European Chess Club Cup

čo, kedy, kde, ...

European Chess Club Cup

Odoslaťod mishik Pi Nov 04, 2016 2:43 pm

V tomto roku máme zastúpenie až dvoch družstiev.

Štartová listina
Web podujatia

Partia z minulého ročníka 2015 medzi dvoma rivalmi.
Obrázok používateľa
mishik
 
Príspevky: 760
Založený: Po Sep 08, 2008 10:43 am

Re: European Chess Club Cup

Odoslaťod mishik Ne Nov 06, 2016 1:15 pm

Online presnos začína dnes o 15:00.
Partie možno sledovať TU
Obrázok používateľa
mishik
 
Príspevky: 760
Založený: Po Sep 08, 2008 10:43 am

Re: European Chess Club Cup

Odoslaťod Jozef Rachela Po Nov 07, 2016 2:19 pm

Komentár k prvému kolu Európskeho klubového pohára v srbskom Novi Sade.
Európsky klubový pohár píše už svoj 32.ročník, na ktorý sa zaregistrovalo 62 družstiev z celej Európy,ktoré majú na svojich súpiskách hráčov prakticky z celého sveta. Je to ozajstný šachový sviatok, vidieť tu hráčov z najužšej šachovej špičky s ratingami aj vyše 2800, s niekoľkými majstrami sveta a šachovými legendami, o ktorých sa našinec môže len dočítať v šachových publikáciách a knižkách. A tu ich vidieť v reáli, v akcii.Zo Slovenska sú tu dvaja zástupcovia našej extraligy vicemajster Slovenska / vlaňajší víťaz extraligy ŠK Stará Ľubovňa prenechal svoje miesto vicemajstrovi/ ŠK Dunajská Streda a ako „extra hráč“ ŠK Modra. Dunajská Streda je nasadená s číslom 21 a ŠK Modra s číslom 39.
ŠK Dunajská Streda mala v prvom kole 52.nasadené talianske družstvo, ktoré má v názve meno prvého majstra sveta, Steinitz Roma. Naše družstvo bolo favoritom tohto stretnutia, nakoľko na piatich šachovniciach sme mali vyšší rating, len na jednej podstatne nižší, nakoľko náš hráč základnej zostavy GM Czebe Attila bol v čase prvého kola ešte na šachovom podujatí v Holandsku a pricestuje za našou výpravou neskôr. Čiže sme nastúpili v zostave /podľa poradia na Súpiske/ IM Tamás Petényi,IM Albert Bokros, IM Máté Bagi, GM Zoltán Varga, IM Michal Mészáros a Jozef Ráchela. Nehrajúcim kapitánom bol p. Juraj Petényi, predseda nášho klubu. Stretnutie začalo presne o 15.00 hod., za obrovského záujmu divákov /plná sála 5-hv.hotela Park/, ktorí však po 15 minútach museli hraciu miestnosť opustiť, včetne náhradných hráčov a pritomní mohli okrem hrajúcich hráčov ostať len kapitáni a rozhodcovia jednotlivých stretnutí. A tak sa rozpútali tuhé boje za šachovnicami. V tom našom stretnutí sme nechceli nechať nič na náhodu. Rimania sa nás nezlakli a rozpútali aktívne a ostré otvorenia /čomu sme však boli v kútiku duše radi, lebo platí zásada, že silnejší hráč sa v ostrých zápletkách väčšinou vie v konečnom dôsledku lepšie orientovať/. A tak sa zrodil náš prvý bodík, v podobe miniatúrky v majstrovskom podaní nášho Zoltána Vargu, v pozícii kde „viselo prakticky všetko“, veľmi poučná partia, ktorá určite vôjde do učebníc šachových otvorení. Druhý náš bodík zaznamenal pisateľ týchto riadkov, proti o takmer 200 bodov silnejšiemu súperovi, v hre sicílskej obrany /Paulsenova varianta/, pekným trpezlivým matovým útokom, kde súper nenašiel najlepšiu obranu, ale ťahal to až do matu, nakoľko sa nevedel zmieriť s tým, ža ho premôže ratingovo slabší hráč. Tretí náš bod zaznamenal Albert Bokros, ktorý v prechode do strelcovej koncovky získal pešiaka, potom aj druhého a zvyšok bola otázka techniky. Zostávali ešte tri ostré partie, v ktorých sme ale získali ešte jedno víťazstvo Máté Bagiho a dve pekné remízy Tamása Petényiho a Michala Mészárosa. Celkovo sme teda mohli zaknihovať víťazstvo v pomere 5 : 1 a to nás posunulo do dnešného druhého kola proti domácemu srbskému družstvu na šiesty stôl, čiže partie budú vysielané aj online a tak momentálne kujeme taktiku, čo a ako. Ak nám budete na dialku držať palce, môžme aj dnes dosiahnúť úspech.
Novi Sad, 7.11.2016, Jozef Ráchela
Jozef Rachela
 
Príspevky: 362
Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Re: European Chess Club Cup

Odoslaťod wlk1977 Po Nov 14, 2016 8:32 am

Za posledné roky sme veľmi zriedka vídavali konfrontácie slovenských šachistov so zahraničnými v rôznych súťažiach družstiev. Chcel by som pochváliť oba kluby, že sa tohto významného turnaja zúčastnili. A nielen zúčastnili, ale povedal by som, že podali aj výkony na hranici svojich možností. Teším ma aj, že ťahúňmi oboch družstiev boli moji bývalí dlhoroční spoluhráči, Tamás Petényi a Dušan Schwarz. Krásnym zážitkom pre Tamása, ale aj pre nás online divákov, bola určite jeho partia s Vasilijom Ivančukom, no a úplnou bombou výhra s ruskou mladou puškou, aktuálnym vicemajstrom sveta medzi juniormi Vladislavom Artemievom https://www.chessbomb.com/arena/2016-32 ... _Vladislav. Dušan zasa pekne zarezal dvoch intermajstrov. Tiež oceňujem pravidelné kvalitné spravodajstvo z miesta konania. Dúfam, že budeme slovenské družstvo vidieť aj o rok v Turecku (Manavgat, Side).
wlk1977
 
Príspevky: 237
Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Re: European Chess Club Cup

Odoslaťod Martin Huba Po Nov 14, 2016 8:49 am

Pripájam sa k Stankovi. Vždy som chcel aby sme sa čo najviac zúčastňovali na medzinárodných podujatiach a z porovnávania aby sme vyšli viac motivovaní sa zlepšiť...

Obidvom klubom veľká vďaka že išli do Nového Sadu a Jozefovi Ráchelovi rešpekt za pravidelné a zaujímavé informovanie!
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3853
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: European Chess Club Cup

Odoslaťod Jozef Rachela Pi Nov 18, 2016 8:31 am

Až teraz som si všimol posledné dva príspevky v tejto téme. Ozaj to bola vynikajúca príležitosť zmerať si sily aj so svetovou špičkou, vidieť výnimočných hráčov a osobnosti, ako aj oni reagujú na rôzne situácie apod. Ďakujeme všetkým priaznivcom šachu za záujem a kladné ohlasy. Všetci naši hráči a hráčka podali výborné výkony a hlavne získali neocenitelné skúsenosti. Cestou domov sme sa najviac pobavili pri pozeraní výsledkov na poradie "Najlepší hráči" podľa percentuálneho vyjadrenia všetkých zúčastnených...stačí odohrať jednu partiu a je to...
Jozef Rachela
 
Príspevky: 362
Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am


Naspäť na Turnaje

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.

cron