Ako sa míňajú zväzové peniaze?

Ak neviete zaradiť svoju tému, píšte sem...

Ako sa míňajú zväzové peniaze?

Odoslaťod Saša Riabov Pi Nov 23, 2018 11:19 am

Viete koľko sa v šachovom zväze platí za napísanie jedného článku do novín?

Obrázok
Podporovateľ práce Fera Jablonického a už iba priateľ šachu
Obrázok používateľa
Saša Riabov

Založený: Pi Feb 29, 2008 7:37 pm

Re: Ako sa míňajú zväzové peniaze?

Odoslaťod wlk1977 Pi Nov 23, 2018 3:00 pm

Výborné postrehy, čítam ich každé ráno:
https://sport.sme.sk/c/20968437/sach-desiata-partia-magnus-carlsen-fabiano-caruana-remiza.html
Hneď mi bolo podozrivé, že SITA by nebola schopná niečo také splodiť.

V TASR to robí nejaký babrák a potom to vyzerá takto (stačí si prečítať nadpis)
https://sport.sme.sk/c/20967447/magnus-carlsen-opat-remizoval-s-fabianom-caruanom.html
Po každej partií 3/4 článku skopíruje sám seba a 1/4 sú blbosti z vlastnej hlavy...
wlk1977

Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Odoslaťod Nemšák Denis Pi Nov 23, 2018 5:21 pm

Konecne dobra tema.
Je vyborne vediet, ze sa uz minaju peniaze na zmysluplnu cinnost namiesto niekolko-tisicovych "odmien". Clanky su super a rozhodne sa nebavime o jednom. Dobra propagacia sachu, navyse vdaka tejto teme o clankoch aspon bude vediet aj viac sachistov, cize palec hore! ;)
Nemšák Denis

Založený: Št Mar 13, 2008 7:20 pm

Odoslaťod Saša Riabov Pi Nov 23, 2018 5:30 pm

Rád si prečítam tých pár článkov - kľudne pošlite linky.

Lebo pokiaľ sa nemýlim tak SITA nie je SME. A tiež tam nespomína za zdroj nejakého nášho šachistu ale The Guardien...
Obrázok používateľa
Saša Riabov

Odoslaťod daniel64 So Nov 24, 2018 6:26 pm

Už len jediný citát v https://sport.sme.sk/c/20957276/magnus- ... -2018.html zaberá plochu, ktorá má ďaleko vyššiu reklamnú hodnotu, ako 100€ :lol:
Zdraví IS
daniel64

Založený: Ne Jún 21, 2009 8:50 pm

Odoslaťod Alzbeta Kluckova Ut Nov 27, 2018 11:40 am

Velmi pekny nazov temy - "Viete ako sa v sachu minaju zvazove peniaze ? "

Bude o com diskutovat. Samozrejme , nie o tom, kolko stoji SSZ jeden clanok do novin. Lebo nie je jeden clanok ako jeden clanok, a uz vobec ie, ak ho napise GM.
Ale tema ma v sucasnej dobe buducnost. Lebo naozaj sa cast zvazovych penazi bezcielne mina.
Alzbeta Kluckova

Založený: Pi Máj 16, 2014 11:06 am

Odoslaťod Saša Riabov Ut Nov 27, 2018 1:02 pm

...

Touto odpoveďou autora článku sa potvrdili dve veci:

1) Šlo o platbu za jeden článok - konkrétne: https://sport.sme.sk/c/20957276/magnus-carlsen-fabiano-caruana-preview-2018.html
2) Autor nemá najmenšiu morálnu dilemu so sumou, aká mu bola zaň vyplatená - lebo vraj reklama v rozmere citácie

Na margo propagácie samotnej sa možno spýtať: Komu robil tento citát "reklamnú plochu", ako aj to, že článok je hneď po úvode blokovaný pre všetkých, čo nemajú zaplatené predplatné Denníka SME, a tak sa jeho čítanosť a akákoľvek propagácia (?) aj bude pohybovať... Pre úplnú perličku - z toho, čo je vo voľne publikovanom článku prístupné je jedna veta Igora Stohla... :)

Obrázok

Zároveň je trochu zvláštne, že SŠZ si po novom mesačne platí človeka za 3.300 € :!: na nadchádzajúce tri roky, ktorý má zabezpečeovať mediálnu propagáciu zväzu, ale popri tom platí honoráre, ktoré sú úplne odtrhnuté od reality na trhu platených honorárov za článok v novinách - to všetko asi z čistej lásky k šachu na oboch stranách "kontraktu"...

Ostáva už len zistiť názor tých, čo vo vedení zväzu takto hlasovali, akým spôsobom k takej sume dospeli.

Ako sa vo VV SŠZ teda dorátali k tejto sume za článok?

Som zvedavý, či tak ako jednomyseľne dokázali hlasovať, či rovnako tak bez väčšej námahy dokážu tento výpočet vysvetliť aj pred ľuďmi, čo im platia členské.

Ja však nejakú odpoveď tuším - Keď som sa pýtal novozvoleného prezidenta, či to myslí vážne s tým, že vo svojom dream tíme bude mať človeka, čo zväz okradol o majetok (FB stránku), tak mi povedal, že áno je to tak, ale má v Bratislave podporu zo strany veľmajstrov. A ako tú podporu získava? Predtým to bolo 300 € za videokomentár (100 € za jeden) Jánovi Markošovi bez akéhokoľvek konkurzu, teraz je to z jeho strany návrh na ďalších neprimeraných 100 € za jeden článok Igorovi Stohlovi, a to napriek tomu, že zväz zaviedol platenie človeka za 3.300 €, ktorý má túto agendu robiť vo svojej náplni platenej práce.

Takto sa získava imaginárna podpora aj pre ľudí, ktorí sú inak neprijateľní.
Obrázok používateľa
Saša Riabov

Odoslaťod Alzbeta Kluckova Ut Nov 27, 2018 3:31 pm

"Predtým to bolo 300 € za videokomentár (100 € za jeden) Jánovi Markošovi bez akéhokoľvek konkurzu.."

Jan Markos patri momentalne k najlepsie verejne publikujucim slovenskym sachovym velmajstrom. Jeho blogy svojim obsahom su to naj, co aktualne sa sachovej verejnosti podalo. Okrem toha ma za sebou aj uspesnu kniznu publikaciu Pod hladinou. Moja dcera si ju velmi pochvalovala. Aj Vasej Viki sa pacila??

Mate niekoho podobneho razu ? Kto mal byt podla Vas ten dalsi, kvoli ktoremu sa malo vyhlasit vyberove konanie? Mozete byt konkreny a mozeme posudit .
Alzbeta Kluckova

Založený: Pi Máj 16, 2014 11:06 am

Odoslaťod daniel64 Ut Nov 27, 2018 5:02 pm

Tých citátov asi bude viac, redaktor Šebela písal, že sa po tiebreaku ešte ozve. Spomínaný citát bol z dlhšieho článku na tomto webe https://www.chess.sk/index.php?str=spra ... etail=2964 Očakávate, že Markoš bude robiť videá a ja písať články zadarmo? - to ste medzi právnikmi výnimka. Suma je neprimeraná? Ale veď Vy sám ste používali plochu článkov pre určenie ich reklamno-propagačnej hodnoty počas Vášho pôsobenia vo VV. Najmä vtedy, keď bolo treba zdôvodniť Vašu omnoho vyššiu odmenu (3000€), články pritom písali redaktori. A že SŠZ zamestnal človeka na propagáciu? (za 3300€ ročne, nie mesačne - ale to ste sa čiste náhodou trochu popletene vyjadrili, že?) Stále je to transparentnejšie, ako ste to robili Vy. Práve toto plus Vaša cenzúra diskusie na chess.sk je kvintesenciálnou definíciou neprijateľnosti, Vy zrovna nemáte čo kecať o morálnych dilemách, pán Riabov! A už sa tak teatrálne nerozčuľujte, že zo Zväzu Vás ignorujú, ani ja už nebudem na Vaše útoky reagovať.
Pani Kľučková: ano, kniha Pod Hladinou sa Viki páčila.
Zdraví IS
daniel64

Založený: Ne Jún 21, 2009 8:50 pm

Odoslaťod pat St Nov 28, 2018 1:56 pm

Že je počítanie "hodnoty propagácie" podľa A. Riabova nezmyselné, by už snáď mohlo byť viac jasné a neargumentovať takým nezmyslom.
"Normálne" články v novinách sú predsa pre čitateľov a má za ne platiť náklady vydavateľ - ak si myslí, že sú pre čitateľov zaujímavé. Teda zaplatiť vlastnému či externému autorovi, tlačovej agentúre a pod.
Reklama je na spolufincovanie nákladov, platí je zadávateľ reklamy, pre čitateľov je zväčša negatívna a je nezmyselné nejako porovnávať platbu za ňu s nejakou "hodnotou" "normálneho" obsahu novín.
Teda ak sa SŠZ spolupodielal na nákladoch za článok s novinami, tak je otázne, či to malo pre SŠZ celkovo taký prínos, nejaké platby za reklamu pre inzerentov novín sú irelevantné.
pat

Založený: Ut Mar 03, 2015 11:31 am

Ďalšia

Naspäť na Ostatné

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.