Diplomové práce

Udalosti, osobnosti, organizácie, pramene, ...

Diplomové práce

Odoslaťod Horváth Mário Ne Mar 06, 2011 3:14 pm

O dejinách slovenského šachu boli napísané už tri diplomové práce:
  • Tomáš Kedro: Šach na Slovensku do roku 1945, FTVŠ UK, Bratislava 1979.
  • Marián Holubčík: Dejiny slovenského šachu do roku 1945, FF UK, Bratislava 1997.
  • Katarína Szalayová: Richard Réti - šachový veľmajster z Pezinka, PF UK, Bratislava 2006.
Hľadám ďalších študentov, ktorí by chceli svoje diplomové (či iné školské) práce venovať dejinám slovenského šachu. Poradíme s výberom témy i s vyhľadaním prameňov. Máme tu niečo aj pre študentov technických smerov: vytvoriť web Virtuálne múzeum slovenského šachu.
Horváth Mário

Založený: Pi Feb 01, 2008 4:18 pm

Re: Diplomové práce

Odoslaťod Július Gajarský Ne Mar 06, 2011 3:42 pm

Uff, to som prekvapený - Pri tejto príležitosti by som sa chcel spýtať, ako by sa dalo dostať k práci
Kataríny Szalayovej Richard Réti - šachový veľmajster z Pezinka, PF UK, Bratislava 2006.

P.S:
Chystáme - ŠK Komplet Trnava-Modranka - v rámci projektu TIRNAVIA šachových nádejí menšiu výstavku o veľmajstrovskom turnaji TIRNAVIA a v rámci toho i o Richardovi Rétim,...
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Horváth Mário Ne Mar 06, 2011 4:13 pm

Žiaľ, tú DP nemám a ani som ju ešte nevidel. Mala by byť v knižnici PF UK v Bratislave. Ak niekto má kontakt na jej autorku, nech mi ho prosím pošle na marius(bodka)h(zavináč)mail(bodka)t-com(bodka)sk.
Horváth Mário

Odoslaťod Riki1 Ne Mar 06, 2011 6:12 pm

Snad by ju mohol mat novak.ivan@stonline.sk, skuste sa na neho obratit.
Obrázok používateľa
Riki1

Založený: Po Jan 28, 2008 11:24 am

Odoslaťod LuboChess Št Mar 10, 2011 1:55 pm

Nechce sa mi veriť, že tých prác o šachu (nemusia to byť len diplomové, i bakalárske, rigorózne, dizeratačné, habilitačné, seminárky) nebolo viac, len žiaľ na webe sa práce začali publikovať až teraz,
takže generálná databáza x-fakúlt (z posledných rokov, desaťročí) neexistuje.

Zhodou okolnosti za posledné roky viacero i "titulovanejších" šachistov/šachistiek končilo, a boli tu príležitosti na témy "šachová bibliografia v rámci jedného odboru z filozofickej fakulty na tému bibliografia či informačné systémy v bibliografii, či (medzinárodných) autorských práv (i k šachovým partiám, resp. tejto problematike) alebo SWOT analýzy fungovania firmy v rámci strategického manažmentu (napr. SŠZ)
tí študenti tie témy (všeobecne) napísali, (len šach napriek námetu a to som niektorým hádzal i udičku tam nezamontovali - nakoniec ani sa nečudujem, nikto si necche skomplikovať, či zbytočne stažiť tému práce) :cry:
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Horváth Mário Št Mar 10, 2011 5:53 pm

Poznám ešte jednu šachovú diplomovku: Tomáš Petrík: Tvorba šachového enginu, FMFI UK, Bratislava 2005. Zdá sa, že šach je na slovenských školách prítomný viac, ako si myslíme...
Horváth Mário

Odoslaťod LuboChess So Jún 18, 2011 10:55 am

Mário v súvislosti s noboborskou dišputou o "šachový erb klatovský" http://www.nss.cz/?modul=zpravodajstvi& ... ankovani=0
som si spomenul, že najprv seminárnu a neskôr i diplomovú prácu o histórii šachu (vrátane klatovského) písala i česká reprezentantka Katka Čedíková, ktorá i študovala históriu s anglickým jazykom. A pár rokov dozadu som i autorku požiadal o prácu a láskavo mi ju preposlala. Ktovie o koľkých prácach ešte nemáme tušenie.
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Machník Po Okt 24, 2011 2:52 pm

Čo tak pani Szalayovú osloviť priamo
Katarína Szalayová
Telefón: 031/773 28 22
e-mail: katarina.szalayova@vssladkovicovo.sk
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod Milan Maros Po Okt 24, 2011 4:00 pm

Diplomových prác o šachu je určite oveľa viac ako tu bolo vymenovaných. Pokiaľ viem, diplomovku o šachu napísal napríklad Dušan Štric a dokonca aj ja :)
Tam išlo však o matematiku v šachu a nie o históriu šachu, takže to sem úplne nezapadá.
Obrázok používateľa
Milan Maros

Založený: Ut Feb 05, 2008 9:06 pm

Odoslaťod Horváth Mário Pi Okt 28, 2011 5:34 pm

Výborne! Milan, mohol by si uviesť presný názov prác, školy (fakulty) a rok?
Pomaly by sme mohli vytvoriť virtuálnu knižnicu školských prác o šachu. Ja tu mám aj jednu SOČ-ku, určite ich bude viac...
Horváth Mário

Ďalšia

Naspäť na História

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.