Šachové kluby - hospodárenie - dane...

Finančné zdroje, sponzorstvo a marketing, dotácie, účtovníctvo, dane, ...

Re: Šachové kluby - hospodárenie - dane...

Odoslaťod yuri Ut Jan 22, 2013 2:12 pm

Ondro:

Interne odmeny dnes predstavuju (predstavme si, ze si klub hrajuci 2hu ligu, teda vyplacas aj rozhodcov kazdy druhy mesiac):
jednorazovo:
1. zaregistrujes sa na DU pre prislusnu dan (mam pocit, ze dan vyberana zrazkou, nechce sa mi teraz hladat prihlasku)
2. zaregistrujes sa na socialnej poistovni ako zamestnavatel (aby si sa vyhol povinnosti neustale sa odhlasovat a prihlasovat, nahlasis si jedneho dohodara s nepravidelnym prijmom, napr statutara organizacie).
3. zaregistrujes sa vo vsetkych 3 zdravotnych poistovniach (postupne ako sa ti objavia rozhodcovia ktori su v tej ktorej prihlaseni.). ak nahodou presiahnes pocet 2 vybavis si aj veci na elektronicku komunikaciu s nimi (u vszp nic prijemne co sa pamatam)

ked si tieto poziadavky splnis nasledne nominovaneho rozhodcu v den vyplatenia odmeny prihlasis a odhlasis zo socialnej poistovne (niesom si ist ci to ide spravit aj u rozhodcov ktori niesu clenmi tvojho klubu, nakolko tam to nieje cinnost pre zdruzenie, ale zrejme zavisla cinnost, tam treba nahlasenie dopredu), to iste u zdravotnej poistovne.

teraz mesacne cinnosti:
1. kazdy mesiac podas hlasenie o zrazenych daniach (nemalu cast roka s 0 zaznamami)
2. kazdy mesiac podas hlasenku na socialnu poistovnu (toto ide aj elektronicky, takze to aspon vela nestoji)
3. (zdravotneepoistovne neriesis, hlasenku podas s prihlaskou+odhlaskou)

samozrejme nesmieme zabudnut na byrokraciu ktora vznikne so spisovanim zmluv.

inak v com su externe odmeny najvacsi problem ? proste tie odmeny budu nizsie, problem vnimam skor vtom, ze nedosiahnu uroven minimalnej mzdy, a to je problem (tento limit predtym neexistoval). v com je to ale problem pre klub/zvaz ? ten predsa zaplati fakturu za takto vykonanu cinnost tak ako doteraz.
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Ondrej Danada Ut Jan 22, 2013 8:47 pm

Yuri,
pre mna je hlavny rozdiel medzi internymi a externymi odmenami ten, ze pri internych sa vsetkemu, co si napisal, vyhnut dokazem aj bez zrazok, zatial co pri externych nie, lebo tam mi to proste zrazia a hotovo.

To s mimimalnou mzdou mi nie je celkom jasne. Ja dostavam v CVC cca. 7 € na hodinu. Nie ze by to bolo motivujuce financne ohodnotenie, je to prakticky takmer zadarmo, ale aj po odvodoch to bude stale od minimalnej hodinovej mzdy 1,94 € este pomerne daleko.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod yuri St Jan 23, 2013 10:54 pm

aha, ty sa na to pozeras z pohladu "kolko mi kvapne z toho ze som sachovy funkcionat", ja s na to pozeram z pohladu toho, ze ako funkcionar klubu/zvazu s tym mam nejake dodatocne starosti.

Ze ti plati CVC 7eur je vec ktorou som zaskoceny, ocakaval by som, ze ked s stazuje, ze niesu peniaze tak sa s nimi naraba hospodarnejsie.

7 eur na hodinu je hadam aj nad urovnou priemerneho zarobku v narodnom hospodarstve oznacit za "prakticky takmer zadarmo" je pomerne zvlastne.

tu minimalnu mzdu som bral z ohladu, ze ked sa obavate, ze nebudu mat CVC na kruzky peniaze tak platia hrozne malo (povedzme euro na hodinu), a toto ich ohrozi.
yuri

Odoslaťod Július Gajarský St Jan 23, 2013 11:04 pm

Od môjho príspevku pri založení tejto témy v DF prešli skoro 2 roky a zdá sa, že otázky sú stále aktuálne a (žiaľ" väčšinou nezodpovedané... :(
P.S.
Ondrej, zaujal ma pojem "kolektívne odmeny" .... Môžeš to bližšie vysvetliť? Zaujímavé hlavne z pohľadu Tvojich príspevkov v DF o odstupnom/výchovnom a "povinnosťou" klubou dokladovať vynaložené náklady na výchovu hráča viewtopic.php?f=6&t=149&p=20969#p20980
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Ondrej Danada Št Jan 24, 2013 12:13 am

Yuri, 7 €/hod je dost malo. Je rozdiel pracovat za taku sadzbu niekde 8 hod denne a dochadzat niekam raz do tyzdna na 1,5 hod. Taktiez je zavadzajuce porovnavat to s priemernym zarobkom v narodnom hospodarstve. Porovnavaj s priemerom v BA, lebo pochybujem, ze mimo BA maju v CVC rovnake sadzby.

Realna modelova situacia:
Trenining mam v piatok 15:00-16:30. V praxi to pre mna znamena, ze o 14:30 si musim vo svojom zamestnani kliknut odchod a odist, v zime, ked je zle pocasie a zapchy este skor. O 15:00 zacnem trening, o 16:45 vacsinou koncim, kedze nechcem nieco len-tak useknut, lebo cas vyprsal. Kym vsetko pobalim, vyhodnotim, vybavim administrativnu cinnost a dorozpravam s rodicmi, vratim kluce, je 17:00-17:10 podla toho, ako moc sa ponahlam. Medzi 17:35-17:45 prichadzam na Doprastav na ligu. Ak by som si klikol odchod z roboty az o 17:15, prisiel by som v rovnakom case. Hodinu tyzdenne travim roznou pripravou na trening. Takze realne ma to stoji 3,75 hod a nie 1,5 hod, ktoru mam 7 € sadzbou zaplatenu. S treningom mam samozrejme aj naklady, ci uz vo forme benzinu (je to par km hore/dolu, opat kvoli jeden a pol hodine cestovat...), kancelarsky material, cukriky, ... Preto si myslim, ze je to takmer zadarmo. Samozrejme ak by sme sa bavili o minimalnej mzde, tak ta by nepokryla ani priame naklady.

Ja sa na to nepozeram z toho pohladu, kolko dostanem ja. Ale ze tie peniaze sa niekomu realne vyplacaju a toho zaujima kolko z toho mu zostane, jeho nejaka administrativa nezaujima. A mna tiez nie, lebo ako som povedal, tie interne dokazem poriesit.

P. Gajarsky, s kolektivnymi odmenami som sa prvy krat stretol na MSR deti a mladeze, kde sa niekolko rodicov zlozilo na profi-trenera. Niektore kluby pre svoju mladez dokazu zabezpecit jedneho ci viacerych trenerov, no ine to nedokazu/nechcu a je to na rodicoch. To bol predsa jeden z mojich argumentov, preco som proti tabulkam. Je predsa rozdiel, ci dieta odchadza z klubu, kde sa rodicia na vsetko skladali, ako z klubu, kde vsetko vratane trenera platil klub.

S tymto mam aj vlastnu cerstvu skusenost. Treningy u nas v klube roky zastresovalo CVC (ine ako som pisal vyssie). Ale kedze sme sa nevedeli dohodnut na podmienkach, tak som proste spolupracu rozviazal a organizujem to po svojom. Vyberam dobrovolny clensky prispevok v rovnakej vyske, ako ho vyberalo CVC. V tomto polroku mi to vychadza 1,20€/hod, ale napriek tomu to robim s maximalnym nasadenim, lebo zverencov pravidelne stretavam na ligach aj turnajoch a ked vidim, ako aplikuju nove poznatky, robi mi to radost.

Ak by niekto odo mna chcel odist, nebudem od nikoho pytat peniaze za jeho doterajsiu vychovu, ale hladat pricinu, co robim zle. Trenujem aj viacero deti mimo klubu, samozrejme clenovia maju urcite vyhody navyse - napr. take moznosti v ligach, ake ponukame tento rok, rozhodne nie su bezne, taktiez organizujeme turnaje pre mladez a podporujeme ucast nasich clenov na inych podujatiach. Dalsia vec je, ze za vela deti by sme ani nemohli nic pytat uz len kvoli tomu, ze sa angazuju na chode klubu.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod Július Gajarský Št Jan 24, 2013 12:46 am

Páči sa mi Tvoje vysvetlenie, ako sa 7 euro rozplynie... :-) Je to realita... Len som zvedavý, ako to ide zapasovať do "účtovníctva" ;)

A teraz si to porovnaj čo očakávaš od klubu ;) (viď vyššie uvedené fórum o "výchovnom" Nemas naklady na zabezpečenie činnosti klubu pre zabezpečenie tréningov (prenájom priestorov, zabezpečenie materiálu, trénerov...organizáciu, administratívu, všetky tie veci okolo financovania, platenie odvodov, daní, robenie zmlúv, zabezpečenie účasti v ligových súťažiach, organitzáciu podujatí a turnajov pre deti - kde tie deti ktoré niekto trénuje - sukromne - nie pod hlavičkou klubu nakoniec hraju... (všetko toto sa očakáva, od tých "zlých" klubov, CVČ... že tam to niekto robí - všetku tú prácu zadarmo...:-) A ešte zháňa peniaze na financovanie toho všetkého.

Ak by sa platili poplatky za trénovanie (prípravu) klubom a tie by potom zabezpečovali trénerov ako si Ty je to OK, ak ale dieťa/rodičia očakávajú/dostávajú "služby klubu "zadarmo" potom je možno logické baviť sa o odstupnom... Ak rodičia/členovia za trénera/služby platia priebežne, potom je samozrejme zbytočné hovoriť o nejakom "výchovnom pri odchode - tak ako správne uvádzaš, že nečakáš, ak od Teba zverenec odíde, bárs aj ako majster republiky či EÚ...

P.S.
Nechcel som tu veľmi oživovať v súvislosti s financovaním šachu/klubu tému o výchovnom, ale nedalo mi to nepripomenúť:
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod yuri Št Jan 24, 2013 7:41 am

Ondro, takze pokial mas 7 eur na hodinu, za 1,5 hodinovy trening (oficialne) mas dostat 10,5 eura. internet je plny napriklad slecien co chodia upratovat za 4-5 eur/hod. tie maju defacto vsetky naklady ktore mas aj ty (casova strata, cestovne). samozrejme ja si realnu financnu bilanciu uvedomujem, preto sa cudujem ludom, ze take odmeny vobec beru...
yuri

Odoslaťod Ondrej Danada Št Jan 24, 2013 11:46 am

P. Garajsky, predpokladajme, ze nejaky mladeznik je clenom klubu. Takze asi plati clenske, ktore by malo pokryvat vsetky cinnosti, ktore ste uviedli. V nasom klube mala mladez minuly rok (2012) vyssie clenske ako bezny clovek v produktivnom veku. Odovodnenie je jasne, mladez ma najviac benefitov, a preto by to malo byt v clenskom zohladnene. Aj ked som s tymto pristupom nesuhlasil a chcel som, aby bolo v rovnakej vyske, bol som prehlasovany. Preto pytat tie peniaze pri odchode z klubu druhy krat nie je v poriadku.

Druha vec je, ze cast tychto cinnosti u nas zabezpecuju aj samotni mladeznici (mame jedneho 12-rocneho a jedneho 13-rocneho funkcionara). Bolo by ferove vyberat od nich odstupne ze im boli tieto sluzby poskytnute, ked v skutocnosti ich oni sami zabezpecovali?

Ak si moze niekto dovolit prevadzkovat klub s nulovym clenskym, tak fajn. Samozrejme da sa urcit vyska clenskeho s tym, ze je splatna az ku dnu odchodu z klubu, takze priebezne sa nic nevybera. Ale az pri odchode presne tak, ako to chcete vy. A netreba na to ani zmluvu, ani vychovne. Staci vyriesit v stanovach. Tam si mozete davat akekolvek tabulky a mate aj podporu SSZ, kedze hracovi, co ma zavazky (kludne aj za clenske vyplyvajuce zo stanov) prestup umozneny nebude.

Ak sa bavime o podpore mladeze vo forme dotovania ucasti na podujatiach, vsetko mame 100% vydokladovane. Vedieme riadne uctovnictvo a z klubu nemozu ziadne peniaze odist bez prislusnych dokladov, vyuctovania a prejdenia schvalovacim procesom.

Mozeme sa bavit aj o nakladoch na trenera. To sa sklada z dvoch zloziek - naklady trenera a odmena trenerovi. Ked niekam idem so zverencami a mam to preplatene (casto chodim aj na vlastne nakady), opat je vsetko riadne zdokladovane. Odmenu som nikdy nedokladoval, lebo som nikdy ziadnu nechcel.

Tvarit sa, ze ked niekto zaplati poplatok za kruzok CVC (alebo ekvivalentnu sumu priamo mne), ma riadne zaplatene treningy, nie je celkom to iste, ako ked niekto plati rovnaku sumu nie za polrok, ale za jednu hodinu s profi trenerom. Preto by som bol v tychto tvrdeniach trochu opatrny.

Yuri, to je mi jasne, jednu taku slecnu, resp. pani som si aj realne najal. Ale cez upratovaciu sluzbu, takze z tych 5 € jej mozno este aj nieco strhavaju. Ona Ti vsak nepride na kratsie ako 3 hod., takze dostane realne 15 € a na rozdiel odo mna si nemusi robit hodinovu pripravu na kazde upratovanie. Hmmm, ze by treneri v CVC boli na tom este horsie ako upratovacky?
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod dana Št Jan 24, 2013 4:14 pm

Zdravím, môžete mi prosím povedať v akom CVČ pracujete, potrebovala by som si overiť hodinovú sadzbu
externého pracovníka. U nás je to podstatne iná suma.
Ďakujem.
dana

Založený: So Feb 14, 2009 10:31 am

Odoslaťod Ondrej Danada Št Jan 24, 2013 8:02 pm

Otazku som zodpovedal mailom.

Popri tom som zistil presnu sumu, je to 7,17 €/hod. na tych 1,5 hod. Opat pripominam, ze treningy predlzujem, robim si pripravu, nieco trva cesta + naklady...
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Financovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.