslednej sachovnici 1xENG.

Hra 16 timov, z toho 6 ma len jedneho ineho hraca,dokonca 3 timy su cisto Britske, z toho jeden tim dokonca cisto ENG a jeden cisto SCO. Dva timy su naopak celkom cudzie a hra v nich len jeden UK hrac ( ani ten nie je vsak povinni).

A nikto to nezpochybnuje. Proste sa hra!!

Ja som tu pred rokom riesila tim Majstra D.Stredy, ale z pohladu financii, nie ucasti. Navrhovala som, aby financie SSZ nesli do zahranicia ale na podporu nasich Extraligovych hracov , hlavne aby im pomohli v ucasti ECC. Cize cena vitazovi, podpora na ucast v ECC najlepsiemu slovenskemu timu resp. slovenskym hracom v najlepsich timoch.

Po roku uz neriesim ani toto. Budeme sa tu priet , kam poputuje 1000 eur odmeny na podporu 8 clenneho silneho Extraligoveho timu v 8 dnovej sutazi ECC ? Ved to je hanba.

A zatial sa tu zabky, premavaju po svete za megapeniaze? Dobre to vystihol p. Tomcik minuly rok ohladne ME junioriek do 18.

Skoncili sme posledni, dostali sme este aj BYE a tak nakoniec 3 dievcata pocas 8 dni hrali 12 partii . Aby nebolo malo, podla faktur SSZ sme ubytovanie veduceho zaplatili v cene 120/eur/osoba/noc namiesto podla rozpisu garantovanej ceny 70/eur/noc/veduci. Naozaj je lepsie faktury dalej ani nezverejnovat, dobre ste urobili, ze ste to zastavili.

To sme radsej nespomemenuli ani minulorocne vylety ucastniciek ME zien na vrcholne mladeznicke podujatia, 1000 - cky lietali hore-dole a kazda sa vratila s - minus 100 a viac.

Ak podporujeme toto, v tom pripade ziadam podporit aj Extraligu primeranou sumou, tak, aby aj oni mohli dostojne ( ako nase zabky) reprezentovat na ECC Slovensky sach. U zabiek sa uz stalo pravidlom - plne pobytove, cestovne a starovne naklady a lizatko ku veceri .

Takze myslim ze Ti, co uz sach hrat aj vedia, by mali byt podporeni prinajmensom aspon v tychto relaciach ( lizatko mozeme vynechat).

Co Vy na to pan Zelnicky? Mate nieco v plane? Zatial totiz vsetko po starom, a ako ste pred nastupom spominali, po starom bolo nie dobre a slubovali zmenu. Ale zmeny akosi v nedohladne... juniorky odpisane uplne. Opat kvalifikacia s detickami od 8 rokov v case, ked juniorky su najviac busy . A tam , kam ich kvalifikacia patri, na MSR dospelych, v jednej sale s nasimi TOP hracmi, ktore sa konaju pravidelne po skonceni skuskoveho obdobia, samozrejme im umoznene nebude. Lebo...lebo Jeden tim jednohlasne mlci uz pomaly rok na kazdu, aj dobru pripomienku ci podnet.

Urcite nie je odpovedou - na zabky je samostatna kapitola z MS SR - . Na Extraligu maju byt peniaze zo zdrojov SSZ . Zvolil sa tim, ktori ani jednou vetou nespomenul Prinasanie penazi do Zvazu vo svojom volebnom programe. Mame moznost stavat 3 timy v ECC, postavime ledva jeden. Zabky staviame este aj s rezervami do kazdeho timu. Je to smutne, ak si uvedomite, co je Extraliga, 8 clenne timy cez 5 vikendov , najlepsie co mame a takyto nedostojny pristup k najlepsim timom v porovnani s niekym, kto sachu este nic nedal, mozno aj da a mozno ani viac neda.

Drzim palce, aby o 2 roky si nasli cestu ku kormidlu naozaj Ti, ktori tie peniaze - aspon na Extraligu- prinesu. Samozrejme nie cez zvysovanie clenskeho.

Fandim Vychodu, caka nas mile prekvapenie v podobe finale ZS a SS timov, kde vychodniari ukazu, co sa da, ak sa chce !!!
Alzbeta Kluckova

Odoslaťod Jozef Rachela Ne Mar 17, 2019 6:58 pm

Nie celkom rozumiem tomu, čo tu p.Klučková porovnáva a o čo jej ide konkrétne? Súťaže družstiev a jednotlivcov sú čosi iné. Účasť v ECC stojí klub rádove od 6 do 10 tisíc, ktoré klub musí uhradiť. podľa toho kde je ECC usporiadaný. Peniaze od zväzu na takúto účasť nie sú odmenou.Sú len malou pomocou klubu, ktorý, bez ohľadu na to z akých hráčov pozostáva, reprezentuje Slovensko, slovenský šach a Slovenský šachový zväz! Odmena by to bola, keby zväz uhradil všetky náklady za svojho majstra a dal by ešte aj navyše nejaké financie, čo sa ešte nikdy nestalo a v iných športoch je to prirodzené.
Jozef Rachela

Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Odoslaťod wlk1977 St Apr 03, 2019 3:35 pm

Miro Petrek ma doviedol k veľmi zaujímavej štatistike
http://www.olimpbase.org/statisticssk/all_id05.html
Poliaci nám spravili archív extraligy :P , keď sme sa na neho sami nezmohli.
wlk1977

Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Odoslaťod Stefan Blaho So Apr 06, 2019 7:53 am

Naozaj zaujímavé údaje a štatistiky (asi väčšina z nás nevedela, že takéto súhrnné informácie o extralige existujú na olimpbase). Pre tých čo nevedia - všetky tabuľky najvyššej šachovej ligy (do sezony 1995/96 to bola I.liga a az od sezony 1996/97 sa zmenil nazov na Extraliga) vrátane súhrnnej historickej tabuľky za obdobie 1992-2018 nájdete na slovanistickej stánke v záložke Družstvá a Ligy/1969-2018 Štatistika.
A za pravidelné updatovanie týchto údajov patrí vďaka Karolovi Ruckschlossovi. Ja osobne si veľmi rád prečítam šachové štatistiky a niečo o histórii šachu, ale je naozaj smutné, že SŠZ za celú svoju históriu nevenoval tejto téme žiadnu pozornosť, resp. sa nevytvoril žiadny verejne prístupný zdroj informácií na internete.
Obrázok používateľa
Stefan Blaho

Založený: Pi Apr 03, 2015 10:21 am

Odoslaťod Vlado Hrtko Ne Apr 07, 2019 10:20 am

Pan Blaho, rodi sa jeden projekt, v ramci ktoreho uz su spracovavane napr. vysledky nasich reprezentnantov na olympiadach, ratingy nasich najlepsich sachistov, ich vysledky na majstrovstvach Ceskoslovenska a Slovenska atd. Sucastou projektu by mala byt aj bibliografia nasich najlepsich sachistov. VV SSZ ma na stole zamer projektu a ak sa k tomu postavi kladne, tak sa pri storocnici zalozenia slovenskeho sachoveho zvazu dockate verejne pristupnych udajov. Ked vidim postupne spracovane udaje, som vzdy prekvapeny niektorymu udajmi - napr. do vcera by som spravne nevedel ani len vymenovat nase ratingove jednotky :) a bol som v soku, aku dlhu dominanciu nad ostatnymi mal GM Ftacnik...
Ak VV SSZ nebude mat zaujem o spolupracu, projekt bude sukromny a udaje nebudu verejne dostupne, sachovi "zberatelia" sa k nim vsak dostanu.
Vlado Hrtko

Založený: St Dec 12, 2018 9:22 am

Odoslaťod wlk1977 Po Apr 08, 2019 8:45 am

Štefan, o sekcii na stránke Slovana som vedel, Rikimu všetka česť. Avšak sú tam "len" dáta Slovanistov, na olimpbase sú všetky (s výnimkou minulej sezóny a práve končiacej).
wlk1977

Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Odoslaťod Alzbeta Kluckova Pi Apr 12, 2019 10:41 pm

V priebehu jedneho roka dva GM tituly. Uzasny uspech slovenskeho sachu. Po Christopherovi Repkovi, ktory sa stal GM v roku 2018, mame noveho GM Jergusa Pechaca.
Jergus, blahozelam Ti k tvojmu uspechu, nech sa Ti v sachu dari nadalej.
Alzbeta Kluckova

Odoslaťod Nemšák Denis Pi Apr 12, 2019 11:47 pm

Doplnil by som, ze velmajstri nam uz nejaku dobu pribudaju kazdorocne.
2016 - M.Pacher
2017 - M.Jurcik
2018 - Ch.Repka
2019 - J.Pechac
a da sa ocakavat najneskor v 2020 dalsi v podobe V.Gazika, po nom maju zase dobry predpoklad Nayhebaver, Sahidi, no a mozno sa zadari aj napriklad takemu Stevovi Mazurovi.
Naposledy pred Pacherom sme mali noveho velmajstra (T.Petrika) este v roku 2008! V obdobi 2005-2008 pribudli hned piati. Ak by sme chceli ist este dalej, treba si dohladat rok 1992 (I.Stohl).

Najskor som si myslel, ze stupajuci trend je z velkej casti aj vysledkom ratingovej a titulovej inflacie, no pri blizsom pohlade na cisla to nie je celkom pravda. Urcite je lahsie ziskat titul GM dnes nez pred 30 rokmi, no podla statistik to nie je lahsie ako pred takymi 10 rokmi.
Ak mam korektne udaje, tak v spominanych rokoch 2016-18 pribudlo na svete priemerne 46 velmajstrov rocne, zatial co v rovnako dlhom predchadzajucom obdobi to bolo v priemere 47 a predtym 52. Najvacsi boom nastal este o jedno obdobie spat, kedy rocne pribudlo v priemere az 79 velmajstrov.

Z toho sa da usudit, ze mame vynimocnu a silnu generaciu hracov, ktoru je treba podporovat. Ak ju premarnime, na dalsiu podobnu mozme cakat znovu aj 10 rokov.
Nemšák Denis

Založený: Št Mar 13, 2008 7:20 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.