Šachová beletria

Ak neviete zaradiť svoju tému, píšte sem...

Šachová beletria

Odoslaťod rastík Po Apr 17, 2017 4:15 pm

Mlčky a krátko
Balada o živote a smrti šachového génia Richarda Rétiho
Juraj Bindzár, 2016

Táto balada, toto tragické panoptikum skrivodlivo krátkeho života pezinského rodáka a prvého československého medzinárodného šachového veľmajstra, nie je štúdiou o genialite tohto originálneho šachového novátora, nie sú to analýzy jeho majstrovských partií. Nič také. Autor rozpráva bolestný príbeh jedného nenaplneného životného sna i toho bizarného, ani nie trojročného Rétiho manželstva s krásnou o dvadsať rokov mladšou Rognedou Sergejevnou Gorodeckou, moskovskou poetkou a herečkou.


Anotácia vzbudila môj záujem, pre Rétiho mám slabosť už odkedy som prečítal svoju prvú šachovú knižku, zhodou okolností od pána Kalendovského. Navyše, titul je zaradený ako jeden z desiatich finalistov ceny Anasoft za minulý rok, tak som obetoval cca ďalšie ročné členské do SŠZ navyše.

Autor sa zameral na tri obdobia Rétiho života – detstvo v Pezinku a dospievanie vo Viedni, 1.svetovú vojnu a jeho posledné tri roky už ako slávneho veľmajstra, ktorý sa na propagačnom turnaji v Moskve beznádejne zamiluje.
Najviac sa mi pozdávala prvá časť – zo stránok na Vás dýchne secesná atmosféra prevažne horných vrstiev predvojnového Rakúsko-Uhorska (otec Richarda bol úspešným lekárom, špecialistom na venerické choroby), ale autor pomocou dobových viacjazyčných vsuviek a malých obrázkov každodenného života meštianskej židovskej rodiny v Pezinku priblížil aj tie nižšie. Veľmi sa mi páčilo vykreslenie prvých Ričiho (toto meno ma na začiatku trochu iritovalo, ale dá sa naň navyknúť -) ťahov na šachovnici, raz aj ja chcem takto s manželkou odhaliť vo svojom synovi génia -) Po otcovej smrti sa rodina (mama a brat Rudolf) presťahovala do Viedne, kde Réti postupne prenikne do podhubia tejto povaľačskej kaviarenskej zábavky (všeobecný náhľad na šach v tej dobe) a z mĺkveho nesmelého gymnazistu sa vypracuje na kráľa kaviarne Centrál (a tam sa v autorovej fantázii mihne hádam každý od Hitlera až po Einsteina)
Vojnová vsuvka je najvyfabulovanejšia (pokiaľ viem, Réti nikdy priamo nebojoval na fronte), hrôzy a utrpenie sú opísané tak nejak schematicky a oficierska snaha pozdvihnúť bojového ducha šachovým zápasom s mníškami nepôsobí moc uveriteľne, ale surrealistická scénka partie Rétiho s Bogoľjubovom so živými figúrami (slepí pacienti z vojenského lazaretu) pri podpise prímeria v Compienenskom lesíku nasadzuje prvej svetovej vojne korunu.
Moskovská epizóda vyznieva trochu ako príručka pre šachového majstra, ako sa získať nevinnú, nepoškvrnenú ruskú vílu – takže dnes mi stačí poraziť Carlsena a ponuky z portálu Anastasia.com sa budú len tak hrnúť -) samozrejme, všetko pod dohľadom starostlivej Čeky/FSI. Prídelový sovietsky systém a propaganda aj opulentné hýrenie na Západe 20.rokov v obraze šťastného manželstva pripomína rozdelenie na dobrých a zlých ako v Pánovi prsteňov, tentokrát doplnené o poctivé židovské preratúvanie každej vydanej mince. Koniec je náhly a bezvýchodiskový ako básnička uja Imra – Vyletel sokol/pršalo, zmokol/prechladol, zdochol – stará zhrbená cigánska veštica zdesene púšťa chladnú Ričiho dlaň a ten do roka a do dňa dostáva šarlach a 9 dní po 40.narodeninách umiera – možno akurát včas, na konci éry relatívne pokojnej multi kulti Strednej Európy.

++ celkové vykreslenie sveta, manierov a noriem chradnúcej habsburskej monarchie, žaláru národov
++ vcelku typizovaný pohľad nešachistu na šachový svet tichých v lepšom prípade nepraktických, v horšom hazardných bláznov – je to dnes lepšie?
– – Riči poráža každého vždy a všade, až kým nestretne femme fatale (kto by to bol povedal -)
– – Riči stretol všetkých od Štefánika až po toho Hitlera
– – chápem, že autor musí uviesť Ričiho pôvod – nemecký Žid z Uhorska, neskôr hrdý občan Československa – ale zas Žid alebo židovstvo na každej dvojstránke, každý súkmeňovec aj inostranec hneď vie kam patríš, všetko pekne v dobovom kontexte, však viete, oni nie sú ako my, aj keď majú peniaze a úspech (keď neviete, otvorte si dnes akýkoľvek fejsbuk, doba sa zas tak veľmi v tomto nezmenila). Nie som si celkom istý, či by autor siahol po životnom príbehu poctYvého árYjského šachYstu -)


Knižka celkovo je útla s veľkými písmenkami a medzerami, aj so striedmym dávkovaním a premýšľaním sa dá zhltnúť za jeden podvečer. Na konečné hodnotenie obetujem 5 z 8 bielych pešiakov a dúfam, že slovenská literatúra nemala vlani až tak zlý rok
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík
 
Príspevky: 295
Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Re: Šachová beletria

Odoslaťod claranow Ne Máj 07, 2017 5:06 pm

Jestli mohu, tak bych doporučijal čtivou a zajímavou knihu "Vlámský Obraz" od Artura Pérez-Reverteho. Obraz se dvěma šachysty skrývá záhadu, kterou se tento historický román pokouší rozplétat. Myslím, že to byla zajímavá zápletka, ale hlavně zajímavé využití a zakomponování šachových partií do příběhu.
1. Zrovna čtu d4 od John Bartholomews, přidejte se, můžeme porovnávat hrací desky :)
https://www.chessable.com/opening-book/im-john-bartholomews-1d4-repertoire-for-white/102/
claranow
 
Príspevky: 33
Založený: St Máj 03, 2017 5:53 pm

Re: Šachová beletria

Odoslaťod rastík Št Nov 30, 2017 3:44 pm

na pomedzí beletrie a faktografie stoja knihy memoárov

doporučujem k prečítaniu Bíločerné vzpomínaní od Jiřího Veselého - na časy, keď sa partie prerušovali, miestnosť bola od cigaretového dymu zaúdená a šachový rozhodca pojem takmer neznámy 8-) ale aj vtedy sa šachy hrali, možno aj s väčšou radosťou ako dnes, keď ide len o ELOpunkty
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík
 
Príspevky: 295
Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm


Naspäť na Ostatné

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.