Rozhodcovské okienko

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: Rozhodcovské okienko

Odoslaťod Július Gajarský Pi Mar 18, 2011 6:56 pm

Pokračovanie k prípadu z MSR družstiev mladších žiakov v šachu z rubriky MSR mládeže viewtopic.php?f=6&t=995&st=0&sk=t&sd=a&start=300#p16130

K "prípadnému" neodôvodnenému štartu hráča Košíc (k prípadnému preto, že je to len nepotvrdená domnienka z výsledkovej listiny, je možné, že aj keď nie je zapísaný v Matrike mohol nastúpiť oprávnene?!...) by si mal žiadať vyjadrenie/vysvetlenie organizátora, hlavného rozhodcu, klubu, za ktorý nastúpil... nie mňa, čo som bol odcestovaný a výsledky sledoval zo správ od členov našej výpravy...
Neviem, prečo hovoríš o potrestaní klubu či nedajbože chlapca..., nič také som nehovoril, ani nežiadal sankcie či disciplinárne potrestanie (nemôžeš zobrať vodičák tomu, kto šoféruje bez platného vodičského preukazu ;) ) ale argumenty, že chlapca odradím od šachu ak napr. jeho výsledky po neoprávnenom nastúpení neobstoja ani v GPX ... Ak si to organizátor či rozhodca "nevšimli" pri zadávaní cez SwissManagera", minimálne pri spracovaní výsledkov to zistiť musí - a nie je žiadny problém kontumovať partie hráča, čo neoprávnene nastúpi - napr. obdoba postupu riaditeľa súťaže pri súťaži družstiev, ak napr. hráči nastúpia v prehodenom poradí a rozhodca to nezaregistruje... ;) To sa stáva predsa celkom bežne...

Je tu ešte aj aspekt regulárnosti súťaže - ako som písal pri kontumovaní výsledkov neoprávnene nastúpeného hráča by družstvo Košíc získalo o 7 bodov v tabuľke menej a miesto 5.miesta je 12.-te... Naopak Gelnica a LŠŠ B by mali o bod viacej a Modranka dokonca o 3... A to by už boli na medailovej priečke... :?

Aj takéto momenty môžu poznačiť mladých hráčov - ako príklad pocitu krivdy možno uviesť hráčov Osuského za finále DL 2009/2010...
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod LuboChess Pi Mar 18, 2011 8:48 pm

Julo výsledky sú právoplatné:
1/ zaplatili ste protestný vklad za námietky - 20 €, resp. 50 € za odvolanie proti zamietnutiu protestu na VV (položka E - Sadzobníka poplatkov a pokút)
- nie Tvoj protest sa nieže zamieta, ale odmieta pre nezaplatenie poplatku a konanie zastavuje ;)
(budete tu dusiť malého chlapčeka pre 5 eur a pritom ste Vy nezaplatili 50 eur na účet zväzu :mrgreen:
resp. podali ste vôbec protest v prekluzívnej lehote ?

Ako som písal "Nemo iudex, sine actore - Niet sudcu bez žalobcu

A "vedúcich Komplet Modranky" by som sankcionoval
a/ ako tých trénovali, keď elistov vypráši nezmámy neregistrovaný chlapček
b/ za to, že ak sa cítili ukrivdený mali podať námietky a zaplatiť vklad za protest, nie riešiť veci po funuse
c/ že nedosiahli za šachovnicou medailu a teraz sa na úkor malého chlapčeka chcú cez kontumácie k nej dopracovať. :mrgreen:

(sorry Julo neber to vážne, ale nedalo mi)

P.S. s tým príkladom s ligami - tam je tiež postup - riaditeľ súťaže ex officio môže udeliť sankciu za neoprávnený štart, ale stane sa, že buď riaditeľ z rôznych dôvodov to nerieši, zabudne, niekedy o tom ani nevie (u jednotlivcov analógia z riaditeľom turnaja) - dá klub protest, zaplatí vklad za protest a riešit ot ŠTK, resp. po odvolaní VV, ak by klub nedal protest, tiež sa to nedostane na ŠTK a už vôbec na VV, a pozri si i do SPD, že do určirej doby po skončení súťaže už nemožno zmeniť výsledky ani ex offo ani na základe protestu. To je presne Váš prípad, ak ste nedosiahli na metál po športovej stránke - mali ste to riešiť ak sa Vám to nepáčilo "právnou cestou"
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod LuboChess Pi Mar 18, 2011 9:03 pm

Ešte dovetok mňa budeš zbytočne v tejto veci interpelovať
Problém štartu neoprávnených hráčov vzniká z 2 príčin
a/ neplatíme členské normálne k 1.1 kalendárneho roka, (prípadne na 1-2 ročné/polročné zálohové faktúry pre kluby) ale väčšinou k augustu/septembru
pre pseudoargument z ligovými zvyklosťami - to čiastočne spôsobuje chaos v ostatných súťažiach.
Toto zatiaľ nezmeníš, takto "skostnatená" väčšina chce hoci to spôsobuje viacero problémov (viď na Konferencii, keď návrhy delegátov na túto úpravu neprešli, boli sme v menšine i pri kompromisných návrhoch, i vášnivú diskusiu v inom DF - platene členského) Môžeš dať na novej Konferencii nový návrh
b/ ja sám som mal problém presvedčiť VV k uzneseniu o neprípustnosti štartu pre hráčov s vylúčeným/pozastaveným členstvom a sankciách pre organizátora, ktorý to pripustí dokonca na upozornenie, resp. štartu s nezaplateným - v nejakej podobe to prešlo pred cca pol rokom (a dám si záležať aby to bolo poriadne i v novom SP),
tiež už nemám náladu každého od funkcionárov po verejnosť presviedčať. že takéto veci nutne musia byť.
Bude bude, nebude nebude, pre "štart neoprávnených žiačikov" si slučku nehodím, to si musia strážiť organizátori a účastníci (vigilantibus iura) samozrejme u ľudí, ktorý majú pozastavené členstvo z disciplinárnych dôvodov budem naďalej ako strážny pes, aby sa im pre liknavosť organizátora štart nepovolil i za cenu tvrdých sankcií pre organizátora
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod Július Gajarský Pi Mar 18, 2011 9:52 pm

Ľubo - ak chceš pokračovať v takom tóne, ktorý znevažuje akékoľvek pravidlá a poriadok nech sa páči - mne to problém nerobí, ba čo viac budem sa zabávať (a naozaj celú našu dišputu tu beriem ako kamarát - nedá mi však sa neozvať a kritizovať - s vierou, že v tom zodpovední predsa len nájdu podnety a priestor na zlepšenie svojej činnosti...), lebo maslo na hlave v konečnom dôsledku zostane niekomu druhému...
Alebo keď chceš, radšej si sadni miesto diskusie a popracuj trocha na vylepšení potrebných dokumentov SŠZ, miesto vysvetľovania štýlom, ktorý používaš... Možno by to ozaj bolo užitočnejšie...

A aj Ti poviem nakoniec tohto príspevku, ako to s "neoprávneným" štartom dopadne...

Ale teraz ako rozhodca FIDE, člen VV SŠZ zodpovedný za legislatívno- právne prostredie SŠZ (aj keď už takú komisiu ste tiež po excelentých kotrmelcoch nakoniec otočili do pozície že nie je ;) by sa patrilo aby si vystupoval zodpovedne a z pozície "vykladača" litery zákona... - snaž sa...

1. Čo za protestný vklad tu pýtaš? - protest sme nepodali (a ani nemienim podávať) lebo sa v pohode môžem vyhovoriť, že nebolo a nie je ako - nie je súťažný poriadok pre túto súťaž, nie je stanovená lehota ani spôsob podania protestu, ani neexistuje zmienka v sadzobníku poplatkov http://chess.sk/download/dokumenty/sadz ... 7_2010.pdf - Tebou spomínaný bod znie
E. POPLATKY V SÚŤAŽIACH JEDNOTLIVCOV (podľa Súťažného poriadku jednotlivcov):

koho to je zodpovednosť (ŠTK, VV SŠZ, Tvoja?...)
A ak by si chcel to trocha otočiť a uplatňovať bod F sadzobníka pokút - nech sa páči vyrúbiť zodpovednému za porušenie Súťažného poriadku rovnú stovku ..., a ďalšiu sa nedodržanie HPJ pri vydaní propozícií...

2. Odmietaš protest (mimochodom akým právom, o proteste predsa nerozhoduješ... ), ktorý sa ani nepodal - rýchly proces... ;) ďalej to ani nerozvíjam...

(...ale to dusenie malého chlapčeka si odpusti..., nikdy som nič také nespomenul
A keď už - vinu v prípade "neoprávneného nastúpenia nesie - ako si vlastne napísal - organizátor, rozhodca, klub, ktorý ho prihlásil.... - )

3. Sankcionovať "BY" si mohol, keby si mal na to páky resp. pred 89 či v Bielorusku alebo mal iniciálky ŠH (nemám na mysli Štefana Hríba...) - ale opäť to svedčí o stave myslenia...

4. Za a) b) c) sa radšej ospravedlň alebo to vráť späť, lebo v podstate priznávaš, že "skutok" sa stal a o ňom vieš, ospravedlňuješ nesprávne (verím že neúmyselne) správanie a porušenie povinností organizátora, rozhodcu, vedúceho klubu... a schvaľuješ to (teraz mám na mysli, že prihlásili a umožnili štart neznámeho, neregistrovaného čím porušili Propozície a (neexistujúci) súťažný poriadok možno aj Stanovy ;) Navyše schvaľuješ "neférové" správanie voči členom SŠZ, ktorí hrali turnaj v súlade s propozíciami...

A ten záver "kauzy" (návod na riešenie :cry: ) - nakoniec sa ukáže, že hráč predsa len je/bol zaregistrovaný, že len nebola/a doteraz nie je funkčná (aktualizovaná) Matrika (to nemôže by problém doplniť ex post :) ... a ja sa ospravedlním za nekorektné obvinenie :D Za tým predsa niečo/niekto musí byť - hráč je totiž prihlásený (hoci stále nie je v matrike) na MSR na Sliači :) :) :)
Július Gajarský

Odoslaťod LuboChess Pi Mar 18, 2011 10:32 pm

Julo keď chceš to úplne exaktne tak Sadzoník E v spojitosti per analogiam, schvlne som to tam novelizoval, aby to postihlo všetky prípady.

Julo i ostatní "starší členovia SŠZ a ex-funkcionári Vy ste, kde doteraz boli, celé desaťročia tu máte ekonomicko-právny zväz "poddimenzovaný", podvyživený, (pozor ja nekritizujem, viem na vlastnej koži ako to je a s čím všetkým sa trebalo boriť)
a teraz by ste všetko jedným švihnutím prútika chceli (čo sa stihne v tomto období, tak sa stihne, čo nie pridú ďalší),
To Ti napr. nevadilo, že celé roky nemáš upravené otázky, ktoré tu nastoľuješ (od neoprávnených štartov až po neviem čo ...) – ako ste to riešili predtým ?
Teraz sa tieto otázky postupne upravujú, či novelizujú, resp. postupne upravia ale nebudú platiť retrospektívne

p.s. Martin Dobrotka v Sliači bude tak Košičana zinkasujeme :D
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod LuboChess Pi Mar 18, 2011 10:33 pm

oprava Sadzobník E v spojitosti s F per analogiam
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod Július Gajarský Pi Mar 18, 2011 10:55 pm

Ľubo dva fakty si dal opačne - funkcionárom SŠZ som nikdy nebol a naopak - to že sú neupravené otázky mi vadilo (tak ako mi vadili/vadia zmeny, ktoré sa občas "podarilo" už tomuto VV zaviesť) - môžeš si pozrieť príspevky o poplatkoch SŠZ, členstve, TSM, listine talentov, Stanovách, kalendári súťaží, či súťažných poriadkoch (pozri aj v tomto fóre) akurát miesto toho, aby sa na to reagovalo - "ďakujem za pripomienku, pozrieme sa na to a ak sa ukáže že je to opodstatnené pokúsime sa to riešiť" reakcia (nielen na moje pripomienky) bola v podľa šablóny - je to v poriadku, zle si to vysvetľuješ - aj s balíkom vysvetlení či zdôvodneniami, že to nejde... Alebo žiadna...

Viem, že všetko nejde - ale to ak by bol aspoň náznak ochoty a spolupráce určite sa veci dali pohnúť dopredu...
Július Gajarský

Odoslaťod Július Gajarský Pi Mar 18, 2011 11:02 pm

Ľubo - na to F-ko sa radšej neodvolávaj - analógia sa môže týkať akurát tak nejakej súťaže družstiev - ale to zasa si sám napísal že "jednorázová" súťaž typu MSR družstiev žiakov je niečo úplne iné ako dlhodobá či DL... Nemôžeš brať analógiu raz tak, a raz onak - podľa toho, čo Ti vyhovuje...

Ale hlavný problém je to, že nie je postup ako/kam/komu a dokedy sa s protestom obrátiť...
Július Gajarský

Odoslaťod Július Gajarský Ut Mar 22, 2011 8:07 pm

Prosím "technicky (nie právnicky) jasnú" odpoveď na takýto problém:
V súťaži družstiev nastúpi neoprávnene (v rozpore s jasne stanovenými propozíciami/SP) hráč a príde sa na to až po skončení zápasu/turnaja.
Rozhodca zápasu/turnaja (resp. orgán, ktorý súťaž) riadi jeho výsledky
a) ponechá v platnosti
b) kontumuje a opraví výsledky družstva...
c) použije iné riešenie
Július Gajarský

Odoslaťod Jozef Ut Mar 22, 2011 8:53 pm

""P.S. V Sliači bude aj Martin Dobrotka tak Košičana zinkasujeme". Tým je povedané všetko. Niekomu ide o princíp a niekomu o peniaze. Komu o čo ide to si už rozdeľte Vy, ale deľba je jasná.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.