Školenia rozhodcov

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Školenia rozhodcov

Odoslaťod Karol Po Sep 07, 2015 7:51 am

Školenie rozhodcov všetkých tried organizujeme tento víkend 12. a 13.9.2015 od 08.30 v LIptovskom Mikuláši - Alokované centrum voľného času, Žiarska 13, Liptovský Mikuláš - Podbreziny.
V programe sú Pravidlá FIDE, Súťažný poriadok, SwissManager, Klasifikácia, Šachové hodiny a Testy.
Záujemcovia o 1.triedu pri splnení podmienok Rozhodcovského poriadku pokračujú v nedeľu výkladom riešenia modelových situácií z Pravidiel FIDE a ukážkou pokročilých možností SwissManageru.
Prihlásení do 10.9.2015 dostanú CD so všetkými aktuálnymi dokumentami a prednáškami, ktoré odznejú na školení.
Podrobný program a podmienky: http://chess.sk/files/turnaje/SKOLENIEROZHODCOV_LM201509.pdf
Karol Pekár, lektor SŠZ
Karol

Založený: Po Jan 28, 2008 7:29 pm

Re: Školenia rozhodcov

Odoslaťod LuboChess Po Sep 07, 2015 9:26 am

Školenie rozhodcov všetkých tried robí i BŠZ v dňoch 19-20. 9. 2015 v Bratislave na Doprastave, viac info Laco Šipeky alebo Paľo Pytlík
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod yuri Po Sep 07, 2015 10:30 am

skolenia ktore trvaju jeden den uz nerobia nikde ?
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod LuboChess Po Sep 07, 2015 11:10 am

Yuri však nemusíš ísť na 2 dni, vyber si len 1 deň - bez testovania - podľa témy, ktorá Ťa viac zaujíma.

Napr. na Doprastave 1 deň sú FIDE pravidlá a SPD, SPJ a 2 deň Rozhodcovský poriadok, klasifikačný, elektronické hodiny, švajčiarsky systém, swiss-manager a test.

Ale ak si chceš zvýšiť svoju 3. triedu mal by si absolvovať komplet seminár i s testom. Tých tém je tak veľa, že ani za 2 dni sa to všetko nestíha prebrať.
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod LuboChess Po Sep 07, 2015 11:13 am

Yuri - program ako majú robený v L. Mikuláši, tam Ti stačí sa zúčastniť prvý deň (kde je i test), druhý deň je skôr praktický na SM a potrebujú ho absolvovať len kto chce ísť na 1 triedu, tebe na 2. triedu stačí i deň
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod yuri Po Sep 07, 2015 3:00 pm

ja nepotrebujem ziadnu triedu. len som sa dozvedel, ze ta rozhodcovska NA licencia nestaci na rozhodovanie v sutaziach. a ze aj keby si spravim FA tak mi to nestaci (na rozhodovanie na SVK), a musim si spravit nejaky seminar na slovensku (ak spravne chapem ide hlavne o to aby som zaplatil nejaky poplatok za nejake skolenie). v samotnom zvysovani 3. triedy na nejaku vyssiu zmysel nevidim, ak si zvysovat kvalifikaciu tak na nieco co aj je medzinarodne uznavane, co su fide seminare (ktore co sa pamatam sa daju robit aj online)...
yuri

Odoslaťod LuboChess Po Sep 07, 2015 5:24 pm

Yuri tak to sa mýliš, momentálne s Tvojou národnou III triedou a zaplatenou FIDE licenciou môžeš podľa Rozhodcovského poriadku rozhodovať max. II. ligu viď čl. 3.4

3.4 Rozhodca III. triedy je oprávnený rozhodovať ligové stretnutia až po druhú ligu vrátane. Rozhodca II. triedy je oprávnený rozhodovať ligové stretnutia až po prvú ligu vrátane. Rozhodca I. triedy je oprávnený rozhodovať všetky ligové stretnutia vrátane extraligy

Čiže nemôžeš extraligu a 1. ligu, rovnako na medzinárodný FIDE titul (FA, neskôr IA) potrebuješ mať FIDE rozhodcovské normy, ktoré v zásade nezískaš alebo len veľmi sťažene (keďže na najvyššie ligové súťaže nemôže byť delegovaný
a s najnižšou triedou bez praxe Ťa málokto pozve rozhodovať čo i len ako pomocného rozhodcu medzinárodné FIDE openy alebo MSR súťaže). Navyše na FIDE semináre RK SŠZ prijala pravidlo, že naň by mali ísť v prom rade len ÚR, I. triedy (max. ešte II. triedy) určite nie III. triedy.

Byť medzinárodný rozhodca v zásade potrebuješ len na turnajoch, kde sa dajú uhrať FIDE tituly (IM/GM normy) u ostatných stačí, že máš národnú triedu a máš zaplatenú FIDE rozhodcovskú licenciu.
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod yuri Po Sep 07, 2015 6:00 pm

Lubo: a z coho usudzujes, ze mam platnu tretiu triedu ? mne platnost tretej triedy skoncila v 2012tom. odvtedy je to stale otom istom. seminare su bud v nevhodnom case, alebo su dvojdnove. popripade su neadekvatne drahe. ja mam len zaplatenu fide licenciu. a jedine co riesim je to aby mi neprepadla, aby som mohol obcas rozhodovat ked to je nutne pre potrebu lig co hrame. a aka je vlastne uloha RK vo fide seminaroch ? doteraz som mal zato, ze to koho na taky seminar zoberu je predsa na organizatorovi skolenia...
yuri

Odoslaťod Martin Huba Ut Sep 08, 2015 8:47 am

Som hrdý na to, že som osobne dohodol počas svojho prezidentovania školenia medzinárodných arbitrov čím sa pripravila pôda pre "pískanie" našich na medzinárodných scénach.

S pánom Filipowiczom, ktorý robil lektora v Bojniciach som sa stretol v Abu Dhabi a bavili sme sa o všetkom možnom. 77 ročná chodiaca kronika svetového šachu je stále v dobrej forme absolvovali sme spolu prechádzku po "skvelom" emirátskom vzduchu a Andrzej ju zvládol veľmi dobre.

V prípade potreby ŠK Prievidza alebo novovznikajúca organizácia, ktorá má ambíciu efektívne rozvíjať nielen slovenský šach, nemá problém zorganizovať podobný seminár.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Rasto Diviak Ut Sep 08, 2015 6:29 pm

Stretnutia s pánom Filipowiczom boli pre mňa osobne veľmi obohacujúce a som veľmi vďačný za možnosť absolvovať dostupný FA seminár na Slovensku.

Český šachový zväz pripravuje FA seminár počas Openu Praha v dňoch 9.-10.1.2016. Prosím rozhodcov, ktorí majú predbežný záujem zúčastniť sa seminára a splniť jednu z nevyhnutných podmienok na získanie medzinárodného rozhodcovského titulu, aby mi poslali túto informáciu na adresu rastislavdiviak@chess.sk
Poplatok za seminár bude závisieť od počtu záujemcov, nemal by však prekročiť 100 eur. Účasť na seminári je vhodná pre rozhodcov minimálne 1.triedy (výnimočne 2.triedy), ktorí majú ambície rozhodovať medzinárodné súťaže.
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.