Mesačné ratingovanie líg

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Mesačné ratingovanie líg

Odoslaťod rastík Ut Mar 10, 2015 9:28 am

VV SŠZ na poslednom zasadaní schválil pravidelné mesačné FIDE ratingovanie ligových súťaží. mal by som k tomu dve otázky

1.) považuje FIDE takúto ligu za jednu súťaž, alebo je ju potrebné každý mesiac nanovo zaregistrovať a hlavne za jej ratingovanie opätovne zaplatiť?

2.) týka sa táto zmena aj updatovania slovenskej LOK listiny?
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík
 
Príspevky: 308
Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Re: Mesačné ratingovanie líg

Odoslaťod igi Ut Mar 10, 2015 10:55 am

Mna by ste zaujimalo, ci pri vypocte noveho ela kazdy mesiac sa vychadza vzdy z ela na zaciatku sutaze alebo z aktualneho ela? Je to dolezite z pohladu riaditelov sutazi, ci maju kazdy mesiac aktualizovat ela alebo nie. Tiez by ma zaujimalo ako je to s poplatkami, vide to rovnako ako pri doterajsom ratingovani alebo je to drahsie?
Igor Poláčik
igi
 
Príspevky: 350
Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Re: Mesačné ratingovanie líg

Odoslaťod wlk1977 Ut Mar 10, 2015 11:26 am

Môžem napísať len svoju skúsenosť z Rakúska, kde tento systém už beží túto sezónu. Pôvodne som si myslel (a zopár ľudí som aj v tomto smere nesprávne informoval), že sa to ráta s ratingom na začiatku ligy. Avšak nie je to tak, rating sa skutočne mení počas priebehu ligy a aktuálne partie sú rátané s aktuálnym elom.
Pozrite sa na https://ratings.fide.com/hist.phtml?event=14902001 na meniacu sa hodnotu Ro (očakávaný výkon=aktuálne elo). Výsledkami sa nechválim :-(.
Ako to reálne funguje, netuším, lebo na http://chess-results.com/tnr135136.aspx ... t=8&wi=821 mám stále rating zo začiatku súťaže, teda celý výpočet je tam skreslený.
Bolo by vhodné kontaktovať Christiana Fleischhackera, riaditeľa súťaže, ako posiela súťaž na ratingovanie.
wlk1977
 
Príspevky: 262
Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Re: Mesačné ratingovanie líg

Odoslaťod Karol St Mar 11, 2015 8:59 am

K viacerým nejasnostiam som našiel tieto odpovede, resp. vidím tento aktuálny stav:
1. Mesačná zmena ratingu sa prejavuje hráčovi pri stanovení očakávaného výsledku v konkrétnej partii dlhého turnaja. Nielen jeho rating ale aj súperov aktuálny rating ovplyvňujú stanovenie očakávaného výsledku.
2. To isté platí aj pre stanovenie splnenia resp. nesplnenia normy na titul podľa performance a počtu a zloženia titulovaných súperov.
https://www.fide.com/fide/handbook.html?id=174&view=article bod 1.15. Dôležitý je rating a titul súpera v čase hrania partie.
3. FIDE server na zasielanie výsledkov z federácie na rating umožňuje novú možnosť “Add rounds to existing long tournament ”, čím sa zabráni duplicitným platbám resp. zbytočným reklamáciám nesprávnych výpočtov platieb.
4. Vlastnosti potrebné pre realizáciu 1 a 2 nie sú podporované SwissManagerom (aspoň ja ich tam nikde nevidím) a ani prostredím chess-results.com. Ak riaditeľ zaktualizuje ratingy a tituly v priebehu súťaže, tak sa "nesprávne zaktualizujú" aj voči kolám odohraným v predošlých mesiacoch. Z uvedeného dôvodu budú individuálne výsledky hráčov pre zmeny ratingu zverejnené na chess-results ešte viac informatívne, ako sú teraz, resp. p.Herzog bude musieť "trošku programovať".
5. SwissManager však umožňuje vygenerovať čiastočnú zostavu určených kôl "dlhého turnaja". Pri uploade tejto zostavy na FIDE server sú automaticky hlásené a opravované nesprávne uvedené ratingy pre konkrétny začiatok hodnoteného obdobia. Preto si myslím, že riaditelia nebudú robiť mesačnú aktualizáciu ratingu v súpiskách.

Karol Pekár
Karol
 
Príspevky: 196
Založený: Po Jan 28, 2008 7:29 pm

Re: Mesačné ratingovanie líg

Odoslaťod pytlik St Mar 11, 2015 3:43 pm

Aké to má vlastne pozitíva, to nové každomesačné ratingovanie? Okrem toho, ak som správne pochopil, že bude pre niektorých viac zbytočnej práce, ktorej sa budú musieť venovať. Či....?
pytlik
 
Príspevky: 273
Založený: Po Máj 25, 2009 7:28 am

Re: Mesačné ratingovanie líg

Odoslaťod igi St Mar 11, 2015 3:53 pm

Okrem toho bez prisposobenia SwissManagera takemuto ratingovaniu budu vsetky ELO statistiky (performance, +-elo...) z lig na chess-results nepresne, len orientacne. Vyhodou bude, ze ked hrac pojde na turnaj pocas ligovej sezony, tak nan pojde s elom do ktoreho su uz zaratane aj jeho priebezne vysledky z lig. Ci je to az taka vyhoda aby to stalo za to, som si nie isty. Osobne by som s tym mozno pockal, kym sa tomu aspon prisposobi SwissManager, ak teda pan Hercog vobec planuje take upravy robit.
Igor Poláčik
igi
 
Príspevky: 350
Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Re: Mesačné ratingovanie líg

Odoslaťod Karol St Mar 11, 2015 4:52 pm

Pri modifikácii Handbooku B.02 (Rating) sa riešia následky znižovania spodnej hranice zverejňovania ratingu. Jedným z opatrení je zvýšenie koeficientov váhy jednotlivej partie na 40 resp. 20, aby hráči s malinkým prvotným ratingom nepotrebovali niekoľko sezón a desiatky partií na jeho zrovnanie s aktuálnou výkonnosťou. Viaceré dôsledky koeficientu 40 u mladých hráčov s veľkým progresom sú viditeľné aj u nás - niekoľko stoviek bodov čaká na pripočítanie hráčom k 1.4., keď sa skončí a započíta viacero súťaží - námatkou Martin Jablonický, Oliver Tropp, Jerguš Pecháč... Rating na mesačnej báze je v aktuálnom Handbooku FIDE B.02
https://www.fide.com/fide/handbook.html?id=172&view=article
4.13 For tournaments lasting more than 90 days, interim results must be reported on a monthly basis.
Vedľajší produkt tohto opatrenia je, že skoky naakumulované za 6 mesiacov našich dlhých súťaží sa prirodzene zmenšia, pretože ak hráčovi v danom mesiaci za niekoľko partií porastie rating o povedzme 100 bodov, už pre budúci mesiac bude jeho očakávaný výsledok pre ďalšie partie vyšší a teda prípadný prírastok na ratingu nižší. Zdá sa to spravodlivé opatrenie, pretože takýto rating odráža viac aktuálnu silu, ale ako píšete ostatní, počet zasielaní výsledkov sa 6x zvýši a stratí sa prehľad nielen pre úspešnosť hráča v súťaži meranú zmenou ratingu ale hlavne oveľa ťažšie sa bude určovať, či hráč plní alebo neplní performance na normu, keď softvér, čo to všetko robil automaticky, nemá dimenzované hráčske údaje na 7 rôznych ratingov počas turnaja. Nehovoriac, ak by sa náhodou nejaký zápas predohrával alebo odkladal do iného mesačného obdobia. Bavili sme sa o tom aj na poslednom VV a IT špecialisti sú "v plnej pohotovosti", ako uľahčiť získavanie platných údajov.

Karol Pekár
Karol
 
Príspevky: 196
Založený: Po Jan 28, 2008 7:29 pm

Re: Mesačné ratingovanie líg

Odoslaťod jogo St Mar 11, 2015 4:54 pm

A hlavne sa odstrania problemy, ked mlady junior s ratingom 2000 ma zmenu na konci sezony zo sachovych lig +350 elo bodov. Keby sa to pocitalo priebezne mozno by vzhladom na zaciatok sezony spravil +100 (urcite najdete aj vy zopar takych, ja poznam tiez zo 3och..
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo
 
Príspevky: 1138
Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm
Bydlisko: Búry Rastislav, Bratislava

Re: Mesačné ratingovanie líg

Odoslaťod rastík Pi Okt 02, 2015 6:07 am

K bodu 10 - Informatika
Ondrej Danada a Rastislav Búry informovali o uskutočnených zmenách na zväzovej stránke a o zmenách, ktoré sa v blízkej dobe uskutočnia. Ondrej Danada informoval o stave práce na programe, ktorý bude slúžiť na mesačné ratingovanie


podarilo sa zrealizovať nejakú utilitu, ktorá by uľahčila mesačné ratingovanie líg? prípadne zaoberal sa tým aj pán Herzog ako tvorca swiss-manageru, na jeho stránke som nijaké info nenašiel? ďakujem
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík
 
Príspevky: 308
Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Re: Mesačné ratingovanie líg

Odoslaťod Karol Pi Okt 02, 2015 7:36 am

Skutočne bez toho, aby Rasťo B. urobil nástroj na viacnásobnú registráciu častí dlhodobých súťaží v administrátorskej časti chess.sk, by bola strašná práca urobiť takúto registráciu manuálne priamo na FIDE rating serveri https://ratings.fide.com/tournament_list.phtml?moder=ev_code&country=SVK. Zároveň posledný septembrový týždeň sa mi podľa priebežne zverejňovaných súpisiek podarilo cca 160 hráčom prideliť FIDE ID vyplnením formulára na FIDE rating serveri. Teraz riaditelia súťaží zaktualizujú svoje zostavy podľa pridelených FIDE ID a nových ratingov a v októbri si preveríme, aké náročné (časovo a technicky) bude odosielanie mesačných zápočtov.
Karol Pekár
Karol
 
Príspevky: 196
Založený: Po Jan 28, 2008 7:29 pm

Ďalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.