ADVOKÁT CHESS OPEN (trofej v rukách GM Štohla)

čo, kedy, kde, ...

ADVOKÁT CHESS OPEN (trofej v rukách GM Štohla)

Odoslaťod LuboChess So Apr 26, 2008 3:30 pm

V dňoch 25-26. 4. 2008 prebehol I. ročník medzinárodného šachového turnaja ADVOKÁT CHESS OPEN 2008 v Bratislave (v priestoroch hotela Kyjev) z príležitosti 18 ročného výročia od schválenia prvého zákona o (slobodnej) advokácií č. 132/1990 Zb. (pozn. tento zákon schválili vo vtedajšej Slovenskej národnej rade 27. 4. 2008 v súčasnosti ho už nahradil nový zákon č. 586/2003 Z.z.).
Turnaj zorganizovala Slovenská advokátska komora a jej nadácia v spolupráci i s Najvyšším súdom SR, Generálnou prokuratúrou SR, Notárskou komorou SR a Slovenskou komorou exekútorov a šachovým klubom ŠK Slovan Bratislava pre advokátov, notárov, sudcov, prokurátorov, exekútorov a ostatných právnikov.
V piatok po slávnostných príhovoroch jednotlivých prezidentov komôr sa konala najprv asi hodinová prednáška JUDr. Chlípalu z katedry počítačového práva PF UK na tému (zaručený) elektronický podpis (čím si to každý mohol dať i do daňových nákladov keďže sa zúčastnil odbornej prednášky).
Od 16 hod. sa mohol rozbehnúť samotný turnaj, ktorí organizačne riadili Ing. Gustáv Šturc a FM Karol Rűckschloss z ŠK Slovan (súčasne boli i rozhodcami turnaja).
Turnaj ešte ako prvý (nulty) sa zverejnil dosť neskoro čím sa namiesto rátanej minimálne 40-člennej stavovskej hráčskej účasti prihlásilo len cca 20 hráčov a i z tých poniektorí na poslednú chvíľu z dôvodov pracovnej zaneprázdnenosti odriekli svoju účasť. A tak popri nehrajúcich funkcionárov si zasadli za šachovnicami len 14 hráči. To však neznižuje na kvalite štartového poľa, veď popri úplnych amatérov i neregistrovaných šachistov polovica štartového poľa presahovala FIDE rating cez 2000 bodov vrátane 4 titulovaných hráčov, a to sa ešte tesne odhlásil IM Gažík. V budúcom ročníku sa však počíta s oveľa hojnejšou účasťou, keďže propozície budú už v predstihu ohlásené (II. ročník sa priebežne plánuje na 26-27. 4. 2009) a počíta sa s rozšírením práva účasti i pre študentov právnických fakúlt.
Turnaj prebiehal vo forme rapidu na 9 kôl švajčiarským systémom s tempom na 2x15 minút.
(v piatok 25. 4. sa odohrali len úvodné 3 kolá, keďže po ňom nasledoval raut so spoločenským posedením na náklady hostiteľa, zvyšných 6 kôl sa odohralo v sobotu). Ešte podotýkam, že napriekk slušnému cenovému fondu sa žiaden registračný poplatok neplatil a bar bol k dispozícií zdarma.
Po piatku mal plný bodový zisk GM Igor Štohl (i keď jednu partiu s FM Mikulášom zvrátil z oveľa horšej pozície) a napr. druhý papierový favorit IM Petrán (ŠK Hoffer Komárno) stál vo všetkých 3 partiách horšie (ešte unavený zo súdneho pojednávania mimo Bratislavy), aby nakoniec i s prispením Caissy vydoloval 2/3. Sobota bola ešte vyrovnanejšia GM Štohl okrem remízy s IM Petránom prehral s extraligovým hráčom Slovana Máriom Castiglione (aktuálny FIDE rozdiel +252 bodov v prospech Igora, pravda v rapid turnajoch to nemusí byť až tak smerodatné). Záverečné 2 kola tak sľubovali dramatickú zápletku keď o palmu víťazstva sa mohlo uchádzať reálne ešte 5-6 hráčov (Štohl. Castiglione, Petrán, Mikuláš, a karty miešal i predseda komisie rozhodov SŠZ Ivan Syrový z KŠ Pezinok).
V záverečnom 9 kole sa však očakávaná dráma nakoniec nekonala. GM Štohl napriek prehre s M. Castiglione mal od neho 1/2 bodový náskok (a jednobodový od ďalších 2 hráčov) a ten si s prehľadom udržal. Nemilosrdný "švajčiarský žreb" (trochu zdeformovaný nižším počtom účastníkov) totiž v poslednom kole veľmajstrovi prisúdil na 1 doske biele figúrky a "moju maličkosť" a v ortodoxnom dámskom gambite ma nemilosrdne rozbil v strednej hre. No, ale uznajte porazte veľmajstra, keď Vám predtým venuje autogramy do jeho troch kníh z Londýnskeho Gambitu :)))
(Predtým ma stihol ešte i IM Petrán v Pircovej obrane, i keď opäť rozhodla až stredná hra).

Záverečné poradie:

1. miesto - pohár Advokát Chess Open + odmenu vo výške 10.000,-Sk tak získal GM Igor Štohl (ELO 2543) zo ziskom 7,5 b. z 9 partií.
2. miesto - diplom + odmenu 6.000,-Sk Mário Castiglione (2291) 7b.
3. miesto - diplom + odmenu 3.000,-Sk si podelili FM Dušan Mikuláš (2196) a IM Peter Petrán (2368) so 6,5b.
(pre úplnosť treba dodať, že pomocné hodnotenie - vylepšený Buchholz mal lepšie D. Mikuláš o pol bodíka 40,5 : 40 podľa propozícii sa však ceny delili). IM Petrán ešte dostal osobitný pohár venovaný Dr. Blahom ako najlepší advokát na turnaji.

Na Ivana Syrového (2097) zostalo 5 miesto s 5,5 b.
Rovnako 5,5 boda mala i WFM Niki Varholáková (2225), čerstvá držiteľka extraligového prvenstva v drese Košíc (mala však horší BH o 7 pomocných bodov).
Niki však predsa len neodišla na prázdno získala trofej - sošku dámy z ebenového a orechového dreva vytvorenú umelcom Danom Požárom (inak hráč Slovana) ako najlepšia žena na turnaji. O pol boda predstihla svoju konkurentku Karolínu Pinterovú (2042 ŠK Topoľčianky, sestru IM Erika Pintera). Hoci ich vzájomný súboj sa skončil remízou, dokonca Karolína mala navrch keď v jazdcovej koncovke mala o 2 resp. jedného pešiaka navyše, avšak časová tieseň jej už nedovolila z toho vybojovať viac než pol boda.

Turnaj prebehol celkovo v družnej nálade, bez protestov a sporov (tie aktéri zanechali v súdnych miestnostiach) a môžme sa tešiť o rok na ďalší ročník. Mal skvelú úroveň po hráčskej i organizačnej stránke (spĺňal i reglement FIDE, všetci hráči boli v oblekoch tak ako to vyžaduje FIDE na superturnajoch kvoli sponzorom) a v sobotu prišla natáčať i televízia TA3 (ktorá to odvysiela vo svojom spravodajstve).
Osobne si myslím, že takýchto turnajov by mohlo byť viac (napr. i iné stavovské organizácie by mohli niečo podobné zorganizovať napr. lekári a stomatológovia, veterinári, daňový poradcovia, audítori a bankári ap.) Čím viac sa spopularizuje šach i medzi neregistrovanými šachistami tým lepšie i pre zväz(a nakoniec nemožno vylúčiť, že práve z radov takýchto amatérov nadšencov sa vykĺbia sponzori pre šach). A možno jeden generálny riaditeľ mamutieho podniku (hoci s nulovým ratingom) môže priniesť viac osohu do slovenského šachu než či budeme mať o 1-2 IM viac alebo menej (viď v ČR patronát samotného českého prezidenta, či České energetické závody ČEZ a ďalší).
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3614
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: ADVOKÁT CHESS OPEN (trofej v rukách GM Štohla)

Odoslaťod Riki1 So Apr 26, 2008 5:47 pm

Lubo - pekny a obsiahly clanok. Drobna oprava, dalsi rocnik by mal byt 24-25.4.2009, taktiez piatok a sobota, ako teraz.
Obrázok používateľa
Riki1
 
Príspevky: 456
Založený: Po Jan 28, 2008 11:24 am
Bydlisko: Rückschloss Karol, Bratislava

Re: ADVOKÁT CHESS OPEN (trofej v rukách GM Štohla)

Odoslaťod LuboChess Ut Apr 29, 2008 2:35 pm

http://www.ta3.com/sk/reportaze/82372_s ... -open-2008
video zo športového spravodajstva na TA3 (ako to bežalo v pondelok) bohužial z nedele predpoludním v časti "Bez komentára" bolo dlhšie video len ho nedali i na net Fontana pre Zuzanu ho vytlačila :(

Btw. Igor Štohl pripravuje druhé prepracované vydanie: Instructive Modern Chess Masterpieces (1 vydanie z r. 2001 získalo Cramerovu cenu USA šachovej federácie pre najlepšiu šachovú knihu r. 2001) 2. vyd. pribudne 12 partií resp. budú nejaké zmeny už k 50 partiám, ktoré tak tvoria inštruktáž moderného šachového otvorenia. Je trochu smutné, že pre "malosť nášho trhu" ešte táto kniha spolu z jeho ďalšími šachovými bestsellermi Garry Kasparov's Greatest Chess Games Vol 1 a Vol. 2 neboli preložené do slovenčiny/češtiny :( pritom okrem angličtiny, vyšli napr. i v nemčine, taliančine, španielčine ....či dokonca v turečtine ....
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3614
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: ADVOKÁT CHESS OPEN (trofej v rukách GM Štohla)

Odoslaťod Jozef So Feb 07, 2009 9:30 am

Rozmýšľam prečo ponuka na viagru je práve v našom šachovom fóre a prečo zrovna v téme, ktorá už bola takmer zapadnutá prachom? Žeby všeobecne boli šachisti boli známy svojou nízkou sexuálnou potenciou? Možná sa to týka v tomto prípade špeciálne právnikov - čo na to Lubo Chess?
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: ADVOKÁT CHESS OPEN (trofej v rukách GM Štohla)

Odoslaťod LuboChess So Feb 07, 2009 1:29 pm

Jozef ktomu sa musia skôr vyjadriť informatici ako eliminovať takéto roboty, pretože už sa to vyskytlo i v chesinheadovom Manuáli a iných DF /i staré chess.sk fórum malo s tým problém/. So šachových DF staré http://www.sachinfo.cz na tom skolabovalo alebo stránka korešpondečných šachistov ČR je vkuse zaplavovaná takýmto nešvárom. Ale radšej v zabudnutom fóre než v aktuálnych (laicky si vysvetľujem zvýšenú príťažlivosť pre "viagru ponuky" oproti iným DF práve tým anglickým titulkom Chess Open).
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3614
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: ADVOKÁT CHESS OPEN (trofej v rukách GM Štohla)

Odoslaťod jogo So Feb 07, 2009 6:33 pm

Celkom jednoducho - vsetky fora ktore nemaju pri zadani prispevku prepisat bezpecnostny kod, alebo sa nie je potrebne zaregistrovat maju taketo problemy...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo
 
Príspevky: 1128
Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm
Bydlisko: Búry Rastislav, Bratislava

Re: ADVOKÁT CHESS OPEN (trofej v rukách GM Štohla)

Odoslaťod LuboChess So Feb 07, 2009 7:13 pm

Jogo s tým kódom mi je to jasné - len na inom DF máš pomaly problém poslať príspevok kým vypíšeš všetky malé a veľké číslice a písmenka a taký ´"robot" to i tak zaspamuje, ten s tým problém evidentne nemá. I tu je koniec 8 a skoro celá 9 stránka v katalógu členov zahltená umelými osobami :(
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3614
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: ADVOKÁT CHESS OPEN (trofej v rukách GM Štohla)

Odoslaťod jogo So Feb 07, 2009 7:58 pm

Nie je to celkom tak. Ak sa to spravne nastavi, tak robot s tym ma obrovske problemy (dokazem tvrdit az ze vetsinu spravne nastavenych kodov a sumu ani nedokaze rozlustit). Skor by ale malo logiku - ak uzivatel chce napisat, nech je to ako doteraz. Ale ak niekto neprihlaseny pridava prispevok, tak len z kodom...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo
 
Príspevky: 1128
Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm
Bydlisko: Búry Rastislav, Bratislava

Re: ADVOKÁT CHESS OPEN (trofej v rukách GM Štohla)

Odoslaťod miror Ne Feb 08, 2009 5:35 am

ten LOL cialis sa nam vyhraza, ze nas jedneho po druhom skontumuje! :D toto predsa nie je normalne... :o
miror
 
Príspevky: 746
Založený: Ut Mar 18, 2008 10:03 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ADVOKÁT CHESS OPEN (trofej v rukách GM Štohla)

Odoslaťod Jozef Ne Feb 08, 2009 7:42 am

Mirec vieš čo znamená u zvierat kontumovať ;) A ten dotyčný pán to vraj robí dvoma tehlami... :evil:
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Ďalšia

Naspäť na Turnaje

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.

cron