Čo prinesie zavedenie len jedného ratingu

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: Čo prinesie zavedenie len jedného ratingu

Odoslaťod Anonym So Aug 08, 2009 10:09 pm

Pán Huba,

som úprimne potešený, že ste o tejto otázke prehodili reč aj mimo tohto fóra.

Fisher rating je v súčastnosti na Slovensku zrejme zbytočný, pretože sa nehrajú turnaje vo fišerovom šachu (alebo o nich neviem). Blitz rating taktiež, takých turnajov je zatiaľ menej ako šafránu. To, aké elá by podľa mňa bolo rozumné počítať, som napísal už vyššie.

Myslím, že by sa za vedenie ratingu nemuselo ani priplácať, pretože by sa tie minimálne náklady z tých desiatich eur členského kľudne mohli vykryť.
Z praktického hľadiska je počítanie akéhokoľvek ratingu veľmi jednoduché - stačí, ak organizátor by po turnaji zaslal excelovskú tabuľku s ID číslami hráčov, ktorú generuje SwissManager (predpokladám, že podobným spôsobom sa posielajú turnaje aj do FIDE).
Aj priemerný programátor dokáže za chvíľku napísať skript, ktorý by z týchto tabuliek každému hráčovi vypočítal rating automaticky. Žiadne pracné počítanie. Len jeden človek, ktorý by zbieral výsledky turnajov. Takýto rating by sa bez problémov mohol aktualizovať aj raz za dva mesiace, ako vo FIDE.

Možno by ste sa stali pozitívnym príkladom aj pre iné zväzy.

Otázne je, či by to zvýšilo atraktivitu týchto súťaží. Pokiaľ by organizátori turnajov a funkcionári na ne brali ohľad, tak áno. Inak by to zmysel nemalo. Bol by mi zbytočný rapid rating, ak by sa podľa neho nenasadzovalo na turnajoch.
Anonym

Založený: Ne Máj 31, 2009 9:42 pm

Odoslaťod igi So Aug 08, 2009 10:24 pm

Suhlasim s postupnym rozsirenim FIDE ratingu na vsetkych hracov a naslednym zrusenim narodneho, ale zrusenie narodneho tym co maju FIDE uz teraz sa mi zda predcasne, ja by som s tym pockal este aspon rok-dva. Nie koli sebe, mne na mojom narodnom nezalezi, ale koli hracom co maju FIDE a hraju len sutaze co sa pocitaju len do narodneho, juniorom... Podrobne som o tom pisal do diskusie co vznikla po konferencii, nechce sa mi opakovat. Na druhej strane o zruseni narodneho ratingu FIDEelistom rozhodla konferencia, takze to respektujem. Predchadzajuce debaty o tom preco sa tak stalo a o pripadnom kroku spat, ktory je zrejme nerealny sa mi zdaju dost zbytocne, kedze k nicomu nepovedu. Mna zaujima co dalej, narodny rating FIDEelistom sa zrusil, boli urobene, resp. su naplanovane v nadveznosti na toto nejake dalsie kroky? Konkretne ja by som teraz ocakaval nejaku podporu co najrychlejsieho rozsirenia FIDEratingu na vsetkych hracov, s cim sa spaja zapocitavanie do FIDEela vsetkych sutazi. Zo 4. a 5. lig pokial viem isla na FIDE len bratislavska 4. liga, tychto lig je pritom po Slovensku viac ako je lig od extraligy po 3. ligu. Takze vacsina hracov asi hra v sutaziach kde sa FIDE nezapocitava. Nizsie ligy su v kompetencii krajskych zvazov, diskutoval SSZ s krajskymi zvazmy ohladne ratingovania 4. a 5. lig, alebo vydal aspon nejake doporucenia? FIDEratingovanie nizsich lig zvysi aj ich naklady, budu toto zvysenie znasat kluby zvysenym startovnym, krajske zvazy, alebo SSZ?
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod LuboChess So Aug 08, 2009 10:54 pm

Pokiaľ viem tak 4 ligy šli na FIDE rating nielen bratislavské, ale aj trnavské. Od extraligy po 3 ligu idú poplatky komplet na vrub zväzu (neratingovala sa iba na východe 3.liga D3, ale ako v Noro v inom príspevku uviedol nabudúci rok i tá pôjde.
Na budúci rok dostanú kraje vyššie príspevky od zväzu (50% z vybraných členských príspevkov, ktoré boli zvýšené)tak i tam je csta kam nasmerovať tieto prostriedky. Treba si však uvedomiť, že v niektorých regiónoch je 4 liga už ten najnižší článok (5 liga neexistuje napr. v Prievidzkom okrese ju hrali zo 4-6 dedinky ako Chynorany ap., kým v Bratislave už boli úvahy aj na 6 ligu padlo to len na miestnostiachs tým majú mestké kluby najväčí problém resp. vhodných termínoch ) a u týchto súťaží to nemá zmysel ratingovať, keďže tam ešte nikto (možno na výnimku) nemá FIDE rating, tj. naďalej sa im počíta národný rating.
Podobne BŠZ v novej sezóne 5 ligu neplánuje ratingovať (prvé dosky sú síce ilné často hráči nad 2000), ale tie nižšie sú to väčšinou neFIDE elisti, začiatočníci, deti ....ale uvidí sa ak už aj v 5 lige bude mať prevažna väčšina hráčov FIDE ELO, žesa nad tým pouvažuje. Súťaže družstiev sú ale špecifické tam hrám v prvom rade za družstvo, ELO je až druhoradé
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Martin Huba Ne Aug 09, 2009 5:16 pm

Anonym, ratingovanie určite ešte budeme riešiť...k náročnosti sa musí vyjadriť Karol Pekár...

Igi, chápem nevýhody zrušenia súbehu LOK keď má hráč FIDE, ale verím, že je to nevýhoda dočasná...

Ratingovanie FIDE súťaží SŠZ bude platiť SŠZ (Extraliga, 1. a 2. ligy), tiež ratingovanie turnajov MSR. Problematické je platenie ratingovania FIDE turnajov, ktoré v tomto roku ešte platí SŠZ, v budúcom roku to zrejme bude na pleciach organizátorov.

Ratingovanie súťaží krajských šachových zväzov je v ich kompetencii, teda predpokladám, že budú aj znášať prípadné potrebné poplatky.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod jsich Ne Aug 09, 2009 8:35 pm

Väčšina slovenských registrovaných hráčov nemá FIDE rating a tak isto väčšina slovenských hráčov hrá len súťaže družstiev, kde sa len tak ľahko zatiaľ FIDE rating uhrať nedá je fakt. Pre tých čo si myslia, že je to inak, si dovolím uviesť niekoľko čísiel.

V súčasnosti má Slovensko na listine FIDE ELO celkom 1336 hráčov z toho aktívnych je ešte menej len 1036. Celkový počet hráčov v matrike je ku dnešnému dňu 4346.(Keďže neviem presný počet aktívnych slovenských hráčov, moje ďaľšie výpočty budú vychádzať zo všetkých hráčov.)

To znamená, že v súčasnosti má rating FIDE približne len 1/3 hráčov presne 30,74%. V mojom materskom klube je to podobné, z celkového počtu 54 hráčov má rating FIDE presne 29,63%.

Aj keď FIDE ID má až 60,81% v celoslovenskom meradle, v mojom klube je to podobne 61,11%, kým bude pomer obrátený ale potrvá dlhšie, pretože väčšina hráčov hrá len zápasy družstiev, pretože kvalitných turnajov, ktoré by mohli ísť na zápočet na FIDE ubúda.

V minulosti sa hrali napríklad v Bratislave 4 za sezónu, tento rok len jeden. V minulosti boli Majstrovstvá Slovenska samostatný turnaj, hraný počas prázdnin, tento rok sú spojené s Tatranským pohárom a termín je tým pádom zase pre väčšinu nedostupný. Na perfektne zorganizované Topoľčianky, ktoré to odštartovali v roku 1993 vo veľkom štýle zostáva len nostalgická spomienka.

Zavedenie len jedného ratingu je jeden nepremyslený, nepripravený a ukvapený krok, bez ohľadu na to či si to predstavitelia SŠZ sú ochotní priznať alebo nie.
jsich

Založený: Pi Máj 29, 2009 9:17 am

Odoslaťod LuboChess Ne Aug 09, 2009 9:05 pm

Naopa počet FIDE turnajov na Slovensku za posledné roky pribúda a momentálne sa v praktickoy v každom regióne hrá FIDE turnaj v Bratislave - Open Doprastav (súčasne majstrovstvá BŠZ), v Trnave Open Gabčíkovo, v Piešťanoch po Open CK Pressurg pribudla i Šachová dovolenka, premiéru ma i Open Brezová, v Trenčianskom v Prievidzi Hornonitrianský pohár (a to neratám IM a GM Banícke kahance pre ns smrteľníkov nedostupné), v Nitrianskom Putovný pohár Emila Tatárika v Nových Zámkoch (majstrovstvá Nitrianského kraja), v Žiline bude zas I ročník Žilinského festivalu, v Prešove len nedávno Open Prešov, tradične Open Tatry, v Košickom premiéra Open Košice (memoriál L. Kotána), v banskobystrickom boli v minule v B. Štiavnici a vo Zvolene MSR open A a open B a verím, že do B. Štiavnice sa vrátia, MSR juniorov v Trenčine, vyššie kategóre MSR mládeže Modra, Liptovská V4, a samozrejme extraliga, 2 skupiny 1 ligy, 4 skupiny 2 líg, 8 resp. najnovšie 9 skupín 3 ligy, pár skupín 4 líg ani Česká republika - Morava, pre niekoho zas Maďarsko, Poľsko, Rakúsko nie je ďaleko, kde sú ďalšie FIDE turnaje.
už je toľko FIDE turnajov, že od konca júna do začiatku septembra a pár i cez október - november mimo líg, že pomaly nieto na ne termíny.
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Martin Huba Ne Aug 09, 2009 9:12 pm

Presne tak...tak ako je v Európe každý deň nejakých päť kvalitných turnajov..tak aj na Slovensku sa musíme zamerať na FIDE turnaje....mojim cieľom je čo najviac FIDE openov či uzavretých turnajov. Preto som bol aj pozrieť na Open Prešov, bola super atmosféra, každý štvrtý účastník dostal cenu :!:

Na budúci rok odporúčam :!:

Ale pozor, turnaj nie je pre tých, ktorí sa boja prehry s mladými východniarmi, medzi účastníkmi bolo veľa mladých, čo ma zvlášť tešilo... :!:
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Rasto Diviak Ne Aug 09, 2009 9:13 pm

jsich: Nechápem, čo ste chceli štatistikou, koľko % hráčov má FIDE rating, povedať. Veď tým, čo fide nemajú, národné elo nikto neruší a pre fide elistov národné elo aj tak nemá význam.
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod jsich Ne Aug 09, 2009 10:36 pm

Pre tých čo nechcú pochopiť o čom hovorím resp. píšem, jeden príklad hráča z 3. ligy A1 sezóna 2008/09.
Hráč uhral výsledok 7/10, dá sa povedať veľmi dobrý výsledok, hráč sa pohyboval od 4. dosky po 7. s priemerom 5,9 šachovnice.
Hráč hrá len súťaže družstiev, nechodí na žiadne turnaje, okrem rapid šachu, voľakedy mal 1. VT.
Polovicu súperov mal s LOK a polovicu s ratingom FIDE, či sa mu to páči alebo nie, to neovplyvní.

Keby boli dva ratingy bude sa mu počítať na LOK výsledok 7/10 na FIDE ELO ale len 3/5.
V prípade len jedného ratingu, za predpokladu že má FIDE rating, len výsledok 3/5 čo značne deformuje obraz o jeho výkone v sezóne 2008/09,
ale následne aj rating všetkých hráčov, ktorý s uvedeným hráčom budú hrať v budúcej sezóne a budú mať na "len" LOK napr. sa im ujdú len dvaja súperi s ratingom FIDE.

Faktom je aj to, že v minulosti sa po súťaži družstiev hrali samostatné majstrovstvá jednotlivcov príslušných regionálnych zväzov, kde bola najskôr
podmienka pre účasť mať 2. VT, neskôr boli vo forme OPEN, dnes sú akože tiež ale napr. v Bratislave to bolo ako súčasť Doprastav Open, takže pribudol v Bratislave turnaj alebo ubudol? Nech počítam ako počítam, bol to len jeden turnaj a nie dva. Podobne to je aj s tohtoročnými MSR.

Podľa môjho názoru, bolo treba počkať, kým bude pomer obrátený, to znamená, do doby, keď by mali 2/3 hráčov FIDE rating.
Lebo zdôrazňujem ešte raz, väčšina slovenských hráčov hrá len súťaže družstiev, to je fakt. Turnaje jednotlivcov nehrá ani len tá celá jedna tretina, čo má FIDE rating.
jsich

Založený: Pi Máj 29, 2009 9:17 am

Odoslaťod yuri Po Aug 17, 2009 8:18 pm

ja si myslim, ze rusit narodne elo sa malo postupne. doteraz sa fide elo prenasalo hracom ktori mali IM, mohlo sa to kludne rusit postupne (v 2009 >2200, v 2010 >2000, ...). a to preto, ze tato zmena sa tyka hlavne tych nizsie ratingovanych hracov, ktori casto hravaju s hracmi ktori si nejako uhrali 1800 elo, odvtedy uz fide turnaje nehravaju (popripade par zapasov za rok), vsade hravaju len turnaje./ligy zapocitavane na lok. potom maju fide 1800, a lok 1600>, pricom ponovom budu mat vpodstate zakonzervovane naveky svoje fide elo hoci ich vykonnost pojde rapidne dole. tuto by bolo riesenim ratingovat na fide vsetky ligy. len kto to zaplati. ako citam tak zvaz na to nema, hobby hraci podla vsetkeho tiez nie. a v praxi to potom bude vyzerat tak, ze hobby hraci ktori hraju len nizsie sutaze nebudu mat relevatny ratingovaci rebricek. co je smutne, lebo zvaz im tuto moznost zobral, pricom by podla mna nemali byt menejcennymi clenmi zvazu len preto, ze maju slabu vykonnost...

takto si par rokov budu musiet ludia pretrpiet a zmierit sa s tym, ze ratingovy rebricek bude len pre tych "elitnejsich".
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Predchádzajúca

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.