Systém ligových súťaží

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Systém ligových súťaží

Odoslaťod Machník Po Júl 17, 2017 3:02 pm

Otázka či sú šachové ligy kolektívnou súťažou je veľmi zaujímavá.
Ak sa nad tým zamyslíme tak kolektívna súťaž je súťaž kde má každý člen kolektívu možnosť počas zápasu konfrontovať svoju silu a šikovnosť s hociktorým hráčom družstva súpera. Napríklad pozri hokej alebo futbal. Oproti tomu v šachu takáto možnosť neexistuje. Tu nastúpi osem jednotlivcov proti iným ôsmim jednotlivcom. Aj keď tvoria akože družstvo (podľa sídla klubu) je to stále len osem jednotlivých súbojov. Na základe tejto úvahy nieje možné trestať za previnenie (nenastúpenie) jednotlivca všetkých ostatných jednotlivcov, ktorý partiu so svojim súperom preukázateľne odohrali. Čiže šachovú ligu nemôžeme považovať za kolektívnu súťaž.
Kolektívnou by sa stala len vtedy ak by sa v jednom stretnutí odohralo osem partií. Každý hráč z jedného družstva by hral postupne s každým hráčom súpera. Takto ale ligový zápas v súčasnosti nieje koncipovaný.
Machník
 
Príspevky: 262
Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Re: Systém ligových súťaží

Odoslaťod igi Po Júl 17, 2017 3:17 pm

Súťaže družstiev v šachu nie sú síce typický kolektívny šport, ale majú aj kolektívne prvky (podobne ako Davis Cup v tenise), síce sa hrá 8 samostatných partií, ale hráči sledujú aj celkový vývoj zápasu a tomu prispôsobujú svoju hru, často im na výsledku družstva záleží viac ako len na svojom vlastnom a pod. Ale úvahy o tom, nakoľko sú súťaže družstiev kolektívny šport mi prídu zbytočné, na tom nezáleží, podstatné je že tento formát súťaží je medzi šachistami najobľúbenejší (mnoho šachistov hrá len súťaže družstiev a turnaje jednotlivcom nie) a hrá sa podľa nejakých pravidiel - SPD, ktoré sa priebežne aktualizujú a o tom je táto téma...
Igor Poláčik
igi
 
Príspevky: 345
Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Re: Systém ligových súťaží

Odoslaťod Machník Po Júl 17, 2017 3:18 pm

Ešte citát z Wikipédie.
Kolektívny šport je taký šport, ktorý je určený pre kolektív hráčov. V kolektívnych športoch proti sebe nastupujú dve (niekedy tri, napr. kin-ball) skupiny hráčov. Výsledok je výraznejšou mierou ovplyvnený súčinnosťou a súhrou celého tímu, už menej individuálnymi výkonmi jednotlivých hráčov. Pravidlá jednotlivých kolektívnych športov stanovujú počet hráčov na ihrisku a možnosťou striedania hráčov v priebehu hry.
Machník
 
Príspevky: 262
Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Re: Systém ligových súťaží

Odoslaťod Milan Kolesar Po Júl 17, 2017 4:21 pm

Aj ja som proti "staronovému" pravidlu 5.8.
Ostatné zmeny môžem považovať za "v norme" (majú klady aj zápory, nebudem vyzdvihovať ani kritizovať).
Milan Kolesar
 
Príspevky: 15
Založený: So Mar 08, 2008 9:34 am

Re: Systém ligových súťaží

Odoslaťod norbertsnv Po Júl 17, 2017 6:36 pm

Som zvedavý či tieto zmeny skúsi niekto zodpovedný vysvetliť resp. obhájiť alebo sa ako zvyčajne budú hrať na mŕtvych chrobákov :lol:. Inak za seba poviem že mne osobne 3 licencie "A" vyhovujú, v mojom okolí je viac klubov ktoré majú občas problém poskladať zostavu na zápas a táto možnosť rozšírenia súpisky im pomôže. Čo sa týka kontumácií tak som proti obnovenému pravidlu, aj mne ako OP sa už stalo že som sa nevedel dovolať chýbajúcemu hráčovi ( ale zatiaľ vždy neskôr prišiel ).
norbertsnv
 
Príspevky: 520
Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am
Bydlisko: Norbert Recký, Spišská Nová Ves

Re: Systém ligových súťaží

Odoslaťod Ondrej Danada Po Júl 17, 2017 8:29 pm

Bol na VV prítomný niekto, kto by aspoň trochu zastupoval záujmy mládeže :?: Za posledných 12 rokov si nepamätám na žiadne horšie opatrenie PROTI mládeži, ako je táto novelizácia SPD. Zvýšenie limitu počtu licencií na 3 typu A v kombinácii s tým, že LB môže byť aj senior, bude mať za dôsledok to, že sa mnoho detí a mládeže vytlačí zo súpisiek, alebo posunie na miesta väčšinou nehrajúcich náhradníkov. Pravda je, že mnoho väčších klubov si napísalo mládež kvôli "posunutiu základu", ale keď už tam niekoho takého mali, tak aj reálne hrával, minimálne občas.

Som hlboko sklamaný, ako VV týmto SPD bojuje proti mládeži. :cry:

Kontumáciu partií považujem však za spornú tému. Toto tvrdé opatrenie celkom účinne bráni špekulácii, že niekto, komu ide o postup a ide na posledné kolo v slabšej zostave proti družstvu s veľmi silnou prvou šachovnicou, napíše na jednotku niekoho, kto neprišiel a celé sa to posunie, aj za cenu vyššej pokuty. Čisto ekonomicky, ak niekto chce postúpiť a platí si kvôli tomu celú sezónu hráčov, nemá problém zaplatiť aj jednu pokutu, ktorá je často menšia ako je odmena jedného hráča na jeden zápas. Ak si poctivý OP nevie pred zápasom preveriť, či mu prídu všetci hráči, asi robí niečo zle. Na druhú stranu, tiež mám radšej voľnejšie pravidlá aj za cenu, že občas to niekto zneužije, takže chápem obe strany.

Ako kompromis, ktorý by nebol pre družstvo s chýbajúcim hráčom až taký demotivujúci, by stálo za zváženie okrem pokuty za neobsadenie šachovnice znížiť bodový zisk družstva o jeden bod ak zápas neprehralo a aspoň jeden hráč na šachovnici pod skontumovaným hráčom neprehral.

Prekvapuje ma však, že sa niečo také schválilo na VV mesiac po konferencii, pričom v Stanovách SŠZ sa reorganizácia súťaží považuje dokonca za osobité rozhodnutie, ku ktorému treba na konferencii kvalifikovanú väčšinu.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada
 
Príspevky: 1486
Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Systém ligových súťaží

Odoslaťod Grno Po Júl 17, 2017 9:21 pm

Pan Jozef nie ste sam kto suhlasi s novym pravidlom.

Nerozumiem len jednemu, preco VV skomplikoval toto pravidlo nejakou vynimkou - vyssia moc.

Co je 7 hracov nesvojpravnych sa rozhodnut, ci nepritomneho hraca dopisu do zostavy druzstva, alebo nie?
Tak ako pise wlk, naco mame cakat na 1 hraca ci donesie nejaku ospradlnenku, alebo nedonesie.

O vysledku zapasu nema rozhodovat to ci mas na pokutu, ako to bolo v starom SPD ,
ale ani to ci je alebo nie je nepritomny hrac ochotny zohnat nejaku hlupu ospravedlnenku ako je to v tomto SPD.

O vysledku zapasu ma byt jasno hned po zapase a nie az za zelenym stolom.
Grno
 
Príspevky: 25
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Re: Systém ligových súťaží

Odoslaťod yuri Ut Júl 18, 2017 6:33 am

ondro: ako je to proti mladezi ? zakazuje vari SPD uplatnit vsetky 4 licencie na typ LB, kde mozes zapisat 4 juniorov ak chces ? (ak to je zakazane, tak to trochu mladz poskodzuje, ale stale im moze klub zaplatit LA). ja by som povedal, ze toto opatrenie je pre kluby, ktore maju vacsiu moznost vybrat si kto zane bude hrat. pokial bol niekto nehrajucim nahradnikom ktory bol pre potreby licencii vyssie, tak hraval minimalne aj predtym. vseobecne toto prilisne zvyhodnovanie LB v ligach ma za nasledok to, ze moznosti hrat ti rapidne ubudne v momente ked stratis moznost mat LB.

ta kontumacia partii bez nejakeho verejneho prediskutovania predtym je podla mna zbytocna zmena, lent o bude robit zlu krv. podla mna to ale nieje reorganizacia lig, takze kvalifikovanu vacsinu na konferencii netreba. tou by bolo keby sa menila struktura lig, ich pocet, etc.
yuri
 
Príspevky: 880
Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Re: Systém ligových súťaží

Odoslaťod blizzard2 Ut Júl 18, 2017 6:50 am

ondro: nevidel by som to tak cierne

ti, ktori maju schopnych mladeznikov, ich postavia aj tak
ti, ktorych mladeznici nemaju zaujem o zlepsenie a nemaju dobru vykonnost, radsej postavia skuseneho hraca, ktory ma zaujem hrat
blizzard2
 
Príspevky: 129
Založený: Št Okt 14, 2010 6:45 pm

Re: Systém ligových súťaží

Odoslaťod Rasto Diviak Ut Júl 18, 2017 8:50 am

Pokúsim sa rozhorčeným kritikom odpovedať. V minulých sezónach bolo viacero prípadov, kedy nekompletné družstvo úmyselne vynechalo vybranú šachovnicu a napísalo hráča, u ktorého bolo vopred jasné, že nepríde. Ja toto nepovažujem za nič iné, ako za podvod podložený pravidlami. Toto sme mali nechať tak? Uvedomte si prosím, že máme vždy možnosť rozhodnúť podľa zdravého rozumu. Ak by povedzme hráč zmeškal spoj a prišiel by po skončení čakacej doby, družstvo samozrejme zvyšné partie neprehrá. Súhlasím aj s pánom Hlaváčikom, družstvo má organizačného pracovníka a v stretnutí kapitána a tí by mali uviesť do zostavy iba prítomných hráčov.
Minimálne v Extralige, v 1. a v 2.lige by sa hráči mali naučiť chodiť včas.
Viem, je to tvrdé opatrenie, ale mali sme ho tu dlhé roky a nespomínam si na veľa prípadov, kedy zápas skončil 8:0. Tých podvodov, ktoré umožňuje súčasná úprava, bolo omnoho viac.
Tri licencie A sa mi nepáčia, ale väčšina je väčšina.
Rasto Diviak
 
Príspevky: 765
Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.