FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠACHU

Finančné zdroje, sponzorstvo a marketing, dotácie, účtovníctvo, dane, ...

FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠACHU

Odoslaťod HOSŤ Po Máj 19, 2008 6:53 pm

Keďže v inej téme sa začalo diskutovať k problematike financovania šachu na Slovensku dovoľujem si otvoriť samostatnú tému na tento problém a dovolím si aj niekoľko riadkov k tomu problému.
Terajší VV si zaslúži uznanie za to čo začal robiť pred cca 4 rokmi a čo robil doposiaľ. Vtedy, keď začínali z mínusom na účte a nulou v pokladnici tak museli prijať nejaké priority, aby sa situácia vôbec mohla zmeniť.Časom sa tieto priority následkom vývoja v šachom hnutí museli zmeniť. Vývoj pokračuje ďalej a ak chceme ráznejšie pokročiť nutne musíme dosť výrazne zmeniť priority terajšej činnosti. :evil:Chceme pracovať s mládežou? Chceme ! Chceme mať reprezentačné družstva na úrovni? Chceme! Chceme , aby k nám prišiel hrať simultánky Kasparov,Kramnik atd ? Chceme ! Pán Huba vymenoval radu vecí , ktoré klub potrebuje.Zároveň pripomenul,že nevie ako jeho klub bude existovať v budúcnosti .Prečo? Pre finančnú neistotu.Teda čo slov. šachu najviac chýba? odpoveď je ľahká - FINANCIE. A tu je odpoveď čo by malo byť prioritou SŠZ - finančne zabezpečiť jednotlive činnosti tak, aby sa dali vykonávať skutočne na úrovni.Keď vieme ,že financovanie je náš najväčší problém tak predsa odtránenie toho problému aspoň z časti musí byť aj najväčšou prioritou a to či sa to niekomu páči alebo nie !!!!!Nestačí tento fakt iba proklamovať, ale treba aj podľa toho konať. Ani druhou prioritou nie je napr.práca s mládežou, ale odstránenie ďalšej zásadnej chyby - individualistická činnosť v jednotlivých komisiach.Áno bez individuálneho zodpovedného prístupu pri zachraňovaní SŠZ to asi ani ináč nešlo, ale stál sa z toho zvyk a komisie vlastne z tlaku kontrolnej komisie oficiálne vznikli až vlani,ale ich existencia je viac menej formálna,v praxi sa takmer nič nezmenilo.Že to nieje pravda? Vari mi chce niekto nahovoriť,že jedno zasadnutie komisie na 2 hodiny za rok porieši zložitú problematiku? Tam si dajú predsedovia schváliť svoje názory, trochu sa pohádame, na niečom sa uznesieme a aj tak sa to naplní na mizivé percento.
Ak zmeníme priority musíme zmeniť aj štruktúru komisii a to dosť výrazne.Z hľadiska finančného by určite čo najrýchlejšie mala vzniknúť FINANČNÁ komisia.Načo však máme EKONOMICKÚ, môže niekto namietnúť.Tí ktorí súhlasia s poslednou vetou tak zrejme nerozonávajú rozdiel medzi EKONÓMIOU a FINANCOVANÍM a ďalšia diskusia je zbytočná.Otázka financovania nemôže byť otázkou jedného človeka a nemôže byť robená na celkom amatérskej úrovni to znamená nemôže ju robiť jeden a nemôže ju robiť každý.
Je zažitý pojem TRÉNERSKO-METODICKÁ KOMISIA (ktorej som novým členom).Podľa toho ako píše p.Huba, ako mi napísal napr. p. Machník by mala by existovať METODICKÁ komisia, ktorá by sa delila na ORGANIZČNO-FINANČNÚ (zabezpečujúcu vzdelávanie a výchovu funkcionárov) a TRÉNERSKO - METODICKÚ (zabezpečujúcu metodiku trénovania a výchovu trénerských kádrov)? a táto by veľmi úzko mala spolupracovať s Komisou deti a mládeže.
UF, ale som sa rozpísal. Neviem či som urobil dobre alebo zle.Prosím ak bude niekto k tejto téme diskutovať (som presvedčený,že áno) tak by som prosil, aby sme diskutovali korektne a nie hrýzli do seba ako hladní vlci.Snažil som sa vo svojom terajšom príspevku nie kritizovať, ale ukázať cestu o ktorej si myslím,že by veci pomohla.Ak som sa tým niekoho dotkol tak sa ospravedlňujem, ani v najmenšom som nemal snahu niekoho uraziť a ak sa aj napriek tomu cíti byť niekto urazení tak potom je to už jeho problém.Možno sa to zdá niekomu príliš všeobecné.Viem o tom diskutovať podstatne podrobnejšie, ale nie tu na fóre.
Pán Ivan, uznesenie Rady je na svete , ale nejaké školenie tak ako ste uviedol veci nepomôže resp. minimálne.Je chvályhodné,že reagujete promntne a chcete zaradiť do programu "školení" aj niečo na finančnú tému. Možno sa ho zúčastním, ale o čom tam chcete hovoriť?Problematika financovania klubov je tak široká,že jeden večer na to zďaleka nestačí,ale nakoniec aspoň budeme bohatší o pár skúsenosti iných a to nemusí byť málo.Rozmýšľam či to čo som napísal zmazať alebo odoslať.Čert to ber - odošlem. Ing.Jozef Hlaváčik,TŠC Martin
HOSŤ
 

Re: FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠACHU

Odoslaťod adam Po Máj 19, 2008 7:17 pm

Pán Hlaváčik,
ako zabezpečujete financie pre TŠC Martin ? Aký je Váš ročný rozpočet ?

S pozdravom,
Adam
adam
 
Príspevky: 2
Založený: Po Máj 19, 2008 7:12 pm

Re: FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠACHU

Odoslaťod Jozef Po Máj 19, 2008 8:03 pm

To Adam : Nahrám Vám na smeč - Veľmi pracne a rozpočet je podstatne menší než rozpočet SŠZ.Máte krásnu nahrávku na smeč bez blokov. ;) :)
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠACHU

Odoslaťod adam Po Máj 19, 2008 9:06 pm

Dobrý večer,

tak by zrejme znela odpoveď každého šachové klubu. Myslíte, že na Slovensku existuje niekto, kto sa podľa Vás, dostal pri financovaní šachu trocha ďalej ako ostatní ? Narážam na to, či hľadať inšpiráciu doma, alebo v zahraničí. Netreba vynachádzať koleso, ak už bolo raz vynájdené.

S pozdravom,
Adam
adam
 
Príspevky: 2
Založený: Po Máj 19, 2008 7:12 pm

Re: FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠACHU

Odoslaťod Jozef Ut Máj 20, 2008 5:57 am

Dobré ráno prajem Adamovi.Skúste byť konkrétnejší.Nič nevymýšľam len chcem ,aby sa začalo aj v šachu robiť to čo je už vymyslené a v iných športoch sa to už majú dosť prepracované.Podľa Vás je teda všetko v poriadku a jednoducho sa to lepšie nedá robiť :o Už to čo napísal pán Ivan,že financovanie šachu je na Slovensku tabu je zaujímavé.
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠACHU

Odoslaťod Martin Huba Ut Máj 20, 2008 11:07 am

Potrebujeme prelomiť tabu FINANCOVANIA šachu na Slovensku, to je fakt. Šach je plnohodnotnou súčasťou spoločnosti ako je nesporne napríklad hokej a futbal. Nie sme masoví, aby som vysvetlil, na naše zápasy nechodia tisíce fanúšikov a POTENCIÁLNYCH VOLIČOV. Preto chápem, že keď mesto Prievidza dá ročne 16 miliónov korún na šport, pre šach sa neujde skoro nič. Viem, že je to aj naša starosť, šachistov, PREZENTOVAŤ naše šachové aktivity, ako aktivity inteligentných ľudí, z ktorých mnohí majú slušné postavenie a vplyv. Je mi jasné, že slovenský futbal a hokej sú tiež stratové aktivity, a v porovnaní so šachom sú ako napríklad škodovky v porovnaní s porsche. Škodoviek sa musí predať veľa, porsche pár kusov. Takže NAŠA VÝHODA je, že na šach potrebujeme podstatne menej peňazí, ako uvedené športy.

Potrebujeme menej, fajn, prvou otázkou však je: Koľko skutočných peňazí je v šachovom prostredí? JEDINÉ jasné číslo je číslo SŠZ (jasné ako jasné, pretože v rozpočte miešajú jablká s hruškami, to je svoje peniaze s peniazmi napríklad rodičov), a preto je SŠZ logicky "najlepším" terčom pre kritikov. KLUBY "točia" rôzne peniaze, a skutočný tok peňazí pozná v nich logicky iba pár ľudí. SPONZORI majú komerčné (firmy), politické (primátori, starostovia...) alebo šachové (sponzori šachisti) ZÁUJMY. Sponzori dávajú svoje peniaze do klubov, turnajov a na mládež. RODIČIA investujú logicky IBA do svojich detí, pokiaľ na to majú. Pokiaľ na to nemajú, deti majú SMOLU.

Skúsme odhadnúť všetky PENIAZE obiehajúce slovenský šach počas obdobia jedného roka. Ja ho odhadujem na sumu okolo 8-10 miliónov slovenských korún. Je to môj odhad, a nie je až také dôležité byť presný na 100%. Som presvedčený, že odhadujem správne. A celková suma nie je vysoká, za ňu by sme na Slovensku s biedou zorganizovali JEDINÝ turnaj svetovej špičky.

Viem, čísla sú hypotetické, ale vychádza mi zvláštne číslo, keď po odrátaní sumy SŠZ vydelím zvyšok počtom registrovaných šachistov (hrubo zaokrúhľujem všetky čísla, SŠZ 3 milióny...5 000 šachistov...napr). Vyjde mi na jedného registrovaného šachistu priemerne 1000-1400 SK na rok!!!!

Ak som sa veľmi nepomýlil (v kútiku duše dúfam, že áno), logicky mi vychádza, že na Slovensku je PÁR klubov, ktoré sú na tom TERAZ finančne relatívne ok, a veľká väčšina má problémy s PREŽITÍM. Pár detí, ktoré majú na trénerov a turnaje, a väčšina NIE. JE TO SKUTOČNE TAK??? Ak áno, máme VEĽKÝ PROBLÉM.

Ďalšou otázkou je zistiť, ako uvedené peniaze tečú, do akých AKTIVÍT a s akým EFEKTOM.

A potom jasne stanoviť, AKÉ AKTIVITY majú financovať rodičia, čo kluby a čo SŠZ, AKÉ EFEKTY sa budú očakávať, a AKO sa budú VYHODNOCOVAŤ.

Vyzerá to jednoducho, ale meniť finančný systém je veľmi ťažké a prípadný úspech (ak vôbec) sa nedostaví za deň ani za dva.
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠACHU

Odoslaťod Rudolf Diviak Št Máj 22, 2008 9:06 am

Zdravim vsetkych diskutujucich a aj vsetkych citajucich.

Diskusiu ste rozbehli, zabudli ste vsak definovat temu. Financovanie slovenskeho sachu je prilis siroka definicia, je treba dodefinovat predmet diskusie. Ak mate na mysli centralne riadenie slovenskeho sachu, tak mozem vsetkych uspokojit, tato oblast je zabezpecena a bude asi stabilizovana aj v buducnosti, Stat prostrednictvom Ministerstva skolstva SR poskytuje dostatocne zdroje na zakladne financovanie potrieb sachu na Slovensku. Hovorim o zakladnych funkciach zivota organizacie (reprezentacia SR, matrika clenov, centralne riadene ligove sutaze, vychova mladeze, cinnost rady, vykonneho vyborum, ...).

Ak myslite, ze medzi ulohy centralneho riadenia patri aj zabezpecenie penazi pre cinnost sachoveho hnutia, tak prosim o jasnu definiciu. Kolko penazi treba zohnat a komu tieto peniaze treba dat. Vychadzam z mojho prehlasenia vyssie, ze zvaz dostava od statu peniaze, ktore na splnenie zakladnych funkcii stacia. Z tohoto tvrdenia sa odvija aj sucasna organizacia cinnosti zvazu (vsetci funkcionari su dobrovolnici a plnia ulohy v zmysle zmluvy s MS SR a v sulade so zaujmami sachoveho hnutia.

Dobre, nech teda SSZ peniaze zhana, ale este raz sa pytam:

1. Zhanat budu profici, alebo dobrovolnici?
2. Kolko a komu treba zohnat?
3. Kto bude rozdelovat peniaze tak, aby sme sa nepobili?

Ja mam skusenosti s pracou v klube, aj s pracou vo VV SSZ. Na zaklade doterajsich skusenosti sa priklanam k nazoru. ze masu penazi musia zabezpecovat kluby a nie zvaz. Opakujem, ze zakladne funkcie zvazu zabezpecuje financne stat a ze danove prostredie na Slovensku nie je naklonene centralnemu riadeniu sportu, ale je naklonene sportu v regionoch. Ak budeme hladat analogiu v hospodarskom svete, tak nase kluby su vlastne podniky a zvaz je vladna struktura, ktora ma vytvarat dobre hospodarske prostredie. Silu nasej ekonomiky musia robit kluby (podniky), oni musia zabezpecit zdroje pre rozvoj svojej cinnosti a necakat to od svojho zvazu (vlady).

Ak sa mylim, tak budem velmi rad. Pozorne budem sledovat kroky v buducnosti a verim, ze k rozvoju sachu na Slovensku prispeju.

Rudolf Diviak
Rudolf Diviak
 
Príspevky: 122
Založený: Ut Feb 05, 2008 8:33 am

Re: FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠACHU

Odoslaťod Martin Huba Št Máj 22, 2008 10:18 am

Dobrý deň pán Diviak,

Rád Vás tu vidím po dlhšom čase. Dúfam, že sa Vám darí. Ak to bude možné, a nájdete si čas, odpovedzte mi prosím na mail, čo som Vám pred dlhším časom poslal. Termín pre letný tábor mládeže sa blíži a ak sa niečo zmenilo na tom, čo sme prediskutovali a dohodli vo Frýdku, dajte mi vedieť. Budúci týždeň to musím uzavrieť....

Diskusia beží a to je fajn...:-) . Téma je pre mňa ok, financovanie slovenského šachu. Máte pravdu, je to široká téma, ktorá môže byť delená do menších logických celkov. Napríklad:
PR šachu (na úrovni SŠZ a klubov)
Súčasné finančné toky v šachu (na úrovni SŠZ a klubov)
Súčasné výstupy a výsledky (benchmarking so svetom)
Želané finančné toky (stanovenie reálnych cieľov)
Želané výstupy a výsledky v horizonte napr 5 rokov
Fundraising (granty, sponzori...)

Prosím Vás, čo máte na mysli pod základným financovaním? Ak ste pod tým chápali minimálne financovanie, tak beriem. Minimálne financovanie ešte nemusí byť dostatočné. Prosím neberte to osobne, ani neobviňujem SŠZ. Jednoducho tvrdím, že finančné zdroje pre šach nie sú dostatočné. Inak by asi napríklad mládež išla do Vietnamu na MS a všetko by hradil zväz. Výchova mládeže má tiež rezervy....

Chápem Vašu otázku týkajúcu sa ulohy centralneho riadenia ohľadom zabezpecenie penazi pre cinnost sachoveho hnutia. Ja by som bol šťastný, keby SŠZ okrem tých základných vecí, čo ste spomínali (činnosť štruktúr, matrika, súťaže) sa zameral aj na niečo, čo nazývam pridanú hodnotu (PR, štátne granty, financovanie reprezentácie v plnom rozsahu, metodická a kvalitná výchova mládeže, financovanie časopisu...). Koľko peňazí na to musíte zohnať neviem, nie je mojou úlohou to zisťovať. Ja len chcem mať od centra spropagovaný šach na Slovensku, časopis, kompletné financovanie reprezentácie, a čiastočné financovanie rozvoja reprezentantov...čo ešte, metodiku trénovania...Stačí?

Profíci alebo dobrovoľníci?...ja by som sa skôr spýtal profíci, alebo amatéri.... Chápem, že všetci (vrátane mňa) musíme sa starať o živobytie a keď je čas, venujeme sa šachu...Ak predpokladám, že sa šachu venujú odborníci, problém je s ich zaplatením. Ak robia zadarmo, je to tiež dôkaz, že nie je zabezpečené nutné financovanie. Neznamená, to, že chcem aby všetky štruktúry SŠZ brali veľké peniaze, to nie. Ale niektorí by mali dostať peniaze za prácu (napr. dva platené dni do mesiaca...uvádzam ako príklad) plus bonusy v prípade získania peňazí do šachu...ale toto tiež nie je moja úloha a nie som si istý, či poznám centrálnu tématiku. Viem, že ľahko sa píše a ťažko sa realizuje...

Koľko peňazí zohnať? Koľko treba na zabezpečenie základných aj nadstavbových funkcií zväzu.

Kto bude rozdelovat peniaze? Tie základné (myslím zo štátu) SŠZ na základe jasných pravidiel pokrývajúcich základné potreby. Myslím, že v tejto oblasti to funguje. Tie nadstavbové, myslím sponzoring a granty, na jednoznačné aktivity podporujúce stanovené ciele. Ako to vysvetliť. Keď píšem projekt, tak v rozpočte napíšem, koľko kto a za čo dostane....asi tak...

Jasné, že aj kluby si musia zadefinovať a so zväzom dohodnúť svoje úlohy...aby sa kluby so zväzom dopĺňali...

Treba však jasne povedať a už to nebudem opakovať: náš klub si svoju činnosť zabezpečuje, od zväzu nepotrebujeme ani korunu na klubovú činnosť. Dokonca som ochotný chvíľku čiastočne financovať veci, ktoré by mal robiť zväz. Ale iba aktivity v Prievidzi. Mimo Prievidze nič okrem výnimiek. Jasné, ak sa dohodneme s iným klubom, ok...

Vážim si ľudí vo zväze pre ich obetavú prácu. V podstate SŠZ tým, že bol vedený ekonomicky dobre a dostal sa z finančných dlhov, umožnil túto diskusiu o posunutí kvality slovenského šachu na vyšší level. Som presvedčený, že máme všetci spolu potenciál na veľký, rýchly a úspešný rozvoj nášho šachu.

pekný deň,

Martin Huba
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠACHU

Odoslaťod Jozef Št Okt 09, 2008 3:19 pm

Jedným zo zdrojov už nie malého počtu šachových klubov sa stávajú 2 % z daní.Ba povedal by som,že pre niektoré kluby rozhodujúcim zdrojom.Ja som objavil v zozname príjemcov 2 % z daní v tomto roku 32 šachových klubov včetne SŠZ.Dovolil som si zostaviť rebríček TOP 10 klubobov s najvyšším príjmom z tohto zdroja. Prosím :
1. ŠK Slovan Bratislava 613 801.-Sk
2.Liptovský šach.zväz 233 561 .-Sk
3.ŠK Dubnica nad Váhom 143 150 .-Sk
4.ŠK Sabinov 136 760 .-Sk
5.ŠK Doprastav Blava 134 719 .-Sk
6.ŠK Lok.Trnava 114 987 .-Sk
7.ŠK P.Bystrica 100 701 .-Sk
8.ŠK Bašta N.Zámky 94 319 .-Sk
9.ŠK Tatran Blava 92 595 .-Sk
10.ŠK Garde Detva 75 150 .-Sk SŠZ 55 595 .-Sk

Medzi viac ako 7 000 oprávnenými nebolo celkom jednoduché nájsť všetky kluby a tak ak som niekoho vynechal nech mi to odpustí. Celkom podľa mojich zistení pretieklo do klubov cez 2 % takmer 2 500 000.-SK.Pri celkovom rozpočte SŠZ cca 4 mil. Sk to nie je zanedbateľná položka. Najväčší nárast v porovnaní s mnulím rokom má Š Slovan Bratislava, ktorý príjem z 2 % z 379 453 .- narástol na 613 801.-Sk.Naopak naväčší pokles zaznamenal MŠK Martin ke´z 1 111 929.-SK klesol na 17 569.-SK.
Zohnať peniaze je chvályhodné, ale nemenej dôležité je ako ich použijeme a o tom si už musíte dať odpoveď každý klub sám.
n
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠACHU

Odoslaťod Martin Huba Ut Okt 14, 2008 11:58 am

Jozef, otázkou je, koľko z uvedených peňazí išlo reálne na šach a koľko pôjde a vykáže sa na mládež, čo by mala byť priorita uvedených 2%.

Ak si odpočítame "práčky peňazí", bolo by potrebné zistiť koľko peňazí tečie do slovenského šachu skutočne a aký je trend celkovo.

Moja otázka: koľko išlo do SŠZ :?:
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Ďalšia

Naspäť na Financovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.