Šach pre začiatočníkov

Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...

Šach pre začiatočníkov

Odoslaťod g117 Pi Aug 05, 2011 11:26 pm

Zdravim!

V oblasti šachu som prakticky úplným nováčikom (poznám pravidlá, ale to je asi tak všetko) a preto sa obraciam na toto fórum. Chcel by som sa šachu začať venovať trocha viac, ale neviem ako na to. Preto by som ocenil, ak by niekto dokázal napísať nejaký krátky návod pre začiatočníkov, s čím začať (typ na knihu, ideálne e-book o šachu, a pod.), ktorý by poslúžil ako odrazový mostík do sveta šachu pre úplných začiatočníkov. Ak tu už náhodou niečo podobné bolo, budem rád ak ma nalinkujete.

Ďakujem.
g117

Založený: Pi Aug 05, 2011 11:22 pm

Re: Šach pre začiatočníkov

Odoslaťod akreiv So Aug 06, 2011 9:46 am

Obráť sa na klub, ktorý je najbližšie ku tvojmu bydlisku. Literatúry je dosť, avšak bez odborného vedenia sa môže stať že získaš v otvoreniach zlozvyky, ktorých sa už nebudeš vedieť zbaviť a ktoré zapríčinia tvoju dlhodobo slabú hru.
http://www.chess.sk/index.php?str=kluby
literatúra, asi najvhodnejšia knižka: Pliska, Učebnice pro samouky, začátečníci
akreiv

Založený: Po Okt 11, 2010 8:12 pm

Odoslaťod Tomas Chabada So Aug 06, 2011 1:55 pm

Ahoj
snad jediny material v slovencine je kniha od pana Paulicku Prve kroky na sachovnici, 2011
ceske materialy najdes na
http://www.chess.cz/www/mladez/metodika.html
potom Ti ostava uz iba rustina a anglictina
nejake linky som uviedol aj na fore
viewtopic.php?f=6&t=981&start=90
inac stryco Googl Ti prezradi vsetko
zdravi Ta Tomas
Obrázok používateľa
Tomas Chabada

Založený: Ne Jún 21, 2009 6:16 am

Odoslaťod Horváth Mário Pi Aug 19, 2011 4:34 pm

Asi zatiaľ nemôžeme očakávať, že komisie SŠZ (trénersko-metodická, komisia mládeže a pod.) budú dávať na fóre SŠZ odpovede na otázky a ešte k tomu anonymom. Ale aké krásne by to bolo, keby prejavili veľkorysosť!

Keďže sa mi predošlé odpovede zdajú trocha demotivujúce, pozrime sa na výborné slovenské učebnice pre začiatočníkov. Sú síce trocha staršie, ale určite ich nájdete v každej verejnej knižnici mesta/obce.

Určite začnite učebnicou Ján Šefc: Moderná učebnica šachu, alebo brožúrkou Ján Šefc: Šach (ako začať), prípadne staršou Ľudovít Potúček: Základy praktického šachu. Naučíte sa základy, terminológiu, získate prehľad o šachu. Množstvo takýchto podobných učebníc nájdete aj v češtine, napr. Veselý: Jak hrát šachy?, Alster: Chci hrát šachy a pod.

Ďalším krokom je prehrávať si komentované partie z kníh, je to zábavné a všeličo sa pri tom naučíte. Pre začiatočníkov je priam nutné prečítať si Abram Rojzman: Šachové miniatúrky, pekne spracované sú aj Július Kozma: Boje o šachový trón.

Keď Vás to ešte stále bude baviť a získate aj dostatok praxe na šachových turnajoch, môžete siahnuť po najlepších slovenských učebniciach pre pokročilých (sú to preklady) Averbach-Judovič-Kotov: Šachová škola a Izaak Lipnickij: Otázky modernej šachovej teórie.

V posledných rokoch zaplavili slovenský trh učebnice pre začiatočníkov: Ken Whyld: Šach (základy hry - stratégia a taktika), David Norwood: Škola šachu netradične, Michael Basman: Šach (pravidlá, zručnosti, taktika), Claire Summerscalová : Šach, s peknými plnofarebnými obrázkami, no ich obsah zaostáva za tými horeuvedenými. Originálne slovenské učebnice vychádzajú zriedkavo a to je smutné.
Horváth Mário

Založený: Pi Feb 01, 2008 4:18 pm

Odoslaťod Tomas Chabada Ne Aug 21, 2011 1:29 am

Ahojte
v odpovedi som pisal iba to co je bezne dostupne
a co v sucasnosti ma metodicku hodnotu
plno knih pre deti resp. zaciatocnikov je iba zle napisany farebny balast
zdravi Tomas
Obrázok používateľa
Tomas Chabada

Založený: Ne Jún 21, 2009 6:16 am

Odoslaťod saat St Sep 03, 2014 2:33 pm

Na nss.cz vyšla kedysi séria METODICKÉ MATERIÁLY NŠA. Linky na pdf súbory k jednotlivým lekciam sú nefunkčné, ale podarilo sa mi ich stiahnúť z iných serverov s výnimkou 8.lekcie. Nemá ju niekto v PDF ?
Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Odoslaťod saat St Sep 03, 2014 6:53 pm

Problém vyriešený.
Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Naspäť na Tréning

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.