Členské SŠZ

Finančné zdroje, sponzorstvo a marketing, dotácie, účtovníctvo, dane, ...

Re: Členské SŠZ

Odoslaťod Machník Pi Aug 28, 2009 9:54 pm

Príjemný večer. Čakal som či budú ešte aj ďalší reagovať.
Pán Hosť moja reakcia na vaše pripomienky.

1. Mne fakt chýbajú niektoré gestá od SŠZ pri založení nových oddielov. Chýba mi tlačivo ktoré voláme prihláška. ten zoznam hráčov čo zasielam prihláškou nie je. Hovorím teraz o oddieli čiže o základnom členovi. Podľa mňa postup by mal byť asi takýto. Utvoríme oddiel (šachový klub), máme výbor v zložení ... máme hráčov menovite nasledujúcich ... naša adresa, náš účet je .. kontaktná osoba je... atď. Všetko zabalím a pošlem na sekretariát. Teraz čakám, že dostanem odpoveď o registrácii (potvrdenie, osvedčenie, dekrét neviem čo). Čakám, že dostanem informáciu o evidenčnom čísle nášho oddielu, balík základných predpisov, základné adresy a pod. V okruhu 15 km od nášho klubu teraz vznikajú 3 nové oddiely. Tak budem zvedavý na reakciu zhora.

2. Ku kontumačným prehrám družstva. Poznám šachistom, ktorých takéto správanie uráža lebo očakávajú seriózny boj. A ak družstvo nenastúpi k zápasu a daruje body svojmu súperovi tak by malo byť absolútne prirodzené, že on nezostane na nule ale má tie 3 mínusové body. V poslednom kole dvojnásobok. Samozrejme má to vplyv na postup ale aj na zostup. Finančná pokuta nič nerieši len kasa sa trochu naplní. Bolo by dobre keby sa táto myšlienka ujala a vyskúšala tam kde sú časté kontumačné prehry. Alebo v strede v druhej a v tretej lige.

3. Vaša pripomienka o kolektívnom rozhodovaní pri určovaní zostavy je pre mňa novinkou. Ja ako vedúci mužstva presadzujem automaticky hranie hráčov základnej zostavy. Ak niekto nemôže nastúpiť musí mi to včas oznámiť aby som mohol vybrať vhodného náhradníka. Včas to je pre mňa vo štvrtok na tréningu. Nuž ale ako pozerám systémy sú rôzne.

4. Čo sa týka nosenia preukazu ako visačky. Moji spoluhráči sa vyjadrili kladne. O vzhľade preukazu mám nasledovné predstavy.
a/ predná strana, prvý riadok moje meno, pod tým vedľa seba symbol SŠZ, fotka a erb klubu alebo mesta, pod tým názov materského oddielu.
b/ zadná strana všetky identifikačné údaje, ktoré SŠZ uzná za vhodné zverejniť na preukaze.
Ani takúto visačku by ste nenosili? Vy sa hanbíte za svoje meno? Nechcete sa verejne hlásiť k svojmu klubu? Myšlienka veľkej šachovej rodiny je dobrá len v tedy keď o tom druhom neviem kto je a odkiaľ je? Inak všetci športovci majú svoje dresy s číslami a svoje klubové farby. Používanie preukazu ako visačky by mohla byť naša šachová osobitosť medzi ostatnými športovcami.
K o m e r č n á stránka takéhoto preukazu je vo výmene podľa veku hráčov. Myslím tým vydanie preukazu pre hráčov do 10, 20, 40 a 60 rokov. Automatická výmena pri prestupe. No a ak sa pri spracovaní cena určí a zaokrúhli smerom hore tak zostane pár centov aj pre SŠZ.

5. Čo sa týka odznaku - chcem ho, potrebujem ho, kúpim si ho. Pre celý oddiel aj niekoľko sto kusov. Potom budem pomocou neho získavať financie ako pozornosť pri sponzorstve a hoci aj predajom medzi nešachistami. Tvrdím, že odznak je skrytá nenápadná reklama šachu.

Počkám nejaké dva týždne na reakcie ostatných a potom pošlem tieto návrhy na sekretariát na posúdenie.
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Re: Machník

Odoslaťod Hosť So Aug 29, 2009 12:05 am

Samozrejme SŠZ musí mať nejakú hlavnú kontaktnú osobu zastupujúcu klub, no ja som reagoval na to, že mi z Vášho príspevku vyplývalo, že chcete, aby museli ísť všetky platby cez tú osobu, čo sa mi zdá ako komplikácia. Viacej sa mi pozdáva jednoduchý princíp: "Zaplať a to včas, jedno ako."
Voľakedy veľmi dávno boli tuším na webe SŠZ informácie asi v takomto zmysle: "Chcem založiť klub, ako mám postupovať, krok za krokom."
Je však teraz snaha tieto informácie dať, na tomto fóre je k tomu veľmi dobrý článok - postup, no mohlo by to byť priamo na webe nejako vhodne umiestnené, na fóre to časom zapadne.
Takisto nejaké základné dokumenty úplne "zmizli" a neexistujú ani preklady niektorých dokumentov FIDE o ktorých sú tu siahodlhé debaty, že by ich mal každý dodržiavať.

Finančná pokuta je trestom pre každé družstvo, potrestanie bodovou stratou nie. Pre družstvo, u ktorého je pred posledným kolom isté, že vypadne, neznamená bodová strata žiadny trest. Môže mu byť jedno s koľkými bodmi vypadne. Pre družstvo, tesne pod teoretickou možnosťou postupu pred posledným kolom by to tiež bol malý trest.

Ak by sa aj uplatňoval automaticky systém uprednostňovania hráčov základnej zostavy, tak je predsa družstvo stále zodpovedné za to, akú si tú základnú zostavu spravilo. Ak sa pokuty za nenastúpenie hráča platia SŠZ, alebo nejakému Kr.ŠZ, tak si môžete s hráčmi uzavrieť dohodu, že tie pokuty klubu zaplatia. Tým nenastúpením nebol poškodený len klub, ale aj organizátor ligy, ktorý by mal mať snahu, aby v takýchto veciach nebol "bordel".

Nazdávam sa, že výroba a distribúcia preukazov je finančne a personálne náročná a nejaké malé výhody z preukazov to nevyvážia.
Pre mňa to je len ďalší doklad, na ktorý musím dávať pozor, aby som ho nestratil.
Na turnajoch zvyknú mať visačky rozhodcovia a organizátori a tak ich hráči ľahko vyhľadajú, medzi toľkými ovisačkovanými hráčmi by boli menej nápadní.
Pre nejako špeciálne vyznačenú identitu hráča sú veľmi dobré menovky na stoloch.
Ak by bol o tie odznaky prejavený záujem, tak by SŠZ ich výrobu mohol zabezpečiť, ak by teda bolo dosť kupujúcich ochotných dať za ne viac, než by stála ich výroba.
Hosť

Založený: Pi Máj 29, 2009 6:32 pm

Odoslaťod Július Gajarský Ne Apr 07, 2013 8:40 pm

Pre pokračovanie k diskusii o platení členského - aj v súvislosti s MSR /pre Ondreja Danadu - nettreba začínať novú tému v DF)
viewtopic.php?f=6&t=1389&start=10
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod rastík Po Mar 05, 2018 12:16 pm

uvažuje sa o zmene členského príspevku?
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík

Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Odoslaťod ouagadougou Pi Jún 08, 2018 10:53 pm

Dne 17. 5. 2018 jsem byl na Konferenci PKŠZ v Humenném s p. Čisárikem za Slávii PU. Neměl jsem hlasovací právo a proto jsem se nechtěl příliš zapojovat do diskuse. Zaujala mne ale pasáž, o větší finanční podpoře mládežnických reprezentantů. Nakonec se odsouhlasil i návrh o nějaké navýšení pro nominované. Padlo i pár vět o Sportu pro všechny. Porovnal jsem si výsledky děvčat jen z východu v kat. D8 na letošním MSR a semifinále GPX východ. Na MSR se v této kat. umístila na druhém místě L.Cukerová a na 3. místě naše hráčka ze Slávie PU Lydia Marcinková. Když porovnám tyto výsledky s výsledky semifinále GPX, tak na prvním místě skončila favoritka L.Cukerová a L.Marcinková třetí z MSR až na 6. místě. Podle zástupců PKŠZ se mají finančně podpořit největší talenty Slovenska na základě výsledků z MSR. Pokud chceme aby se naplnilo heslo Sport pro všechny, tak by se mělo přihlížet na to, aby byli finančně podporované i talentované děti, které si nemohli dovolit týdenní pobyt na MSR i s rodičem. Proto na MSR v této kat. bylo jen 7 děvčat a z nich jsou vybrány největší talenty. V sobotu se uskuteční finále GPX, které já bych v této kat. přisoudil nominační právo, neboť zde budou hrát téměř všechny naše nejtalentovanější nejmladší holky a z výsledku zjistíme, kdo je opravdový talent Slovenska, kterého je třeba finančně podpořit. Nekritizujme jen tenis a hokej ale podívejme se, zda i někteří naši mladí šachisté nejsou diskriminovaní a heslo Sport pro všechny není jen cár papíru.
ouagadougou

Založený: Ne Máj 23, 2010 12:52 pm

Odoslaťod miror Po Jún 11, 2018 8:08 am

Obávam sa, že v predchádzajúcom príspevku sa miešajú hrušky s jablkami. V úvode sa hovorí o podpore mládežníckych reprezentantov a o pár viet neskôr o podpore talentov.
Bolo by dobré rozdeliť tému na dve časti a ujasniť si, o ktorej sa bude ďalej viesť prípadná diskusia.

Reprezentanti v rámci všetkých mládežníckych kategórií sú nominovaní z MSR mládeže a nie je žiadny dôvod, aby sa robili v akýchkoľvek kategóriách výnimky.
Hráčky, ktoré minú ledva pár minút v rámci finále GPX a urobia v rámci turnaja povedzme šesť neprípustných ťahov, predsa nemôžu ísť na ME či MS, kde sa hrá úplne iným tempom.
Čo ale neznamená, že krajské zväzy si nemôžu urobiť vlastné schémy finančnej podpory zo svojich prostriedkov.

Konkrétny príklad siedmych účastníčok MSR mládeže v kategórii D08 nie je len o peniazoch, ako to bolo jednostranne interpretované, ale o práve výberu.
Beriem to ako hráč vážne? Neberiem to vážne? Berú to moji rodičia vážne (resp. vidia, že to beriem vážne)? Uprednostnia rodičia môj týždeň v škole pred týždňom na MSR?
Chcú radšej rodinnú dovolenku v lete? Pôjdu so mnou a urobia si dovolenku počas MSR? Zabezpečia mi na MSR inú sprievodnú osobu? Zdravotné dôvody? ...

Predstavme si, že sme niekomu zafinancovali v rámci SŠZ či KŠZ účasť na MSR mládeže a uspel by. Čo teda s ním, keďže postúpil na ME či MS? Riešime už úplne iný problém - výrazne vyššie výdavky.
Štartovné, stravu a ubytovanie by mali zdarma, no cestovné náklady na takéto podujatie by boli možno v cene týždňového pobytu v Tatralandii
(ak sú podujatia v rámci Európy) a okrem toho by si musela sprievodná osoba platiť takmer dva týždne v oficiálnych hoteloch. Budeme financovať aj toto?

Ak by som ale predsa len rozhodoval o dotácii v rámci reprezentácie, mal by som úplne jasnú voľbu - Timea vyhrala aj MSR mládeže aj MSR v rapid šachu aj finále GPX.

Na záver ešte jedna kacírska myšlienka. "Nejtalentovanější nejmladší holki" na šach, ho pravdepodobne ani nehrajú.
Hrajú ho tie, ktoré o ňom vedia a tie, ktoré ho hrať chcú, lebo ich niečim upútal a pritiahol. Ako tréneri vždy pracujeme s touto vzorkou detí.
Definovať, kto je talentovaný či už na základe výsledkov finále GPX, celého jej ročníka, MSR mládeže, či ratingu, to si naozaj netrúfam.

Najväčším talentom sú iskry v očiach zverenca pri dotýkaní sa šachových figúrok a pohľade na šachovnicu :)
miror

Založený: Ut Mar 18, 2008 10:03 am

Odoslaťod rastík St Okt 31, 2018 8:44 am

VV SŠZ informoval Petra Lovčičana, zástupcu Konferencie SŠZ o zámere predloženia návrhu zvýšenia členského poplatku z doterajších 15 EUR na 25 EUR , ktorý bude prerokovaný na konferencii SŠZ 2019.
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík

Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Financovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.