www.sachovytrening.sk

Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...

Re: www.sachovytrening.sk

Odoslaťod saat Ut Mar 09, 2010 6:27 am

Zoznam vyriešených úloh je v poriadku ( prvý obrázok ) - bola to v podstate odpoveď na názor
Super by bolo, keby som si niekde mohol vytiahnuť diagramy, ktoré nevyriešili, ale to je zrejme nereálne.

Ja by som dokonca pri registrácii pridal možnosť zvoliť si svoj "kmeň" a v štatistikách by sa potom dalo zobraziť prehľadne ku každej úlohe úspešnosť riešenia jednotlivých členov kmeňa. Ak by niekde bolo 0 %, tak by to bol signál pre ďaľší tréning.
Jednotlivé úlohy by sa tiež dali označkovať - vidlička, väzba, prekrytie atď. a vytvoriť štatistika aj pre jednotlivé značky.
značkovanie na chesstempo.com
Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Odoslaťod Chovanec Ut Mar 09, 2010 9:08 am

Súhlasím s tým, že štatistiky majú zmysel len vtedy ak môžu hráčovi / trénerovi / nejako pomôcť. Plánujeme zaradiť 4 základné štatistiky :
1. Vývoj ela za určité časové obdobie
2. Spotrebovaný čas na riešenia za určité časové obdobie
3. Percentuálna úspešnosť za určité časové obdobie, teda pomer riešených úloh k ússpešne vyriešeným úlohám
4. Efektívne spotrebovaný čas, pomer celkového času na rozmýšľanie k skutočne spotrebovanému času

1 hovorí o celkovom pokroku hráča, 2 o jeho snahe pri tréningu, 3 a 4 úzko spolu súvisia. Napr. ak má hráč malú úspešnosť a nízku efektívnosť spotrebovaného času / teda ťahá oveľa skôr ako má časový limit na danú úlohu /, môže to poukazovať na to, že riešenia skôr háda. A tréner by sa mal venovať viacej času prepočtu variantov s týmto hráčom. Hráč môže mať výborné kombinačné videnie ale nerád počíta / prejaví sa hlavne pri ťažších pozíciach/.
Nechceme to však na začiatku preťažovať príliš veľkým počtom náročných štatistík, aby to zbytočne nezaťažovalo systém. A samozrejme všetko si to vyžaduje nejaký čas.
Chovanec

Založený: Št Okt 29, 2009 9:13 am

Odoslaťod saat Ut Mar 09, 2010 10:01 am

Možná podsekcia v taktike :
-zobrať všetky partie z posledných MSRM
-zobraziť pri diagrame aj mená hráčov ( mohlo by byť motivačné )
-text úloh : biely dal mat na xy ťahov
: biely mohol dať mat na xy ťahov atď.
Obrázok používateľa
saat

Odoslaťod Ondrej Danada Ut Mar 09, 2010 11:07 am

Presne toto som mal na mysli. Každý štatistický údaj by mal mať svoje odôvodnenie, a tie 4 vypísané údaje už zmysel určite majú.

V mojej súťaži to mám zatiaľ takto:
1. RP - nepočítam ozajstné ELO, ale RP za posledné 4 týždne.
2. percentuálna úspešnosť za určité obdobie
3. získané body - mám 4 skupiny diagramov rozdelené podľa obtiažnosti, každá skupina inak bodovo/ratingovo ohodnotená
4. čas spotrebovaný na získanie 1 bodu (toto som dočasne zrušil, možno to obnovím)
5. skóre (najdôležitejší ukazovateľ, podľa ktorého sa zoraďuje) - súčin RP a dekadického logaritmu vyriešených úloh

Body 1-4 sú asi jasné, cieľom skóre je, aby sa mohli porovnávať aktívny slabší riešitelia s menej aktívnymi úspešnejšími riešiteľmi, a tým vznikalo lepšie konkurenčné prostredie.

:cry: Je mi však trochu ľúto, že sa do mojej súťaže z tohto fóra zaregistrovali maximálne 2 súťažiaci :cry:
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Ondrej Danada Ut Mar 09, 2010 11:10 am

erratta: ... porovnávať atívni slabší riešitelia ... :oops:
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod Anonym Ut Mar 09, 2010 11:44 am

Keď sa niekto tvári vzdelane a chce ukázať, že latinská terminológia je mu blízka, mal by písať skôr errata než erratta, myslím si.
Anonym

Založený: Ne Máj 31, 2009 9:42 pm

Odoslaťod Ondrej Danada Ut Mar 09, 2010 12:16 pm

Nejde o to tváriť sa vzdelane, naopak, možno to vyznie hlúpo, ale vôbec som netušil, že je to latinská termininológia. Pre mňa to bol proste symbol, ktorý sa všeobecne používa.

Každopádne ďakujem ako za upozornenie na chybu, už je síce tam, ale aspoň ju už nespravím aj niekde inde, dúfam, tak aj za vysvetlenie pôvodu tejto terminológie.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod saat Ut Mar 09, 2010 12:23 pm

To Danada :
Podobných chýb je tu viacej, niekde na tomto fóre som videl ziecher je ziecher.

Prečo je málo ľudí na Tvojej stránke ?
Pretože je podľa vzoru chess.emrald.net. a nie chesstempo.com ...
Jerguša tam pošlem, už som mu jednu úlohu nevyriešil ... .
Použil som Chrome. Mám viacej pokusov ? Pýtam sa preto, lebo riešenie som sa dozvedel až po vypršaní času.
Obrázok používateľa
saat

Odoslaťod Ondrej Danada Ut Mar 09, 2010 1:34 pm

Ak by som mal málo ľudí na stránke takým spôsobom, že sa registrujú a potom tam nechodia, tak asi je jasné, že robím niečo zle. Ale prečo sa takmer nikto ani neregistruje, to pochopiť zatiaľ neviem.

Vzor chess.emrald.net som uviedol kvôli tomu, že v čase keď som začínal robiť súťaž (asi pred rokom), tak som o chesstempo.com nepočul. Tá stránka, čo som uviedol, ma inšpirovala k vytvoreniu vlastnej súťaže, zameranej na presnosť, nie rýchlosť.

Pokusy sú 2 - preklep sa stať môže, ale nechcem, aby sa tipovalo.

V minulosti som mal problémy s kompatibilitou s prehliadačmi, ale teraz to už mám otestované na prehliadačoch IE 8, Mozilla Firefox, Google Chrome a Opera.

n-bodové úlohy sú (n+1)-ťahové. Niekedy to však nie je šach-šach-mat, ale napr. šach-tichý ťah-mat. Vychádzal som z toho, že chcem, aby mohli súťažiť ako deti z CVČ (ELO 1400+), tak aj silnejší hráči (ELO 2000+).

Pán Pecháč, ďakujem za Váš záujem, ak by ste mali vy alebo Jerguš nejaké nápady/návrhy na zlepšenie, rád si ich prečítam.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod Chovanec Št Mar 11, 2010 2:03 pm

Čo sa týka platenia na http://www.sachovytrening.sk, tak v budúcnosti pripadá reálne do úvahy. Momentálne však najskôr treba dať program do poriadku, zvýšiť počet pozícií čo sa týka počtu a aj obtiažnosti a dopracovať ďalšie moduly. Zatiaľ všetky náklady na prevádzku financujem ja a počítam, že ešte zopár mesiacov sa na tom nič nezmení. Potom uvidíme, či program bude stáť zato. Ale ak nebudeme chcieť ostať v polovičke cesty, tak si to nejaké financie bude vyžadovať. Ale nejakú jasnú predstavu zatiaľ o tom nemám.
Chovanec

Založený: Št Okt 29, 2009 9:13 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tréning

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.