ŽENSKÝ ŠACH NA SLOVENSKU

Ak neviete zaradiť svoju tému, píšte sem...

ŽENSKÝ ŠACH NA SLOVENSKU

Odoslaťod Jozef Pi Mar 19, 2010 7:57 am

V inej téme prezident uviedol,že došlo k zmenám v štruktúre komisii pri VV a vymenoval 6 komisii, ktoré budú pri VV existovať a snáď aj fungovať ako komisie nie len ako predsedovia komisii. Medzi tými ktoré vypadli je aj komisia, ktorá mala pracovať na problematike rozvoja šachu žien na Slovensku. Mám otázku na prezidenta alebo ktoréhokoľvek člena VV, ktorí za hlasovali a ktorú dávam pri tréningu veľmi často zverencom - PREČO? Teda prečo bola zrušená a aký bol pomer hlasov pri hlasovaní o zrušení?
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: ŽENSKÝ ŠACH NA SLOVENSKU

Odoslaťod Martin Huba Pi Mar 19, 2010 8:48 am

To, že napríklad ženský šach (alebo reprezentácia, či ekonomika) nemá komisiu, to neznamená, že Niki Varholáková prestala byť zodpovedná za túto oblasť (alebo pán Šturc za reprezentáciu či ja za ekonomiku....). Znamená to, že v uvedených oblastiach nebudeme ľudí nútiť do "schôdzovania" kvôli schôdzovaniu... to sme tu už za socíka na Slovensku mali (a často "schôdze" boli obyčajné opijáše čo nič neriešili). Dám príklad zo svojej oblasti, ekonomiky, potrebujem sa na niečo spýtať, či sa poradiť, určite nebudem zvolávať komisiu, strata času aj peňazí. Zdvihnem telefón a zavolám... alebo pošlem mail...na formálnu stránku mi slúži VV, ktorý schvaľuje strategické veci ako rozpočet (ktorý navyše ešte musí "požehnať" Rada). Ja nerobím ani platby, tie robí Martin Dobrotka, je teda jasné, že máme niekoľkonásobnú kontrolu. Komisia je tu už úplne zbytočná.

Takže, ľuďom zostali zodpovednosti a navyše musia do budúceho výboru prísť s menom zástupcu, ktorý ich v prípade potreby dokáže v danej oblasti nahradiť, aby sme predišli prípadnej kríze...SŠZ musí byť "bojaschopný" :)

Čo sa týka šiestich komisií, od predsedov sa čaká zoznam členov (s identifikovaním podpredsedu), stručný plán činnosti a aspoň jedno stretnutie počas volebného obdobia. Po x rokoch bude najbližšie napríklad stretnutie komisie ŠTK spolu s rozhodcovskou...

Z hľadiska manažmentu nastanú tri pozitíva:

1. tlak na spomínanú nahraditeľnosť, či zastupiteľnosť u aj tak jednočlovekových komisií
2. hodnotenie jednotlivých úsekov činnosti SŠZ nebude na rane len z hľadiska "obsedených zadkov" ale hlavne výsledkov
3. komisie, ktoré naozaj musia aj reálne fungovať, nebudú skryté medzi množstvom komisií, budú na očiach a budú nútené sa hýbať


Čo sa týka Komisie pre náborové turnaje mládeže, ktorej ste Jozef ak sa nemýlim členom, budú pred ňou dve hlavné úlohy:

1. čo najviac zaplniť "biele miesta na mape GPX na Slovensku"
2. Nábor nových členov SŠZ

Tento rok je rozpočet na GPX mládeže 1800 EUR na budúci by som chcel aby bol 2500 a v roku 2011 3000 EUR.
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: ŽENSKÝ ŠACH NA SLOVENSKU

Odoslaťod Jozef Pi Mar 19, 2010 9:37 am

Pán prezident, prečo opäť prehadzujete výhybku a smerujete tému na inú slepú koľaj? Zriadenie komisie pre ženský šach som považoval za výborný nápad. To že komisia ako taká neexistuje,že v podstate nie je ani po takmer 10 mesiacoch cítiť jej činnosť je už iná vec a niekto nesie za to zodpovednosť. Nie len JUDr. Varholáková , ale myslím,že aj Vy. Teraz je ľahšie aj formálne ju zrušiť ( myslím tú komisiu) než rozbehnúť jej činnosť. Škoda,že to dopodá práve tam, kde slovenský šach má akú takú šancu sa presadiť .
Verím,že táto téma bude aj napriek zrušeniu komisie živá. Vyzývam skúsené hráčky , aby napísali svoj názor a dali podnety ako podľa nich pracovať a pokúsiť sa o napredovanie. keď to nejde cez VV možno najdeme iné spôsoby pre rozvoj ženského šachu na Slovensku.
P.S. Pán prezident, nie som členom žiadnej komisie a komisie ktorá sa má stretať raz za rok a ináč vôbec spoločne nepracovať ani nemienim byť. Na konferencii odstupujú všetky orgány starého VV a Rady a je logické,že aj komisie končia svoju činnosť. Vytvárajú sa nové komisie - po voľbách v roku 2009 žiadna KM nebola menovaná a tak nemôžem byť jej členom.
Už sa teším na to ako bude KM plniť tie dve základné úlohy, ktoré ste uviedol pri stretávaní sa raz za rok a pri doterajšej aktivite predsedu vo Vami uvedených oblastiach.Totiž úlohy KM začína na seba pomaly preberať opäť TMK, možno aj na úkor plnenia svojich úloh vyplývajúcich už z názvu TMK. Nemal som to asi písať do tejto témy, tak prosím na toto v tejto téme tuná nereagujte.
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: ŽENSKÝ ŠACH NA SLOVENSKU

Odoslaťod Martin Huba Pi Mar 19, 2010 11:47 am

Opravujem, v roku 2012 plánujem 3000 EUR....

Jedna vec faktická. Komisie po Konferencii boli zriadené, ale v konečnom dôsledku ich zriadenie musela schváliť Rada, čo sa aj stalo. Takže bolo zriadených 6 komisií (žiadna nebola zrušená, a keď ten termín používame, nie je to správne).

Jedna vec veľmi vážna, poprosím Vás Jozef, keď nemáte informácie alebo veci nerozumiete, nedehonestujte snahu súčasného VV o podporu ženského šachu. Už to, že je vo VV Niki, je jasnou známkou tejto podpory. Mimochodom Niki sa zúčastnila zasadania Európskej šachovej únie v Rijeke a bola tam asi jednou z dvoch žien medzi haldou starých páprdov.

Ženský šach je pre nás veľmi dôležitý, už sme s Niki predbežne prejednali koncepciu podpory ženského šachu a bude prerokovaná na VV a zverejnená (podobne ako som za pomoci Jozefa Ráchelu na poslednom VV predložil návrh Koncepcie finančnej podpory mládežníckeho šachu na Slovensku na roky 2010-2012....).

Dve ženy bojovali na ME v Rijeke (v minulom roku ani jedna), dievčatá pôjdu na MItropu (minulý rok neboli), pôjde zrejme Zuzka Borošová v rámci slovenského tímu na akademické majstrovstvá sveta (nechodili sme), jedna reprezentantka dúfam dostane podporu na trénovanie od SAUŠ, Bude na Slovensku Československá Extraliga žien, kde SŠZ dá dotáciu a aj príspevok víťazom na prípadnú cestu na Európsky pohár (minulý rok príspevok nebol).

Verím, že pôjdeme v najlepšej zostave na Olympiádu, budeme sa snažiť reprezentantkám ponúknuť dobré podmienky, za ktoré privezú domov dobré umiestnenie.

Na budúci rok chcem, aby sme obsadili ME družstiev, teda aj žien (oproti chudobnej minulosti)

V auguste je možné, že bude v Bratislave sústredenie s Markom Dvoreckým, kde až tri dni s ním budú robiť naše reprezentantky (kedy mali podobné sústredenie?)

Niki dohodla s Tomášom Likavským, že na sústredeniach talentovanej mládeže budú môcť byť aj šachistky....(kedy sa dialo niečo podobné?)

Namiesto strieľania od pása si najprv zistite čo sa deje, aj keď nechápem, načo tu vyzývate ľudí naľavo napravo, keď nechcete byť nikde zapojený... :o

Nepotrebujete vykopávať otvorené dvere. So mnou aj Niki je veľmi ľahko sa skontaktovať, mailom, telefónom, čo ľudia aj robia, a určite všetkým čo najrýchlejšie odpovedám...a dobré nápady sa snažím rýchlo realizovať (volá sa to time to market)

Dám Vám možnosť sa prejaviť, v tejto téme moderujte diskusiu (ja tu už strašiť nebudem :) ) a prezentujte na záver niečo, čo bude mať hlavu a pätu...

Prajem veľa šťastia a pozitívnej energie :!:
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: ŽENSKÝ ŠACH NA SLOVENSKU

Odoslaťod LuboChess Ne Mar 21, 2010 10:26 pm

Jozef toľko ste tu (toľko sa tu) hnidopichovalo o komisiách (viď iné DF) až sa požehnaním Rady zrušili, resp. nie všetky zriadili, keď sa zrušili zas sa tu hnidopichuje prečo nie sú. Už konečne pochopte, že je nejaký (odborný) úsek, ktorý má na starosti
príslušný člen VV (prípadne i osoba mimo VV) a je úplne jedno či sa to bude volať komisia, subkomisia, úsek, sekcia, podsekcia,
kolokvium, zhromaždenie, poradný orgán ....atď. Táto osoba si v prípade potreby môže či už oficiálne alebo neformálne/neoficiálne poradiť/obklopiť inými ľuďmi permanentne alebo ad hoc či už osobne, telefonický, mailom ...
na to, ale nepotrebuje robiť zjazdy ÚV KSČ každý mesiac. Čiže v danom prípade je "poverenou šéfkou ženského šachu vo VV"
Niki ak to bude maťzapotreby môže sa obrátiť (poradiť) napr. na Igora Štohla (trénera žien) a Zuzku Štočkovú, prípadne iné reprezentantky, šachistky alebo iných členov VV. Na to nemá praktický význam či sa to bude volať ženská komisia alebo
"Osobitný útvar vojenského určenia pre otázky ženského šachu" ;)
Btw. Jozef na zasadnutí Rady SŠZ teraz v Piešťanoch jeden zástupca z Rady za KE kraj navrhol do úvahy, či by sa nemala zriadiť i disciplinárna komisia zatiaľ sa nezriadila možno do budúcna, keďže zaťial je to v právomociach rozhodcovskej, športovo-technickej, legislatívnej "komisie", resp. celého VV SŠZ podľa úseku prejednávanej veci.
A keďže v poslednom čase riešime same "martinské kauzy" namiesto toho, aby sme sa mohli venovať radšej trebárs ženskému šachu (i na Teba bola podaná nejaká sťažnosť za údajný incident na MSR mládeže v Ružomberku), tak neviem neviem či sa i časom nezriadi :mrgreen:
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: ŽENSKÝ ŠACH NA SLOVENSKU

Odoslaťod Jozef Po Mar 22, 2010 8:38 am

Lubo skutočne výborný príspevok :roll: :D Škoda,že nechápeš (te) zmysel a výhody práce v komisiach. Čo myslíš prečo sa GPX mládeže rozbehlo, tak ako sa rozbehlo. Keby ešte za pôsobenia Ruda Diviaka nebola vznikla komisia (skupina ľudí, ktorí mali záujem na tom, aby náborové turnaje jednotlivcov boli zastrešené) tak asi GPX mládeže ani neexistuje. Keby si mal okolo seba skupinu ľudí, ktorí sa budú aspoň snažiť spopularizovať šach tak by si s polularizáciou šachu bol ďalej ak na nule. Napríklad blíži sa extra liga žien. Mohol by si prosím Ťa na verejnosti (nie len šachovej) extraligu spopularizovať, dať občianskej slovenskej verejnosti na vedomie,že také niečo sa bude konať? Vopred Ti ďakujem ;) .
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: ŽENSKÝ ŠACH NA SLOVENSKU

Odoslaťod LuboChess Po Mar 22, 2010 4:30 pm

Jozef sám vieš, že keď si sa dal na neľachkú rolu organizátora hlavné bremeno ostáva na Tebe (inak to rovno mohlo ostať vo Frýdku), ale aby sme boli konštruktívny čo konkrétne by si predstavoval od slovenského (a vlastného i českého zväzu)
okrem finačného príspevku na ceny, online šachovníc (praktický na úkor V4 na Liptove), prepožičanie svojho mena akcii, aby si mal punc - česko-slovenskej extraligy a nie bežného súkromného turnaja.
Máš vyrobené plagáty a potrebuješ dobrovoľníkov, ktorí Ti ich pomôžu vylepiť po meste Martin ?, po Prahe, Ostrave, Bratislave ? alebo prebytočné peniaze na investíciu do reklamy, bilbordov, médii ? V čom konkrétne alebo ako formou si to predstavuješ ? Chystáš sa tam robiť Miss Mokré tričko, aby to trochu prevážilo, keďže v júni počas juhoafrického Mundialu (keď ste to na x-krát presunuli z termínovo lepšieho mája) budú športové prílohy novín o tom, či mal Hamšík pred zápasom s Talianskom čučoriedkový alebo bananový jogurt, či má Škrteľ pred zápasom z Novým Zélandom vyliečený pľuzgier na nohe ....
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: ŽENSKÝ ŠACH NA SLOVENSKU

Odoslaťod Jozef Po Mar 22, 2010 4:55 pm

Lubo, čo si Ty vlastne predstavuješ pod pojmom popularizácia šachu? Roznášanie letákov, lepenie plagátov? V situácii v akej sa slovenský šach nachádza, je popularizácia šachu jednou z najdôležitejších úloh na to, aby sa dalo s možnými sponzormi aj pozitívne rozprávať a treba na to využívať každú príležitosť a zvlášť keď sa jedna o viac ako celoštátnu súťaž a Ty sa ma ako organizátora Česko-slovenskej extraligy žien pýtaš čo to vlastne od Teba chcem. Po Tvojej odpovedi už Lubko nič, aj tak by si to nedokázal urobiť :!: . :mrgreen:
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: ŽENSKÝ ŠACH NA SLOVENSKU

Odoslaťod LuboChess Po Mar 22, 2010 5:39 pm

Jozef tak ešte raz v čom konkrétne (ale ozaj konkrétne) by si rád očakával pomoc zo strany českého a slovenského zväzu (mimo nejakej materiálno-finačnej a napr. rozhodcovskej výpomoci na ktorých zväzy participujú), čo už nie je zvládnuteľné v Tvojich dobrovoľníckych organizačných silách (a to ešte máš aspoň akú takú malú časovú výhodu, že si už na dôchodku), ale očakával by si, že zas len v dobrovoľníckych silách zväzu je (prípadne si zober príklady z organizačného štábu Ružomberka a chystanej B. Štiavnice - MSR ako si to oni menežovali, menežujú)
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: ŽENSKÝ ŠACH NA SLOVENSKU

Odoslaťod Jozef Po Mar 22, 2010 6:10 pm

Lubo, M SR mládeže bola celoštátna akcia, ale napríklad v tlači , celoslovenskej tlači, nebola ani zmienka o príprave, a ani o priebehu či už aspoň vysledkoch. Lubo Ty nechodíš za sponzormi - ja áno a často sa stretávam s dotazom,či sa na Slovensku vôbec hrá šach? Práve celoslovenskú propagáciu trebárs aj informáciami o najväčších (alebo aspoň) šachových podujatiach - to by som videl, že by mala byť Tvoja parketa (áno v spolupráci s organizátormi). O ME v šachu som sa dočítal 2 (slovom dvomi) riadkami v stĺpčeku zaujímavosti zo športu v Novom Čase.Akurát bolo uvedené,kto sa stal mužským a kto ženským ME.
Minule bolo v Plus 7 dní článok o Lacikovi a v poslednom čísle Slovenky zasa článok o Zuzke Milcovej - škoda,že sa na takých článkoch nepodielaš.
Ak Ti ani teraz nie je jasné čo by som po Tebe chcel ,tak potom po Tebe nič nechcem. A ak by si predsa len dokázal zabezpečiť nejakú propagáciu exlige nejakým spôsobom tak môj mail máš a určite Ti vyjdem v ústrety, ale ak by si chcel organizovať súťaž o "Mokré tričko" tak to nechám Tebe na advokátsky turnaj, ktorý údajne Ty organizuješ.
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Ďalšia

Naspäť na Ostatné

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.