Malé rozhodcovské šachové okienko

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Malé rozhodcovské šachové okienko

Odoslaťod LuboChess St Okt 13, 2010 11:04 am

Malé rozhodcovské šachové okienko
(použiteľné i na rozhodcovských školeniach)

1. Otázka: Môže sa člen SŠZ, ktorý ma riadne zaplatené členské a nemá pozastavenú činnosť, resp. iný disciplinárny trest od zväzu zúčastniť open turnaja po zaplatení vkladu (a splnení ostatných formálnych náležitosti pre prihlásenie podľa pokynov organizátora)?
Odpoveď: Áno

2. Otázka: Musí ovládať člen SŠZ ako sa „ťahá figúrkami“ ?
Odpoveď: Nie – žiaden predpis ani Stanovy SŠZ nestanovuje, aby osoba, ktorá má záujem sa stať členom musela ovládať šachové pravidla stačí zaplatiť členské a splniť administratívne formality).

3. Otázka: Mohol by sa hráč prihlásiť na open turnaj, i keď neovláda ani chod šachových figúrok.?
Odpoveď: Teoretický áno – hráčsku spôsobilosť prihláseného účastníka organizátor nepreskúmava.

4. Otázka: Čo ak hráč neovláda Pravidlá šachu FIDE – sekciu pravidlá hry (chod figúrok) napr. ťahá vežou v rozpore s pravidlami uhlopriečne?
Odpoveď: Podľa čl. 7.4 b/ pravidiel šachu FIDE: „Ak situácia popísaná v článku 7.4.a) je spôsobená tým istým hráčom prvýkrát, resp. druhýkrát, pridá rozhodca jeho súperovi v obidvoch prípadoch vždy po dve minúty. Ak sa ten istý hráč previní tretíkrát, potrestá rozhodca tohto hráča prehrou partie. Partia však končí remízou, ak vznikne postavenie, v ktorom súper nemôže dať kráľovi hráča mat žiadnou možnou postupnosťou prípustných ťahov.“
5. Otázka: Musí vedieť hráč matovanie vežou, strelcom + jazdcom, Saavedrovú pozíciu alebo „Antimoskovskú variantu“ ?

Odpoveď: Nie – pravidlá šachu FIDE to nevyžadujú – stačí vedieť chod figúrok (napr. pri veži a kráľovi článok 3.3 Pravidiel o chode veži + čl. 3.8 a 3.9 o chode kráľa vrátane rošády.

6. Otázka: Môžu prítomní diváci vyrušovať hráčov pri partii a aký postup má zvoliť rozhodca ?

Odpoveď: Podľa čl. 13.7 a) Diváci a hráči hrajúci iné partie sa nesmú rozprávať o partii alebo do nej inak zasahovať. Rozhodca môže v prípade nutnosti vykázať vinníkov z hracieho priestoru. Ak niekto spozoruje porušenie pravidiel, môže o tom informovať len rozhodcu.
Podľa čl. 13.2 Rozhodca koná v najlepšom záujme pre dobro súťaže. Mal by zabezpečiť zachovanie dobrých hracích podmienok a zabrániť vyrušovaniu hráčov.
Podľa čl. 13.5 Rozhodca môže priznať jednému alebo obom hráčom časovú bonifikáciu v prípade, ak dôjde k vonkajšiemu narušeniu priebehu hry.
Inými slovami diváci sa nemajú rozprávať o partii alebo inak hráčov vyrušovať a rozhodca by mal hráčom zabezpečiť zachovanie dobrých hracích podmienok (vrátane nerušenia hráčov hlukom, krikom, hlasitým smiechom) a takýchto neprístojných divákov vykázať s hracej miestnosti, eventuálne i pridať hráčom časovú bonifikáciu.
7. Otázka: Môže rozhodca rušiť hráčov poznámkami nesúvisiacimi s hrou – praktickým šachom (napr. o obede, úrovni partie, korešpondenčnom šachu, džude ....)
Odpoveď: čl. 13.6 Rozhodca nesmie zasahovať do partie okrem prípadov uvedených v Pravidlách šachu. Nesmie informovať o počte odohraných ťahov s výnimkou použitia článku 8.5, keď spadla aspoň jedna zo zástavok. Rozhodca neupozorňuje hráča, že jeho súper vykonal ťah, alebo o tom, že hráč nestlačil svoje hodiny.

8. Otázka: Kedy môže rozhodca vyhlásiť partiu za remízu, resp. môže ju vyhlásiť len tak ľubovoľne hoci partia ešte trvá ?

Odpoveď: O nerozhodnej partii (remíze) exaktne pojednávajú čl. 9 pravidiel FIDE, t.j. rozhodca ju nemôže partiu svojvoľne prehlásiť za nerozhodnú pokiaľ nenastane situácia akú predpokladajú pravidla šachu FIDE (o.i. reklamácie remízy hráčom o 3x opakovanej pozícii čl. 9.2, o pravidle „50“ čl. 9.3)
Inak podľa čl. 9.6 Pravidiel: „Partia je nerozhodná, keď vznikne pozícia, v ktorej nemožno dať mat žiadnou možnou postupnosťou prípustných ťahov. Za predpokladu, že ťah, ktorým vznikla táto pozícia, bol prípustný, sa partia okamžite končí.“
9. Otázka: Môže vstať hráč na ťahu od hracieho stola?

Odpoveď: Podľa 12.2 Hráči nesmú bez dovolenia rozhodcu opustiť hrací priestor. Hrací priestor je definovaný ako hracia miestnosť, miestnosti pre odpočinok, oblasť pre občerstvenie, priestor nablízku určený na fajčenie a iné miesta stanovené rozhodcom. Hráč, ktorý je na ťahu, nesmie opustiť hraciu miestnosť bez dovolenia rozhodcu.

Inými slovami hráč môže vstať od stola len nesmie opustiť hraciu miestnosť, resp. i tú by mohol, ale len s povolením rozhodcu

10. Otázka čo by mal robiť divák ak si myslí, že hráč porušil pravidlo.
Odpoveď: Podľa čl. 13.7 a in fine: Ak niekto spozoruje porušenie pravidiel, môže o tom informovať len rozhodcu. (pozn. t.j. ak si myslí, že došlo alebo dochádza k porušovaniu pravidiel zo strany hráčov má možnosť informovať o tom rozhodcu, ktorý rozhodne či skutočne došlo k porušeniu pravidiel, t.j. bez takejto požiadavky sa výsledok partie nezmení, bez ohľadu na to, že niekto na druhý deň vydá 10 novinových článkov, kde sa môže mylne domnievať, že došlo k porušeniu pravidiel.
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Malé rozhodcovské šachové okienko

Odoslaťod sfedorko St Okt 13, 2010 11:11 am

11. Moze sa hrac na tahu rozpravat s divakmi??

dufam, ze mi tak erudovany "rozhodca" ako lubochess odpovie ..
sfedorko
 
Príspevky: 50
Založený: So Feb 02, 2008 4:47 pm

Re: Malé rozhodcovské šachové okienko

Odoslaťod Hosť St Okt 13, 2010 11:18 am

Malé rozhodcovské šachové okienko
(použiteľné i na rozhodcovských školeniach)
Dúfam, že budú snahe niektorých tvorov školiť rozhodcov vytvorené dostatočné prekážky.
Hosť
 
Príspevky: 198
Založený: Pi Máj 29, 2009 6:32 pm

Re: Malé rozhodcovské šachové okienko

Odoslaťod LuboChess St Okt 13, 2010 11:27 am

Števo Fedorko - hráč bez ohľadu či je na ťahu (o divákom dupľom) sa vo všeobecnosti nemôže rozprávať (i keď pravidlá hovoria výslovne len zákaze rozprávať sa o partii)
a to z dôvodu vyrušovania hráčov (napr. i v tatrách len v hornej miestnosti - pomaly každé kolo musel nejaký hráč pokiaľ nezasiahol priamo rozhodca okriknuť nespratníkov, aby už ôdržali hubu" a o partii sa bavili vonku, spýtajte sa napr. p. Beňovej koľkých musela vyzvať aby zachovali ticho ) I rozhodca sa môže oprieť napr. o čl. 13.2 t.j. zabezpečiť zachovanie dobrých hracích podmienok a zabrániť vyrušovaniu hráčov (napr. hlasitým rozprávaním).

Ale každé pravidlo má výnimky - pokiaľ sa iné partie už nehrajú, i súper sa niekam zdekoval (t.j niet koho rušiť), je to za prítomnosti rozhodcu - s jeho minimálne konkludentým súhlasom inak mohol zasiahnuť) navyše komunikácia s hlavným organizátorom turnaja ohľadom "skončenia turnaja"/a situácia, organizačných pokynov, nehovorí sa priamo o šachovej partii /čo ťahať ap.) ani súper nič nereklamuje, ani nikto z divákov vrátane natačajúcich video nedá podnet rozhodcovi o porušovaní pravidiel - je to v súlade s pravidlami (ak nie, tak by si musel postupne vylúčiť všetkých hráčov za drobné prehrešky - šuchotanie, rozprávanie, nečitateľne zapisovanie, búchanie do hodín, kopanie súpera pod stolom a neviem čo ešte ...)
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Malé rozhodcovské šachové okienko

Odoslaťod Hosť St Okt 13, 2010 11:36 am

i keď pravidlá hovoria výslovne len zákaze rozprávať sa o partii
Áno, výslovne to hovoria o zákaze pre divákov a zákaze pre hráčov rozprávať sa o inej ako vlastnej partii.
z dôvodu vyrušovania hráčov
Z dôvodu, aby hráč nedostával rady. Ostatné dôvody sú vedľajšie.

Na ostatné veci je zbytočné reagovať, je to štandardné, požičiam si termín iného diskutujúceho, obkecávanie.
Hosť
 
Príspevky: 198
Založený: Pi Máj 29, 2009 6:32 pm

Re: Malé rozhodcovské šachové okienko

Odoslaťod LuboChess St Okt 13, 2010 11:45 am

Áno hovoria o "inej ako vlastnej partii", pretože keby zakázali "absolútne hovoriť o vlastnej partii" nemohol by si vlastne hovoriť ani s rozhodcom pri reklamácii alebo so súperom že mu navrhuješ remízu
äale inak za spojenia Predslovu sa nemáš čo s divákmi baviť ani o vlastnej partii) ak už nerátame články o rušení.
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Malé rozhodcovské šachové okienko

Odoslaťod jogo St Okt 13, 2010 11:51 am

Lubo: nie si zdaleka taka autorita aby si tu mohol davat nejake rozhodcovske okienka a rady a este sa aj odvolavat na rozhodcovske skolenia! Nevraviac o tom ze nie si ani FIDE rozhodca...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo
 
Príspevky: 1139
Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm
Bydlisko: Búry Rastislav, Bratislava

Re: Malé rozhodcovské šachové okienko

Odoslaťod LuboChess St Okt 13, 2010 11:57 am

Jogo to okienko je na to aby sa vydiskutovali sporné body - a ako modelové situácie použiteľné i na školeniach (k čomu dôjdu na školeniach k záveru je už ich vec).
Veď i pre teba to bolo užitočné, keďže cestou návrhu predsedu krajskej BA rozhodcovskej zložky i Tvoje meno bolo navrhnuté na školenie na FIDE arbitra v januári 2011
aby si FIDE inštruktorovi z Poľska netvrdil, že hráč na ťahu nemôže vstať od stola. pričom i ja som povedal v inom DF, že sa mýlim (môžem mýliť) ale potrebujem poriadny článok a odôvodnenie prečo
- keď niekto napíše - nikdy mne to nestačí bez článku a odôvodnenia + neexistujú výnimky ?
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Malé rozhodcovské šachové okienko

Odoslaťod jogo St Okt 13, 2010 12:01 pm

Lubo: je mi jedno ci budem 2ojka, 1notka alebo FIDE rozhodca. Ak uvidim hraca, ktory sa trapi s vezovkou ako po 10tich minutach rozmyslania vstane a ide as rozpravat s nejakym divakom, v momente skontumujem bez varovania. A ver ze bod si na to v pravidlach najdem...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo
 
Príspevky: 1139
Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm
Bydlisko: Búry Rastislav, Bratislava

Re: Malé rozhodcovské šachové okienko

Odoslaťod Hosť St Okt 13, 2010 12:42 pm

LuboChess: pričom i ja som povedal v inom DF, že sa mýlim (môžem mýliť)
Môžeš to, prosím upresniť?
Ale inak sa určite veľa diskutujúcich teší z takého pokroku.
Hosť
 
Príspevky: 198
Založený: Pi Máj 29, 2009 6:32 pm

Ďalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.