Najlepšie učebnice šachu

Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...

Re: Najlepšie učebnice šachu

Odoslaťod mishik Po Jan 14, 2019 9:32 am

Obrázok používateľa
mishik

Založený: Po Sep 08, 2008 10:43 am

Odoslaťod Koki63 Ut Jan 15, 2019 7:55 am

Mishik ďaiujem ti za radu. Niektorú z nich isto vyskúšam aj ked pri tej druhej je uvedené že je vhodná pre mierne pokročilých až pokročilých.
Koki63

Založený: Po Jan 14, 2019 8:59 am

Odoslaťod Machník Ut Jan 15, 2019 10:32 pm

Koki63 Ak už hľadáš knihu na otvorenia tak doporučujem "Abram Rojzman Šachové miniatúrky". Otvorenia sú stručne popísané plus štyri päť poučných partií. Snáď v antikvariáte sa nájde.
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod Ujo Miro St Jan 16, 2019 11:29 am

Ahoj Koki63.
Podľa Vašich slov hľadáte nejakú učebnicu otvorenia pre začiatočníka. A podľa Koki63 predpokladám, že ste 63-ka ročník (také sú skúsenosti). V 55-ke sa učiť z nejakej knihy nie je med lízať.
Spomínam si, keď som začínal ja. Išli sme hrať futbal (mestskú "ligu") a pre dážď som skončil pri šachovnici. Pozeral som na ňu a figúrky ako debil. Dámu som vedel hrať, ale šachy?! Spoluhráča (vždy bol biely) to bavilo a ja som fasoval. Tu je zápis jednej z partie:
1 e4 e5 2 Dh5 g6 3 Dxe5+ Se7 4 Dxh8 V skutočnosti je koniec, ale my patzeri (jeden väčší ako druhý) sme to ťahaliííí.
To boli moje prvé lekcie. A tie druhé? Knižnica, časopisy, noviny. No poviem vám, nič moc. Dnes po mnohých rokoch dávam takúto radu. Kniha áno, ale hlavne hrať, hrať, hrať. A hlavne sa sústrediť na podstatu otvorenia.
(Moderná učebnica šachu nie je vhodná na štart. Privedie čitateľa do veľkého neznáma. Snáď rady na strane 91 stoja za niečo, inak tuctová kniha.)
Podstatou otvorenia je:
- dostať do hry figúry (kam - to treba odkukať alebo dočítať sa)
- boj o stred pešiakmi a figúrami
- nestrácať čas
- ukryť kráľa do bezpečia.
Tieto štyri faktory sú základom všetkých otvorení ( prax ukazuje, že po 3-4 ťahoch sú začiatočníci aj tak úplne vedľa a nastupuje fáza chápania.

Vrátim sa ku svojej partii uvedenej hore
1 e4 e5 Zatiaľ je všetko v poriadku (Ja som už tento ťah vinil ako hrubú chybu). Biely ťahom e2-e4 bojuje o stred, otvára dráhu strelcovi i dáme, nevytvára konkrétnu hrozbu. Čierny ťahom e7-e5 vlastne robí to isté.
2 Dh5 Ťah pochybnej hodnoty. Dáma ako najsilnejšia figúra nemá byť uvádzaná do hry príliš skoro ( je vystavená možným útokom). V kruhu slabších hráčov však môže mať takýto ťah úspech. Prirodzenou reakciou slabých hráčov je vypudiť súpera a prehliada hrozbu Dh5xe5 (Každý ťah súpera treba zhodnotiť (hrozí ťah niečím áno-nie. Áno - hľadám vhodnú obranu. Nie - vyvíjam sa, zosilňujem centrum, vytváram tlak).
2 ... g6 ?? Tento ťah bol skutočne začiatkom mojich problémov. Keby som rozmýšľal vyspelo, reagoval by som správne. Je napadnutý pešiak, treba ho kryť. Nie vyumelkovane (De7 - zavadzia vývinu strelca f8, Sd6 - sťažuje neskorší vývin strelca c8 a nebojuje o stred, d7-d6 - blokuje strelcovi f8 cestu) ale
2 ... Jc6 Jazdec kryje pešiaka e5, bojuje o stred (pole d4) a uvádza figúru do hry.
3 Sc4 Biely je neoblomný. Vytvoril konkrétnu hrozbu - mat na h7. Mat treba kryť. Ako? Možnosti: Jh6 - De7 - Df6 - g6. Najhoršia z nich je Jh6 (vyvíjať figúry treba do stredu a nie na kraj šachovnice. De7 a Df6 - uvádza do hry dámu príliš skoro. g6 - oslabujú sa čierne polia na kráľovskom krídle ( Strelca f8 nie je vhodné neskoršie vymeniť a naopak bieleho Sc1 sa pokúsiť vymeniť za jazdca)
3 ... g6 4 Df3 Pozícia sa začína lámať v prospech čierneho. Samozrejme je to len malá výhoda, ktorá neznamená veľa, ale biely ako prvý na ťahu pomaly stratí iniciatívu - boj o čas.
4 ... Jf6 Kryje mat na f7 s vývinom ďalšej figúry.
Rekapitulácia:
- Vývin: 2 figúry bieleho - 2 figúry čierneho
- stred: biely obsadil pole e4 - kontroluje pole d5 pešiakom a strelcom, čierny obsadil pole e5 - kontroluje pole d4 pešiakom a jazdcom c6, jazdec Jf6 napáda pešiaka e4.
- biely môže pripraviť rošádu po Jg1-e2 (zatiaľ nebojuje o stred), čierny po strelec Sf8-g7 (podporuje pešiaka e5) taktiež môže urobiť malú rošádu.
Konečné zhodnotenie.
Biely napriek porušeniu základných zásad svojou hrou nenarušil rovnováhu natoľko, aby mohol byť za to potrestaný.
Tento príklad je veľmi dobrým príkladom toho, že poznať teoreticky otvorenia je výhrou, chápať ich podstatu je však viac.
Ak získate náležitú skúsenosť z miniatúr (partie nemožno čítať štýlom románu. Nie je pravda, že vyhrávajúca strana vyhrala zaslúžene. V knihách je plno omylov a riaďte sa radšej 4 zásadami. Nejasné ťahy podriadiť rozboru (napr. počítačom, skúsenejším priateľom), berte partiu ako cvičenie taktiky.
Obrázok používateľa
Ujo Miro

Založený: Ne Nov 29, 2015 11:37 pm

Odoslaťod Koki63 St Jan 16, 2019 12:18 pm

Machnik ďakujem za radu, knižku som už aj našiel v jednom antikvariate :)
Koki63

Odoslaťod Koki63 St Jan 16, 2019 12:23 pm

Ahoj Ujo Miro.

Začiatkom chcem napísať že mám v skutočnosti 34...tá 63ka za prezývkou je z iného dôvodu ale je to fakt zavádzajúce.

Každipádne veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Základné zásady otvorenia sú mi už známe. Skôr hľadám nejakú literatúru ktorá by u mňa fungovala ako taká vodiaca linka. Úplne súhlasím s tým že je dôležitejšie šachivé otvorebie ako také pochopiť ako memorovať jednotlivé otvorenia. Hrať sa snažím čo najviac a je to naozaj prospešné.

PS: veľmi pekne rozobratá partia :)
Koki63

Odoslaťod Koki63 St Jan 16, 2019 1:03 pm

Ujo Miro, chcem sa ešte opýtať...ak Moderná učebnica šachu nie je práve vhodná na štart, akú knihu by si mi odporučil ty?
Koki63

Odoslaťod Ujo Miro Št Jan 17, 2019 10:19 pm

Odpoveď na tvoju otázku nie je jednoduchá. Problémom nie je ani tak sila tvojich vedomostí, ako skôr fakt, čo chceš dosiahnuť. V prvom rade si treba uvedomiť, že šach je hra a má nás predovšetkým zabávať a nie nudiť. Udržať štúdium v týchto intenciách si preto vyžaduje správne zvolenú formu. Získať napríklad ELO do 2000 si nevyžaduje príliš hlboké vedomosti. Ale. Žiaľ je tu to mizerné, premizerné "ale". Na čo narážam? Po svojich skúsenostiach som dospel k záveru, že dnešný stav šachu a šachovej ligy na Slovensku kvôli reči peňazí stopne veľkú časť šachistov práve na tejto hranici. Sú to objektívne dôvody (1. klub hrá nízku súťaž - chýbajú silní protivníci, 2. turnajov je málo 3. sám hráč má finančné problémy, atď...) Ak hráč zvolí správny prístup, ELO bude v nepomere s vlastnou hráčskou silou. Dobre, vráťme sa k otázke.
Podľa mňa veľmi vhodnou literatúrou sú hlavne knihy Richarda Biolka:
Biolek - Šachová zahájení. Otevrené hry, 2017
Biolek - Šachová zahájení. Polootevrené hry, 2013
Biolek - Šachová zahájení. Zavrené hry I., 2014
Biolek - Šachová zahájení. Zavrené hry II., 2016

Biolek - Šachové koncovky. Pro pokročilé, 2014
Biolek - Šachové koncovky. Základný kurz, 2012
Biolek - Šachové miniatúrky, 2014
Biolek - Šachy. Základy strategie, 2015
Biolek - Šachy. Základy taktiky, 2016

Je v nich všetko, čo uspokojí aj najnáročnejšieho čitateľa. Dobre sa čítajú, prinášajú uspokojenie a rýchle zdokonaľovanie.

Druhá skupina kníh:
Kasparov - Moji velcí predchúdci 1. Od Steinitze po Aljechina - ŠACHinfo, 2005
Kasparov - Moji velcí predchúdci 2. Od Euweho po Tala - ŠACHinfo, 2006
Kasparov - Moji velcí predchúdci 3. Od Petrosjana po Spasskeho - ŠACHinfo, 2007
Kasparov - Moji velcí predchúdci 4. Fischer a hvezdy Zapadu - ŠACHinfo, 2007
Kasparov - Moji velcí predchúdci 5. Karpov a Korčnoj - ŠACHinfo, 2008

Poučné nielen z historického pohľadu, ale aj pohľadu komentárov.

Štýl čítania šachových kníh a rady k nemu sa odlišujú.
Niekto radí šachovnicu a knihu. Varianty analyzovať na pomocnej šachovnici.
Niekto radí šachovnicu a knihu a pozornú analýzu
Niekto (ja) radí šachovnicu a knihu a letmé prehrávanie partie. Letmé znamená pozorne čítať komentár a "kukať, čo to hovoria" , sám neanalyzovať - zbytočne si vytvoríme chybné uzávery (sme v tom ešte slabý). Jednu a tú istú partiu prehrávať viackrát. Na takýto spôsob čítania však treba mať práve dobre zvolenú literatúru.
Obrázok používateľa
Ujo Miro

Odoslaťod Koki63 Pi Jan 18, 2019 10:59 am

Ujo Miro opäť ti ďakujem za vyčerpávajúcu, ale hlavne veľmi nápomocnú odpoveď. Nemám zatiaľ zvolený žiaden cieľ. Z dlhodobého hľadiska sa chcem zlepšovať (samoštúdiom a hraním) dokedy budem vidieť nejaký posun, nenastane stagnácia v napredovaní a samozrejme ma to bude stále baviť (keďže ako sj napísal je to v prvomrade hra).
Je mrzuté že stav šachu na Skovensku je taký problematický, ostava len dúfať že sa to zmení lebo ako stále viac zisťujem je to krásna hra.
Veľmi oceňujem tvoj prístup a ešteraz ďakujem.
Koki63

Odoslaťod Ujo Miro Pi Jan 18, 2019 5:48 pm

Ujo Miro opäť ti ďakujem za vyčerpávajúcu, ale hlavne veľmi nápomocnú odpoveď. Nemám zatiaľ zvolený žiaden cieľ. Z dlhodobého hľadiska sa chcem zlepšovať (samo-štúdiom a hraním) dokedy budem vidieť nejaký posun, nenastane stagnácia v napredovaní a samozrejme ma to bude stále baviť (keďže ako si napísal je to v prvom rade hra).
Je mrzuté že stav šachu na Slovensku je taký problematický, ostáva len dúfať že sa to zmení lebo ako stále viac zisťujem je to krásna hra.
Veľmi oceňujem tvoj prístup a ešte raz ďakujem.

Veľa šťastia koki
Obrázok používateľa
Ujo Miro

Predchádzajúca

Naspäť na Tréning

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Google [Bot] a 4 hostí.