Užitočnosť šachovej histórie a práce zberateľov

Udalosti, osobnosti, organizácie, pramene, ...

Re: Užitočnosť šachovej histórie a práce zberateľov

Odoslaťod dubravan Pi Aug 09, 2013 8:11 pm

p.Horváth: veru máte pravdu to s tou "encyklopédiou vydanou ZKŠ SR" bolo odo mňa fopá. :oops: Žil som 14 rokov v presvedčení že to naozaj vydali naši slováci pretože si akurát pamätám že je tam písané prakticky všetko od samotného vzniku KŠ aj na Slovenskom území a tak som už aj zabudol že to bolo po česky. Nuž stáva sa. Ale ako vzor naozaj dobrej historickej zbierky o šachu určite môže poslúžiť.

p.Huba: sám za seba môžem preveriť čo všetko mám dostupné a som prípadne v krátkej budúcnosti k nápomoci, hlavné slovo by mal mať ale asi predseda komisie pre históriu šachu, p.Horváth, ktorý neinformovaných trochu zmiatol svojim príspevkom (St Aug 07, 2013 2:35 pm) :D :D :D ...a dostal ma, pretože ja som nevedel že je "predseda našej histórie".. :D ...ale mám rád aj taký humor.. ;) je to môj človek ! :D

Rasťo
Obrázok používateľa
dubravan

Založený: Ut Okt 18, 2011 9:00 pm

Odoslaťod 111 Št Aug 15, 2013 2:10 pm

Martin + Mário, škoda, že ste sa tej šachovej kroniky nechytili už v roku 2011, keď ste mali ponuku na financovanie ... Doterajší "výsledok" vtedajšieho projektu: "Knižky Piešťany 1912" ako rodený optimista hodnotím pozitívne, už 40% je hotových, takže 60% sa k najbližšiemu okrúhlemu výročiu dá hravo zvládnuť. A potom bude čas na väčší projekt.
PS: Veľmi rád by som sa mýlil! A zatiaľ verím, že aspoň knižka o našom prvom GM bude všas - t.j. nielen pred jeho okrúhlimi narodeninami, ale už pred Vianocami, ktoré sú jediným časom, keď na Slovensku kupujú knižky aj tí, ktorí na ne celý rok ani len nepozrú (do tlače by teda mala ísť najneskôr do roka a do dňa).
111

Založený: Pi Júl 26, 2013 8:35 am

Odoslaťod Martin Huba Št Aug 15, 2013 8:31 pm

Ja ako rodený realista si zase myslím, že na jedného čo pracuje okamžite pripadne desať kritikov.

Mimochodom Vlado, ponuka na financovanie platila len v roku 2011? Ak niečo chcem reálne podporiť tak mi je jedno či to podporím v tomto či budúcom roku. Dôležité je že sa na Piešťanoch robilo. V súčasnosti kniha stojí na Igorovi Štohlovi, ktorý si dáva načas s komentovaním partií. Jeho dôvody chápem ale musel som mu pozastaviť aj iné platby (tréningy v Národnej akadémii napríklad) aby som hájil pozíciu SŠZ a trochu ho motivoval.

Ja mu verím že svoju prácu skončí čo najskôr. Potom bude problém s hľadaním sponzorov na vydanie knihy, ktorú získame v elektronickej forme. Tu môžu všetci radcovia pomôcť.

A čo sa týka knihy o Plachetkovi, dúfam, že sa vyvarujeme chybám z prípravy Piešťan. Je to proces učenia sa.

A tiež som rodený optimista, napriek všetkému verím, že Slováci si zaslúžia slovenské knihy, a dokonca aj šachové.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Lampard26 Pi Aug 16, 2013 8:00 am

Dobrý deň,

ja by som si samotnú knihu o prvom slovenskom veľmajstrovi veľmi rád kúpil. Pre mňa a verím tomu, že aj množstvo ďalších členov SŠZ
by mala obrovskú hodnotu. Tak smelo do práce, nech sa to podarí :)
Lampard26

Založený: Št Nov 11, 2010 1:18 pm

Odoslaťod 111 Pi Aug 16, 2013 9:01 am

Odpoved na otazku: Ked sa mi traja osloveni sachovi historici (vratane Maria ako "sefa historickej komisie") vyjadrili na napisanie knihy v roku 2011 negativne a Vy ste na sa SSZ nereagoval, isli tie na iny sachovy projekt (ktory sa realizoval v Slovinsku).
Kniha Piestany 1912, ak by bola vydana pred Vianocami 2011 by mohla byt ako tak komercne nestratova, takych ludi asi nebude v komercnom sektore vela, kedze sa to neda uz teraz ani dobre marketingovo predat (storocnica je navzdy fuc..)
Napad s knizkou o GM Plachetkovi je naozaj zmysluplny, ale musi to byt postavene na aspon trosku komercnom pristupe a mal by byt jasny financny model vopred. Bol som na to zvedavy - stretol som sa s autorom, hovoril som aj s p. Plachetkom (este na jesen 2012) - lebo by som potreboval par desiatok tychto kniziek uz buduci marec, co je vsak nerealne (asi nebude este ani napisana).
Som v otazke slovenskych sachovych kniziek skepticky (mierne povedane), a to aj na zaklade stretnutia s Lubom Ch., ktory je naozajstym sachovym nadsencom a knizky ma urcite rad.
111

Odoslaťod Martin Huba Pi Aug 16, 2013 10:08 am

Nesúhlasím. Kniha o Piešťanoch ako každá šachová kniha bude nadčasová a nie je až také dôležité v ktorom roku vyjde. Iste, keď vyjde tak chudobná či lakomá časť šachovej verejnosti bude hovoriť že dajte knihu zadarmo, či chceli sme polovicu nákladu kúpiť pred polrokom teraz už nie. Podľa môjho skromného názoru nie je cieľom SŠZ za každú cenu tvoriť zisk, musíme sa starať aj o historickú kontinuitu a o prezentovanie určitých princípov napriek dobe v ktorej žijeme. Ale to je filozofická téma. Ja by som bol šťastný keby SŠZ mohol každý rok vydať jednu či dve knižky.

Tak ako si myslím, že autori knižiek Škola šachu ostanú navždy zapísaní v slovenskej šachovej histórii, takisto to bude aj s prípadne vydanou knihou o Piešťanoch či Jankovi Plachetkovi. O sto rokov budú určite šachisti, ktorí budú mať spomenuté knihy vo svojich knižniciach.

Podobne je potrebné napísať modernú slovenskú knihu šachovú. Ale to sa musia rozhýbať tí, čo by to vedeli spracovať. Našou povinnosťou by bolo im prácu zaplatiť.

Rovnako som niekde spomínal že sme ochotní sa baviť o zaplatení slovenských šachových metodík, a ostalo veľké hrobové ticho. Ešte že sa píše aspoň Škola šachu z toľkými opľuvaného Šachu na školách.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Horváth Mário Ne Aug 18, 2013 11:31 am

Ak sa dobre pamätám, ten spomínaný projekt, na ktorý vraj boli peniaze, bol digitálny archív výsledkov slovenských šachových súťaží. Všetkých, teda aj tých veľmi starých. Aj sa dal dokopy tím, ku ktorému som sľúbil sa pridať. Neviem, prečo to zlyhalo, ale naozaj ma to mrzí... A teraz čítam, že peniaze išli do Slovinska... :(

Tiež je smutné, že takýchto nedokončených projektov tu bolo viacero. Napríklad Slovenská virtuálna šachová knižnica (z roku 2009!) http://forum.chess.sk/viewtopic.php?f=22&t=105.

Priatelia, vidí sa mi, že opäť zlyhávame v marketingu. Ak nebudú investori, čo financujú tvorbu produktov, nebudú ani produkty. Investori-podnikatelia, čo budú veriť v predajnosť produktov. Prípadne investori-filantropi, ktorým nepôjde o návratnosť a zisky. Podľa mňa šachové knihy sú predajným artiklom, ibaže návratnosť nie je rýchla. S tým treba rátať. A že šachové knihy v slovenskom jazyku sú pre rozvoj slovenského šachu nenahraditeľné, o tom snáď nemusím nikoho presviedčať. Stačí sa poobzerať po okolitých krajinách (Česko, Maďarsko, ...).

Alebo čakáte od autorov, že si sami budú vydávanie financovať?
Horváth Mário

Založený: Pi Feb 01, 2008 4:18 pm

Odoslaťod 111 Po Aug 19, 2013 11:24 am

Mario, elektronicky archiv bol nieco ineho, 27.9.2011 som ponukol podporit nielen vytvorenie tohto archivu, ale zaroven aj "vydanie kompletnej sachovej kroniky" a 1.10.2011 ste odmietli kvoli pracovnej vytazenosti ucast na akychkolvek novych projektoch - archivacia elektronickej posty je strasna vec. ;)
Budem naozaj uprimne rad, ked sa napise aspon ta knizka o Piestanoch 1912. Urcite je fajn, ked vznikne nadcasova knizka a mne je naozaj uplne jedno, ci SSZ financuje vydanie takejto knizky alebo ucast niekoho na nejakom turnaji - kazdy si moze so svojimi peniazmi robit, co uzna za vhodne. Ja si ju urcite kupim, bez ohladu na jej cenu, vydavatela, ci pocet zaradenych fotografii a komentovanych partii - a urcite sa najde 20-30 rovnakych fanatikov. ;)
111

Odoslaťod Horváth Mário Ne Aug 25, 2013 4:48 pm

Pozrel som si staré maily, je to tak, ako VH1 píše. Písalo sa v nich aj o vydaní kompletnej šachovej kroniky. Problém je, že na Slovensku nie sú profesionálni šachoví historici, ale len amatérski, teda tejto činnosti sa venujú vo svojom voľnom čase. A tým sú ich možnosti značne obmedzené. Výhodu v tomto majú dôchodcovia (prípadne študenti). Môžeme vedieť, kto boli tí ďalší dvaja historici, čo odmietli napísanie kroniky?

Kronika slovenského šachu by mohlo byť skôr kolektívnym dielom, totiž rozsah spracovania a nedostupnosť prameňov si to priam vyžadujú. Dúfajme, že v budúcnosti si lepšie nájdu k sebe cestu autori (historici, zberatelia) a ich podporovatelia.
Horváth Mário

Založený: Pi Feb 01, 2008 4:18 pm

Odoslaťod Machník St Sep 25, 2013 5:45 pm

Do pozornosti šachovým historikom a zberateľom.

V roku 2012 vznikla básnická zbierka so šachovou tématikou ŠACHOVÉ LETO od mladej autorky A.D.Lex.

Podľa mňa je to dielo svojsky osobité, pekne ilustrované, naše Slovenské. Napriek tomu je to svetový unikát.
Táto kniha by nemala chýbať vo vašej knižnici.
Viete o nej?
K dispozícii je na sekretariáte SŠZ.
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na História

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.