Šach v stredovekom Česku

Udalosti, osobnosti, organizácie, pramene, ...

Šach v stredovekom Česku

Odoslaťod saat Ut Apr 16, 2013 1:52 pm

Wojciech Iwańczak: Šach v stredovekom Česku18.4. o 11.00 hod. Bratislava, Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Gondova 2

Zaujímavá prednáška významného poľského medievistu a bohemistu prof dr Wojciecha Iwańczaka na tému hry šach v stredovekom Česku. Podujatie organizuje Katedra všeobecných dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave v spolupráci so Slovensko-poľskou komisiou historikov pri Slovenskej akadémii vied.

Zdroj
Obrázok používateľa
saat
 
Príspevky: 2276
Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am
Bydlisko: Žilina, Juraj Pecháč

Re: Šach v stredovekom Česku

Odoslaťod LuboChess Ut Apr 16, 2013 2:16 pm

Saat dík za zaujímavý tip, keďže to mám na krok, pokiaľ mi to pracovné povinnosti dovolia určite sa tam pôjdem pozrieť (a poreferujem) :)
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Šach v stredovekom Česku

Odoslaťod claranow Pi Máj 05, 2017 5:42 pm

To mohlo být velmi zajímavé. Vím, že figurky datované do 11. století se našly na území brněnského probošství. Podoba této hry po příchodu do Evropy a českých zemí, než si v 16. století našla svoji podobu mohla být zajímavá. Existuje nějaká literatura na toto téma, nebo z této přednášky?
claranow
 
Príspevky: 39
Založený: St Máj 03, 2017 5:53 pm

Re: Šach v stredovekom Česku

Odoslaťod claranow Pi Máj 12, 2017 4:14 pm

Trochu jsem se do témy začetla a našla jsem tuto citaci:
"„Jan Lucemburský, když se svým synem Karlem přijel návštěvou ke králi uherskému, dostal od tohoto mezi jinými drahocennými dary také podivuhodnou šachovnici.”
z Ottova naučného slovníka. Ta dokazuje šachy na královském dvoře. Dříve jsou zmínky také z období Přemysla Otakara I.
Také rytíři museli tut hru dokonale ovládat, byla součástí sedmera umění, to je ale prokázané pro Renesanci všeobecně, a v rámci šlechty. Opravdu zajímavé téma.
claranow
 
Príspevky: 39
Založený: St Máj 03, 2017 5:53 pm

Re: Šach v stredovekom Česku

Odoslaťod LuboChess Ut Máj 16, 2017 5:27 pm

V nadväznosti na prvý príspevok claranow, keďže už prešlo viac ako 4 roky od prednášky od toho poľského profesora (prednáška bola "poľskej češtine, takmer ako v sliezštine, ale zrozumiteľná).

Bola prístupná verejnosti, ale primárne určená študentom histórie v kombinácii s odbornými (neučiteľskými) alebo pedagogickými predmetmi filozofickej fakulty UK (vďaka kreditovému systému) rôznych ročníkov.

Čo si pamätám sála bola plná cca 200 študentov. Pre šachistov s hlbším záujmom o šachovú históriu nové veci síce nepriniesla, ale vzhľadom na zloženie auditória to bolo určené skôr pre študentskú laickú verejnosť, ktorým meno ako Tomáš Štítny
zo Štítneho či Jacobus de Cessolis nič nehovorilo. A vzhľadom na klesajúcu úroveň nášho školstva tápali pri interakcii prednášajúceho s publikom i pri Izidorovi Sevillskom a jeho Etymologiae, čo pri študentoch filozofickej fakulty i vyšších ročníkov
bolo až zarážajúce.


Pozitívne bolo, že keď sa profesor pýtal na začiatku kto vie hrať šach (hrá šach) tak polovica študentov zdvihla ruku hore. Negatívne, že niektorí (ktorí to mali namiesto klasickej hodiny) to mali trochu na háku, vzadu sa venovali svojim činnostiam a niektorí odišli skôr počas prednášky (aby stihli obed) - vedúci katedry to potom pred profesorom na záver ospravedlňoval, že museli utekať na iné semináre.

Ale inak to mohlo byť pre študentov veľmi zaujímavé a poučné.
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Šach v stredovekom Česku

Odoslaťod claranow St Máj 17, 2017 5:23 pm

U studentů hold jeden nikdy neví. Je to podle mne velmi zajímavé téma, ne jen z českého pohledu, ale celkově z Evropského.
Je škoda, že z mnoha přednášek nejsou alespoň nějaké záznamy. Zajímavostí jsou pro mne také Byzantské "kulaté" šachy z cirka 9. století. Nějaký ucelený vývoj by mne velmi zajímal, pokud víte o nějaké literatuře, moc ráda si nechám doporučit.
Tyto přednášky asi nebývají na Slovensku moc často?
claranow
 
Príspevky: 39
Založený: St Máj 03, 2017 5:53 pm

Re: Šach v stredovekom Česku

Odoslaťod LuboChess Pi Máj 19, 2017 5:20 pm

Ad claranow - o stredovekom šachu to je skôr rarita naďabiť na prednášku, ale napr. z novšej histórie česko-slovenského šachu (striebro Luzern 1982, čo už je 35-ročná história)

bola prednáška toť nedávno (17. 5.) priamo od účastníka veľmajstra Janka Plachetku. O nejakú dobu z nej organizátor "(na tomto fóre ako "Mishik") určite zverejní video z celej 3-hodinovej prednášky

(teda neviem či bežala kamera i zo záveru čo sa nedostalo ani do knihy Šachové olympiády off record "nesplnená naturálna obligácia" ani po 35 rokoch jedného veľmajstra v prípade, že Janko udrží remízu v priprehratej koncovke :mrgreen:

viewtopic.php?f=9&t=1398&start=130 (časom bude aj video)

Nemám vedomosť, žeby vyšla špecializovaná monografia zameraná čisto len na byzantské ("kulaté") šachy z 9 storočia.

Avšak v opus magnum o histórii šachu Harold J. R. Murray: A History of Chess, 1913, Oxford University Press, 1913, vyšla aj v reprinte pred pár rokmi

https://www.amazon.com/History-Chess-Ha ... 0198274033

sa v registri na 5 rôznych miestach pod heslom "byzantine chess", resp. s odkazom na "round chess" nachádza zmienka objektu Vášho záujmu :D

pre ostatných v kocke ako to vyzerá

http://www.chessvariants.com/historic.d ... ntine.html

H.J.R. Murraya spomínam viackrát i na tomto DF napr. v súvislosti s názvom šach

viewtopic.php?f=22&t=156&p=11451&hilit=Murray#p11451

alebo k matematicko-didaktickým hrám

viewtopic.php?f=20&t=1555&p=30388&hilit=Averbakh#p30388

kde spomínam i ďalšie pekné knihy zo šachovej svetovej histórie

Duncan Forbes: The History of Chess: s podtitulom: From the Time of the Early Invention of the Game in India Till the Period of Its Establishment in Western and Central Europe, 1860 (vyšla rovnako i v reprinte)
alebo z ruštiny do angličtiny prerobená od Jurija (Yuriho) Averbacha (Averbakh) s predhovorm G. Kasparova: A History of chess: From Chaturanga to the Present Day, Russell Enterprises, 2012

a notoricky známa Jerzy Gižického: Šachy všech dob a zemí preložená z poľštiny i do češtiny a ďalších svetových jazykov.


Možno by Vás mohla zaujímať i kniha ruského historika Isaaca Lindera Schach. Schachfiguren im Wandel der Zeit, 1994

kde sa zaoberá vývojom (vrátane krásnych ilustrácií) šachov - šachových súprav od 6 storočia najmä v Rusku (Kyjevská Rus i šachovo bola pod byzantským vplyvom).

Linder senior (zomrel pred 2 rokmi v požehnanom veku 94 rokov) spolu so synom Vladimírom majú viaceré pekne knihy zo šachovej histórie v ruštine, nemčine, angličtine (najnovšie dvorný vydavateľ americký Russel Enterprises) napr. sériu o majstroch sveta v Russel stihli zatiaľ Stenitza do Alechina, teraz má vyjsť 5 v poradí Euwe.

Najnovšie očakávam ďalšiu veľmi peknú novinku, ktorá ide naprieč civilizačným vývojom šachovej histórie v McFarland (má vyjsť v lete 2017)

Jean-Louis Cazaux, Rick Knowlton: World of Chess. Its Development and Variations through Centuries and Civilizations

(možno tam bude i byzantský šach)

http://www.mcfarlandbooks.com/book-2.ph ... 864-9427-9


K dejinám českého stredového šachu, (alebo skôr už toho novodobého z 19 storočia) resp. českých prác napr. Ivan Chalupa: Histórie šachu, Praha, 2012 (ten sa venuje, ale skôr svetovému než česko-slovenskému šachu), z neho čerpala i p. Haraštová pri matematicko-didaktických hrách (histórii)

http://www.forum.chess.sk/viewtopic.php ... upa#p31988

Břetislav Modr, Jiří Veselý, 100 let organizovaného šachu v českých zemích, Šach-Info, 2005, osobne pre mňa jedna z najvydarenejších česko-slovenských knižiek: František Josef Prokop: Československo ve světovem šachu, Praha, 1935, kde sa najmä úvodne kapitoly venujú i stredovekému šachu.

Čeněk Zíbrt: Dějiny hry šachové v Čechách od dob nejstarších až po náš věk: studie kulturně-historická. Praha, 1888 (skôr len taká brožúrka, ale veľmi cenná).

Inak z toho prehľadu Forbes, Murray, Č. Zíbrt, F. J. Prokop ...vidno, že najlepšie veci vychádzali na prelome 19/20 storočia.

Na stránke p. Čížka, ktorý prekladá šachovú klasiku http://sachknihy-cizek.tode.cz/

je ako iba elektronická kniha od Jana Kalendovského: Historie šachu v Čechách (PDF-ko má 91 strán).
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Šach v stredovekom Česku

Odoslaťod claranow St Máj 24, 2017 4:47 pm

Velmi děkuji za všechny tipy! :) Chvilku mi potrvá, než se jimi proberu pořádně, abych sepsala hodnou odpověď.
Ale chtěla jsem přihodit pár, které mám velmi ráda já.
Taková hodně všeobecná, ale zároveň zajíamvá kniha je "Birth Of The Chess Queen: A History (Marilyn Yalom), celá kniha je defacto věnovaná jen Královně, a opravdu stojí za přečtení.

Více obecně na historii šachů jako celku potom The Immortal Game (David Shenk), ta je psaná sice tak, aby zaujala i čtenáře co šachy moc nezajímají, ale stojí za přečtení.
claranow
 
Príspevky: 39
Založený: St Máj 03, 2017 5:53 pm


Naspäť na História

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.