zostane kráľ

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

zostane kráľ

Odoslaťod Ivana St Jún 25, 2008 8:15 pm

Mám otázku. V prípade, že jeden z hráčov má na šachovnici už iba kráľa, pokračuje hra ďalej?
V prípade, že sa nedohodnú na remíze.
Ak by druhý hráč mal viacero figúrok, t.j., vežu, kone, strelcov, ale jeho súper by mal iba kráľa..

Len taká otázka..

:)
Ivana
 

Re: zostane kráľ

Odoslaťod LuboChess Št Jún 26, 2008 2:19 pm

Ivana, to závisi od materiálu dôležitý je čl. 5.2 písm. b/ Pravidiel FIDE
"Partia je nerozhodná, ak vznikne postavenie, z ktorého ani jeden hráč nemôže dať mat súperovmu kráľovi akoukoľvek postupnosťou prípustných ťahov. Hovoríme, že partia skončila „mŕtvou pozíciou". Tým sa partia okamžite končí za predpokladu, že ťah vedúci k tejto pozícii bol prípustný."
Ak máš matujúci materiál, tak bohužial ak Ti súper len s holým kráľom nevzdá partiu ani nespadne na čas nemáš inú možnosť ako dať mu mat a až tak ukončiť partiu (a samozrejme pri vynucovaní matu vyhnúť sa prípadnej remíze napr. v dôsledku patu či pravidla "50").
Ak nemáš dostatočný matujúci materiál (napr. máš len jedného strelca alebo jazdca) nemôžeš dať mat, t.j. partia končí remízou v súlade s vyššie cit. čl. 5.2 písm. b/ FIDE pravidiel. Ak by si mala ale vežu alebo napr. 2 strelcov partia ešte nekončí automaticky remízou, nakoľko máš materiál, ktorý je schopný vynútiť mat (t. j. asi by bolo nevýhodne uzavrieť dopredu remízu).
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: zostane kráľ

Odoslaťod Ivana Pi Jún 27, 2008 12:24 pm

Aha, vďaka za odpoveď.
Naozaj som si nevedela rady.
Ivana
 

Re: zostane kráľ

Odoslaťod ♔♔♔ So Mar 26, 2011 5:26 pm

Ak nemáš dostatočný matujúci materiál (napr. máš len jedného strelca alebo jazdca) nemôžeš dať mat, t.j. partia končí remízou v súlade s vyššie cit. čl. 5.2 písm. b/ FIDE pravidiel.
Aj s len jedným jazdcom alebo s len jedným strelcom sa dá vyhrať, napríklad pozícia K+J proti K+V je regulárne vyhraná, ak súper "padne na čas", rovnako aj pozícia K+S proti K+V alebo pozícia K+J proti K+J.
♔♔♔
 
Príspevky: 520
Založený: Po Okt 18, 2010 4:54 am

Re: zostane kráľ

Odoslaťod LuboChess So Mar 26, 2011 7:41 pm

3K ale zo zadania otazky Ivany vyplynulo, ze super ma len holeho krala, takze Tvoje kombinacie su bez relevancie
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: zostane kráľ

Odoslaťod ♔♔♔ So Mar 26, 2011 11:42 pm

To áno, no v tvojej odpovedi sú rôzne zavádzajúce formulácie, ako napríklad:
partia ešte nekončí automaticky remízou, nakoľko máš materiál, ktorý je schopný vynútiť mat
V pozícii K+J+J proti K sa mat vynútiť nedá, no podľa aktuálnych pravidiel to je v prípade padnutia na čas tiež výhra. No podľa nejakých starších pravidiel to je remíza, aj niektoré počítačové programy sa riadia staršími pravidlami.
♔♔♔
 
Príspevky: 520
Založený: Po Okt 18, 2010 4:54 am

Re: zostane kráľ

Odoslaťod LuboChess Ne Mar 27, 2011 7:28 am

3K nevytrhavaj vetu z kontextu v tej vete bol priklad ak mas vezu alebo 2 strelcov tak mas material, ktory vie vynutit mat. Myslim, ze otazka Ivany bola jasna super ma holeho krala a ty mnozstvo materialu len sa Ti este nechce vzdat tam bola smerovana odpoved a nie aby si ju doplietol vsetkymi teoretickymi moznostami s 1-2 jazdcami, to by bolo ine zadanie otazky i to sa uz tu riesilo na DF rep. Predtym na sachy.sk Julo zalozil takuto temu
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: zostane kráľ

Odoslaťod LuboChess Ne Mar 27, 2011 7:31 am

P.S. A niektore starsie programy vykonavaju premenu pesiaka automaticky len na damu bez moznosti vyberu inej figurky, ale moznosti programu nemaju nic spolocne s moznostami pravidiel
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: zostane kráľ

Odoslaťod Július Gajarský So Apr 02, 2011 8:27 am

Možno bude dobré vniesť do situácie jasno aj "jednoduchým" konštatovaním z Pravidiel:

Článok 5: Ukončenie partie
5.1 a) Partiu vyhral hráč, ktorý dal mat súperovmu kráľovi. Tým sa partia okamžite končí, pokiaľ ťah vedúci k matovej pozícii bol prípustný.
b) Partiu vyhral hráč, ktorého súper prehlási, že sa vzdáva. Tým sa partia okamžite končí.
5.2 a) Partia je nerozhodná, ak hráč na ťahu nemôže vykonať žiaden prípustný ťah a jeho kráľ nie je v šachu. Hovoríme, že partia skončila „patom". Tým sa partia okamžite končí, pokiaľ ťah vedúci k patovej pozícii bol prípustný.
b) Partia je nerozhodná, ak vznikne postavenie, z ktorého ani jeden hráč nemôže dať mat súperovmu kráľovi akoukoľvek postupnosťou prípustných ťahov. Hovoríme, že partia skončila „mŕtvou pozíciou". Tým sa partia okamžite končí, pokiaľ ťah vedúci k tejto pozícii bol prípustný. (Pozri článok 9.6)
c) Partia je nerozhodná po dohode oboch hráčov v priebehu partie. Tým sa partia okamžite končí. (Pozri článok 9.1).
d) Partia môže byť nerozhodná, ak sa rovnaké postavenie má vyskytnúť alebo sa práve vyskytlo najmenej tretikrát. (Pozri článok 9.2).
e) Partia môže byť nerozhodná, ak obaja hráči v priebehu posledných aspoň 50 po sebe idúcich ťahoch neurobili ťah akýmkoľvek pešiakom a nebrali žiadnu figúrku. (Pozri článok 9.3).


A na dôvažok články o remíze:

Článok 9: Nerozhodná partia
9.1 a) Pravidlá turnaja môžu spresňovať, že bez súhlasu rozhodcu sa hráči buď vôbec nemôžu dohodnúť na remíze alebo sa nemôžu dohodnúť na remíze pred vykonaním určitého počtu ťahov.
b) Ak pravidlá turnaja umožňujú remízovať:
1. hráč, ktorý chce ponúknuť remízu, tak urobí až po vykonaní svojho ťahu na šachovnici, a to pred zastavením svojich a pred spustením súperových hodín. Ponuka remízy v ktoromkoľvek inom období počas partie síce platí, avšak treba rešpektovať článok 12.6. Ponuku remízy nemožno spájať so žiadnymi podmienkami. V oboch prípadoch nemožno ponuku stiahnuť a ostáva v platnosti, až pokým ju súper prijme, odmietne ústne alebo odmietne dotknutím sa figúrky s úmyslom ňou ťahať alebo ju brať alebo pokiaľ sa partia neskončí nejakým iným spôsobom.
2. ponuka remízy bude zaznamenaná oboma hráčmi do partiára symbolom (Príloha C13).
3. reklamácia remízy podľa článkov 9.2, 9.3 alebo 10.2 sa považuje za ponuku remízy.
9.2 Partia je nerozhodná na základe oprávnenej reklamácie hráča, ktorý je na ťahu, ak sa rovnaká pozícia najmenej tretíkrát (nie je nevyhnutné bezprostredné opakovanie ťahov):
a) má vyskytnúť, ak najprv zapíše svoj ťah do svojho partiára a vyjadrí rozhodcovi úmysel vykonať tento ťah; alebo
b) práve vyskytla a hráč reklamujúci remízu je na ťahu.
Pozície podľa a) a b) sa považujú za rovnaké, ak je na ťahu ten istý hráč, figúrky rovnakého druhu a farby sú na rovnakých poliach a všetky prípustné ťahy všetkých figúrok oboch hráčov sú rovnaké.
Pozície nie sú rovnaké, ak niektorý pešiak mohol byť braný mimochodom a neskôr už nemôže byť braný týmto spôsobom. Keď kráľ alebo veža je donútená ťahať, zaniká právo na rošádu, ak ho mali, až po tom, čo potiahnu.
9.3 Partia je nerozhodná na základe oprávnenej reklamácie hráča, ktorý je na ťahu, ak
a) zapíše svoj ťah do svojho partiára a oznámi rozhodcovi svoj úmysel vykonať tento ťah, ktorým preukáže, že obaja hráči vykonali posledných 50 ťahov bez ťahu pešiaka a bez brania akejkoľvek figúrky;
b) obaja hráči vykonali posledných 50 po sebe nasledujúcich ťahov bez ťahu pešiakom a bez brania akejkoľvek figúrky.
Július Gajarský
 
Príspevky: 1487
Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm


Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.