Transparentnosť začína tam, kde končia reči o nej

Ak neviete zaradiť svoju tému, píšte sem...

Transparentnosť začína tam, kde končia reči o nej

Odoslaťod Saša Riabov Št Júl 26, 2018 10:17 am

Transparentnosť začína tam, kde sa podujatia bez väčších okolkov prideľujú bez konkurzov.

Text uznesenia
VV SŠZ schvaľuje 1. usporiadanie Československej extraligy žien 2018 v Ružomberku (apartmány FATRAPARK) v termíne 9. až 15.9.2018 2. za organizáciu poverenú technickým zabezpečením Šachový klub Ružomberok v spolupráci s Liptovským šachovým zväzom 3. Mareka Zelnického za riaditeľa podujatia a Karola Pekára za hlavného rozhodcu 4. propozície podujatia 5. dotáciu v zmysle schváleného rozpočtu SŠZ vo výške 500 EUR.

Prílohy
PropozicieCSEZ2018.pdf
prihlaskaCSEZ 2018.xls
Hlasovali za: 6
Hlasovali proti: 0
Zdržali sa: 1


Pamätám si ako som sám čelil prešetrovaniu Kontrolnej komisie pri o polovicu nižšej sume príspevku SŠZ a ako sa aj tu na fóre vo veľkom riešil konkurz dvoch záujmecom o organizáciu MSR amatérov pred dvoma rokmi.

Po novom už netreba konkurz na organizátora nikde dávať na prešetrenie alebo o ňom diskutovať, do akej miery kto splnil konkurzné podmienky alebo dal lepšiu ponuku, to sa napokon ani veľmi nedá, keď sa ani žiadny konkurz nevyhlási.

Transparentnosť začína tam, kde sa končia reči o nej a papier naozaj znesie všetko. Aj mesiac po voľbách. :idea:

Obrázok

Keďže Marek Zelnický tento náznak programu svojho času zavesil na chess.sk, chcel by som sa ho spýtať, či nám takýto spôsob organizovania turnajov predstavoval pod novou víziou zväzu: "Potrebou sú transparentné konkurzy, aby sa príležitosť dávala aktívnym klubom, schopným organizátorom..." alebo čo tým vlastne chcel povedať a či mu to príde ako členovi VV v poriadku takto víťaziť "v konkurze" :?:

Za pozornosť stojí ale aj to, že súčasťou uznesenia sú už aj hotové propozície, ktoré organizátor vypracoval, takže zďaleka nešlo o nejaké hlasovanie z ničoho nič, ale o jeho pridelení sa "rozhodlo" už dávnejšie.

A aby toho PR nestačilo už aj bez toho dosť, tak dňa 17. júla zavesil Marek Zelnický na stránku chess.sk ďalší článok, v ktorom načrtol aspoň náznak priorít nového vedenia a píše v ňom:

Obrázok

Hlasovanie o pridelení organizácie ŠK Ružomberok bez konkurzu začalo azda symbolicky práve dňa 17. júla - teda v rovnaký deň, ako bol PR článok o priorite transparentnosti pri vyhodnocovaní konkurzov zavesený na chess.sk a skončilo 22.07.2018.

Hlasovanie teda prebiehalo v ten istý deň a len ďalších 5 dní po tom, ako nové vedenie na hlavnej stránke zväzu prisľúbilo "transparentné vyhodnotenie konkurzov"... V texte uznesenia sa hovorí o zapojení sa do organizácie dvoch zo siedmych členov súčasného VV. Hlasovania sa zdržal iba jeden, šiesti boli za.

Nový vietor vo vedení zväzu od mladých a odborne zdatných...
Podporovateľ práce Fera Jablonického a už iba priateľ šachu
Obrázok používateľa
Saša Riabov
 
Príspevky: 453
Založený: Pi Feb 29, 2008 7:37 pm
Bydlisko: Topoľčany / Košice

Re: Transparentnosť začína tam, kde končia reči o nej

Odoslaťod Alzbeta Kluckova Št Júl 26, 2018 10:47 am

Pan Riabov, iluzie pokracuju?

CS Exraliga zien je sutaz pravidelne usporiadana v mesiaci jun. Kto mal vyhlasit konkurz na usporiadanie sutaze v mesiaci jun ? Hadam VV F.Jablonickeho a to cca do decembra 2017, aby bol cas ho aj vyhodnotit.

Co chcete od tych, ktori boli zvoleni 16.6. a zistili, ze sa nekona Extraliga zien , pricom je to sutaz reciprocna , aj pre Cesku republiku?
Je naozaj usmevne, ze vyhlasenie konkurzu chyba prave tym, ktori ho mali vyhlasit uz v minulom roku. Snad by sa im patrilo podakovat, ze su to vobec schopni za tychto casovych okolnosti este v tomto roku zorganizovat, nemyslite? A ako clen byvaleho VV ste na to podakovanie celkom vhodna osoba.

Dokazete vyprodukovat kvanta materialov, pokial ide o antiproduktivnu cinnost. Skoda , ze to neslo aj v opacnom smere.
Alzbeta Kluckova
 
Príspevky: 320
Založený: Pi Máj 16, 2014 11:06 am

Re: Transparentnosť začína tam, kde končia reči o nej

Odoslaťod marek Št Júl 26, 2018 11:23 pm

Dobrý pokus p. Riabov :-D

p. Klučková všetko napísala, ale ešte pre upresnenie,

ŠK Ružomberok je len spoluorganizáto,r nepodpísal žiadnu zmluvu a Marek Zelnický je riaditeľ turnaja, ktorý sa snaží získať podporu pre toto podujatie od partnerov. Akciu organizuje LŠŠ, kedže bolo oslovených množstvo organizátorov, ktorí pracujú v ženskom šachu a neprijali ponuku organizácie, tak sa toho podujala LŠŠ. ÁNO p. Riabov, ČSEŽ mesiac pred jej organizáciou je stratová akcia, ale to vy ako skúsený organizátor dobre viete!

Prosím p. Riabov, už nekonšpirujte, lebo už postupne je každý váš príspevok len kopa nezmyslov.

Zaťažujete ľudí, ktorí majú fakt inú prácu a ten čas, čo Vám je venovaný, može byť naozaj využitý na rozumnejšiu prácu, ktorej ja mám dostatok.

Prajem pekný "konšpiračný" večer.
marek
 
Príspevky: 153
Založený: So Jan 02, 2010 4:22 pm
Bydlisko: Ružomberok

Re: Transparentnosť začína tam, kde končia reči o nej

Odoslaťod Saša Riabov Ne Júl 29, 2018 3:48 pm

Hej Marek som organizátor, viem ako turnaje fungujú a niekedy sa čudujem, čo dokážu iní organizátori o svojich turnajoch hovoriť. Prvoradý záujem je bezpodmienečne robiť profi akcie, ktoré hráčom poskytnú v tom ideálnom prípade lepšie podmienky ako dostanú inde, tak aby boli v prvom rade spokojní účastníci s možnosťami hry. Potom prichádza na rad obyčajné podnikateľské riziko, že sa neurobí dosť veľa okolo turnaja a od toho závisí, či skončí v pluse, malom pluse alebo mínuse. Zažil som všetky varianty a netreba okolo toho robiť žiadne ďalšie mytológie. Je zbytočné tliachať o akýchsi stratových akciách alebo iných gýčových a vyumelkovaných frázach. Samozrejme, že prioritou je super turnaj pre hráčov, ale nikto opakovane neudelí prednosť niekoľko mesiacov venovať nezaplatený pracovný čas, aby si napokon ešte znížil svoje úspory a tam sa všetky sladké balady a frázy o "vyšších zmysloch" turnaja končia.

Mimo to, možno to nezapadá do Tvojho konceptu férového uvažovania, ale konkurzy s viacerými zúčastnenými ponukami sa doteraza x rokov robili aj na akcie, ktoré v žiadnom prípade nie je mysliteľné, že prinášajú nejaký zisk - niekoľko rokov trojkolo extraligy bez akejkoľvek dotácie zväzu, každoročné konanie konferencie zväzu s dotáciou na zabezpečenie jedla a miestnosti.

Ale keď už si to teda načrel, vysvetli mi prosím, ako môže človek s mladou rodinou venovať mesiac alebo dva mesiace svojho času príprave turnaja, ktorá v konečnom dôsledku zníži jeho predchádzajúce rodinné úspory, namiesto toho, aby sa venoval činnosti, ktorú má zaplatenú a priniesol aj niečo domov? Samozrejme, že je to o tom, že zháňaš pre akciu sponzorov, a z akého dôvodu to má byť zrovna Marek Zelnický, kto toto ako jediný môže robiť bez ponuky ostatným, aby došlo k porovnaniu podmienok?

Mne príde trápne, keď niekto ako organizátor používa na ľudí podobné reči a jednoducho ich klame veľmi naivným spôsobom, aby pritom ešte vyzeral veľmi pekne a milo. Ale ľudia sú všeljakí.

Prejdime k podstate.

Mne to môže byť srdečne jedno, čo boli pravé zámery vstupu niektorých ľudí ku kormidlu vo zväze, a to aj za cenu iných (vysoko diplomaticky povedané) hrubokožích krokov. A robte si so zväzovými peniazmi, ako je Vašim spôsobom najbližšie. Buďte ale prosím takí laskaví a nerobte z ľudí pojedačov slamy.

Jednoducho pre Vás transparentné vyhodnocovanie konkurzov nie je priorita. Neklamte ľudí. Nepíšte si to potom prosím zbytočne do programu a aspoň už aspoň nie do PR článku v rovnaký deň, v ktorý celý princíp razom bez najmenších okolkov popriete a zároveň posuniete prideľovanie dotácií a turnajov na úplne novú úroveň.

Čo sa stalo? Dvaja zo siedmych členov VV sa vopred pripravia, že zorganizujú podujatie, na ktoré im zvyšní piati (v tomto prípade dokonca až šiesti) členovia zdvihnú ruky za a pridelia im dotáciu zo zväzu. Verejnosť a ostatní potencionálni organizátori sa o všetkom dozvedia až keď sa toto rozhodnutie zverejní.

Popravde, ja som vcelku spytovačne dvíhal obočie pri čítaní toho náznaku programu nad "potrebou" transparentnosti pri vyhodnocovaní konkurzov, ale ako vidno vy ste spôsob výberu organizátorov zväzových podujatí postavili na úplne iný level.

A ešte k tomu osloveniu údajneho "množstva organizátorov z prostredia ženského šachu", ktoré prideleniu Vám dvom predchádzalo:

1) Kto rozhodoval o tom, ktorí organizátori sa oslovia a ktorí nie?

2) Prečo sa oslovovali iba organizátori "ženského šachu"? Organizátor podujatí so zastúpením žien aj mužov by také podujatie zorganizovať nemohol? V čom spočíva táto unikátnosť, ktorá vyškrtla 90% zvyšných organizátorov v očiach vedenia SŠZ? To nielen že neznie veľmi transparentne ale už vonkcom nie ani férovo, či hej?

3) Ak boli údajne vopred oslovovaní (dokonca množstvo) iní organizátori, ktorí to zvažovali a až po následnom neúspešnom hľadaní bol ešte stále aj čas na prípravu propozícií (ktoré sú súčasťou uznesenia) a dohadovania podmienok so všetkými spolupracujúcimi stranami, ktorí sú k organizácii potrební, tak prečo nebol čas vypracovať jednu (!) A4 konkurzných podmienok a zverejniť ich pre všetkých možných organizátorov? Ja si pamätám na časy, keď za diskriminačné sa označovalo dokonca už aj to, že zväz chce za organizátorov iba právnické osoby. Takéto verejné priznanie sa k zákulisnému vylúčeniu všetkých ostatných organizátorov je potom teda čím?

4) V čase hlasovania o uznesení (a dokonca ešte ani teraz!) nie je "mesiac pred turnajom", ako aj tu (ktovie prečo klamlivo - neverím, že nemáš kalendár) vo svojej odpovedi zveličuješ, ale takmer 2 mesiace pred ním (17. júl vs 9. september). Keď sa k tomu priráta čas predtým na oslovovanie "množstva organizátorov" + vymyslenie a prípravu propozícií + dohoda so všetkými partnermi, tak toho času bolo asi trošku viac ako to nafukuješ, nerátajuc to, že nie každý z Vás je vo výbore nový (čo ste mimochodom tiež v tej malej kampani radi uvádzali) a od 16. júna to sú takmer tri mesiace do 9. septembra...

5) Malé porovnanie - konkurz na tohtoročné MSR ZŠ a SŠ družstiev malo deadline menej ako 2 mesiace pred konaním podujatia - to bolo to staré vedenie, ktoré ešte konkurzy na udeľovanie dotácií robievalo a dávalo priestor na diskusiu o správnosti výberu medzi viacerými ponukami.

Na záver si myslím, že by si sa mal vyjadrovať ako člen výkonného výboru voči členovi zväzu dôstojnejšie. Komunikačné šaškovanie okolo pánkovania, keď sme obidvaja v rovnakom veku to totiž nevynahrádza.

Tebe je možno na smiech, že sa poukáže na pridelenie turnaja a 500 € dotácie bez akéhokoľvek konkurzu, robí to ale iba ďalšiu vizitku takéhoto vedenia zväzu.
Podporovateľ práce Fera Jablonického a už iba priateľ šachu
Obrázok používateľa
Saša Riabov
 
Príspevky: 453
Založený: Pi Feb 29, 2008 7:37 pm
Bydlisko: Topoľčany / Košice


Naspäť na Ostatné

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.