Slovenský šachový časopis

Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...

Re: Slovenský šachový časopis

Odoslaťod stankar Ut Feb 15, 2011 5:26 pm

Len neviem, co bolo zbytocnejsie - ci moj normalny prispevok, alebo vase uplne odbocenie od temy az k Bambulke :D
stankar

Založený: St Feb 09, 2011 6:50 pm

Odoslaťod Július Gajarský Ut Feb 15, 2011 6:37 pm

Určite zbytočnejšie boli tie moje príspevky... Vy ste tu svojim normálnym štyri dni efektívne a odborne diskutovali kým som sa ako laik opýtal o čo vám vlastne ide... Bolo to zabíjanie času, lebo aj tak mi to nedošlo, čo za motiváciu k tomu treba...

Pekný deň trocha viac objektívnosti a lepšiu (pozitívnejšiu) "šachovú" náladu prajem...
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod stankar Ut Feb 15, 2011 9:30 pm

Pochopil som, ze aj tak vam to nedoslo... Ved o trocha viac objektivnosti som ziadal prave ja.
Pekny den a realnejsiu "sachovu" naladu prajem.
stankar

Založený: St Feb 09, 2011 6:50 pm

Odoslaťod Estefan St Feb 16, 2011 12:39 am

Bolo by mozne zabezpecit aby sa casopis dal kupit napr. na turnajoch ?

Chystam sa so synom na LMS v Spisskej Novej Vsi 19.2.2011, predpokladam, ze tam bude aspon 50 deti a 15 dospelych.
Ak by bol k dispozicii casopis tam, na mieste by som si ho kupil.

Cena pre predplatiteľov je 2,50 €/číslo, cena v novinovom stánku je 3,60 €/číslo.

Napr. pri cene 3,00 € verim, ze sa preda aspon 5ks/turnaj samozrejme hlavne "buducim predplatitelom".
Estefan

Založený: Št Jan 20, 2011 9:33 am

Odoslaťod harry St Feb 16, 2011 10:32 am

Oceňujem úsilie ktoré stojí za tvorbou Moderného Šachu a zároveň obdivujem ľudí ktorí sa mu vo svojom voľnom čase venujú. Mňa samého k šachu priviedol kedysi dávno šach. časopis na ktorý som natrafil náhodou v stánku keď som čakal na autobus a mal som pár drobných navyše. Veľmi mu fandím avšak osobne nevidím veľkú perspektívu. V súčasnej počítačovej dobe keď sa dajú všetky informácie zohnať na internete a všetko tlačené zaznamenáva pokles nevidím priestor pre šachový časopis.
Napr. cena predplatného; nie je vysoká, avšak ja si radšej za tú sumu kúpim Premium účet na nejakej zahraničnej stránke, v cene sú zahrnuté každodenné články, videá a analýzy veľmajstrov, nespočetné množstvo interaktívnych diagramov, štúdium otvorení, možnosť hrať online .... atď
Novinky z domáceho diania si prečítam na internete, obrázky pozriem v galériách na stránkach
Diagramy a lekcie si taktiež nájdem na internete, v omnoho väčšom počte a kvalite
Nech by bola kvalita Moderného šachu na neviem akej úrovni, možnostiam internetu sa nikdy nevyrovná. Ja by som omnoho radšej videl nejaký internetový obežník, kvalitnú denne aktualizovanú stránku alebo investovanie do takých vecí ako je sachovytrening.sk
Obrázok používateľa
harry

Založený: Ne Jún 27, 2010 8:23 pm

Odoslaťod Jozef St Feb 16, 2011 12:16 pm

Harry s Vašim názorom sa väčšina z nás asi stotožní. Nakoniec niečo podobné sa tu už v minulosti písalo . Určite by ste urobil službu mnohým šachistom aj "šachistom" keby ste zverejnil linky, ktoré Vy využívate. Možno väčšiu než si myslíte. Toto nie je výzva iba pre Vás, ale pre všetkých, ktorí týmto spôsobom vedia a hlavne chcú pomôcť najmä mladým šachistom.
Hlaváčik
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod harry St Feb 16, 2011 2:10 pm

Asi všetky stránky ktoré teraz uvediem tu už spomenuté boli, ale možno nebude na škodu ak ich tu znova vypíšem aj s mojím pohľadom na ne.
1. chesstempo.com
Pre mňa osobne jedna z najlepších stránok aj keď je ešte čo zlepšovať. Na cibrenie taktiky je ako stvorená pre šachistov každého veku a výkonnosti.
Výhody: riešenie diagramov, učenie sa koncoviek a taktických motívov, motivácia v podobe získavania ratingu, databáza hier, otvorení, analýza pozícií aj vlastných partií ...
Nevýhody: väčšina najlepších funkcií je dostupná po zakúpení premium účtu (35$/rok "zlatý účet", 20$/rok "strieborný účet") Samozrejme, stránka sa dá využívať aj bezplatne, avšak bez výhod aké využívajú premium užívatelia.
Osobne si myslím že je vhodná pre mladých šachistov a navrhol by som ju pre vedúcich krúžkov či už na riešenie priamo na stretnutiach, alebo pripraviť si doma nejaké zaujímave diagramy, motívy, otvorenia atď a ukázať ich na stretnutí. Možno by sa dal kúpiť jeden spoločný účet ktorý by využívali všetci.
2. chessvideos.tv
Výhody: množstvo skvelých videí zadarmo cez otvorenia, pozičnú hru, koncovky
Nevýhody: nutnosť znalosti anglického jazyka
Škoda že u nás sa nič takéto nerobí, i keď si pamätám že raz som sa dostal k videu nejakého slovenského GM o sicílskej hre :) Na stránke sa taktiež nachádza mnoho iných vecí ako simulátor koncoviek, možnosť vytvárať diagramy ...
3. chess.com
Veľmi známa stránka s množstvom článkov, videami a novinkami zo sveta šachu.
Výhody: hra online, šachový tréner (chess mentor), videá od veľmajstrov, otvorenia, taktický tréning
Nevýhody: najlepšie funkcie sú pre premium používateľov (Gold 22€/rok, Platinum 37€/rok, Diamond 74€/rok), nutnosť znalosti anglického jazyka

Existuje ešte oveľa viac stránok, mne sa najviac páčia tieto tri. Osobne si plánujem kúpiť účet na chesstempo.com, v budúcnosti pri nejakej zľave možno aj na chess.com.
Z ostatných stránok ktoré sem tam navštívim: chesskillertips.com celkom pekná stránka ruskej hráčky Kosteniuk-ovej i keď ružovú moc nemusím :) chessmovies.com, tubechess.com, gameknot.com, chesscube.com, livechess.chessdom.com - online prenosy

(Ak by mal niekto záujem o videá alebo knihy v angličtine, kontaktujte ma SS. Nie za všetko sa musí platiť)
Obrázok používateľa
harry

Založený: Ne Jún 27, 2010 8:23 pm

Odoslaťod LuboChess Pi Feb 25, 2011 11:26 am

V najnovšom Československom šachu č. 2/2011, str. 44-48 je článok i s partiami k "polstoročiu" od slávnej (rádio-) simultánky česko-slovenských dorastencov s Michailom Taľom.
Z neskorších známych i menej známych mien za farby ČSSR nastúpili (V. Jansa, Hort, Trapl, Augustin, Janata, Děkan, Haubt, Nowak, Plachetka, Smejkal, Butula, Wintr, Volf, Řezníček, Illetško, J. Hudec, Ševčák, Falta, Drahorád, Šmatlánek,
pôvodne mali hrať aj Kaválek, Mišta).

Zaujímavá je informácia o Stanislavovi Wintrovi z Chebu, ktorý dal prednosť histórii pred šachom, i keď dodnes skladá šachové štúdie. Ďalej I. Hausner uvádza, že napísal niekoľko historických kníh predovšetkým o Napoleonovi Bonapartovi, za ktorú dostal i literárnu cenu.
Ja len dodám, že z "napoleonskej tématiky" šlo o tituly: Stanislav Wintr: Napoleon Bonaparte. Jeho maršálové a ministři, nakladatelství Libri, Praha, 2009 pôvodné prepracované dielo 26 maršalů Napoleona I., Svět křídel, Cheb, 2004); Napoleon I. a ti druzí, Svět křídel, Cheb, 2003; a kniha za ktorú získla v r. 2008 cenu Miroslava Ivanova, udeľovanú Klubom autorov literatúry faktu - Napoleon Bonaparte a jeho soupeři, Libri, Praha, 2007.

No kto by povedal, že knihy z "nešachovej police" by mal pomaly preradiť i do "šachovej police" :D
V každom prípade vzhľadom na tieto autorský plodné a úspešné diela, až tak veľmi nemusíme ľutovať, že sa jeden z "Taľových" dorastencov nakoniec nevybral na dráhu profesionálneho šachu či GM ako Jansa, Hort, Plachetka a Smejkal.
Dokonca, keď tak rozmýšľam ak by niekto z terajších juniorov zanechal aktívne šach a vybral sa trebárs Wintrovov cestou, možno by to malo pre Slovenko väčší prínos než dráha IM/GM.
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod LuboChess Pi Feb 25, 2011 11:46 am

A ešte mala ukážka od vyššie cit. šachistu S. Wintra od N.B. jeho maršálové a ministři, str. 71-72 (kapitola o maršálovi Michelovi Ney):

"Prokurátor sa obrátil k porote a potom s otázkou na Neya (pozn. Ney bol súdený za vlastizradu potom čo sa pridal od Ľudovíta XVIII. k Napoleonovi po jeho vylodení z Elby):
"Generál, bojoval by ste za Francúzsko i keby mu vládol Attila? Odpovedze áno alebo nie !
Maršáli (členovia vojenskej poroty) si šepocú: Na to sa nedá odpovedať. Každá odpoveď je zlá.
Ney zčervenel: "Keby som mal tu česť bojovať za Franzúzsko, Huni by v nej nikdy nevládli."
"Mal ste tu česť bojovať za Ľudovíta XVIII, a predsa ste prešiel na stranu uzurpátora."
Ak niekto prejde z Elby do Paríža bez výstrelu a národ mu tlieska, nemôže byť uzurpátorom."
(...) Tak ako vy jednajú len zrádcovia!"
(...): "Pán prokurátor, aký som ja zradca?. Kráľ utiekol z Francúzska. Prečo sa nepostavil Napoleonovi vo svojej krajine? ...."
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Martin Huba So Mar 19, 2011 12:04 pm

druhé číslo Moderného šachu sa začalo rozosielať predplatiteľom... Po 28. sa časopis objaví v podstatne väčšom množstve (oproti prvému číslu) aj v sieti MediaPrint Kappa....

Slovenskou šachovou hviezdou na obálke bude najbližšie dva mesiace malý Peter Kravár z KŠN Bratislava :!:
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tréning

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.