Špekuluje člen vedenia zväzu s verejnými peniazmi?

Ak neviete zaradiť svoju tému, píšte sem...

Špekuluje člen vedenia zväzu s verejnými peniazmi?

Odoslaťod Saša Riabov Ut Sep 18, 2018 4:55 pm

Člen vedenia zväzu by mal požívať istú, zďaleka nie zanedbateľnú, úroveň dôvery, vzhľadom na to, že pracuje s peniazmi, ktoré patria celej šachovej komunite a tiež, že rozhoduje o mnoho významných záležitostiach.

Peňažné špekulantstvá by v prípade člena vedenia zväzu nemali v žiadnom prípade prichádzať do úvahy. Nakoľko to o tom istom človeku vypovedá, ako sa k takýmto „cudzím“ peniazom chová aj v iných prípadoch – napríklad práve vo zväze a napríklad, keď nie všetko sa dá vždy odhaliť.

U člena výboru by nemal preto existovať najmenší náznak toho, že ide o špekulanta, ktorý vidí vo verejných alebo spoločných peniazoch iba nástroj pre svoju peňaženku. A malo by byť jeho záujmom vyčistiť si svoj stôl a vyjasniť do očí bijúce podozrenie z takejto činnosti.

Z toho dôvodu sa chcem spýtať člena VV SŠZ Michala Vrbu, aký je jeho plán použitia dotácie, o ktorú žiada vo verejnom hlasovaní participatívneho rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja. To jest, na aké položky plánuje minúť sumu, ktorú žiada a rozpočtové položky na plnú sumu celého projektu.

Michal Vrba je predsedom Bratislavskej šachovej akadémie, ktorá žiada na podporu organizácie Majstrovstiev Bratislavského kraja žiakov finančnú dotáciu 4.120 € a hodnotu celého projektu vyčíslil na 5.630 €.

Obrázok

...

Po celom Slovensku je ešte 7 ďalších organizátorov Majstrovstiev kraja žiakov a každý z nás vie, aké náklady sú reálne pri tomto type podujatia. Bavíme sa veľmi konkrétne o sume maximálne od 400 do 600 €. Teda 10x nižšej sume - a to sú celkové náklady, nie dotácia z verejných peňazí.

Popravde, nedokážem si ani predstaviť, ako je možné na takéto podujatie minúť 4.120 €, či dokonca 5.630 € a nieto mať takú odvahu podobné sumy žiadať na takýto typ „exkluzívne“ malého podujatia z verejných peňazí.

Keď som sa tieto údaje dozvedel zo sponzorovaného príspevku na Facebooku, ktorým si zbiera hlasy, aby v dotácii uspel, tak som neveril vlastným očiam, že až takto ďaleko môže niekto vo svojej hamyžnosti zájsť. Ak takto vychytralo niekto pristupuje k spoločným verejným peniazom, tak mám za to, že nemá právo sedieť pri spravovaní iných spoločných peňazí a rozhodovať o ďalších významných veciach v našej komunite. Okrem iného robí takýmto chovaním vizitku nielen sebe, ale ako člen vedenia zväzu aj celému šachovému zväzu v očiach verejných orgánov.

Hovoriť potom ešte o tom, že kvôli takémuto správaniu napríklad neostanú peniaze na projekty, ktorých cieľom je učiť deti dopravnej výchove, alebo na skromné projekty pre seniorov, znie už až príliš cynicky, či až hyenisticky.

Ten istý človek do dnešného dňa nevrátil zväzu facebookovú stránku, na ktorú SŠZ niekoľko rokov posielal stovky eur. Po tom, ako prehral pred 3 rokmi vo voľbách, v ktorých robil kampaň Marekovi Zelnickému, ignoroval niekoľko-mesačné výzvy na odovzdanie stránky s názvom Slovenský šachový zväz a stránku si jednoducho nechal a o pár mesiacov na to ju premenoval na Milujeme šach. Peniaze, ktoré do nej zväz dal, si nechal teda s ňou a zväzu po jeho 3-ročnej práci v jeho vedení po ňom neostalo nič.

Môžem sa ale samozrejme aj mýliť a vopred sa ospravedlňujem, ak som v prípade tejto dotácie krivo poukázal na neho. Pre rozptýlenie podozrenia so špekuláciami s verejnými dotáciami by som teda rád požiadal o nasledovné:

Môže Michal Vrba predstaviť rozpočtové položky Majstrovstiev Bratislavského kraja žiakov, na ktoré žiada dotáciu 4.120 €?
Podporovateľ práce Fera Jablonického a už iba priateľ šachu
Obrázok používateľa
Saša Riabov
 
Príspevky: 453
Založený: Pi Feb 29, 2008 7:37 pm
Bydlisko: Topoľčany / Košice

Re: Špekuluje člen vedenia zväzu s verejnými peniazmi?

Odoslaťod Saša Riabov Ut Sep 18, 2018 5:16 pm

Rozprávalo sa veľa o transparentnosti a postupne sa ukazuje, že sa o nej asi iba viac rozprávalo, len aby sa rozprávalo. K transparentnosti totiž patrí aj odpovedať na relevantné otázky týkajúce sa napríklad aj členov vedenia, ktorý robia zväzu reputáciu navonok a hospodária s relatívne veľkými čiastkami vo zväze. V minulom vedení sme sa žiadnej takejto otázke nevyhýbali, pamätám si, že takto postupoval možno iba Martin Huba, keď mal vysvetliť napríklad prenájom zväzovej kancelárie.

Michal Vrba teraz rovnako potichúčku obchádza odpoveď na jednoduchú otázku, aby ozrejmil, s akými rozpočtovými položkami počíta pri akcii, na ktorú bežne stačí 7 zvyšným organizátorom krajských školských šampionátov 200 až 400 eur, ale on počíta na nej minúť viac ako 5.100 eur, z ktorých má 4.200 € pýtať z verejných zdrojov. S čistým štítom si platí sponzorovaný príspevok na Facebooku, aby bolo čo najviac videné, že takúto dotáciu žiada, takže som predpokladal, že nemôže mať najmenší problém vysvetliť ju.

Túto nenáročnú otázku (predpokladám, že keď žiada takú netradičnú čiastku, tak musí vedieť na, čo ju chce použiť) som položil dňa 1. augusta, to jest pred takmer 7 týždňami. Na správcu zväzových médií je to dosť veľa času na podanie včasnej a relevantnej reakcie.

Keďže medzitým stihol už aj prispieť do iného diskusného vlákna, fórum číta a zrejme tak po mnohých slovách o transparentnosti pristupuje necelé 3 mesiace od zvolenia k veci spôsobom "už je po voľbách, zvykajte si".

Môže nám ako člen vedenia, ktorý robí svojimi krokmi reputáciu celému SŠZ a vplýva na to, ako sa používajú zväzové peniaze, odpovedať, ako plánuje minúť na krajský školský turnaj 4.200 € z dotačných peňazí :?:

Michal Vrba pred troma rokmi ukradol zväzu Facebookovú stránku s názvom Slovenský šachový zväz, na ktorej propagáciu čerpal zo SŠZ niekoľko stoviek eur, aby zvyšoval počet jej odberateľov. Po zmene vedenia ju jednoducho odmietol odovzdať a po pár mesiacoch si ju premenoval na Milujeme šach. Pri posledných voľbách konštatoval súčasný prezident zväzu, že každý robí chyby a možno by si mal zaslúžiť šancu. On sám sa totiž k tejto veci na volebnej Konferencii vyjadriť pred všetkými odmietol. Napriek všetkému mu takúto šancu ľudia dali. Vyzerá šanca naozaj takto? Sú to naozaj len chyby minulosti?
Podporovateľ práce Fera Jablonického a už iba priateľ šachu
Obrázok používateľa
Saša Riabov
 
Príspevky: 453
Založený: Pi Feb 29, 2008 7:37 pm
Bydlisko: Topoľčany / Košice


Naspäť na Ostatné

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.