Zápas o majstra sveta 2016

čo, kedy, kde, ...

Kto sa stane majstrom sveta 2016?

Anketa bola ukončená dňa Po Nov 28, 2016 9:08 am

Magnus Carlsen
6
60%
Sergey Karjakin
4
40%

Celkový počet hlasov : 10

Re: Zápas o majstra sveta 2016

Odoslaťod LuboChess Ut Dec 06, 2016 10:43 am

Ešte pred Igorovým článkom vo včerajšom SME

z tie-breaku zápasu o titul MS v denníku Šport (opäť pre úplnosť), kde okrem samotného článku článku o zápase mal slovo Janko Markoš v úvodníku (priama reč). Ak si dobre pamätám je to asi prvá priama reč k šachu

(väčšinou sa točil futbal, hokej, tenis, olympizmus, občas cyklistika, hádzaná, lyžovanie atď. Janko sa dostal po boku ľudí ako Dušan Radolský, Laco Borbély, Miloš Mečíř, Ján Filc atď.

Pozn. ospravedlňujem sa tým čo článok čítali už v novinách - kopírovanie je pre tých čo možno nezachytili článok, resp. ako archivácia do budúcnosti, v ktorých číslach hľadať články ak novinové články zapadnú prachom
+ ako mediálnu prezentáciu zápasu o titul MS i pred nešachovou verejnosťou.

denník Šport, piatok 2. 12. 2016, str. 2 - názory

PRIAMA REČ
JÁNA MARKOŠA
Nech žije kráľ Magnus I.

Nór Magnus Carlsen obhájil titul majstra
sveta v šachu. Jeho zápas s Rusom
Sergejom Kariakinom bol vyrovnanejší,
ako sa čakalo. Pred súbojom stávkové
kancelárie predpovedali, že Carlsen má
približne 80-percentnú šancu na víťazstvo.
Napokon geniálny Nór zvíťazil a obhájil
titul, aj keď až v tajbrejku.
Vyzývateľ Kariakin sa na súboj skvele
pripravil. A to nielen šachovo. Popracoval
aj na svojej fyzickej kondícii, ktorá je
v kráľovskej hre dôležitejším faktorom,
než by sa laikom mohlo zdať. Mal na to
niekoľko mesiacov čas, pretože rytmus súbojov
o najvyšší titul je v šachu pomalší
než pri iných športoch. O šachovú korunu
sa hrá približne raz za dva roky a mená
súperov sú známe i pol roka dopredu.
Objektívne je Kariakin slabší šachista
ako Carlsen. Trpezlivo ale bránil horšie
pozície a čakal na svoju šancu. Tá prišla
v ôsmej z dvanástich partií základnej časti
zápasu, keď majster sveta vo veľkej túžbe
po víťazstve takpovediac prepol strunu
a Kariakin dal (pomôžme si hokejovou
terminológiou) „gól v oslabení“. Vyhral
a ujal sa vedenia.
Od tohto okamihu však už diktoval
tempo súboja Nór. Posledné štyri partie
základnej časti súpera preháňal po šachovnici
a nedoprial mu chvíľu oddychu.
Desiatu partiu napokon vyhral, vyrovnal
na 5:5 a keďže aj po dvanástej bol stav zápasu
vyrovnaný 6:6, rozhodnúť musel
tajbrejk, doplnkové partie skráteným tempom.
Obvykle má hráč na celú partiu
približne 2 hodiny na premýšľanie, v tajbrejku
dostane len 30 minút. V tomto formáte
exaktné hlboké analýzy možností na
šachovnici musia ísť stranou, nie je na ne
čas. Rozhodujú dobré nervy a intuícia.
A v oboch týchto faktoroch Carlsen
svojho súpera prevýšil. Jeho fenomenálne
chápanie šachovej hry ho nesklamalo:
hral rýchlo a pritom s istotou, navyše jeho
voľby sa takmer vždy ukázali ako správne.
Bol ako tenista, ktorému údery zázračne
padajú vždy tesne, ale predsa do vnútra
dvorca.
Prvá tajbrejková partia sa skončila vyrovnanou
remízou, v druhej Carlsen nevyhral
len zázrakom, v posledných dvoch
už skóroval. Urobil si radosť k 26. narodeninám,
ktoré zhodou okolností pripadli
na rovnaký deň ako záver zápasu.
Magnus Carlsen je pre mnohých šachistov
viac než len najlepší hráč na svete.
Je pre nich garanciou a nádejou, že kráľovskej
hre sa bude i v najbližších rokoch
a desaťročiach dariť. Nielenže je globálna
celebrita, ktorá otvára zápasy Realu Madrid,
diskutuje v televízii so zakladateľom
Facebooku Markom Zuckenbergom či fotografuje
oblečenie do módnych časopisov,
a tak priťahuje k šachu bohatých
sponzorov.
V prvom rade je šachista, ktorý verí
viac vlastnému úsudku a intuícii než multijadrovým
počítačovým procesorom. Postavil
sa tak nebezpečnému trendu, ktorý
môže viesť k vyprázdneniu samotnej hry.
Počítače šach v posledných desaťročiach
výrazne premenili. Pod ich nemilosrdným
analytickým drobnohľadom zmizlo z kráľovskej
hry veľa tajomstva. Mnohé dôležité
šachové pozície - hlavne tie, v ktorých
je málo figúr - sú už definitívne vyriešené,
podobne ako je nadobro vyriešené
správne vyplnené sudoku. A šachisti sa
na počítače spoliehajú stále viac a častejšie.
Magnus Carlsen sa s počítačmi nekamaráti.
Uvažuje svojou hlavou, verí najmä
vlastnému šiestemu zmyslu – a víťazí!
Navracia šachu jeho tajomstvo a čaro.
A preto: Nech žije kráľ Magnus I.!

Autor je šachový veľmajster a tréner.

To isté číslo - denník Šport 2. 12. 2016, str. 25 (s foto víťazného Magnusa)

Magnus Carlsen zdolal v boji o majstra sveta v šachu
Sergeja Kariakina v tajbrejkovom rozuzlení 3:1
Obhajca lepšie skrotil čas
Magnus Carlsen sa stal tretí raz majstrom sveta v šachu. V napínavom tajbrejkovom vyvrcholení zdolal
Nór práve v deň svojich 26. narodenín rovnako starého ruského vyzývateľa Sergeja Kariakina 3:1
v rapid šachu, vďaka čomu si predĺži panovanie na svetovom tróne minimálne do roku 2018.

Šachový Mozart, ako znie prezývka
aktuálneho lídra svetového
rebríčka, si predtým v rokoch
2013 a 2014 poradil s Indom Višvánáthánom
Ánandom.
„Bol to najťažší zápas v mojej
kariére a vysoko kvalitný,“ konštatoval
staronový šampión na
tlačovej konferencii, čo citoval aj
portál championat.com. „Gratulujem
súperovi k výkonu. Po
prehre v ôsmej partii ma zaplavili
negatívne myšlienky, ale dostal
som sa z toho.“
Pripomeňme, že Nór pod dojmom
neúspechu odišiel predčasne
z oficiálnej tlačovej konferencie,
za čo dostal pokutu. Pôvodne
potreboval jeden z dvojice na víťazstvo
v New Yorku (po roku
1995 bol druhý raz dejiskom zápasu
o titul) získať z 12 partií 6,5
bodu. Tento scenár sa nenaplnil
(Kariakin s čiernymi vyhral ôsmu
partiu, Carlsen s bielymi desiatu),
a tak za stavu 6:6 prišli na rad
stredajšie partie v rapide s časovým
obmedzením (25 minút pre
hráča + 10 sekúnd po každom ťahu).
V ňom nórsky veľmajster potvrdil,
že partie vo väčšej časovej
tiesni mu sedia ako uliate, v tomto
šachu je majster sveta z vlaňajška
a súčasná svetová jednotka.
Zakaždým bol schopný lepšie
hospodáriť s časom a súpera tlačiť
do stresu. Prvú partiu Carlsen
s čiernymi s prehľadom remizoval,
v 2. stál jasne na výhru (počítač
v jednom momente odhadol
jeho šance na 75:25), no Kariakin
v komplikovanej situácii uhral
s vypätím všetkých síl remízu, čo
maďarská exmajsterka sveta Judit
Polgárová pripísala aj jeho „fantastickým
obranným schopnostiam“.
Zlom prišiel v 3. partii,
v ktorej Carlsen dostával súpera
do úzkych (po 28. ťahu mal k dispozícii
vyše 10 minút, kým vyzývateľ
ani tri) a vyhral aj vďaka fatálnej
Rusovej chybe v 38. ťahu.
V závere stačila Nórovi s bielymi
remíza, bol aktívnejší, kým Kariakin
priveľa riskoval a po pribúdajúcich
nepresnostiach Napokon
podľahol, takže celý tajbrejk
prehral 1:3.
Tajbrejky rozhodovali v súboji
o titul majstra sveta tretí raz
v histórii. Prvý raz v roku 2006,
keď Vladimir Kramnik zdolal Veselina
Topalova, potom v roku
2012 ich využil Ánand proti Borisovi
Geľfandovi.
Z celkovej dotácie podujatia vo
výške 1,1 milióna amerických dolárov
prináleží Carlsenovi 60 percent.
„Po remíze v 11. kole som vedel,
že tento zápas rozhodnú až
tajbrejky,“ priznal majster sveta
z Tonsbergu. „Cítil som sa dobre,
voľný deň pred nimi mi padol
vhod, načerpal som sily a oddýchol
si. Druhá partia rapidu mala
pre mňa frustrujúci koniec, lebo
som v nej mal prevahu, žiaľ, nedokázal
som ju pretaviť do víťazstva.
Vedel som, že sa musím sústrediť
na ďalší priebeh. Som naozaj
šťastný, že som zvyšné dve
partie a tým aj celý zápas vyhral.“
Rodák z ukrajinského Simferopoľa,
ktorý reprezentuje Rusko
od roku 2009, uznáva prezidenta
Putina a otvorene podporil anexiu
Krymu, uznal kvality premožiteľa:
„Spokojný môžem byť jedine
s tým, aké výkony som predvádzal
v dvanástich kolách klasického
šachu. Na tajbrejky som
nebol dostatočne pripravený.
Akoby som už bol hlavou v oblakoch.
V troch zo štyroch partií
som bol úplne stratený, nedostal
som zo seba to, čo viem. Magnus
využil moje chyby a zaslúžene
zvíťazil. K zisku titulu mu gratulujem.“
Kariakin, považovaný za majstra
defenzívy, na otázku, či má
opäť v úmysle vyhrať turnaj kandidátov
a o dva roky vyzvať Carlsena,
odpovedal: „Taký je základný
plán. Verím, že ešte dostanem
šancu na odplatu.“
(tasr + rr)

v rámčeku 2882
Tento ELO-rating dosiahol
staronový šampión Carlsen
v máji 2014, čo je najviac zo
všetkých šachistov v histórii
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod LuboChess Ut Dec 06, 2016 11:05 am

Avizovaný článok vo včerajšom denníku SME s Igorom Štohlom

(kopírujem celý pre nePianistov, Igor nebonzni nás :D)

denník SME - pondelok 5. 12. 2016, str. 18 - celá strana v printe, resp. na webe

http://sport.sme.sk/c/20400415/slovensk ... perit.html

Slovenský veľmajster: Človek už nemôže s počítačom súperiť
Magnus Carlsen je créme de la créme medzi šachistami, vraví Igor Štohl o najlepšom šachistovi súčasnosti.
4. dec 2016 o 8:44  Miloslav Šebela

Magnus Carlsen obhájil titul majstra sveta v šachu. Vyhral zaslúžene?
Určite. Bol výrazným favoritom, a hoci mal zápas z jeho hľadiska ťažší a zložitejší priebeh, ako mnohí očakávali, bol lepší, iniciatívnejší a predkladal súperovi väčšie problémy. Zatláčal ho do obrany. To sa mu vyplatilo, hoci sa to prejavilo najviac až v tajbrejku.“

Prekvapilo vás niečo na finále?
„Carlsen mal veľmi výraznú prevahu v tretej a štvrtej partii. Očakával som, že ak by jednu z nich vyhral, mal by zápas úplne iný priebeh. Takto mal Carlsen veľmi dlhú sériu bez výhry, a to bolo pre neho niečo nebývalé. Pri ôsmej partii bolo na ňom cítiť frustráciu. Veľmi chcel a hral vabank, a to Kariakin šikovne využil. Carlsen stupňoval napätie a nakoniec ho sám nezvládol. Zrazu prehrával 0:1 a do konca celého súboja o titul ostávali štyri partie. Ja som ešte veril, že sa mu podarí vyrovnať. Najkritickejší moment celého zápasu bol, keď bol v deviatej partii pod silným tlakom a Rus mohol aj zvýšiť na 2:0. To by už ťažko ustál. Vtedy by sme asi mali nového majstra sveta.“

Počas kariéry hral partie proti Vladimirovi Kramnikovi, Judit Polgárovej či Veselinovi Topalovovi.

Kariakin bol vo finále Carlsenovi vyrovnaným súperom. Ak by vyhral, bol by to obrovský šok?
„Skutočne by to bolo veľké prekvapenie. Carlsen bol favorit favoritov. Predpokladali sme, že to bude tesný zápas a že len jedna - dve partie rozhodnú. Nakoniec Nór aspoň doplával do tajbrejku a priznal, že poslednú partiu už vypustil a mentálne sa pripravoval na tajbrejk.“

Bol aj v tajbrejku favoritom, alebo v ňom boli šance vyrovnané?

„Magnus je aj na čele svetového rebríčka v rapide. Bol pre mňa favorit aj v tomto. Ale Kariakin má s ním najhoršie skóre v klasickom šachu, v rapide bolo pomerne vyrovnané a prvok náhody je väčší. Môže prísť hrubá chyba v časovej tiesni. No ukázalo sa, že Magnus bol na rapid lepšie pripravený, hral svižne, stále kládol Kariakinovi nejaké problémy. A na konci aj vravel, že dve tretiny celého súboja o titul hral ťažkopádne, nerealizoval šance, aj dostal gól v ôsmej partii. A potom ako vyrovnal, sa mu aj vrátila radosť zo šachu. A videl väčšiu šancu v rapide, tam sa jeho prevaha prejavila.“

Čo je pre Carlsena typické?

Dnes je vplyv počítačov na šachy taký, že aj najelitnejší šachisti, a to Carlsen je créme de la créme, musia byť univerzálni. Oni si nemôžu vyberať a pracovať štýlom - toto viem, toto neviem a toto nemám rád, tak sa tomu vyhýbam. Musia vedieť útočiť, kombinovať aj vedieť hrať veľmi dobre technické pozície. Aj prepočet variantov musí byť na vysokej úrovni. A Carlsen je v tomto univerzál par excelence. Navyše, má vysokú sebadôveru, čo je na jeho správaní vidieť. Niektorí hovoria, že je arogantný. A v porovnaní s konkurenciou robí podstatne menej chýb. Hrá presnejšie, silnejšie. Hovorí sa, že jeho slabinou je, že nie je až tak pripravený v otvoreniach. No, ale on práve tam dokáže priviesť súpera do pozícií, kde nejaká precízna príprava otvorení nemá až taký význam a ako šachista je od konkurentov lepší. Vyhráva nad nimi v strednej časti hry.“

Je viac kreatívnejší, alebo sa tiež drží nejakých pripravených schém?

Jedno aj druhé. Je to rovnaké aj v iných vedných oboroch. Ťažko by Einstein niečo vymyslel, keby nebral do úvahy Kepplera a Newtona. Najsilnejší šachisti vstrebávajú, čo vymysleli ich predchodcovia a snažia sa to rozvíjať. Ale v šachu má veľkú úlohu myslenie podľa analógie. Šachisti sa snažia nielen zreprodukovať nejakých pätnásť ťahov v otvorení, ale aj nejaké motívy, situácie zo strednej hry, z koncovky. Snažia sa to vypozorovať a využiť vo svoj prospech.“
Vo fyzických športoch je rozdiel medzi majstrom sveta a priemerným športovcom veľký. V šprinte Usaina Bolta nedokáže nik zdolať. Môže priemerný šachista zdolať Carlsena?
„Tých úrovní v šachu je veľa. Dajme tomu, že ja som priemerný veľmajster. Ja by som mohol vyhrať nejakú jednu partiu z viacerých. Ale tie šance sú dosť malé. To je taká šanca, ako keby sa Bolt pri šprinte potkol. Zatiaľ sa mu to nestalo. Ale aby vyhral nejaký kaviarenský hráč nad Carlsenom, to je prakticky nemožné.“

Elitní šachisti majú vo svojich tímoch aj kondičných trénerov. Na čo potrebujú cvičiť?

Šach je šport. Aj v ňom dominuje športová stránka. Šachista musí byť aj fyzicky zdatný. Klasická partia môže trvať aj päť – šesť hodín a koncentrácia musí byť na vysokej úrovni stále. Šachy sú kruté v tom, že stačí poľaviť v sústredení a vypomstí sa vám to.“
Ak šachista nie je fyzicky pripravený, ako sa to ukáže?
„V neskorších fázach partie príde únava, zlé rozhodnutia a neistota, a to ovplyvní výkon. Ja sa napríklad venujem behu, plávaniu, bicyklu. To sa dá robiť individuálne. Carlsen rád hráva futbal a basketbal. Ale môže to byť čokoľvek, čo vás udrží v dobrej kondícii.“

Rus mal na prípravu v boji o titul k dispozícii milión eur. Je to zbytočný luxus alebo sú to skutočne potrebné náklady?

Mal v tíme fyzioterapeuta, kondičnú trénerku, možno aj kuchára. Všetkých ľudí treba zaplatiť. Ale najviac peňazí ide na šachovú prípravu. Pretože mal tím ľudí, s ktorými sa pripravoval a robil všetko pre to, aby zvýšil svoje šance na úspech, pretože bol outsiderom toho súboja.“

Hovorí sa, že Carlsen vidí v partii 40 ťahov dopredu. Je to naozaj tak?

To je nadnesené. Závisí to od typu pozície. Vo veľmi zjednodušenej koncovke, keď sú na šachovnici len králi a pešiaci, pre silnejšieho hráča nie je problém spočítať variant, ktorý je 15 – 20 ťahov. Ale v pozícii, kde sú všetky figúry v hre, sa to začína vetviť. Prichádzajú do úvahy dva - tri ťahy a už sa to násobí. No prepočet variantov je vec, ktorá sa dá, aj by sa mala trénovať. To, čo sa odohrá na šachovnici, je len časť boja vo veľmajstrovských partiách. Oni v hlave počítajú nejaké varianty a snažia sa súpera prepočítať a o to isté sa snaží aj súper. Vymyslím myšlienku a súper buď ju pochopí a vtedy sa jej snaží čeliť, alebo ju nepochopí. Ak ju nepochopí, tak mám šancu na úspech. Preto je prepočet dôležitý.“
Carlsen je svetovou jednotkou šesť rokov. Môže ho niekto ohroziť?
„Jeho hlavní konkurenti sú od neho mladší – Fabiano Caruana, Anish Giri, Maxime Vachier-Lagrave. Hráči zo staršej generácie ako Anand, Geľfand budú postupne odchádzať. Ich výkonnosť už nebude stúpať.“

Dokedy sa dá hrať vrcholový šach?

Kedysi Michail Botvinnik hovoril, že ideálny vek pre šachistu je tridsaťpäť – štyridsať rokov. Dnes štyridsiatnici sú vo svetovej špičke dvaja - traja. Šach omladol a výrazne. Je to dané aj športovou povahou. Ale šachy možno hrať celý život, len nie celý život na vysokej úrovni. Napríklad prvý slovenský veľmajster Ján Plachetka má sedemdesiatdva a stále hráva aj na turnajoch.“

Aký je moderný šach?

„Počítače dnes hrajú lepšie ako akýkoľvek človek, lepšie ako Magnus Carlsen a ktokoľvek iný. Pri počítačoch nemožno hovoriť o nejakom štýle. Pracujú metódou brute force (hrubá sila) a prepočítavajú všetko, čo je možné. Navyše, rýchlejšie aj presnejšie. Iste, každý počítač programujú ľudia, a to sa na jeho ťahoch odráža. Ale s každým z počítačov by som prehral. A keďže dnešná špička je mladá, tak odmalička pracujú a trénujú s počítačmi, a to stiera rozdiely aj medzi nimi.“

Využívajú šachisti počítače na tréning alebo aj na štúdium?

Skôr na štúdium. V rámci tréningu nikto nehráva partie. Ale využívajú ich na prípravu. Napríklad, ak niekoho zaujíma nejaká kritická pozícia, tak sa ju snaží analyzovať a použije aj počítač. Nechá dva počítače, aby z tej danej pozície odohrali medzi sebou zápas, povedzme na sto partií, a ide si ľahnúť spať. Ráno si pozrie, ako dopadli.“

Keď hrajú proti sebe počítače, nekončí sa to remízou?

„Hrávajú sa dokonca počítačové zápasy a existuje aj rebríček počítačových programov zostavený na základe zápasov medzi nimi. Niektoré sa hrajú na sto partií. Ale tie programy nebežia na domácich osobných počítačoch, ale strojoch robených na zákazku.“

Priniesli počítače do šachu revolúciu?

Áno. Dá sa hovoriť o šachu pred počítačmi a po ich príchode. Ak hrá dnes počítač s človekom, už je zvykom, že stroj dáva nejaký hendikep. Buď časový alebo aj nejakú figúrku. Človek už nedokáže súperiť s počítačom. To už je akoby ste nechali súperiť Sagana s Boltom.“

Pri partii hráči nedávajú na sebe znať emócie. Nestane sa, že niekto sa vyslovene teší, alebo sa chytá za hlavu?

„Ideálne je mať poker face a neprezradiť svoje emócie. Ale napríklad v desiatej partii mal Magnus prevahu a zvolil jedno riešenie, no niečo prehliadol. Ak by si to Kariakin všimol, mohol si vynútiť remízu. Carlsen sa v jednom momente zamyslel. Bolo zrejmé, že si to uvedomil a bolo na ňom vidieť, ako si hovorí: ‚Ježiš, to som pokašľal.’ Po partii to aj priznal. Dalo sa to na ňom čítať. Neviem, čo robil v tej chvíli Kariakin. Kam sa pozeral, ale keby to videl, dostatočne by mu to niečo napovedalo. A keby v tej partii remizoval, už by Carlsen nemal veľa možností otočiť súboj.“

A ako je to s podvodmi v šachu?

„To je veľký problém. Ako zamedziť tomu, aby hráči využívali pomoc od nejakého človeka, ktorý je v tom momente pri počítači? Silní šachisti nepotrebujú našepkať každý ťah. Ich stačí upozorniť na kritický moment – tu hľadaj, tu to je. Nemusí to byť ani konkrétny ťah. Silný šachista už nájde riešenie.“

Čiže už samotný signál - pozor, môže byť považovaný za ovplyvnenie zápasu?

Silnému hráčovi stačí málo. Kedysi počítačový podvodník povedal súperovi - teraz dám mat dvadsiatym druhým ťahom. Tak to bolo jasné, že bol napojený na počítač, či už cez vysielačku alebo iným spôsobom. Mal zvládnuť situáciu, nie je podstatné ako. Ak to dopredu niekto hlási, je jasné, že to nie je v poriadku.“

Aj prichytili niekoho?

„Áno a boli medzi nimi aj silní šachisti, ktorých prichytili na záchode so smartfónom a podobne. S týmto treba bojovať, Preto, keď hráči vchádzajú do sály, musia prejsť skenerom, či nemajú niečo ukryté na tele. Prenosy zo zápasov sú oneskorené o pár minút, aby prípadný konzultant nevidel reálnu pozíciu na šachovnici. Potom sa hráčov snažia odizolovať. Zápas o titul majstra bol v sklenej miestnosti, pričom hráči nevidia, čo je za sklom. Šach sa snaží s podvodmi bojovať, no dnes sú zariadenia na prenos signálu veľmi malé a podvodníci sú vynaliezaví. Na tejto vysokej úrovni som o žiadnom podvádzaní nepočul, ale na úrovní turnajov bolo veľa prípadov. Je to vážny problém.“

Nikto sa, samozrejme, nerád vzdáva, ale je neslušné medzi dvoma silnými partnermi hrať s vežou menej. Ak je niekto v takej nevýhode, môže partia trvať ešte pätnásť ťahov až do matu. Veľmajstri nehrávajú do matu.

Je pravda, že v šachu zaviedli aj antidopingové testovanie?

Šachová svetová federácia koketuje s myšlienkou dostať šach na olympijské hry a v súvislosti s tým prevzala od WADA zoznam zakázaných látok, kde sú samé anaboliká a podobné látky. No čo to pomôže šachistom? Veď to je hlúposť. A robia sa aj náhodné antidopingové testy. Zatiaľ som nepočul, že by niekto mal pozitívny nález. Skôr sa stáva, že niektorí hráči povedia komisárom - neotravujte ma. Ak to je amatér, tak ho suspendujú. Ak je to silný šachista, tak sa to nejako ututle. Boli aj také prípady. Ale toto podľa mňa do šachu nepatrí.“

V iných športoch zvyknú polemizovať ako by vyzeral súboj súčasných šampiónov s bývalými. Bol by Carlsen lepší ako majster z histórie?

„Dnešní šampióni do seba vstrebali všetko, čo vymysleli ich predchodcovia a ešte to sami rozvíjajú. Dnes sú šachisti silnejší, ako boli v minulosti a boli by favoritmi. Nedávno zverejnili denníky Botvinnika z jeho prípravy na zápasy o titul majstra sveta. Vyzerajú ako poznámky školáka oproti tomu, ako sa dnes pripravujú hráči na otvorenia. Idú do väčšej hĺbky. Vtedy sa viac tvorilo. Dnes sú niektoré veci vyanalyzované až do výsledku. A tieto varianty sa už preto nehrávajú.“

Je dnes šach menej kreatívny?

„Dá sa, ale sotva to bude v druhom - treťom ťahu. Carlsen je takým protagonistom prístupu, že sa nesnaží bojovať o prevahu priamo z otvorenia, ale snaží sa dosiahnuť pozíciu, kde nemá výhodu, ale je plná života. Tá pozícia je nepreskúmaná. Je to niečo nové. Nie sú to varianty, ktoré sú preskúmané. Ak ponúkajú zaujímavý obsah, skúsia na ne pustiť počítač. Z neho možno vypadne, že je to remíza a potom sa môže vyskytnúť ešte vo dvoch – troch partiách alebo potom v partiách ľudí, ktorí sú vnútorne spokojní s tým, že si neublížia.“

Takmer pravidelne sa stáva, že v boji o titul nevidno priamo mat, ale jeden zo súperov sa vzdá. Čím to je?

„Každý sa, samozrejme, nerád vzdáva, ale je neslušné medzi dvomi silnými partnermi hrať s vežou menej. Ak je niekto v takej nevýhode, môže partia trvať ešte pätnásť ťahov až do matu. Veľmajstri nehrávajú do matu. Čím je silnejší šachista, tým skôr si naozaj uvedomí, že prehral. Väčšinou sa vzdáva skôr. Ale aj vzdanie sa je ovplyvnené osobnosťou súpera. So slabším súperom by som ešte hľadal riešenie a skúšal hrať. No so súperom, ktorý je rovnocenný alebo silnejší, viem, že nemám šancu prehru odvrátiť. V iných športoch to samozrejme nebýva, že sa niekto vzdá. Hovorí sa, že ešte nikto nevyhral partiu tým, že ju vzdal. To je krajné riešenie, ale v úplne jasnej situácii je to voči súperovi neslušné.“

To znamená, že v niektorých situáciách je už niekoľko ťahov vopred jasné ako partia skončí?

„Dnes existujú takzvané Tablebasis. To sú pozície, ktoré sú preskúmané a počítač ukáže jasný výsledok, ku ktorému by táto situácia dospela. Zatiaľ sú to pozície s menším počtom figúr. Dnes myslím do siedmich. Tablebasis 6 sú asi štyri DVD dát. Tablebasis 7, to je obrovské množstvo dát, ktoré si nedokážete ani len doma uložiť na disk. To sú terabajty údajov. Absolútnym vyvrcholením šachu by mali byť Tablebasis 32. Teda situácie, keď sú všetky kamene na šachovnici a vtedy počítač povie - biely je na ťahu a vyhrá alebo biely je na ťahu a bude remíza. Ľudia, čo hrajú šach a pracujú v IT vravia, že dnes to je ešte nereálne. Kapacita dnešných počítačov by sa musela zvýšiť mnoho miliónnásobne.“

Aký by ste dali súčasnému šachu prívlastok?

„Dnes najlepšie hrajú počítače. Ideálnym cieľom šachistu je, aby odohral partiu ako počítač. Ešte sa niektorí vlastne aj chvália, že zahral som 99 percent ťahov tak, ako by to hral počítač. Šach je taký počítačový. Dokonca som pred časom čítal vyjadrenie jedného korešpondenčného šachistu, ktorého sa pýtali, kto sú jeho vzory a on začal menovať jednotlivé šachové softvéry a ich silné stránky. Iste, nemyslel to celkom vážne, ale kúsok pravdy na tom je.“

Biele sú v šachu výhoda. Prečo je to tak?

„Biely začína a určuje charakter hry. Dnes šachy nie sú natoľko preskúmané, aby sme vedeli, aký bude výsledok partie z úvodnej pozície. Je úvodná pozícia a najčastejšie veľmajstrovské partie medzi veľmi silnými súpermi končia remízou. Šachy asi sú objektívne remíza, ale my hráme praktický šach a biely má väčšie šance, lebo kladie súperovi problémy.“

Prečo doteraz majsterkou sveta nebola žena?

V šachu je to trochu zvláštne. Existujú čisto ženské turnaje a otvorené turnaje. Na nich majú ženy otvorené dvere. Rovnako môžu hrať na šachových olympiádach. Najďalej sa v boji o titul dostala Judit Polgárová. V roku 2005 hrala turnaj o titul majstra sveta, ktorý vtedy vyhral Topalov. No už to bol veľký úspech. V šachu je celkovo žien menej a zrejme tam hrá rolu aj športová stránka. Sestry Polgárové však dokázali, že ženy sa môžu vyrovnať mužom, ale zatiaľ sú to skôr výnimky. Tá možnosť tu je, aby sa o titul uchádzali.“

Ako sa darí šachu na Slovensku?

Československo bolo šachová krajina. Šach mal tradíciu a po rozdelení to išlo dole vodou. Vždy sme boli v porovnaní s Čechmi trochu slabší, ale najlepší hráči v reprezentácii mali svoju pozíciu. Za uplynulých dvadsať rokov sú Česi v lepšej situácii. Hrá sa viac turnajov, majú talenty aj prostriedky. U nás je asi desať alebo jedenásť veľmajstrov, v Čechách je ich asi tridsať. Šach nemá trvalého sponzora a gro prostriedkov sú dotácie od štátu. Navyše, šach má silnú konkurenciu. Lákadiel pre deti je veľmi veľa.“

Tento text ste mohli čítať vďaka tomu, že platíte za obsah. Vážime si to.

: http://sport.sme.sk/c/20400415/slovensk ... z4S39obOkQ

(pozn. v rámčeku o Igorovi)

Igor Štohl
Je slovenský šachový veľmajster.
Je reprezentačným trénerom žien.
Na štyroch šachových olympiádach bol kapitánom slovenského tímu.
Najvyšší rating dosiahol v roku 1999 - 2604 ELO bodov.
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod LuboChess Ut Dec 06, 2016 11:38 am

Len podotýkam, že článok ktorý vyšiel v printe (i keď na celú stranu) oproti webu (viď) vyššie je z priestorových dôvodov krátený o niektoré otázky (napr. o tablebases, ženách v šachu, situácii na Slovensku a pod.).

Na webe zas opravili preklepy ako "tegabajty"/terabajty ostalo ešte Tablebasis namiesto tablebases.

K tým kamenáčom čo spomína Igor, kedysi boli TB od Kena Thompsona, potom od Eugena Nalimova, Nalimove koncovky zaberali viac miesta než teraz úspornejšia verzia v Syzygy alebo Gaviotta.

Nalimova, Syzygy alebo Gaviotta 3-4-5-6 kamenáče sa oplatí nainštalovať do PC napr. do C - adresára ako Tablebases, enginom od Fritza, Houdini, Komodo atď. to veľmi pomáha ak sa dostanú do takej pozície vo výpočte ak môžu jednoduchu nahliadnuť do TB

(dá sa stiahnuť z internetu, resp. Syzygy ponúka i Chessbase ako Endgame Turbo 4 Syzygy - 4 DVD zaberajú 20 GB, kto má CB14 premium package dávajú to ako bonus zdarma).

7-kamenáče inštalovať terabajty nemá zmysel (často ani kapacitu pri notebookoch) tam je asi najlepšie chodiť online napr. cez Lomonosov Tablebases

http://tb7.chessok.com/

(kto má napr. od Convekty - Chessassistant 17 Pro tak má ročný účet zdarma po zaregistrovaní).

To je práve i rozdiel medzi silným hráčom, klubovým hráčom a nesúťažným šachistom, praktickým a korešpondenčným šachom.

V korešpondenčnom šachu ICCF sa nejakú dobu zaviedlo, že ak máte vyhratú pozíciu podľa TB (Lomonosov) a súper by Vám nevzdal tak to stačí oznámiť arbitrovi - výhru Vám pripíšu automaticky.

V minulosti sa stávalo pri tempe 50 dní na každých 10 ťahov, ušetrený čas sa prenáša (predtým dokonca 60 dní na každých 10 ťahov) + 30 dní dovolenky do roka,

že keď ste mali jasnú forsírovanú výhru napr. 23 ťahov do matu (kde by ste už len zázrakom nevyhrali - napr. totálny preklep, zabudnutie ťahať - spadnutie na čas) tak ste si pri takom súperovi, ktorý naťahoval čas v jasnej výhre niekedy počkali i pomaly rok - predlžovali sa definitívne výsledky turnajov.

V praktickom šachu je to iné napr. klubový hráč (na rozdiel od neregistrovaného šachistu) napr. vie, že podľa teórie je to výhra, pripadne i cirka za koľko ťahov na teoretickú výhru treba len občas najmä pri časovej tiesni to i musí dokázať (ak mu súper slušne nevzdá pri jasnej prevahe).
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod LuboChess Ut Dec 06, 2016 1:18 pm

Ešte sa vrátim k linkom Českej televízie o zápase MS Magnus - Sergej, ktoré sme na predošlej strane s Patom dávali

ČT Sport (4 kanál ČT) magazín V šachu nie je ani v prvej 50 sledovanosti športových programov ČT - (napr. v poslednom mesiaci kvalifkáciu na MS futbal Česko - Azerbajdžan na 1 mieste malo 5 % sledovanosť,

ale väčšina relácii určená pre menšinového diváka má 1-2 % sledovanosť alebo i menej napr. futbalový FIFA magazín na 50 mieste 0,8 % sledovanosť na úrovni cca 70 tisíc divákov

šachový magazín môže mať sledovanosť možno okolo 20 tisíc divákov, resp. niekde na úrovni štatistickej odchýlky 0,1 - 0,2 % divákov a samozrejme sleduje to len úzky okruh nazvime to "odbornej verejnosti" (čiže šachisti).

Detto by platilo ak by sa obnovil STV3 športový kanál

kdežto ak sa šach dostane na prvý program ČT (ČT1) v relácii typu G-B-S alebo 168 hodín dokonca v nedeľu vo večernom prime time má to sledovanosť na úrovni 20-24 % (cca 743 tisíc až 926 tisíc divákov), prakticky maximum čo sa dá dosiahnuť

ak nerátame hlúposti typu StarDance (to máva dokonca sledovanosť 1,379 milióna divákov 34 % podiel na trhu) - u nás ak by to zaradili v prime time na Markíze.

To znamená, že šach (Carlsena) vidia i nešachisti na vzorke minimálne cez vyše pol milióna/trištvrte milióna ľudí. Čo sa nedá porovnať so špecializovaným magazínom na ČT Sport o pár skalných šachových priaznivcov.
Obrázok používateľa
LuboChess

Predchádzajúca

Naspäť na Turnaje

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.