Zdaňovanie odmien rozhodcom

Finančné zdroje, sponzorstvo a marketing, dotácie, účtovníctvo, dane, ...

Zdaňovanie odmien rozhodcom

Odoslaťod Horváth Mário St Mar 02, 2011 4:30 pm

Súťažný poriadok družstiev uvádza v článku 6.5: Po skončení stretnutia usporiadateľ preplatí rozhodcovi náhrady podľa údajov v Rozpise súťaže. V Rozpise extraligy nájdeme vetu: Oddiel je povinný vyplatiť rozhodcovi odmenu 20,- € (mínus 19% daň) + cestovné a stravné. A to je všetko. Podobne je to v rozpise prvých a druhých líg. Nikde sa však v dokumentoch SŠZ nedočítame, čo ďalej s tou zrazenou daňou.

Vedeli ste, že rozhodcovia si zrazenú daň môžu uplatniť v daňovom priznaní? Napríklad rozhodca, ktorý nemá žiadne iné zdaňované príjmy (je dôchodcom), môže zrazenú daň dostať späť z daňového úradu. Ak napríklad rozhodoval 6-krát extraligu, 6-krát prvú ligu a 6-krát druhú ligu, môže získať až 58 Eur.

Zvláštne, že SŠZ v tejto oblasti vôbec neposkytuje svojim členom (klubom) metodickú pomoc. Pritom je nanajvýš aktuálne vedieť, či sa po novelách zákonov od 1.1.2011 bude z odmien rozhodcov platiť aj sociálne a zdravotné poistenie.
Horváth Mário

Založený: Pi Feb 01, 2008 4:18 pm

Re: Zdaňovanie odmien rozhodcom

Odoslaťod Ondrej Danada St Mar 02, 2011 10:54 pm

Stretol som sa zatiaľ s dvoma prístupmi:
  1. Dostal som plnú výšku odmeny bez zrazenia dane (rôzne kluby)
  2. Dostal som odmenu so zrazenou daňou, požiadal som právnicku osobu, ktorá mi odmenu vyplatila (v mojom konkrétnom prípade SŠZ) o potvrdenie o príjme a to odovzdal zamestnávateľovmu účtovníkovi, ktorí sa o všetko postaral.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Machník St Mar 09, 2011 10:29 pm

Mám taký pocit, že činnosť rozhodcu je tzv. čiernou prácou. Zadal som preto do Google heslo daňové priznanie rozhodca a našiel som skutočne poučné čítanie a to nie len o rozhodcoch ale aj o ostatných funkcionároch ako aj o daňovom priznaní klubov.

http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDok ... anok=65118

http://www.sporting.sk/sk/sportinform

Ten článok na prvej adrese má cca štyri roky.

Na druhej adrese je zaujímavé čítanie v najnovších časopisoch!
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod Július Gajarský St Mar 09, 2011 10:54 pm

Vďaka - hlavne http://download.sporting.sk/sportinform/02_2011.pdf poskytuje užitočné odpovede na otázky, ktoré som uviedol vo fóre viewtopic.php?f=19&t=1073

Ale vidím, že už ma sem nasmeroval aj machnik...

Ešte raz ďakujem
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Horváth Mário Pi Mar 11, 2011 6:35 pm

Doplním Ondreja, ja som sa stretol ešte s tretím prístupom:
    3. Klub odmenu vôbec nevyplatil.
Nečudujme sa, keďže rozhodujú väčšinou domáci (teda vlastní) rozhodcovia, robia to zadarmo, podobne ako aj iní funkcionári klubu. Takže to nebude také zlé, ako píše pán Machník.

Faktom je, že administratívna náročnosť zdaňovania odmien rozhodcom je vysoká. Klub musí zrazenú daň odviesť pravidelne každý mesiac, štvrťročne odovzdávať prehľady o zrazenej dani, raz ročne hlásenie, okrem toho musí viesť evidenciu o zrazenej dani a to všetko archivovať niekoľko rokov. Naozaj je jednoduchšie odmenu vôbec nevyplatiť...

Zaráža ma však dlhodobá pštrosia politika SŠZ v tejto veci. Predsa existujú spôsoby ako kluby odbremeniť od tejto nezmyselnej administratívy...
Horváth Mário

Založený: Pi Feb 01, 2008 4:18 pm

Odoslaťod Július Gajarský Ut Okt 18, 2011 8:26 am

Nič sa nepohlo dopredu? Čo na to "právne zázemie" SŠZ, čo Rozhodcovská komisia?
Pritom vec je zložitejšia aj tým, že klub nemá? žiadnu zmluvu s rozhodcami...
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Machník Pi Júl 06, 2012 8:21 am

Nejako sa mi nedarí nájsť sadzobník odmien rozhodcov. Pomôže niekto?
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod blizzard2 Pi Júl 06, 2012 3:07 pm

je hlavne smutne, ze tento nenazrany stat sa rype este aj do takychto veci
blizzard2

Založený: Št Okt 14, 2010 6:45 pm

Naspäť na Financovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.