Tak sme sa so šachom konečne "dostali" do Televíznych novín

Šach v médiách, mediálne akcie, ...

Tak sme sa so šachom konečne "dostali" do Televíznych novín

Odoslaťod Saša Riabov So Dec 08, 2012 11:36 pm

Na markíze dnes zaznela zaujímavá reportáž o plýtvaní verejných zdrojov na podporu takých nezmyslených a "pre verejnosť nezaujímavých" športov ako je pretláčanie rukou, či napríklad takého šachu...

Markíza drží online archív verejne prístupný iba tri dni - potom je to cez Voyo - kto to ešte stihne, tu je spomínaná reportáž: http://tvnoviny.sk/video/videospravy/televizne-noviny/2388937 (v rozmedzí od 14:30 do 16:10)

Vyzerá to, že sa na tom ministerstve do toho pustil dáky šikovný týpek. Okrem veľkosti členskej základne chce do úvahy brať aj "popularitu športu na verejnosti" - čo môže byť celkom zaujímavé, že ako to chce vlastne merať... Medzi najviac nezmyselné športy, ktoré sa uvádzali ako príklady bolo pretláčanie rukami, bridž, šípky, ale tiež aj šach.

Napadá ma k tomu teda otázka: Ako na to chce zareagovať vedenie zväzu? A prípadne, či nevieme každý niečo proti tomuto nezmyslu urobiť? Pretože, ak sa neurobí nič a bude sa z toho dôvodu pýtať vyššie členské, tak ako vraví Nohavica - to dokáže každý blbec :/

Napadá ma prinajmenšom nejaká PR aktivita - zareagovať (možno aj hromadne) na markízu a spomenúť jej, čo to o nanajvýš neefektívne vynaložených prostriedkov napríklad na more našich reprezentantov.
Z tej druhej strany priamo osloviť tohto športoexperimentátora, že ako to vlastne s tou reformou má na mysli a či tí futbalisti a hokejisti skutočne dostávajú tak málo...

Takže :?:
Podporovateľ práce Fera Jablonického a už iba priateľ šachu
Obrázok používateľa
Saša Riabov

Založený: Pi Feb 29, 2008 7:37 pm

Re: Tak sme sa so šachom konečne "dostali" do Televíznych novín

Odoslaťod dana Ne Dec 09, 2012 7:10 am

Videla som to dnes v repríze. :cry:
Môj skromný názor je - šach má slabú propagáciu.Zaspali sme dobu. Bez reklamy to jednoducho nejde.
Florbalisti sa umiestnili v strede tabuľky (8/16). A v hlavných televíznych novinách dostali pochvalu akí sú úžasní!!!
Koľkí naši mladí sa umiestnili v prvej polovici na MS ?? A Jergušove 3. miesto na ME?? Myslíte si, že na ministerstve vedia
o tom akých máme úžasných šachistov? Kde sa spropagovali výsledky? (okrem okresných novín) Nestojí to za to, ak sa nevieme inak
dostať do médií, aj vyčleniť nejaké peniaze na propagáciu?
Mal sa masívne propagovať v televízií šach na školách - nebolo to, alebo som to nepostrehla?
Nik nedá peniaze na čosi ,o čom nič nevie.Ak sa vložia peniaze do propagácie vráti sa nám to niekoľkokrát. (zvýšenie členskej základne, od toho sa odvíjajúce dotácie, sponzoring, záujem škôl o "Šach na školách"...) A peniaze robia peniaze.....
dana

Založený: So Feb 14, 2009 10:31 am

Odoslaťod LuboChess Ne Dec 09, 2012 10:46 am

To je dezinterpretacia týka sa to korešpondenčného a kompozicneho šachu nie praktického šachu a keďže k tomu mám priame materiály i som sa zúčastnil k tomu na viacerých odborných diskusiách a seminároch vrátane naposledy k štátnej športovej politike organizovanej MS SR. Este sa k tomu rozpisem dodatočne v inom DF k financovaniu športu aký je mechanizmus, ale šach ako praktický skoro vsetky zväzy ostáva najbližšie 3 roky na rovnakej úrovni pokiaľ nevyuzijeme extra zdroje so školského športu či investičného materiálu
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Saša Riabov Ne Dec 09, 2012 3:22 pm

V reportáži sa ako príklad uvádzalo, okrem výšky príspevku na pretláčanie rukou aj to, že Slovenský šachový zväz v roku 2012 obdržal 58 200 eur a rozhovor o vynakladaní zdrojov sa viedol s organizátorom šachových, a nie korešpondenčných turnajov.

Ak je ale všetko v absolútnom poriadku, tak nie že o pol roka budem čítať, že musíme zvyšovať členské, lebo sme dostali menej od štátu :idea:

K tomu, čo vraví a navrhuje pani Dana nemôže asi nik nesúhlasiť. Otázka je, čo sa s tým naozaj robí?

Pretože, ak by nás to tento rok naozaj ešte minulo, ako tvrdí Ľubo, tak pri takomto tempe "popularity" sa toho aj tak čoskoro dočkáme...
Obrázok používateľa
Saša Riabov

Odoslaťod Martin Huba Po Dec 10, 2012 7:54 am

"To chce klid", tiež si dovolím citovať...

Pán redaktor čo robil uvedenú reportáž (osobne naše televízie pozerám tak hodinu mesačne, neviem nič o farmách, panelákoch ani supertalentoch, (aby som bol v obraze počúvam Slovenský rozhlas, ktorý je inteligentný a seriózny,) veľmi sa ospravedlňujem, iný už nebudem) mi volal práve keď som sa presúval autom z Balkánu na Slovensko...chcel rozhovor hneď a zaraz, lebo on je z Markízy a že šach už nedostane peniaze. Na to som sa len zasmial a ponúkol mu že mu odpoviem na otázky aj na tej srbskej diaľnici. Potom si pýtal kontakt na Sekretariát, ako viem rozhovor nebol, predseda Rady, ktorý bol v tom čase na Sekretariáte, napísal vyjadrenie...

Čo bude ohľadom financovania, sa uvidí na budúci rok, a ako každý rok, budeme z celých síl bojovať za naše farby. Slovenský šach je udržateľný a ak štát nedá na šach nič, my nedáme nič na reprezentáciu štátu, aby sme prežili.

Šach nebude nikdy taký "populárny" aby plnil televízne správy či reality show a nemyslím, že to nutne potrebuje. Kto chce aby sme platili propagáciu komerčným spôsobom, nech prosím kontaktuje Sekretariát, kde mu povedia, kam má poslať svoj finančný príspevok.

Členské sa zvyšovať nebude do konca môjho volebného obdobia.

Pekný deň z Bratislavy
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod dana Po Dec 10, 2012 10:12 am

- Keď je vo Vašich silách spropagovať šach cez médiá zadarmo, nechápem že
prečo šach nie je v novinách a keď už nepozeráte televíziu, tak aspoň v rádiu.
- Porozmýšľame poslať peniaze na SSZ na propagáciu z finančného obnosu, ktorý sa pošle
zo sekretariátu na činnosť oddielu.
- Vidím, že moja dobre mienená pripomienka opäť padla "na úrodnú pôdu".
Dala som sa stiahnúť do diskusie, no je to hádzanie hrachu na stenu. Idem robiť čosi
užitočnejšie, kde sú ľudia ochotní riešiť problémy diskusiou a nie sarkastickou odpoveďou.
dana

Založený: So Feb 14, 2009 10:31 am

Odoslaťod Jozef Po Dec 10, 2012 1:11 pm

Dnes som sa teda dozvedel úplnú novinku - že šach na Slovensku je na tom tak dobre,že nepotrebuje propagovať.
Ej, ale vytrestáme tento štát ak nebudeme mať reprezentáciu v šachu.
Nejdem radšej ďalej písať , aby p. Danada nemusel opäť vymazávať môj príspevok.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod Saša Riabov Po Dec 10, 2012 10:37 pm

Pán Huba,

zachytil som vo Vašom vyjadrení zopár key mesageov.

1) redaktor Vás pobavil tým, že chce zverejniť reportáž o nezmyselnom financovaní takého športu ako je šach
2) "chce to klid", lebo sa nič nedeje - a aj tak ako vždy "budeme z celých síl bojovať za naše farby" na ministerstve o aktuálnu výšku podpory
3) šach nebude nikdy populárny
4) kto chce tak nech sa obráti so svojim finančným príspevkom na zväz na propagovanie šachu
5) členské sa nebude zvyšovať (uberie sa z reprezentácie? - "a ak štát nedá na šach nič, my nedáme nič na reprezentáciu štátu, aby sme prežili")

Neviem, či si všetci uvedomujeme (a možno to iba ja prehnane preceňujem), ale ak šach porovnávajú s pretláčaním rukou a hovoria pritom o nezmyselnom plýtvaní zdrojov na podporu takéhoto "športu", nemalo by to podľa môjho názoru iba vyvolávať úsmev nad reportérom, najmä nie zo strany vedenia (dúfam, že v takom zmysle ste to nepísali). Takáto reportáž predsa vytvára vo verejnosti, ale najmä pre ministerstvo veľmi pohodlnú pôdu povedať Vám, že tí šachisti aj tak za veľa nestoja (v tom horšom prípade, že je to napríklad čierna diera štátnych peňazí) - načo na nich niečim ešte plýtvať... Obyčajná reportáž.

Práve o to ťažšie sa Vám bude vyjednávať o podpore na ďalší rok, a to už môže byť problém :idea: V tom prípade už avšak nebude stačiť len bojovať, tak ako vždy...

Z toho dôvodu som Vás, ale kľudne aj všetkých ostatných členov, vyzýval k nejakému činu. Ak ste boli predtým zaneprázdnený, možno by ste si aspoň teraz mohli nájsť čas a porozprávať redaktorovi o výsledkoch reprezentácie a o nepriaznivom dojme, ktorý vytvorila jeho reportáž, keď nás porovnávala s tými silnými chlapcami, čo búchajú rukami o stôl...

Môžete tiež vyzvať členov zväzu, aby masovo vyjadrili svoju nespokojnosť s odvysielanou reportážou, pripraviť na sekretariáte nejaký hromadný mail...

Alebo to proste môžeme nechať tak. Šach do telky netlačíme ani s úspechmi, a keď už sa tam náhodou dostane, tak len tak ako teraz. V tom prípade, je ale ťažké sa diviť konštatovaniu, že šach nebude nikdy populárny... A že o to ľahšie sa na ministerstve bude škrtať z príspevku, napriek použitiu celých síl bojujúcich za naše farby.

Z reportáže som pochopil, že pre príspevok z rozpočtu na šach bije dvanásta. A ak nie priamo, tak aspoň vytváraním takej atmosféry. Ľubo niečo napísal, že na tri roky (okrem toho, že hovoril o korešpondenčnom, hoci reportáž bola očividne o klasickom). Vy ste napriek tomu napísali, že každý rok sa prehodnocuje a nejaký taký záver, že s tým aj tak nič moc neurobíme... Členské sa nezvýši, uberie sa z reprezentácie.

Podľa mňa by ste ale reagovať mali.

Čo sa týka tej druhej časti, ktorá rozbehla pani Dana - ono predpokladám, že možno by aj ona sama rada prispela nejakým tým príspevkom na propagáciu, keby ale videla nejakú povedzme stratégiu vízie v tomto smere - nie prosté konštatovanie - šach nebude nikdy populárny - zmierte sa s tým všetci. Viem, že máme FB stránku - to je ale iba jeden z nástrojov.

Funguje napríklad na sekretariáte človek, čo by každodenne zasypával agentúry a médiá vyhláseniami o aktuálnych blížiacich sa podujatiach a výsledkoch? Ako vyzerá jeho činnosť a aké sú výsledky? Na to určite veľa peňazí netreba a ani billbordy;

a ktovie možno časom vymyslíme aj nejakú tú reality show :) - čo tak - Šachista hľadá ženu? :)
Obrázok používateľa
Saša Riabov

Odoslaťod mishik Po Dec 10, 2012 11:29 pm

Saša, dobrý tip! Už som to video ripol a dám ho do nášho youtube kanála, nech máme peknú spomienku na časy, keď štát ešte prispieval aj na také exotické športy, akým je šach.

BTW, ak si tú "kvalitnú" reportáž pozrieš pozorne, tak je jasné, že lobbing futbalistov a hokejistov získať viac zdrojov začína byť úspešný.
Obrázok používateľa
mishik

Založený: Po Sep 08, 2008 10:43 am

Odoslaťod Martin Huba Po Dec 10, 2012 11:30 pm

V každom prípade je dobré, že sa tu na fóre objavil Sašov článok, odrážajúci verím že celkovú nespokojnosť šachovej verejnosti s uvedenou reportážou.

Nechcel som byť sarkastický ani k pani Danke ktorú si veľmi vážim ani k iným, som len realista a viem, koľko úsilia sme vynaložili a vynakladáme na komunikáciu s médiami a zodpovednými ľuďmi v ústredných orgánoch aj v regiónoch. Propagácia šachu je jednoducho beh na dlhé trate. Je ľahké a krátkozraké označiť toho kto presadzoval zreálnenie členského či ak chcete zvyšovanie, za blbca. Rozumní ľudia teraz vidia, čo sa deje a začínajú chápať nebezpečenstvo ktoré hrozí nielen slovenskému šachu vzhľadom na súčasnú krízu, ktorá si myslím, hrozí ešte horším vývojom (rád sa budem mýliť). Rozumní ľudia teraz pochopia, že zreálnenie členského nám dáva lepšiu šancu prežiť.

Saša, súhlasím, že musíme reagovať. Poprosím Vás, aby ste naformulovali krátky list (menej ako A4), slušný, ale dôrazný, ktorý pozriem, niečo málo možno zmením, podpíšem a pošlem TASR, ministrovi školstva a do redakcie Markízy. List súčasne zverejníme na hlavnej stránke chess.sk a vyzveme všetky školy zapojené v CIS, všetky kluby a všetkých členov a sympatizantov, aby ho tiež podpísali, pridali fotografie dokumentujúce konkrétnu šachovú prácu a pošlú na ministerstvo a do Markízy. Ja sa v stredu stretnem s redaktorom TASR a budem ho informovať o našej aktivite.

Tento krok nám pomôže prezentovať silu slovenského šachu a súčasne možno vyvolá záujem médií.

Pekný večer z mojej "centrály" v hoteli Devín 8-)
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Ďalšia

Naspäť na Médiá

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.