Letná Univerziáda SR - Šachový turnaj

Re: Letná Univerziáda SR - Šachový turnaj

Odoslaťod sipkes Ut Sep 20, 2016 10:24 am

(oficiálny článok do časopisu STU)

O tom, ako sa šachisti stali atlétmi alebo ŠACH na Slovenskej letnej univerziáde 2016

Slovenská technická univerzita v Bratislave organizovala Slovenskú letnú univerziádu 2016 začiatkom septembra, konkrétne 4.-8.9. 2016. Univerziáda je veľká udalosť, no pre šachistov to bolo niečo skutočne nevídané. Šach sa na SL Univerziáde 2016 totiž zaradil medzi športy ako futbal alebo basketbal, teda na miesto, kam podľa nás táto kráľovská hra naozaj patrí.
Šachový turnaj sa konal vo veľmi pekných a pre šach ideálnych priestoroch Rektorátu STU počas štyroch dní 5.-8. septembra. Turnaja sa zúčastnilo 15 hráčov. Počet bol skromnejší ako sa čakalo, ale bol kompenzovaný kvalitou. Na turnaji hrali dvaja IM (IM medzinárodný majster, oficiálny hráčsky šachový titul), napr. IM Štefan Mazúr, ktorý skončil 9. na Akademických majstrovstvách sveta 2016 v Abu Dhabi. Zbytok štartovného poľa bol nesmierne vyrovnaný a tiež s veľmi silnými hráčmi, medzi ktorými nechýbal Michal Dolnák, víťaz šachového turnaja O pohár rektora STU 2015. Hráči reprezentovali svoje univerzity, pričom z UK bolo 7 hráčov, z STU traja hráči a po jednom hráčovi z EU, UNIZA, TUKE, PEVŠ a TU Zvolen. Na turnaj rozhodcovsky dohliadali IA Rastislav Diviak (IA medzinárodný rozhodca) a FA Anton Geffert (FA FIDE rozhodca), doc. Ing. Anton Geffert, CSc. je zároveň garant športu za SAUŠ, a organizačne FA Ladislav Šipeky, ako riaditeľ turnaja. Šachový turnaj obohatil aj GM Ján Markoš (GM šachový veľmajster), ktorý mal počas voľného popoludnia prvý deň šachovú prednášku a ako najsilnejší slovenský šachista mal naozaj čo ponúknuť.
Partie sa hrali na elektronických šachovniciach a dali sa online sledovať na internete. Túto možnosť využilo veľa šachových nadšencov a naozaj sa bolo na čo pozerať, pretože víťazstvá na šachovniciach boli poctivo vydreté a o celkovom prvenstve sa rozhodovalo do posledného kola. Prvé miesto nakoniec získal IM Štefan Mazúr UK, druhé Michal Dolnák STU a tretie IM Druska Juraj UK, pričom o druhom a treťom mieste rozhodlo pomocné kritérium. Prvé miesto v kategórii „Ženy“ získala Andrea Briestenská z PEVŠ.
Hralo sa švajčiarskym systémom na 7 kôl, denne dve partie okrem prvého dňa keď sa hrala len jedna partia. Priemerná dĺžka partie bola 3,5 hodiny, pričom najdlhšia partia trvala 4,5 hodny. Práve táto skutočnosť bola jedným z argumentov, prečo je šach naozaj šport. Univerziáda totiž umožnila šachistom stretnúť sa aj s inými atlétmi a diskusie, či šach je šport alebo nie, boli na dennom poriadku. Šachisti argumentovali hlavne tým, že ak sa do definície športu vie napasovať napr. streľba, tak šach tam patrí určite. Šach je však viac ako šport 
Týmto by som rád poďakoval Slovenskej technickej univerzite v Bratislave a Slovenskej asociácii univerzitného športu, že umožnili šachistom aby sa stali atlétmi na Slovenskej letnej univerziáde 2016.
Laco Šipeky
sipkes

Založený: St Jún 03, 2009 8:52 am

Odoslaťod sipkes Ut Sep 20, 2016 10:24 am

PS. Andrea Briestenská doslala za svoje úspechy na šachovom turnaji LU SR 2016 mimoriadne štipendium.
Laco Šipeky
sipkes

Odoslaťod pat Ut Sep 20, 2016 12:25 pm

Autor článku v časopise STU si asi pletie šport a atletiku - podmnožinu športu. Aj keď šach patrí medzi šport, rozhodne nepatrí do atletiky. Okrem toho do nej nepatria ani futbal a basketbal spomínané v článku.
pat

Založený: Ut Mar 03, 2015 11:31 am

Odoslaťod sipkes Ut Sep 20, 2016 12:33 pm

slovo atlet bolo unverzalne pouzivane v suvislosti so sportovcami na univerziade. bolo to pouzivane riaditelmi jednotlivych sportov, ako aj vsetkych zainteresovanych, ktori mali nejakym sposobom na starosti sporty. mne to prislo natolko komicke, ze som si to neodpustil spomenut v texte.

je to mimochodom sposobene, aspon co som vyrozumel z inej konverzacie z angl. athlete , co zjavne nikto neprekladal, ale pouzil. kedze v slovencine to ma trocha iny vyznam, tak to specialne pre sachistov vyznie komicky.
PS. v Bruseli, ked som bol lobovat za AMS 2018 aby sa konali v SR, tak som dostal otazku (samozrejme v EN), ze ako mame zabezpecene ubytovanie pre "athletes" (atletov ?? :) ).
Laco Šipeky
sipkes

Odoslaťod pat Ut Sep 20, 2016 12:48 pm

http://slovnik.juls.savba.sk/?w=atl%C3%A9t&s=exact&c=E438&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=sssj2&d=scs&d=sss&d=peciar&d=ma&d=hssjV&d=bernolak&d=obce&d=pskcs&d=psken&d=noundb&ie=utf-8&oe=utf-8#
Atlét je "športovec pestujúci atletiku". Iné, menej používané významy, je asi tiež ťažko uplatniť na šach. Atlétovi asi v angličtine viac pasuje slovo "athlet", kde nie je taká neistota, čo znamená.
pat

Založený: Ut Mar 03, 2015 11:31 am

Predchádzajúca

Naspäť na Vysokoškolský šach

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.