Ako by ste rozhodli?

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Ako by ste rozhodli?

Odoslaťod hinata Ne Dec 21, 2014 4:48 pm

Ako by ste rozhodli?

Situácia č. 1:
Ligový zápas. Hráč A v poslednej sekunde zastavil hodiny, v práve dosiahnutej pozícii: Strelec proti Strelec+krajný pešiak (strelci boli rôznofarebný, pozícia bola jasne remízová) a reklamoval remízu. Hráč B však nevykonal žiadny zbytočný ťah a teda sa nedá povedať, že by využíval, že súper má málo času.

Ako by ste rozhodli:
a) určite má pravdu hráč A, pretože pozícia je remízová a hráč pozná plán uskutočnenia remízy, rozhodca teda mal partiu označiť za remízu
b) jednoznačne má pravdu hráč B, pretože v priebehu partie nevyužíval zbytočnými ťahmi to, že súper má málo času, rozhodca teda reklamáciu uznať nemal a partia sa mala dohrať
c) rozhodol by som inak a oveľa múdrejšie.

Situácia č. 2:
Turnaj, tempo 2x5 min. Obaja mali málo času. Hráč B mal jednoznačnú materiálnu prevahu a hrozil matom. Preto hráč A potiahol bielopolným strelcom na čierne políčko (teda zahral neplatný ťah) a zároveň dal šach. Hráč B však nereklamoval neplatný ťah a dal dámou mat (aj keď bol v šachu). Hráč A nato reklamoval neplatný ťah a žiadal výhru.

Ako by ste rozhodli:
a) hráč B dal mat, teda vyhral
b) samozrejme, že vyhral hráč A, pretože reklamoval neplatný ťah
c) uznal by som správanie hráča A za nešportové a výhru by som prisúdil hráčovi B
d) rozhodol by som inak a oveľa múdrejšie
hinata

Založený: Ut Aug 17, 2010 10:08 am

Re: Ako by ste rozhodli?

Odoslaťod milando Ne Dec 21, 2014 7:33 pm

Nie som rozhodca. Preto iba môj názor.
Situácia 1: Hrá sa ligový zápas. Čiže s inkrementom. Ak bez inkrementu posledných 5 minút netreba písať. Rozhodcu treba zavolať skôr ako s posledomu sekundou. Nechal by som v partii pokračovať.
Situácia 2: Rozhodca musí rozhodovať podľa pravidiel. Takéto nekorektné triky využívajú viacerí hráči. Vybral by som možnosť b.
milando

Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Odoslaťod Machník Ne Dec 21, 2014 11:23 pm

"Nech rozhodnete hocijako ako rozhodca vždy sa bude jeden z hráčov hnevať."

Podľa mňa
situácia 1.
Nariadil by som pokračovať v partii a hráč A (teda ak on má len strelca) prehrá na čas. Nie je to remíza pretože jeho súper B má mat dávajúcu figúru (pešiaka). Vôbec by som neriešil že o pešiaka pravdepodobne výmenou za strelca niekedy o neviem koľko ťahov neskôr príde a vzniknuté postavenie bude remízové.

situácia 2.
Pri bleskovej partii hádam ešte stále platí, že prehráva hráč, ktorý vykonal nemožný ťah (v tomto prípade ponechal kráľa v šachu) a súper tento ťah hneď reklamuje. Vyhral hráč A. Darmo hráč B dal mat jeho ťah nieje platný.

Zažil som podobnú situáciu ako je vo dvojke.
Mladý hráč A (nádejný talent) dal šach. Jeho súper hráč B (stará líška) odpovedal taktiež šachom. Hráč A vybil kráľa.
Hráč A a aj B reklamovali výhru pre nemožný ťah. Rozhodol som v prospech hráča A s nasledujúcim zdôvodnením.
Keďže pravidlá nedefinujú spôsob reklamácie, (neurčujú, že musí byť vykonaná slovne) uznal som, že ako prvý vykonal reklamáciu hráč A. Reklamoval gestom, čiže vybitím - ťuknutím do kráľa , čiže ukázaním že kráľ zostal v šachu.
Hráč B sa tak nahneval, že k nám na turnaj už nikdy viac neprišiel.
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod igi Pi Dec 26, 2014 12:24 pm

1. Vyhlasil by som partiu okamzite za remizu. Jedine v pripade ze by slo o zaciatocnikov, juniorov, by som im pridal po 2 minuty a pozrel sa ci ta slabsia strana vie ako udrzat remizu.
2. Najprv by som vyhlasil partiu za vyhratu pre hraca A za nemozny tah, nasledne by som znizil bodovy zisk hraca A na 0 bodov za nesportove spravanie. Konecny vysledok by bol teda 0:0.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod pytlik Pi Dec 26, 2014 1:20 pm

to igi:

2. to je skvelé riešenie, to ma nenapadlo :-)))

1. nemyslím, že máš pravdu
hráč A mohol určite reklamovať skôr ako sekundu pred koncom
podobný prípad - hráč A má vežu, hráč B strelca a pešiaka (ďaleko od poľa premeny)
hráč A sa usiluje desať minút vyhrať, a keď sa mu to nepodarí, po vyčerpaní všetkých možností reklamuje sekundu pred koncom remízu...
podľa mňa si hráč A remízu po reklamácii nezaslúži - mohol ju vynútiť oveľa skôr a sám vedome prijal i riziko svojej prehry na čas - alebo by materiálne silnejšia strana v uvedenej situácii nemohla nikdy prehrať a hralo by sa len na dva výsledky?
pytlik

Založený: Po Máj 25, 2009 7:28 am

Odoslaťod ♔♔♔ Pi Dec 26, 2014 8:48 pm

Situácia 1:
Záleží, či sa hraje ligový zápas s inkrementom alebo bez neho, niektoré slovenské nižšie ligy sa hrajú bez inkrementu. Hráč môže reklamovať remízu z dôvodu časovej tiesne, len ak sa hraje bez inkrementu. Inak je povinný ešte aj zapisovať ťahy (inkrement 30 s).
1a: Zápas s inkrementom: Neoprávnené zastavenie hodín a zavolanie rozhodcu => trest pre reklamujúceho hráča a pokračovanie v hre.
2a: Zápas bez inkrementu: Rozhodnutie závisí od subjektívneho posúdenia rozhodcu. Z pravidiel nevyplýva jednoznačné posúdenie pre takú pozíciu. Hráč A mal zavolať rozhodcu skôr, no tak, aby mal menej ako 2 minúty. Rozhodca má aj iné možnosti ako rozhodnúť o prehre či remíze. V pravidlách:
G. Ukončenie rýchlej hry
G.1 ‘Záver rýchlej hry’ je tá časť partie, v ktorej sa všetky zostávajúce ťahy musia ukončiť v obmedzenom čase.
G.2 Pred začiatkom súťaže sa oznámi, či sa táto príloha bude uplatňovať alebo nie.
Bolo vo všetkých slovenských ligách bez inkrementu pred ich začiatkom oznámené, či sa príloha G bude uplatňovať?

Situácia 2:

Hráč B svojim ťahom strátil možnosť reklamovať predošlý neprípustný ťah a súčasne hneď spravil neprípustný ťah. Teda reklamácia hráča A je plne oprávnená. Ešte je teoretická možnosť, že hráč B mohol spraviť prípustný ťah - dámou šach zakryť a súčasne dať mat, no tá asi hinatom nebola myslená.
nasledne by som znizil bodovy zisk hraca A na 0 bodov za nesportove spravanie.
To sa mi zdá ako už prehnané ohýbanie pravidiel zo strany rozhodcu. Mohol tak potiahnuť aj neúmyselne, čo je v bleskovej partii pomerne časté. Okrem toho, trest za neprípustný ťah je prísny dosť a je chyba hráča B, že to nevyužil.
♔♔♔

Založený: Po Okt 18, 2010 4:54 am

Odoslaťod igi So Dec 27, 2014 8:15 am

Ja som svoje odpovede myslel samozrejme v pripde, ze sa hra bez inkrementu a pozicia je evidentna remiza, resp. v druhom pripade ak je evidentne, ze nemozny tah bol urobeny zamerne.

Pravidla hovoria ze hrac moze reklamovat remizu ked ma menej ako dve minuty, nerozlisuju ci to urobi s 1:59 alebo v poslednej sekunde. Ked by som ako rozhodca videl ze braniaca strana sa bezchybne brani do poslednej sekundy a potom ziada remizu, uznal by som to.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod ♔♔♔ So Dec 27, 2014 11:51 am

Ja som svoje odpovede myslel samozrejme v pripde, ze sa hra bez inkrementu
Z doterajšej diskusie sa mi zdalo, že to nie je jasné, milandov príspevok vyzerá, že to má hráč právo požadovať aj pri parti s inkrementom a iní diskutujúci na to nereagovali, či to vôbec "neriešili".
menej ako dve minuty, nerozlisuju ci to urobi s 1:59 alebo v poslednej sekunde.
Ale ak hráč reklamuje v poslednej sekunde, znižuje na vlastnú škodu možnosti rozhodnutia rozhodcu, napríklad pokračovanie v partii za prítomnosti rozhodcu a pod.

Bolo podľa G.2 pravidiel účastníkom líg, kde sa hrá bez inkrementu, oznámené, či sa príloha G uplatňovať bude alebo nebude?
Ak to oznámené nebolo, môže, nemôže, bude, nebude, musí, nemusí sa príloha G uplatňovať?

Jedine v pripade ze by slo o zaciatocnikov, juniorov, by som im pridal po 2 minuty a pozrel sa ci ta slabsia strana vie ako udrzat remizu.
Na základe akého článku pravidiel by to bolo? Pravidlá umôžňujú pridať dve minúty súperovi reklamujúceho hráča, nie reklamujúcemu hráčovi. Obom hráčom sa môže pridať čas v prípade "vonkajšieho narušeniu priebehu hry", do čoho sa takáto situácia asi nedá "napasovať". Alebo ešte ak rozhodca na súpera reklamujúceho uplatňuje nejaký trest, no v tomto prípade nie je za čo.
♔♔♔

Odoslaťod milando So Dec 27, 2014 1:27 pm

Pred par dnami som hral rapid vo Zvolene. Mal som pesiaka a jazdca. Super jazdca. Super mi zobral pesiaka a zakrical, ze reklamuje remizu. Neurobil to ale spravnim sposobom a tahal dalej. Padol na cas. Ja som reklamoval prekrocenie casu. Rozhodca vyhlasil partiu za remizu. Kazdemu zostal jazdec, cize mal som matovy material. Nechal som to tak. Neprisiel som sa hadat, ale zabavit sa sachom. Rozhodol rozhodca spravne?
milando

Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Odoslaťod ♔♔♔ So Dec 27, 2014 1:48 pm

Rozhodol rozhodca spravne?
Nerozhodol, ak teda naozaj súper reklamoval remízu nesprávne. Čo bolo na tej reklamácii nesprávne?
♔♔♔

Ďalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.