Babka k babce, budú kapce. TAKTIKA

Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...

Babka k babce, budú kapce. TAKTIKA

Odoslaťod Ujo Miro So Sep 08, 2018 9:55 am

Vzhľadom k tomu, že tento priestor je viac-menej v štádiu nízkej návštevnosti, určite nebude nikomu vadiť, že ho využijem. Toto vlákno by som rád naplnil svojimi výtvormi z oblasti šachovej taktiky vo forme krátkych, ale ucelených materiálov. Prípadné doplnenia budú s poznámkou "Update x"

(Prepáčte.
Tento pilotný príspevok je využitý vyslovene len k otestovaniu možností. )

Ujo Miro
Obrázok používateľa
Ujo Miro

Založený: Ne Nov 29, 2015 11:37 pm

Re: Babka k babce, budú kapce. TAKTIKA

Odoslaťod Ujo Miro Ne Sep 09, 2018 9:32 am

Som milo prekvapený. Za 24 hodín úctyhodné číslo návštev. Hlboko sa ospravedlňujem.

Tak tu je môj prvý príspevok s krátkym pokecom na záver.
(Pokec možno nie celkom úplný alebo správny, ale to je dobre. Sme predsa na diskusnom fóre a ja rád prijmem akékoľvek konštruktívne doplnenia).

Začať by som mohol možno aj trochu inak, ale táto myšlienka bola tak bláznivo rýchla, že som sám nebol na to dostatočne pripravený. Zozbierať materiál dostatočnej kvality a spracovať ho, je v skutku umenie. :D :D :D .

Pripnutý link (zvolil som zippyshare) nie je príliš stabilný, ale má svoje výhody - vidieť totiž obsah. (Google-disk je oveľa stabilnejší). Ale je to teraz rozhodujúce? Ak vaša reakcia bude negatívna...

Všetky príklady (je ich 64x4) sú venované matu prvým ťahom a to dámou. Niektoré sú ľahšie, niektoré menej ľahké. V každom prípade je to téma určená hlavne pre level 900 - 1600. Tá horná hranica je za zbehlé riešenie do 1 sekundy. Ja vždy hovorievam. Nie je umenie problém vyriešiť, ale ho aj simulovať. A to žiaľ nevieme. Spomínam si na svojho dobrého kamoša, ktorý mi pri jednom rozhovore povedal: "Miro, v mojich partiách sa táto kombinácia nikdy nevyskytne". Sledoval totiž našu snahu s Adriánom vyriešiť pozíciu z Blocha. My sme naňho pozreli. Adrián mlčal (ako inak) a ja som tiež toho veľa nenahovoril. Dnes už však viem, že nehovoril dobre.

Názov: Mat 1. ťahom. Dáma
level: 900 - 1600
popis:
Maty jednoduchej konštrukcie bez hlbšieho zoradenia. Hlbšie zoradenie = typické matové obrazce. Dodám po zozbieraní dostatočného množstva.
Vynechané maty pomocou odťažného šachu, dvojšachu a s využitím väzby pre nedostatok príkladov. Dodám dodatočne.
Forma strany: Testová - 4 diagramy na stranu s možnosťou vpísania riešenia v prípade tlače

https://www63.zippyshare.com/v/cbH2JO9N/file.html

Krátky POKEC: ŠACH, MAT

Ak vstúpi figúrka na pole, odkiaľ ohrozuje súperovho kráľa, hovoríme, že dáva šach.
Ak je kráľ v šachu, musí sa proti tomu brániť. Poznáme v podstate tri spôsoby:
1. braním figúrky, ktorá dáva šach;
2. postavením inej vlastnej figúrky do dráhy šachu (medzi kráľa a útočnú figúrku. Táto možnosť nie je možná pri šachu pešiakom a jazdcom). Tomuto spôsobu hovoríme predstavenie figúrky;
3. ústupom kráľa na susedné pole, ktoré nie je ohrozené.

Ak nie je možná žiadna z týchto troch možností, kráľ je v mate.
Matom končí šachová partia a víťazí strana, ktorá mat dala.

- ak vstúpi kráľ na pole, ktoré je ohrozené súperovou figúrkou, je ťah neplatný. Kráľ musí urobiť iný ťah (podľa pravidla "chytená figúrka musí ťahať").
Ak nie je možný žiadny ťah kráľom, môže ťahať iná figúrka.

- ak je kráľ v šachu a omylom sa prevedie ťah inou figúrkou bez krytia šachu, je ťah neplatný. Rozdiel je v tom, že ak chytená figúrka môže zabrániť šachu, musí sa s ňou ťahať (1. alebo 2. spôsob odstránenia šachu). Obdobne to platí aj vtedy, ak by bol ťahom figúrky odkrytý šach vlastnému kráľovi.

Predpokladané príspevky: Týždenné intervaly.
Vopred ďakujem za pochopenie a prípadnú pomoc.

900 - 1000 - 1100 - 1200 - 1300 - 1400 - 1500 - 1600 - 1700 - 1800 - 1900 - 2000 - 2100 - 2200

Ujo Miro
Obrázok používateľa
Ujo Miro

Odoslaťod Jozef Ne Sep 09, 2018 10:36 am

Ujo Miro alias Mirec,
september je mesiacom náborov do šachových krúžkov na školách, zakladania krúžkov atď. Myslím, že v mnohých školách sú vedúci krúžkov , ktorým Tvoje snaženie môže veľmi pomôcť. Ak budeš pokračovať a postupne dvíhať náročnosť diagramov, tak možno sa dosť šachových krúžkov nerozpadne po krátkom čase činnosti - budeš mať na tom zásluhu a časom sa to prejaví ešte viac.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod miror Po Sep 10, 2018 8:52 am

Ahoj Jozef,

aby nedošlo k omylu, Ujo Miro a ja sme dve odlišné osoby ;) Každopádne iniciatívu zakladateľa tohto vlákna vítam.
miror

Založený: Ut Mar 18, 2008 10:03 am

Odoslaťod Machník St Sep 12, 2018 5:47 pm

Takže ujo Miro.
Tie matové úlohy sú pekne pozbierané. Vytlačil som si ich (tlač ako brožúra) a vznikol pekný 32 stránkový zošit formátu A5. Zisťujem, že mi ale chýba tvrdý obal s názvom, úvodným pokecom a na zadných stranách s riešeniami. Čo sa s týmto nedostatkom dá urobiť?

Keďže tento zošit by bol dobrým materiálom pre žiakov tak som zbierku najprv otestoval a hľadal riešenia. Reku dám to žiakom riešiť na čas.
Mimochodom tri riadky na zápis jedného ťahu je podľa mňa veľa.
Pri čísle 209 som to vzdal, pretože tu už som mal napočítaných 19 duplikátov to znamená rovnakých úloh. Uvádzam, ktoré som našiel. 32-185, 33-186, 43-209, 50-189, 51-181, 53-175, 54-175, 55-177, 58-179, 59-178, 61-202, 66-180, 70-198, 73-197, 74-200, 77-184, 78-207, 80-196, 83-187. Možno je ich aj viac, neriešil som do konca.

Keďže tu boli napísané slová "ďakujem za prípadnú pomoc" tak ju prosím v tejto podobe prijmi.
Inak stále tvrdím. Je to zaujímavý a vynikajúci materiál.
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod Ujo Miro St Sep 12, 2018 8:38 pm

Díki za reakciu. Čo sa týka tých riešení, nezaťažujte sa prosím. Nie je problém ich dodať. Pre mňa je momentálnou prijoritou zozbieranie potrebného materiálu.
Duplikáty tam skutočne sú a popravde som ich nebral do úvahy. Strany sú testovej formy a duplikát nebol pre mňa rozhodujúcim činiteľom. Ale dobre. Duplikáty tam nemusia byť. Budú odstránené. :roll:

Ja som sa zameral predovšetkým na zoskupenie podľa určitých vonkajších znakov. Nechcem sa o nich príliš zmieňovať - plánujem vždy dodať akýsi teoretický manuál. Jeho formu ešte presne neviem. Mám síce určitú predstavu, ale návrhy sú vítané. Preto momentálne chýbal aj obal a úvodný pokec i riešenie. Mojím úmyslom je pozbierať minimálne 64x4 diagramov ku každej skupine diagramov. Táto práca si vyžaduje určitý čas. Uvedomme si, že zbierku podobného charakteru nenájdete nikde. Mám prehľad o celosvetovej šachovej tvorbe a nič v takom rozsahu neexistuje. Je (bude) to unikát.

Čo sa týka tých troch riadkov pre riešenie, majú v tejto sekcii pravdepodobne len estetický význam. Ale môžu sa využiť aj na napr. uvedenie nesprávneho riešenia, vedľajšieho riešenia, a pod. V sobotu - nedeľu budem schopný pravdepodobne vypustiť diagramy na tému matu dámou za existencie väzby. V nich sa riadky budú môcť využiť na uvedenie väzby a riešenia.
Druhým dôvodom je plán vydať testy s maximálnou dĺžkou štyri ťahy (pri rovnakej forme - 64x4). Asi toľko.
V prípade záujmu je možné dodať strany s väčším počtom diagramov. Ak to nie je vyslovene pre vás dôležité, vydržte prosím. Mám ich v pláne vypustiť po ukončení učebnej sekcie (mat dámou) ale vo forme netriedených diagramov. Typujem na konci mesiaca.
Ešte raz díki za podnet.

Hlavným mojim zámerom je ukázať, že sa dajú tvoriť krásne a užitočné veci.
Obrázok používateľa
Ujo Miro

Odoslaťod Ujo Miro St Sep 12, 2018 9:19 pm

Obrázok

Pri použití testu je vhodné ukázať adeptom (žiakom), ako sa popasovať s danou problematikou. Napr.
Čierny kráľ f3 má k dispozícii len polia f3 a e2. Tieto polia možno odobrať jedným ťahom len dámou - 1. Dd1, 1. De3 1. Df1 1. Df2. Prvé dva vedú k matu, ťah 1. Df1 vedie síce k matu, ale až po Jf2 2. Dxf2x (Vg3x). Posledný 1. Df2?? je chybný pre Jxf2. Takýto metodický postup je a jeho návyk (sledovanie voľných polí v okolí kráľa) je veľmi užitočný.
Obrázok používateľa
Ujo Miro

Odoslaťod Ujo Miro Ne Sep 16, 2018 8:29 pm

Trochu zmeny v pláne. Na žiadosť pána Machníka som premenil testovaciu formu na učebnicu so zbierkou príkladov. Podarilo sa mi spracovať prvú kapitolu (mat dámou v jednoduchých pozíciách) do finálnej verzie 1.0 (bez duplikátov - dúfam :D ).

Názov: Mat 1. ťahom. Dáma
level: 900 - 1600

popis:
Dáma v jednoduchých taktických situáciách, zoradených postupne do týchto skupín.
    - mat dámou bez pomoci vlastnej figúry
    - mat dámou s podporou vlastnej figúry
    - koordinovaný mat. Matuje dáma v kontakte so súperovým kráľom. Ústupové polia odoberajú iné útočné figúry.
Forma: pdf 27 strán (5 úvodný pokec, 22 strán po 6 dg.

Čo sa nepodarilo
Zatiaľ stále chýba:
Kapitola 2. Mat dámou za pomoci väzby. Príklady sú už v pomerne dostatočnom počte, chýba úvodný pokec. (Nemám zatiaľ žiadnu predstavu.)
Kapitola 3. Mat dámou pomocou odťažného šachu a dvojšachu je v "plienkach".

900 - 1000 - 1100 - 1200 - 1300 - 1400 - 1500 - 1600 - 1700 - 1800 - 1900 - 2000 - 2100 - 2200
http://ge.tt/7YqdYgr2

Pravdepodobný nový upload 22.-23. 9.

Hlavným mojim zámerom je ukázať, že sa dajú tvoriť krásne a užitočné veci.
Ujo Miro
Obrázok používateľa
Ujo Miro

Odoslaťod Ujo Miro Ne Sep 23, 2018 8:34 am

Som trochu v pomykove z dvoch dôvodov.
1. Predošlý príspevok bol stiahnutý iba dva krát. Nie je záujem o tieto zbierky alebo je problém so sťahovaním?

2. Oprávnenia fóra

Môžete zakladať nové témy v tomto fóre
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre
Môžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre