Rozhodcovské okienko

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: Rozhodcovské okienko

Odoslaťod Július Gajarský Ut Jan 12, 2010 1:51 pm

To Ondrej: Na ešte bližšie porovnanie uvedeného "testového" prípadu s naším, by som rád videl aj správnu odpoveď na takýto modelový prípad:

Situácia bola taká, že zápas sa mal hrať o 9:00, príchod autobusu bol o 8:45, hráč však prišiel o 10:15 s potvrdením o meškaní autobusu 10:05.

A aby to bolo ešte trocha zaujímavejšie - hráč nemal mobil, alebo sa nemohol z autobusu dovolať, keďže všetci hráči mali podľa pravidiel po začiatku stretnutia vypnutý mobil ...

Ako teda postupuje rozhodca, aká je čakacia doba, kedy prehlási partiu za skontumovanú, ako si overuje/neoveruje (je to jeho povinnosť ?) platnosť potvrdenia, pravdivosť či nepravdivosť tvrdení v ňom uvedených, časy z cestovného poriadku autobusu...)

P.S.
V praxi sa dá samozrejme prísť k situáciám "to nevymyslíš, to je život... " ktoré modelový prípad ešte viac môžu (v kombinácii s možnými výkladmi pravidiel a súťažného poriadku) zamotať, napr. ... hráč nepriniesol potvrdenie o meškaní, pretože mu ho vodič jednoducho nedal, lebo bol nahnevaný, že mal poruchu autobusu a chcel aspoň trocha dohnať meškanie, alebo ... vodič vysadil cestujúcich pre poruchu pred mestom a museli prísť pešo či taxíkom, ... alebo nešiel (vynechal) plánovaný spoj o 8:45 a išiel až nasledujúci o 9:45.... atď, atď...

Nechcem provokovať či skúšať trpezlivosť diskutujúcich, ale myslím, že toto sú otázky, ktoré môžu naznačiť, že konkrétne uvedené prípady v Súťažnom poriadku asi nie celkom objektívne škatuľkujú dôvody meškania uznateľné, či neuznateľné či už pre predĺženie čakacej doby, započítanie či nezapočítaného časového trestu či vôbec prehlásenia partie za skontumovanú ak sa hráč (družstvo) dostaví po začiatku stretnutia... Podľa môjho názoru aj pri aplikácii jednotlivých bodov pravidiel či súťažného poriadku - ak sa hráč dostaví - by mal rozhodca použiť bod:
"Doporučujem kapitánom i rozhodcovi využiť všetky možnosti na odohranie stretnutia".... A o platnosti výsledku dosiahnutého na šachovnici (či prípadnej kontumácii) sa rozhodne pri overení potvrdenia riaditeľovi súťaže...
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Ondrej Danada Ut Jan 12, 2010 3:02 pm

K Vašej modelovej situácii, hráč si svoju povinnosť zabezpečiť si dopravu splnil. Ak sa nemohol dovolať, lebo rozhodca mal vypnutý telefón a pod., tak snaha bola, to by som akceptoval - neviem či oprávnene, prosím o názor skúsenejších. Ak nemal mobil, stále mal minimmálne 76 minút na to, aby si od niekiaľ zavolal, neverím, že by mu to nikto v autobuse neumožnil. Ja som pri poslednej ceste autobusom požičiaval telefón nejakým stredoškolákom z Trnavy, ktorí nemali kredit, a chceli zavolať rodičom, že idú na párty na Brezovú a vrátia sa až o 2 dni.

Myslíte si, že na daňovom úrade, keď nestihnete podať daňové priznanie, niekoho zaujíma, že sa pokazil autobus?

Čo sa týka potvrdenia, rozhodca potrebuje nejaké akékoľvek potvrdenie, ak by mi hráč povedal, že mu ho nevydali, aj mne sa to stalo a meškal som 45 minút na zápočtovku, tak vždy sa dá zavolať na dopravný podnik, SAD, ŽSR a pod. Rozhodca tam nie je na to, aby prešetroval pravosť a vieryhodnosť dokladu. On má iba na základe neho rozhodnúť, či sa uberie/neuberie čas alebo hrá/kontumuje. Rozhodca by mal prirodzene dôverovať akémukoľvek dokladu a je už na riaditeľovi súťaže, aby ho overil, a v prípade zneužitia skontumuje dodatočne.

Ustanovenie "Doporučujem kapitánom i rozhodcovi využiť všetky možnosti na odohranie stretnutia" je tam presne kvôli tomu, čo písal Rasťo. Ak hráči chcú spolu hraťnapriek tomu, že to jeden z nich nestihol, tak ani kapitáni ani rozhodca by im v tom nemali brániť. Mne sa pred pár rokmi stal taký prípad v 5. lige, hostia si nepozorne prečítali spravodaj a išli do nesprávnej budovy, ktorá bola zavretá, tak išli domov. Potom však po nejakých telefonátoch prišli znovu, skoro po 2 hodinách, ako sa malo začať. Hrali sme, pretože sme chceli hrať, a ani sme im čas neubrali. Síce sme prehrali 4,5:0,5, ale chceli sme si zahrať.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod norbertsnv Ut Jan 12, 2010 5:33 pm

Pán Gajarský.
K Vášmu dnešnému príkladu mám 2 pripomienky:
1.) Ak mne ako kapitánovi družstva bude v čase začiatku stretnutia chýbať hráč, tak sa s ním pokúsim telefonicky spojiť. Ak sa to tak ako v príklade nedá, hráča ani nenapíšem do zostavy, pretože pokuta za nenastúpenie hráča závisí od šachovnice na ktorej mal hrať a ak ho nenapíšem tak zaplatím iba najnižšiu pokutu( v extralige je rozdiel medzi 1. a 8. šachovnicou 50 € a aj v najnižšej lige 25 €).
2.) Je to síce z môjho pohľadu kruté, ale podľa terajších pravidiel by hráč z Vášho dnešného príkladu aj tak nemal byť pripustený ku partii. Pretože hráč zapísaný do zostavy družstva musí nastúpiť do 1 hodiny od stanoveného začiatku zápasu a 2-hodinová čakacia doba sa týka iba meškania najmenej 3 hráčov družstva. Ale dalo by sa uvažovať aspoň o možnosti odpustiť družstvu pokutu za nenastúpenie hráča na zápas.
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Odoslaťod Július Gajarský Ut Jan 26, 2010 1:53 pm

Zdá sa, že ďalšie príspevky (odpovede a návrhy a rady) na riešenie "nášho" problému sa nepripustením hráča na partiu po uplynutí čakacej doby už neprídu, preto ďakujem všetkým za ochotu a názory (nie som si istý, nakoľko a snáď sa z toho dá poučiť do budúcnosti. Rád by som sa však dozvedel "oficiálny" názor, výklad pravidiel v uvedenom prípade - od niekoho z Rozhodcovskej komisie i to, či sa predsa len nedá uvažovať s úpravou či doplnením Súťažného poriadku o bližšiu špecifikáciu či upresnenie prístupu k čakacej dobe pre súťaž družstiev (zaujímavé je to samozrejmé aj pre súťaže jednotlivcov - ak sa tam nejaká čakacia doba uvádza a ako riešiť prípadný oneskorený príchod - nezavinený samotným hráčom) a vysvetlenie prečo niektoré dôvody sú uznateľné (nehoda, meškanie dopravného prostriedku) a iné nie (alebo sa aspoň neuvádzajú - živelná pohroma, či iný dôvod na uzatvorenie cesty...) a aj to, aký je rozdiel keď mešká jeden hráč alebo minimálne traja...

To, že to nie je len teoretizovanie dosvedčuje aj (aj keď úsmevné a s dobrým koncom) rozprávanie pána Ráchelu pri ceste na extraligový zápas s Dunajovom viewtopic.php?f=5&t=28&st=0&sk=t&sd=a&start=200
Július Gajarský

Odoslaťod Július Gajarský So Feb 13, 2010 1:44 pm

Tak, som zvedavý či dnes nebudú nejaké problémy s dopravou na zápasy...

Tu v Trnave - a okolí - je ako na Sibíri - mali sme predohrávať zápas 4. ligy (kvôli MSR mládeže...) s Kántor Gabčíkovo - hostia nechodili, volali sme s vedúcim - ten sa spojil s posádkou - vraj sú na ceste a prídu... Keď sa blížila 12:00 (koniec čakacej doby) opäť sme volali - družstvo po trojnásobnom vyťahovaní zo záveja sa pred Galantou otočilo a vracalo radšej domov....
Naši "seniori" išli hrať do neďalekých Šúroviec - dvoch rodičia ktorí uviazli po plese na ceste ani nepustili, pre dvoch sme mali ísť do J.Bohuníc - odrezané od sveta - ja som uviazol v záveji hneď za Trnavou za snehovou frézou ...

Tak, teraz nech sa páči, rozhodcovia a vykladači pravidiel a súťažného poriadku čítajte a "vysomárte" sa z toho čo tam je napísané... ;) :)

Použite hromadné dopravné prostriedky, tak, aby ste sa dostali načas...noste potvrdenia o neskorom príchode, nástupe po čakacej dobe...
Július Gajarský

Odoslaťod OMAR Ne Okt 17, 2010 1:17 pm

MOBIL POČAS ZÁPASU
Ja som kapitánom v 5.lige. Na začiatku zápasu sa určuje kto je rozhodca a väčšinou sa dohodneme, že to bývam ja (inak mám licenciu rozhodcu 1.tredy). Navrhujem, aby obaja kapitáni mali počas zápasu mobily na stíšený režim/vibrácie a iba raz kapitán súpera proti tomu protestoval. Po súhlase rozhodcu môže mať hráč mobil zapnutý!
Mobily sú v Pravidlách zakázané, ale je to namä preto aby nerušili a hráči nepodvádzali !!!
Ondrej MARKO
OMAR

Založený: Pi Apr 04, 2008 8:56 pm

Odoslaťod OMAR Ne Okt 17, 2010 1:48 pm

RAPID ŠACH
Hráč dosiahol s pešiakom 8.rad, premenu nevykonal, ale stlačil hodiny. Súper tiež potiahol a stlačil hodiny. Podľa pravidla B7 mohol súper reklamovať ťah proti pravidlám, ale to by konal proti sebe, ten pešiak ho nemôže väčšinou nijako ohroziť. Súper vykonaním ťahu a stlačením hodín potvrdil "správnosť" pozície na šachovnici.
AKO MÁ ROZHODNÚŤ ROZHODCA ?
- rapid sa nezapisuje a ak bolo vykonaných potom viacero ťahov, vrátiť pozíciu ne je jednoduché
-môže hráč vymeniť pešiaka za inú figúru aj po x-tom ťahu odvtedy ako dosiahol 8.rad?
OMAR

Založený: Pi Apr 04, 2008 8:56 pm

Odoslaťod Ondrej Danada Št Okt 28, 2010 9:37 am

Kapitán by nemal byť zároveň rozhodcom, tak nás učili na poslednom školení.

V tej druhej otázke, pravidlá to jasne upravujú. Treba konať v zmysle 7.4, t.j. vrátiť do pozácie pred premenou pešiaka, alebo ak taká pozícia nie je zistiteľná, do poslednej zistiteľnej pozície pred touto pozíciou. To, že ide o RAPID šach nič nemení, lebo podľa A4.c rozhodca musí zasiahnuť pokiaľ nie je premena pešiaka dokončená.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Rasto Diviak Št Okt 28, 2010 10:37 am

V pravidlách FIDE pre rapid šach sa píše aj toto:

c)Ťah proti pravidlám je ukončený akonáhle sú spustené súperove hodiny. Súper má potom právo reklamovať, že hráč vykonal ťah proti pravidlám, avšak predtým, ako reklamujúci vykonal svoj ťah. Iba po takejto reklamácii môže rozhodca konať v zmysle pravidiel. Avšak ak sú obaja králi v šachu alebo premena pešiaka nie je dokončená, má rozhodca zasiahnuť, ak je to možné.

Ak by som si nedokončenie premeny pešiaka všimol hneď alebo po pár ťahoch, samozrejme vrátim partiu do pozície pred premenou pešiaka a spýtam sa hráča, ktorý nedokončil premenu, čo hodlá s pešiakom na poslednom rade robiť :D
Horšie by to bolo, ak by medzitým potiahli povedzme 10 ťahov.
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod sipkes Št Okt 28, 2010 2:06 pm

ahoj,
pesiak podla 3.7.d) pravidiel FIDE musi byt premeneny na inu figurku /sucast tahu pesiakom na 8.prip. 1 rad/. toto nebolo dodrzane, takze nastala pozicia proti pravidlam. rozhodca by mal konat podla clanku 7.4. /uviest do pozicie pred nemoznym postavenim, upravit hodiny(ak je to nutne) a dat pokracovat. /
otazka sankciovania 2min. je podla mna otazna /priestor na diskusiu/ lebo v podstate sa previnili obaja /jeden spravil chybu a druhemu to nevadilo :)/..
ca sa tyka mobilu, nie som za to aby ktokolvek z hracov mal zapnuty mobil, ak to nie je nutne... a len preto aby aspon jeden mal zapnuty mobil, to sa mi zda salby argument
sachu zdar
Laco Šipeky
sipkes

Založený: St Jún 03, 2009 8:52 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.