Tak sme sa so šachom konečne "dostali" do Televíznych novín

Šach v médiách, mediálne akcie, ...

Re: Tak sme sa so šachom konečne "dostali" do Televíznych novín

Odoslaťod Saša Riabov Ut Dec 11, 2012 12:06 am

:)

No ale to by bola veľká zodpovednosť na tak bezvýznamného Sašu, aby robil prácu za kopu usilovných a pracovitých ľudí, čo máme na sekretáre, či? :)

K tomu komentáru o prežití - áno, keď sa všetci veľa poskladáme, tak vždy prežijeme (teda aspoň tí, čo si to ešte dajak môžu dovoliť) - nebolo by ale lacnejšie, prínosnejšie a pre kluby menej zaťažujúce bojovať viac celý rok v duchu tohto vlákna?
Podporovateľ práce Fera Jablonického a už iba priateľ šachu
Obrázok používateľa
Saša Riabov

Založený: Pi Feb 29, 2008 7:37 pm

Odoslaťod Martin Huba Ut Dec 11, 2012 8:17 am

viem, je ľahké sa kriticky vykecávať, ako niečo spraviť...

táto téma pre mňa skončila
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod dana Ut Dec 11, 2012 12:53 pm

Škoda že hádžete túto tému do koša. Mohli ste sa o tom aspoň porozprávať na VV !!
Nemyslím že sa len vykecávame a nič nerobíme.
Propagáciu si v rámci regiónov zabezpečujeme sami. Ale na to aby sme sa dostali do televízie, celoslovenských periodík
treba peniaze (čo v kluboch nazvýš nemáme), mať tam brata, sestru, krsného (tiež nič), alebo byť vo vedúcej funkcii, aby sa
s nami vážne bavili.
Zvážte ešte raz svoj názor a skúste prebrať túto tému na svojom najbližšom zasadnutí...
Viem o čom píšem. Keď máš reklamu a aj nič nerobíš a veľa o tom rozprávaš, si boss,všetci o tebe vedia, keď drieš ako kôň a nepíše sa o tom,
tak nič nerobíš, máš jednoducho smolu.

PS: Nepotrebujem odpoveď, počkám na výsledok. Idem napísať nejaký článok do okresných novín. :)
dana

Založený: So Feb 14, 2009 10:31 am

Odoslaťod Rudolf Diviak Ut Dec 11, 2012 4:34 pm

Pred viac ako 2300 rokmi definovali Sokrates, Platón, Aristoteles a ďaľší fundamentálne zákony o myslení. Klasickí nemeckí filozofovia Kant a Hegel pridali učeniu vedeckú systematickosť a definovali kritické a dialektické myslenie. Dnes je toto učenie nanič, je škodlivé a v rozpore so záujmami našej spoločnosti. Naša spoločnosť potrebuje rast HDP, k tomu je nevyhnutný neustály rast spotreby. Pre rast spotreby potrebujeme najmä reklamu, teda manipuláciu so spotrebiteľmi, pomocou ktorej ich presvedčíme o nevyhnutnosti nakupovať a vlastniť veci. Pre tú manipuláciu je najvhodnejšie tupé stádo. Kritické myslenie je obranou pred manipuláciou, teda je pre dnešnú dobu nežiadúce. Ja by som sa nečudoval, ak by parlamenty krajín myslenie zakázali zákonom. Prečo teda štát doteraz dotuje šach, nebezpečnú disciplínu, ktorá učí myslieť? Nie je to pre jeho postavenie v spoločnosti, ani pre jeho pozitívny vplyv na výchovu. Platí tu staré antické pravidlo, vládcovia potrebujú národ zamestnať a dávajú mu chlieb a hry. Štát má povinnosť zachovať sociálny mier.

V médiách byť potrebujeme, o svojej práci musíme informovať a mali by sme tam nechať aj odkaz :

"Ak sa nahneváme, tak budeme zlí".
Rudolf Diviak

Založený: Ut Feb 05, 2008 8:33 am

Odoslaťod obzgon Ut Dec 11, 2012 10:08 pm

K téme by som poznamenal pár vecí.

Pokiaľ ide súčasný stav médií, všetci vieme, že dominuje bulvár, škandály, čierna kronika. Čo sa týka práce a produktu novinárov, často ide o povrchnosť, ktorá je daná objektívne tým, že novinár musí rýchlo spracovať a kvôli malému priestoru zjednodušovať veci, ktorým nezriedka nerozumie, pričom podlieha stereotypom a mylným predstavám.

Faktom je, že šach je v slovenských médiách v úzadí, takmer ho nevidno. (Ešte aj v intelektuálskom Smečku sa sobotňajší šachový diagram scvrkol na minimum.) Na jednej strane je to dobre, lebo nemá škandály, na druhej je potom problém získavať na šach peniaze a propagovať ho. Ako novinár poznám zopár aktívnych šachistov, ktorí robia v médiách, ale ani jedného, kto by robil v športových redakciách. Tak to potom aj vyzerá.

Napriek tomu je podľa veľký priestor, ako spraviť šach pre médiá zaujímavým, meniť tú staromódnu predstavu o šachu ako nudnej pomalej hry, a pritom neskĺznuť do úplného bulváru. Médiá priťahuje niečo netradičné a zároveň lákavé na obraz. Takým sú napr. živé šachy v B. Štiavnici. A čo tiež priťahuje pozornosť sú známe tváre (návštevy Karpova a Kasparova v Bratislave). Keďže medzi slovenskými šachistami ich momentálne akosi niet (myslím, že priemerný Slovák nepozná zo slovenských šachistov nikoho), skúsme ich hľadať v iných sférach. Stálo by za to pokúsiť sa nadviazať spoluprácu s osobnosťami, ktorí majú k šachu pozitívny vzťah a pritiahnuť ich na šachové akcie. Napr. je známe, že šach hráva Miro Šatan. Čo tak pozvať ho na otvorenie turnajov, simultánky s veľmajstrami, či robiť VIP turnaje pre takýchto ľudí. Ak by mladí videli za šachovnicou Šatana, ktorý by povedal o šachu niečo pozitívne, určite by to imidžu šachu veľmi pridalo.
obzgon

Založený: So Jún 14, 2008 1:44 pm

Odoslaťod Ondrej Danada St Dec 12, 2012 12:03 am

Nesúhlasím.

Ak by prišiel na Slovensko nejaký slávny napr. basketbalista, nejako extra by ma to nezaujímalo a ani by to nezvýšilo môj záujem o ten šport. Ak by tá reportáž bola dlhá, asi by som prepol na iný kanál, keďže spravodajstvo beží paralelne. Preto sa tam takéto správy príliš ani nevyskytujú a považujem za naivné myslieť si, že sa nám tam podarí pretlačiť a takmer rovnako naivné, že tým niečo extra dosiahneme ak by sa to podarilo. Je to podobné ako PR články na sme.sk o dodržiavaní MPR alebo bezdôvodnom jazdení v strednom pruhu po D1. Napriek tomu, že sa tam takmer denne píše o tom, že treba jazdiť vpravo, stále tam jazdí plno vidlákov, ktorí idú v strede.

Ak by ale dávali v správach, že ten basketbalista 3 roky zneužíval svoj svokru, bil ju a podarilo sa jej utiecť, to by ma už zaujímalo viacej.

Poznám veľa reprezentantov karate. Keď sa spolu bavíme, nebavíme sa o športovcoch, športových výsledkoch ani ničom podobnom, lebo beztak tomu nerozumiem, nikoho nepoznám a dlho by ma to ani nebavilo nechať si vysvetľovať. Bavíme sa však o spoločenskom programe na sústredeniach, čo je podstatne zaujímavejšie. O ceste loďou na turnaj, ako mizerne organizátor zabezpečil podujatie a museli prespávať v Nórsku v telocvični a pod. Toto ma baví.

Taktiež veľa rozprávam s nešachistami o šachu, ale nie ani tak priamo o šachu, ale o tých veciach okolo. Ešte kolegov z práce zaujímali trochu matematické veci, ako napr. Švajčiarsky systém, ELO, on-line prenos, ale bežné šachové dianie ich nezaujíma. Jedine, že by som mal niekde zverencov, ktorým by mohli fandiť. Ale čo ľudí zaujíma sú práve tie veci okolo, napr.:
- ako po ceste na turnaj niekto skočil pod vlak a uviazli sme v nejakom zapadákove, odkiaľ jazdí 1 autobus denne
- ako skupinka účastníkov turnaja v noci vnikla na oplotené kúpalisko, jeden pritom spadol a zosypali sa na neho tehly
- ako si jeden účastník turnaja zlomil kľúčnu kosť
- ako sa skupinka účastníkov chystala vtrhnúť na svadbu a utiecť so všetkými fľašami, čo unesú, a stretli pritom skupinku miestnych s rovnakým zámerom, ktorí boli rýchlejší
- že som ako riaditeľ vlastného turnaja v noci blúdil po penzióne a zisťoval, kde vlastne bývam
- ako som bol počas turnaja s chlapcami na obede a skoro som bol obvinený z únosu (privolaniu polície zabránil organizátor)
- ako sme si urobili počas turnaja výlet limuzínou po Prahe
- ako sa jednému trénerovi počas turnaja stratili zverenci
- ako jeden tréner napadol rozhodcu
- ako jeden hráč obsadil prázdnu izbu a odmietal sa z nej vysťahovať, lebo je väčšia ako tá, čo mu bola pridelená
- príbeh o Vasilovi
- ako vrátnička prefackala jedného účastníka turnaja za to, že tam údajne predchádzajúci rok býval načierno
- ako si jeden majster zabudol počas predchádzajúceho turnaja hygienické potreby na hotely v inom meste, nepozrel si spoje a nestihol partiu, kvôli čomu prehral kontumačne
- ako niekto kúpil partiu a potom zistil, že sa pri počítaní pomocných kritérií pomýlil

Toto sú veci, čo nešachistov zaujímajú a dokážu ich napr. pri grilovačke s ozajstným záujmom počúvať dlho.

Preto jediný spôsob ako niečo na mediálnej pôde dosiahnuť je prestať sa snažiť zmeniť svet, ale priblížiť sa k mainstreamu a presadiť sa bulvárnym spravodajstvom, ktoré bude zaujímave aj pre niekoho, koho šach vlastne ani nezaujíma.

Prvý krok by bol, ak by sa nediskutovalo na fóre SŠZ ale priamo napr. na sme.sk, kde by si niektoré nekonečné konfrontačné diskusie našli svojich čitateľov.

Mimochodom karatisti mali už veľa-krát na MS zlato a tiež sa to dostalo len do okresných novín a okresnej TV.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod dana St Dec 12, 2012 6:48 am

Myslela som že ste mladý človek, plný elánu, ako z podpisu vyplýva, člen VV.
A že budete hľadať ako sa to dá spraviť a a nie rozmýšľať nad dôvodmi prečo to nespraviť.
Keď na propagáciu majú takýto názor členovia VV (dúfam že nie všetci), tak sa nečudujme,
že máme takú "veľkú" podporu verejnosti.
Mimochodom karatisti sú častejšie v televízií ako šachisti, a aj keď zrovna nefandím basketbalu,
určite v podvedomí zaevidujem návštevu nejakého významného hráča.
dana

Založený: So Feb 14, 2009 10:31 am

Odoslaťod maco St Dec 12, 2012 9:48 am

Zdravím
súhlas p. Dana bez propagácie to nepôjde. Pán Ondro čo to píšete za hlúposti? Ja nie som nejaký športový nadšenec ale určite by ma zaujímalo, že na SVK prišiel napr. Michael Jordan, Muhammad Ali, Tiger Woods, Wayne Gretzky alebo iný. A žiaľ je to tak, že šach nieje zaujímavý šport a preto sa stým treba zmieriť a využiť každú možnosť propagácie. Za posledné obdobie sa do hl. správ dostal aj šach či v RK, NZ, NR a ďalší. Vážme si aj to málo a robme všetko preto aj bolo toho viac. A každý čo sa aspoň trochu vyzná a najme VY p. Prezident by ste mali vedieť, že ak chceme aby šach išiel dopredu potrebuje tu propagáciu ako sol. To je iba môj názor nešportového redaktora.
maco

Založený: So Nov 10, 2012 1:03 pm

Odoslaťod Jozef St Dec 12, 2012 12:43 pm

Po nastúpení prvej šachovej vlády p. Hubu sa na DF dosť hovorilo o propagácii šachu a stalo sa, že na starosť dostal propagáciu šachu p. Ch.. Ukázalo sa to ako veľký omyl a výsledok myslím bolo,že jednočlenná "komisia" sazrušila. Teraz myslím, ale nie som si istý ,že s propagáciou ma čosi do činenia p. Vŕba.
Všimol som si,že za propagáciu šachu sa považujú napríklad on line prenosy. Sú priame prenosy pre verejnosť a prípadných sponzorov zaujímavé, sledujú to , myslím,že vôbec alebo len výnimočne. "Propagácia" namierená medzi šachistov nie je to čo potrebujeme pre spopularizovanie šachu. Musíme robiť konkrétne kroky smerom von k nešachovej verejnosti. Uvediem malý príklad. Nejakú dobu som otravoval šéfku školstva v Martine, že rád by som na porade riaditeľov hovoril o šachu. Nakoniec povolila a mal som 6 minút , aby som mohol niečo povedať o šachu ako o výbornom výchovnom prostriedku. Za pár dni sa mi ozvali dvaja riaditelia. Nechal som tam zoznam krúžkov v Turci a aj počet detí, ktoré sú v krúžkoch. Jeden riaditeľ bol nespokojný, že prečo krúžok na ich škole je vedný pod krúžkom na CVČ DEEP a žiadal , aby krúžok školy bol vedený ako školský krúžok. Druhý riaditeľ chcel, aby sme sa stretli a prediskutovali náš projekt "Šach do škôl Turca", že by chcel, aby sa aj jeho škola do projektu zapojila. Páči sa mu číslo 179 detí v krúžkoch a že by chcel doplniť to na 200.
To Ondrej: Akosi si neviete (nechcete) uvedomiť to,že Ste sa dal dobrovoľne zvoliť za člena VV a teraz nech uvediete 10 krát v príspevku,že názor ktorý píšete je Váš osobný názor aj tak je to názor člena VV a tak sa to aj berie. Uvediem príklad. Stal Ste členom VV , ale fiu administrátora ste si ponechal. Minule ste mi vyškrtol jeden príspevok. Ten príspevok mi nevymazal Ondrej Danada, ale člen VV Ondrej Danada.
S p. Vanekovou nemáme vo všetkom rovnaké názory, ale v názore na propagáciu šachu sa zhodneme - propagácia nám chýba stále viac a viac zvlášť vo finančnom zabezpečovaní činnosti .
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod playchess64 Št Dec 13, 2012 8:52 am

Čítal som vyjadrenie prezidenta na hlavnej stránke SŠZ. Je veľmi dobre, že poslal tento list. Možno by ešte nebolo od veci pripomenúť (nielen) médiám vyhlásenie európskeho parlamentu z marca tohto roku, kde odporúča zavedenie tohto "nezmyselného" športu do škôl.
playchess64

Založený: Pi Okt 14, 2011 12:21 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Médiá

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.