Budúcnosť SŠZ

Ak neviete zaradiť svoju tému, píšte sem...

Budúcnosť SŠZ

Odoslaťod Monika Motycakova Št Máj 17, 2018 7:40 pm

Vážení šachoví priatelia,

pred istým časom ma oslovil blízky okruh ľudí zo šachu s myšlienkou, či by som chcela kandidovať do výkonného výboru. Spočiatku som tento nápad rázne zavrhla, odpoveďou ,,nie, som predsa hráč, nebudem kandidovať do VV". Dostala som ale čas na rozmyslenie, počas ktorého som si uvedomila niekoľko vecí:

1. Milujem šach.
2. Záleží mi na budúcnosti šachu na Slovensku.
3. Chcem aby šach na Slovensku napredoval, aby mladé talenty mali lepšie podmienky na rast, aby kluboví hráči mali zázemie na hru s radosťou, aby povedomie o šachu rástlo.

Tím, ktorý ma oslovil je plný ľudí, ktorých poznám už pomerne dlho, a viem, že sú so mnou na rovnakej vlne, t.j. milujú šach a chcú mu pomôcť. Uvedomila som si, že ak môžem nejako pomôcť, veľmi rada to spravím. A tak som sa ocitla v tíme plného šikovných a skúsených ľudí:

1. Zdeněk Gregor – kandidát na prezidenta SŠZ
2. Vladimír Szücs
3. Karol Pekár
4. Eva Repková
5. Peter Paleček
6. Marek Zelnický
7. Michal Vrba
8. Monika Motyčáková

Ľudia sme rôznorodí, každý jeden máme rôzne skúsenosti, schopnosti, zručnosti, ale spája nás jasný zámer: pomôcť šachu na Slovensku. Hlavne z tohto dôvodu sme sa rozhodli kandidovať do nasledujúceho výkonného výboru SŠZ.

Ako chceme pomôcť? Myšlienok a nápadov máme mnoho, sformulovali sme ich do jednotlivých bodov v dokumente: https://bit.ly/2GjT3mx

Ak Vám budúcnosť šachu na Slovensku tiež nie je ukradnutá, budeme radi za Vašu podporu.

S úctou,

Monika Motyčáková

Prílohy:
Predstavenie tímu: https://bit.ly/2wHT9EZ
Podporu nám môžete vyjadriť aj tu: http://bit.ly/podpora_ZG_2018
Monika Motycakova

Založený: Ne Nov 29, 2009 5:20 pm

Re: Budúcnosť SŠZ

Odoslaťod grizzly Ut Máj 22, 2018 10:47 am

Monika, ci pana, vyjadrujem rešpekt pred Vašim roshodnutím, je jasne viditeľné úprimné presvedčenie o potrebe pomoci šachu v "tejto krajine". Práve som dotelefonoval s Niki a opýtal som sa jej, či okrem toho, že presviedčala, aj poučila o tom, čo je to šachová politika. Odpoveď prišla v tom zmysle, že to snáď nebude tragické...Nádej zomiera posledná...snáď. Stojíte pred veľkou bažinou (ak použijem slová súčasného USB prezidenta o vysúšaní bažiny) a tá ku Vám istotne nebude priateľská. Nebudem predbiehať udalosti, ale určite odporúčam zaobstarať si kvalitnú banskú prilbu a kvalitný nepremokavý komplet takisto banského štýlu. A pripraviť sa na špinu, veľa špiny. Ona príde, bažina jej má dosť, len treba byť patrične pripravený, potom sa to bude dať zdolať. Každopádne držím palce v práci vo VV, teší ma, že sa pridávajú aj mladí, fantastické ráno kúzelníkov je tu, sociopati končia, kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!
Slovenský šachový zväz
Šach je viac ako šport
Milujeme šach

V časoch všeobecnej lži je hovorenie pravdy revolučným činom. George Orwell
grizzly

Založený: Ut Apr 08, 2008 12:32 pm

Odoslaťod Igorg Ut Máj 22, 2018 4:38 pm

Ahoj Monika,

pekne si to napísala. Oceňujem tiež odvahu otvoriť fórum na tému Budúcnosti SŠZ.

Neviem však či mám Tvoj príspevok pokladať za "povinnú jazdu" kandidáta na člena VV alebo chceš dosiahnuť niečo viac. Rád by som debatoval na tému budúcnosti SŠZ vecne a fundovane, ale neviem či sa k takémuto kroku odvážiš. Vrelo uvítam i príspevky ostatných, osobitne členov VV či už terajších alebo kandidujúcich.

Ak sa nebojíš debaty, presvedč nás, prečo je Tvoj tím lepší ako Fera Jablonického. Váš program obsahuje len všeobecné frázy a ten Ferov spred troch rokov mi pripadá obsiahlejší a konkrétnejší. I jeho dnešný prezentačný materiál, o tom čo dosiahol vo funkcii, pôsobí veľkoryso a iste chce na svoje úspechy nadviazať.

Predbežne by som si dovolil položiť Ti niekoľko otázok (aby si sa moc nevyplašila): Prečo by sme mali voliť Tvoj tím? Myslíš si, že stačí na vrcholovú funkciu v SŠZ milovať šach a chcieť mu pomôcť?

Zdraví IG
Igorg

Založený: Ne Aug 08, 2010 9:59 pm

Odoslaťod igi Ut Máj 22, 2018 8:41 pm

"presvedč nás, prečo je Tvoj tím lepší ako Fera Jablonického" - žeby pre to, že hocijaký tím je lepší ako žiaden tím :-) Teda aspoň zatiaľ som nepostrehol, že by Fero Jablonický predstavil svoj nový tím. Vzhľadom na to, že viacero členov jeho súčastného tímu je teraz v inom tíme, asi už nekandiduje s tým istým. Ale možné je aj to, že niektorí kandidáti sú ochotní ísť do funkcií bez ohľadu na to kto bude prezidentom, neviem. Ak sa majú porovnávať tímy, zatiaľ je málo informácií, resp. zatiaľ bol predstavený len jeden tím tak s čím sa má porovnávať?
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod Monika Motycakova St Máj 23, 2018 7:02 am

@Igorg

Dobrý deň pán Gažík,

môj príspevok za povinnú jazdu nepovažujem, odhodlala som sa k nemu dobrovoľne. Chcela som ním len informovať širšiu šachovú verejnosť o druhom kandidátovi na prezidenta - pánovi Gregorovi a tíme, ktorý pri ňom stojí. Vecnej debaty sa určite nebojím, moja - naša vízia do budúcnosti je komunikovať otvorene.

Súhlasím, že pán Jablonický má podrobnejšie a konkrétnejšie vypracovaný volebný program ako my. Pri vypracovávaní podobných dokumentov žiaľ väčšinou býva, že papier znesie veľa, avšak realita býva veľmi často iná (túto vetu myslím všeobecne, neútočím na program p. Jablonického). My sme nechceli zbytočne sľubovať hory-doly. Čo sa týka prezentačného materiálu - úspechov a zásluh, ktoré doterajší SŠZ dosiahol, netreba zabúdať, že sú výsledkom tímovej práce celého výkonného výboru a prezidenta. Výkonného výboru, ktorého pomerne veľká časť sa oddelila a nechce pokračovať v rovnakom zložení.

Prečo voliť náš tím? Sme tím plný skúsených ľudí, ktorí už veľa pre šach spravili, obetovali a majú bohaté skúsenosti s vykonávaním potrebných funkcií riadenia zväzu (Zdeněk Gregor, Karol Pekár, Vladimír Szücs, Peter Paleček, Eva Repková – ich konkrétne zásluhy tu vymenovávať nebudem, verím, že ich všetci veľmi dobre poznáme). Súčasne máme v tíme aj mladšie zastúpenie (Michal Vrba, Marek Zelnický, ja), sme plní nových ideí, nápadov a chceme fungovanie zväzu zmodernizovať a zeefektívniť.

Či si myslím, že stačí na vrcholovú funkciu v SŠZ milovať šach a chcieť mu pomôcť? Určite nie. Nie som naivná a plne si uvedomujem, že členstvo vo VV nesie so sebou veľkú zodpovednosť a nie je vôbec jednoduché. Uvedomujem si, že pre mňa, ako najmenej skúseného člena tímu, to bude predstavovať veľa študovania a učenia. Učím sa ale rada a rýchlo a verím, že mojimi znalosťami a skúsenosťami z IT oblasti a marketingu dokážem pomôcť. Ak by som o tom presvedčená nebola, moje meno by nebolo na zozname kandidátov. Taktiež by tam nebolo, ak by som nebola presvedčená o dobrom úmysle mojich tímových kolegov.

Posielam pozdrav a prajem pekný zvyšok dňa,

Monika
Monika Motycakova

Založený: Ne Nov 29, 2009 5:20 pm

Odoslaťod Igorg St Máj 23, 2018 9:38 pm

Milá Monika,

ďakujem Ti za odpoveď a odvahu komunikovať.

Súhlasím, že navrhovaní kandidáti za členov VV veľa pre šach vykonali v oddieloch, krúžkoch regiónoch. To však neznamená, že sú schopní riadiť SŠZ. To, že niekto v tejto funkcii je mnoho rokov neznamená, že je schopný ďalej napredovať. Preto navrhujem sa baviť len o činnosti VV a jeho členov ako takých a nie osobných aktivitách mimo VV.

Môj meter na úspešnosť zväzu spočíva v tom, že tento má mať nejaký (smelý) cieľ a snažiť sa napredovať smerom k tomuto cieľu. Áno, môžeš mať iný názor a pokladať za výborný výsledok to, že vôbec dostávame dotáciu z ministerstva, že sa hrajú ligové a iné súťaže a že vôbec sa hrá na Slovensku šach. Ja však uvedené pokladám za príliš malý výsledok.

Uchádzaš sa o funkciu člena najvyššieho výkonného orgánu SŠZ, ktorý bude rozhodovať a prakticky riadiť činnosť v celom zväze na najbližšie obdobie. Iste si si oboznámila s jeho doterajšou činnosťou. Tiež si iste oboznámená, čo Tvoji šikovní kolegovia dosiahli a vykonali a budeš sa to od nich učiť.

Monika, píšeš o úspechoch kolektívu, kolektívu členov VV. Neviem na čo narážaš? Vieš o nejakých iných úspechoch ako sú uvedené v správe Fera, súčasného prezidenta? Ak áno uveď ich, aby sa na ne nezabudlo.

Ak máš na mysli „Ferove úspechy“, tak sa pozri na činnosť VV pri jednotlivých úspechoch v zmysle „Pokračujme v dobre rozohranej partii“ časť STRUČNÉ ZHRNUTIE PRÁCE PRE SŠZ ZA ROKY 2015-2018.

Nehodnoť činnosť spočívajúcu len v prostom rozdelení finančných prostriedkov body 2,4,5,6,12,13,14,15. Vlastnú činnosť vykonali nadšenci mimo VV. Neviem či rozdelenie zdrojov, častokrát účelovo a objemovo určených je až taká zásluha. Iste mohli sme ich nechať prepadnúť, ale snáď niekoľko hlasovaní za to stojí.
Uveď k ostatným činnostiam, ako sa kto z VV pričinil podľa Teba (ak píšeš, že je to zásluha kolektívu) o ich výsledky. Áno, viem, že to poväčšine práce vykonal niekto iný, nečlen VV, ale ak máš predstavu, že niečo je zásluha Tvojich ľudí tak sa o tom radi dozvieme. Nepíš prosím Ťa, že aj oni sa snažili, ale konkrétne činnosti, ktoré boli v rámci VV vykonané. Za také nepokladám, že niekto si dohodol za honorár trénovanie, rozhodovanie, alebo akciu cez svoj klub zorganizoval. To sú regionálne a individuálne záujmy.

V programe máte: „Funkcionárska práca si vyžaduje veľa empatie a hľadať možnosti práce,ktorá tím ambicióznych a pracovitých ľudí hlavne spája a nie rozdeľuje“….
Ako sa pozeráš na fakt, že mnohé rozhodnutia (i závažné) boli prijaté vo VV bez diskusie, jednoducho vec bola dohodnutá v kuloároch „so svojimi“ a daná priamo na schválenie?

Ako sa pozeráš na fakt, že členovia VV neboli schopní predstaviť konkrétny a obsah cieľ svojej práce, uviesť čo chcú pre zväz ako členovia VV vykonať a čo prípadne vykonali, ani na priamu výzvu? Nepripomína Ti to vašu volebnú víziu?

Prajem príjemný večer

Igor

PS Ak ma pamäť neklame, kedysi sme si i tykali...
Igorg

Odoslaťod igi Št Máj 24, 2018 8:53 am

Včera sa uskutočnila konferencia Bratislavského šachového zväzu, na ktorej sa predstavili aj obaja kandidáti na prezidenta SŠZ. Obaja odprezentovali zväčša to, čo majú aj vo svojich zverejnených materiáloch ku kandidatúre a následne zodpovedali otázky. Pán Gregor chce počet členov VV znížiť z 9 na 7 ale s tým, že v ňom budú len ľudia ochotní pracovať veľmi aktívne. Zloženia jeho týmu vrátane rozdelenia kompetencií aj obsadenia sekretariátu zverejnil vo svojich materiáloch. Zaujala ma ešte informácia, že až štyria ľudia s tímu pána Gregora zvažovali kandidovať za prezidenta SŠZ, po vzájomnej dohode sa ale rozhodli kandidovať ako jeden tím a čo sa týka funkcie prezidenta vložiť dôveru pánovi Gregorovi.

Pán Jablonický chce reformovať štruktúry SŠZ ešte zásadnejšie, počas doterajšieho obdobia vo funkcii prezidenta BŠZ dospel k názoru, že hlavnou úlohou VV má byť získavanie financií pre zväz a bežnú agendu treba preniesť na komisie. Za možných členov VV uviedol štyri mená, z ktorých som si zapamätal len jedno - Štefan Chovanec (jediný z menovaných ktorého poznám aj osobne), ostatní pravdepodobne boli tiež podnikatelia, ktorý v minulosti nejakým spôsobom podporovali šach. Čo sa týka komisií, pán Jablonický tvrdil, že je dohodnutý s ľuďmi, ktorý zabezpečia cez komisie bežný chod zväzu, konkrétne však uviedol len jedno meno - Rastislav Diviak. Neuviedol ani kto by v jeho tíme zastával funkciu generálneho sekretára.

Oceňujem, že obaja kandidáti na prezidenta SŠZ sa správali voči sebe veľmi slušne a korektne, ani jeden sa nesnažil posilniť svoju kandidatúru kritikou toho druhého. Pán Jablonický dokonca ponúkol pánovi Gregorovi miesto vo VV v prípade že bude úspešný, pán Gregor to slušne odmietol.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod Rasto Diviak Št Máj 24, 2018 10:40 am

Nakoľko tu bolo spomenuté moje meno, v záujme vyhnutia sa zbytočným otázkam napíšem krátke vyjadrenie.
Súčasný prezident SŠZ František Jablonický ma oslovil ohľadne ďalšej spolupráce vo VV alebo mimo VV. Potvrdil som mu, že nemám záujem byť členom VV v nasledujúcom volebnom období, budem sa však naďalej venovať šachu v oblastiach, ktorým sa venujem aj teraz a ktoré ma bavia, teda rozhodovanie, trénovanie detí, organizovanie podujatí a riadenie súťaží. Súhlasil som s tým, že môžem byť členom ŠTK, prípadne aj jej predsedom, ale nie ako člen VV SŠZ.
Pôsobenie vo VV je žiaľ v prvom rade politika a tá ma rozhodne nebaví. Rovnako ma nebavia ani siahodlhé diskusie bez šance na nejaké rozuzlenie.

Nie som teda členom ani jedného volebného tímu, nebránim sa však spolupráci v oblastiach, ktorým sa venujem. Prosím rešpektujte to, že nechcem robiť šachovú politiku.

Želám Monike aj všetkým ostatným, aby im nadšenie vydržalo dlhšie než mne. A Slovenskému šachovému zväzu želám, aby usilovná práca v prospech šachu na Slovensku nahradila nezmyselné politikárčenie a žabo-myšie vojny.
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod Igorg Ne Máj 27, 2018 1:55 pm

Bohužiaľ páni, nezostáva mi len s vami súhlasiť.

Aj na konferencii trenčianskeho kraja sa obaja kandidáti na prezidenta správali voči sebe slušne. Po nacvičenom expozé im však pri konkrétnych otázkach nebolo do reči, a tak sme sa nič podstatného nedozvedeli.

K Rasťovmu názoru: „Pôsobenie vo VV je žiaľ v prvom rade politika a tá ma rozhodne nebaví. Rovnako ma nebavia ani siahodlhé diskusie bez šance na nejaké rozuzlenie.“
dopĺňam, že mňa nebavilo i: „hranie sa členov VV na mŕtveho chrobáka v momente, keď sa navrhlo, aby sa niečo konkrétne spravilo.“

Nakoniec i tu vidíte, že aký záujem majú kandidáti na funkcie o budúcnosť SŠZ. Veď ani do diskusie sa neodváži zapojiť. A zdá sa, že i Monike vyschlo pero alebo nebodaj dostala ban od skúsenejších kolegov?
Igorg

Odoslaťod yuri Po Máj 28, 2018 10:44 am

ja som sa na BSZ konferencii chcel kandidatov povodne opytat ako vnimaju to kam sa posunulo toto forum, ale nejako som dospel k zaveru ze by to bolo len neproduktivne zabijanie casu (minimalne na bsz konferencii ktora ma byt na ine ako prezentaciu kandidatov).

celkom by ma to ale zaujimalo, ako si predstavujete buducnost tohto fora ?
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Ďalšia

Naspäť na Ostatné

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.