Rozpočet SŠZ a zápisnica z rokovania

Finančné zdroje, sponzorstvo a marketing, dotácie, účtovníctvo, dane, ...

Rozpočet SŠZ a zápisnica z rokovania

Odoslaťod Tomas Selecky St Aug 02, 2017 10:09 pm

Dobrý deň,

rád by som sa spýtal z pozicie sympatizanta SŠZ, či sú uvedené položky, respektíve položky ohľadne odmien schválených v BŠ 2017 VV
viď link dole: https://www.chess.sk/download/dokumenty/1501699091Zapisnica.pdf- strana 3/4- vydokladované
v schválenom rozpočte na rok 2017.

Je tam 3000EUR pro Palečka a 3000EUR pro Riabova, neni to malá položka, respektive, či nejaký diskutujúci vie poskytnúť náhlad do práce
za ktorú tieto peniaze boli rozdelené ?
Náhlad:
Prezident SŠZ udeľuje príspevok na činnosť pre nasledovných členov VV SSZ na rok 2017
vo výške 500 EUR/osoba.
1. Karol Pekár
2. Zdenek Gregor
3. Rastislav Diviak
4. Juraj Petényi
Člen VV SŠZ Juraj Petényi svoj príspevok poskytne v
prospech klubu ŠK Dunajská Streda.
U01

2017
VV SSŢ schvaľuje príspevok 3 000 EU
R pre Petra Palečka za činnosť v
oblasti reprezentácii,
trénovania a
metodiky za rok 2017.
Hlasovanie 7 členov VV SŠZ, za: 6, nehlasoval 1
U02

2017
VV SSŢ schvaľuje príspevok 3 000 EUR pre Alexandra Riabova za legislatívne a
právne úkony /prerozdelenie príspevku na kluby prajúce smládeţou, interná legislatíva, a
iné/
Hlasovanie 7 členov VV SŠZ, za: 5, zdrţal sa 1, nehlasoval 1


Nezávislý pozorovateľ,
Tomáš Selecký
Tomas Selecky
 
Príspevky: 8
Založený: St Júl 19, 2017 7:30 pm

Re: Rozpočet SŠZ a zápisnica z rokovania

Odoslaťod Peter Falťan Št Aug 03, 2017 2:29 pm

Nedá mi aby som aspoň čiastočne nezareagoval.

Neviem pochopiť ako za činnosť v tejto oblasti môže byť vyplatená taká vysoká odmena.

U02-04-2017
VV SŠZ schvaľuje príspevok 3 000 EUR pre ... za legislatívne a právne úkony /prerozdelenie príspevku na kluby pracujúce s mládežou, interná legislatíva, a iné/


Účastníci konferencie si určite spomenú, že v rámci rokovania o rozpočte najdiskutovanejšou bola položka „Administratívno - právne služby súvisiace so zákonom o športe“. Jej výšku (10 000 Eur) presadzoval prezident so zdôvodňovaním, že ide hlavne o externé konzultácie (asi preto to slovo – služby). Aj napriek tomu, že sa výška sumy mnohým nepozdávala, ostalo to tak.

Osobne považujem stav v našej (SŠZ) legislatíve za dosť zlý. Niekoľko príkladov:

Stanovy SŠZ
Najmä postavením a fungovaním konferencie ako najvyššieho orgánu. Konferenciu (najvyšší orgán) tvoria delegáti z krajských zväzov, ktorí podľa stanov majú byť volení krajskými zväzmi. Väčšina z nich sú však s vedomím VV a aj hlavného kontrolóra v skutočnosti len nominovaní vedením krajských zväzov. Tým, že nie sú volení, sú porušované viaceré body stanov týkajúce sa práv členov (§4 bod 1.e, §4 bod 2.e, §6 bod 8, §10 bod 5).
Aj postavenie Konferencie ako najvyššieho orgánu nie je legislatívne (v stanovách) v poriadku. Je síce najvyšším orgánom ale nemá tomu zodpovedajúce právomoci. Napr. Rada, ktorá je o stupeň nižšie, má v podľa stanov svojho predsedu (aj podpredsedu), ktorý ju má právo zvolať, určovať program rokovania, vyžadovať materiály od VV a KK a dá sa povedať, že jej činnosť je nezávislá od VV.
Stanovy tiež neriešia možnosť odvolania člena najvyššieho orgánu na rozdiel od prezidenta, hlavného kontrolóra, členov Rady, VV. Tiež otázku konfliktu záujmov medzi Konferenciou a VV, Konferenciou a Radou. To, že Konferenciu zvoláva VV (prípadne KK) ešte tak nevadí, ale jej program (na zasadnutiach) by mal byť v prvom rade kompetenciou jej členov (delegátov) a nie VV (VV sa zodpovedá konferencii). Na prípadnú námietku, že každý delegát konferencie môže navrhnúť do programu nejaký bod, len jedna replika – podľa volebného poriadku o návrhoch v bodoch, ktoré sú doplňované do programu priamo na zasadaní Konferencie sa môže len diskutovať ale nie o nich nehlasovať.

Súťažný poriadok družstiev
V zápisnici zo zasadania VV SŠZ 15.07.2017 je uvedené ohľadom nového súťažného poriadku len schválenie zmeny čl. 5.3 :

U04-04-2017
VV SŠZ schvaľuje úpravu článku SPD v bode 5.3 nasledovne: v jednom stretnutí môžu za družstvo nastúpiť najviac štyria hráči s licenciou, z toho maximálne traja s licenciou typu A. Táto úprava platí pre súťaže riadené SŠZ t.j. extraliga, 1. Liga, 2. Liga na sezónu 2017/2018.


V zápisnici jednoznačne chýba informácia, že ďalšie zmeny v SPD budú ešte do konca júla. Prebehlo elektronické hlasovanie o schvaľovaní SPD, ale o akých zmenách sa hlasovalo nie je nikde uvedené. Ak má platiť, to čo je vo zverejnenom SPD, tak VV mal hlasovať aj o zrušení (zmene) vyššie uvedeného uznesenia U04-04-2017 (text platí pre súťaže riadené SŠZ t.j. extraliga, 1. Liga, 2. Liga na sezónu 2017/2018).

Informácie na webovej stránke
Okrem toho – na webovej stránke https://www.chess.sk/index.php?str=ossz&detail=7 je síce uvedené, že SŠZ má legislatívnu komisiu, ale nikto v nej nie je (ani predseda). V SPD je uvedené „... (predseda Komisie na implementáciu nového zákona o športe)“, ale o takej komisii na našom webe nie nič.
V časti matrika/členské poplatky už dávnejšie mala byť zverejnená informácia o poplatku za právnické osoby, ktorý bol schválený na Konferencii. Navyše ešte stále sú tam uvedené licenčné podmienky a poplatky pre súťažný ročník 2016/17 hoci už nový ročník je pred dverami.

Dalo by sa toho uviesť podstatne viac. Napr. spôsob informovania, ktorý niekedy pripomína bulvár, inokedy samo-chválenkárstvo, prípadne zavádzajúce informácie.

To, čo som uviedol, podľa mňa nesvedčí o dobrej legislatívnej práci vo VV.

Som presvedčený, že aj značná časť členov SŠZ, ktorá aspoň trochu vníma dianie v SŠZ, má podobný názor. A mlčí tak isto ako ja som mlčal doteraz.

Peter Falťan, člen Rady SŠZ
Peter Falťan
 
Príspevky: 49
Založený: Št Apr 09, 2009 8:07 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozpočet SŠZ a zápisnica z rokovania

Odoslaťod Jozef_Polák Št Aug 03, 2017 2:59 pm

pán Selecký a pán Falťan tu sa odpovede nedočkáte - 6 členovia VV zhrabli odmenu 8.000,-eur, ktorá ako pozerám v rozpočte SŠZ nebola nikde schválená konferenciou.

(A externé právne služby s novým zákonom určite nerobia Paleček, Gregor, Petenyi, Pekár ...oni nie sú právnici a Riabov zas nie je "externá" navyše na to nemá ani licenciu pod hlavičkou nejakej kancelárie.

Prečo nie potom napr. Gažik, Syrový či Petrán.

Keby to chceli robiť kóšer tak by na konferencii požiadali o schválenie odmeny pre členov VV. Konferencia by to schválila alebo nie. A potom by sim ohli vyplácať (a samozrejme za plácu i vykázať výsledky).

Defraudovanie zväzu v priamo prenose a čo na to Kontrolór zväzu, ktorý podľa zápisu sedel, čo na to zástupca Rady - Fiala - v zápise je že bez pripomienok (takto strážia zväzové peniaze).

Alebo Paleček veď on nemá ani trénerske vzdelanie na FTVŠ a nie je GM, IM a 3.000 eur. Potom si páni Markoš a spol. zaslúžia aspoň 100.000,-€

Navyše žiadnu metodiku za rok 2017 som od tohto pána nečítal (za čo mal údajne dostať odmenu).

A "právnik" čo neurobil poriadne žiadne dokumenty alebo s chybami zhrabne 3000 eur, čo ľudia mimo Bratislavy drú vo fabrike i vyše pol roka za minimálnu mzdu.

Za to mohla byť špičková externá právnická kancelária, ktorá by pripravila kvalitné dokumenty.

Šachisti sú asi fakt ovce, keď to nechávajú len tak bez povšimnutia. Už dávno mali dať na Jablonického a spol. trestné oznámenie za defraudácia zväzových peňazí, inak skončia ako za prezidentovania Kajana.

Už mali zasadať najvyšší orgán, Rada, Kontrolná komisia, Etická komisia (konflikt záujmov páni nič - keď si hlasujú samy o sebe, nemala o odmenách pre členov schvaľovať vyšší orgán - konferencia, Rada ? alebo odobriť Etická komisia.
Jozef_Polák
 
Príspevky: 19
Založený: Po Sep 09, 2013 7:43 pm

Re: Rozpočet SŠZ a zápisnica z rokovania

Odoslaťod Martin Huba Št Aug 03, 2017 4:18 pm

Mne osobne je velmi luto ako sa safari s peniazmi ktore sa za prve setrili pocas mojho prezidentovania a za druhe sa dostalo viac z ministerstva za vysledky tiez pocas mojho posobenia.

8000 je skoro stvrtmiliona korun.

Ked som bol prezidentom tak 3000 sa dalo len raz. Sergejovi Movsesjanovi za olympiadu. Chcel som mu aspon takto dat najavo ze si cenim jeho pracu v prospech slovenskeho sachu. 8000 bola tak suma vsetkych odmien repre za olympiadu. Teraz repre su tam kde su. Kapitanom bude Jablonicky a hrat bude asi VV za tie prachy.

8000 boli sumy co som daval na regionalne akademie...

Zo svojho som platil naklady Marka Dvoreckeho na letenku hotel stravu a plat....dvakrat to spolu robilo 3000 euro....nepotrebujeme svetovych trenerov a dobrych hracov...ani zensky sach ani sach na skolach...mame pazravy VV bez vysledkov a s konfliktom zaujmov...

Bravo SSZ!!!

Otazka na komicky Transparentny balicek.

Tych 8000 ste si dali z penazi clenov a klubov alebo z penazi od statu ktore su primarne pre mladez a repre???

Pripominam svoj vyrok ze bez parazitov vo VV uriadim SSZ v pohode z chalupy...a usetrim...
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Rozpočet SŠZ a zápisnica z rokovania

Odoslaťod Martin Huba Pi Aug 04, 2017 6:38 am

Ovce nie sme a nikdy nebudeme. Sme sachisti.

Jedna mudra zena mi raz povedala ze by bolo uzasne naucit ludi mysliet...

Tak clenovia SSZ myslite!!!
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Rozpočet SŠZ a zápisnica z rokovania

Odoslaťod Jozef_Polák Pi Aug 04, 2017 9:43 am

A my sme tomu Jablonickému krivdili - však on vlastne dal predčasný darček k príležitosti dnešných narodenín nášho

"legislatívneho Nemakačenka", "Stachanovca legislatívnych prác", Nositeľa Radu práce, držiteľa odznaku BSP (Brigády socialistickej práce za vzorné plnenie legislatívnych úloh) :mrgreen:

Len nám akosi pozabudol povedať, že tu narodeninovú party za tri litríky" sme zatiahli všetci členovia zväzu :evil: Bude aspoň alkoholu pre všetkých :mrgreen: :?:


Keby tých 8.000,-eur čo si rozdelil "pažravý VV" pre seba pridali k tým 13.355,-€ čo ide pre kluby na mládež, tak ako to prikazuje ministerstvo (107 klubov), tak má klub na mládežníka nie sumu 19,44 €, ale cca 31,08 €, čiže rozdiel na hráča 11,64 €.

Napríklad taká Mladosť Žilina by dostala namiesto 641,52 € až 1.025,64 € (rozdiel 384,12 € :!:), ďalšie desiatky a stovky eur strácajú najmä Liptovská šachová škola, Caissa Čadca, Slávia Prešov, Reintier Humenné, NŠK Nitra, Osuské, Holíč, KŠC Komárno, Slovan Bratislava, KŠN Bratislava, Dunajská Streda, Sabinov, TŠC MŠK Martin, Slávia UPJŠ Košice, 1. ŠK Košice, Bardejov, Považské Podhradie, KŠC Komárno atď.
Jozef_Polák
 
Príspevky: 19
Založený: Po Sep 09, 2013 7:43 pm

Re: Rozpočet SŠZ a zápisnica z rokovania

Odoslaťod Martin Huba So Aug 05, 2017 8:07 am

Prvou otazkou je ci je cielom byt funkcionarom a navzajom si pridelovat peniazky alebo tvorit a rozvijat slovensky sach...chlapci vo VV zial nemaju ludske ani odborne vlastnosti na zabezpecenie progresu SSZ. Liptovska sachova skola ani Dunajska Streda ako slusne kluby si myslim nepotrebuju kazit povest tym ze cakaju kazdy rok vsimne vo vyske par sto euro. Mali by si uvedomit ze normalnym manazmentom sa da ziskat pre sach ovela viac.

Druha vec je rozdelovanie penazi pre kluby ci ludi. Je potrebne odmenit tych co robia a nemalo by byt jedinou moznostou ako nieco ziskat sedenie vo VV. Od masy sa vyberu peniaze z ktorych si po ceste kazdy vo funkcii urve a potom sa plosne rozdeli medzi ludi naspat. Somarina ako rampa..to dokaze aj rozumnejsia opica...kluby potrebuju pridanu hodnotu a pridanou hodnotou nie je ze do kasy odvediem 1000 euro a funkcionari mi pridelia 500 naspat...

Takto to nebude nikdy nikde uspesne fungovat sudruhovia...
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Rozpočet SŠZ a zápisnica z rokovania

Odoslaťod Tomas Selecky Ne Aug 06, 2017 11:38 am

Dakujem za odpovede, ludia tazko pracuju a pridu iste kreaturi a rozdelia si po tisicoch bez prace. Je to skandal...
Tomas Selecky
 
Príspevky: 8
Založený: St Júl 19, 2017 7:30 pm

Re: Rozpočet SŠZ a zápisnica z rokovania

Odoslaťod yuri Po Aug 07, 2017 1:22 am

asi budem v mensine, ale ten prispevok 500 eur/ clen VV by som si este s odretymi usami dokazal predstavit. zrejme by som za to ocakaval nieco nazad (v zmysle vystupov pre clensku zakladnu), ale nedokazem si predstavit ako je oddovodnenych tych 3000 eur. proste neviem, ja tomu nerozumiem, a netusim co by to malo pokryvat.
yuri
 
Príspevky: 901
Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Re: Rozpočet SŠZ a zápisnica z rokovania

Odoslaťod Niki Varholáková Po Aug 07, 2017 7:14 am

Najväčsia tragikomédia je, že túto - v rozpočte ani ničím iným (myslím nejakou vysoko odbornou, špecializovanou prácou) podloženú odmenu - dostal človek, ktorý poštval proti sebe veľa ľudí, na veľa ľudí doslova poľuje, na jeho podnet sa vylučujú členovia zo SŠZ a obmedzujú sa práva na tomto fóre. Navyše urobil šachu svojím správaním na viacerých turnajoch veľkú hanbu. Proste nemorálka víťazí, tomu sa nedá porozumieť :-(
Niki Varholáková
 
Príspevky: 78
Založený: Ne Aug 09, 2009 7:15 pm

Ďalšia

Naspäť na Financovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.