Súťažný poriadok družstiev

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: Súťažný poriadok družstiev

Odoslaťod Alzbeta Kluckova Pi Apr 05, 2019 3:26 pm

Nemam na problem svoj nazor, ale dovolim si opisat asi jeden z najbenevolentnejsich sutaznych poriadkon narodnej Extraligy.

V UK nazyvana 1st Division 4NCL .
Pred zaciatkom sezony tim zasle svoju menny zoznam timu na Zvaz. Klubova prislusnost v UK je velmi benevolentna, neexistuju prestupy. Ak v jednej sezone hrate za Londyn a v druhej sa rozhodnete hrat 1Diviziu za Bristol, Vasa vec. Ak ste prihlaseny za Londyn a po druhom vikende sa rozhodnete hrat za Bristol, mozete aj to, pokial ste za Londyn neodohrali v tejto sezone ani jeden zapas. Zaplatite 5 libier za dodatocnu registraciu na supisku Bristolu a poslete ziadost na Zvaz.

Hraci 1. Divizie az 4. Divizie ENG federacie musia mat zaplatene clenstvo v Anglickej sachovej federacii - stupen Zlaty.
Hraci 1. Division az 4. Division inej ako ENG federacie nemusia byt vobec clenmi Anglickej federacie a neplatia ziadne clenstvo, resp. licencie resp. nieco podobne, proste nic. Pridu a hraju.

Jedine, co mozu mat hraci inej federacie spoplatnene, je prihlasenie do registra timu po termine prihlasok. Mozete sa prihlasit do timu este den pred zaciatkom posledneho kola, tuto prihlasku mate spoplatnenu ako divoku kartu - 10 libier a 5 libier za dodatocnu registraciu. Do posledneho vikendoveho trojkola moze klub v 1.divizii pribrat uz len jedneho hraca na Divoku kartu. Pokial sa prihlasite aspon 10 dni pred poslednym ( resp. inym) kolom, platite len 5 libier za dodatocnu registraciu.

Neviem ci niekde v Europe existuje nieco benevolentnejsie. Anglicka sachova federacia nema zo zahranicnych hracov v najvyssich ligach ani cent prijmu pokial su vcas na supiske a ich pocet v tychto ligach je neobmedzeni.
Alzbeta Kluckova

Založený: Pi Máj 16, 2014 11:06 am

Odoslaťod wlk1977 Po Apr 08, 2019 10:03 am

Rasťovia:
Stanovy SŠZ uvádzajú že zväz má vyvíjať najmä tieto základné aktivity:
e. organizuje šachový život a presadzuje záujmy šachového hnutia ako aj záujmy svojich kolektívnych a individuálnych členov v obciach, mestách a regiónoch SR,
g. vytvára optimálne športovo-šachové legislatívne prostredie vydávaním príslušných pravidiel, smerníc a vykonávacích predpisov ...

Cudzinci nie sú členmi SŠZ. Toto platí podľa súčasného SPD. Členmi SŠZ nie sú ani naturalizovaní cudzinci, čo je podľa mňa v rozpore s matrikou, kde sú uvedení. Má to vplyv aj na rozdeľovanie peňazí z členského krajom.
Náklady na cudzincov tvoria podstatnú časť rozpočtov extraligových klubov. Financie, ktorých je v slovenskom šachu aj bez toho málo, tak tečú von. Podieľame na zániku slovenského profesionálneho šachu a devastujeme aj ten klubový. Ak sa pomer nečlenov k členom SŠZ v jednom družstve prehupne cez 50%, tak komu potom takáto súťaž slúži?
wlk1977

Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Odoslaťod Jozef Rachela Po Apr 08, 2019 10:33 am

Stano, poprosil by som, či by si mohol uviesť v ktorom klube na Slovensku je pomer nečlenov k počtu členov SŠZ nad 50 % ? Čo sa týka prípravy SPD, myslím, že by bolo potrebné spýtať sa aj členov SŠZ a organizačných pracovníkov jednotlivých klubov na ich názor, k prípadným zásadným zmenám.
Jozef Rachela

Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Odoslaťod jogo Po Apr 08, 2019 11:00 am

Stano: ja nikde nepisem ze mame take stanovy/pravidla. Ja pisem ze je tam nielen chyba, ale je to aj proti pravidlam EU (bohuzial nie som pravnik, nenapisem ti presne co sa porusuje). Jedine stastie zatial je ze to ziaden z cudzincov nenapadol na nejakom zodpovedajucom sude....
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod wlk1977 Po Apr 08, 2019 11:52 am

Jozef, ja som písal o družstve, nie celom klube. Najviac cudzincov využívajú kluby, ktoré sú na čele extraligy. Už dnes je to nad 50%.
SPD je dokument ŠTK, ktorej sú obaja Rasťovia dokonca členmi, takže ma trochu prekvapuje, že nie sú celkom oboznámení s pripravovanými zmenami. Predpokladám, že na záverečnom trojkole extraligy bude nejaké stretnutie OP družstiev, vedenia súťaže s účasťou ŠTK, kde sa o tom môže diskutovať. Predpis by mal platiť už od budúcej sezóny.
Jogo, tiež nie som dostatočne právne podkutý, ale podľa mňa sa našu extraligu pracovno-právne predpisy EU nevzťahujú. Podľa definície zákona proti športu ju hrajú samí amatéri :D.
wlk1977

Odoslaťod jogo Po Apr 08, 2019 1:02 pm

Stano: nie som clenom STK a ani som nikdy nebol a ani nechcem byt ...
Mam taky pocit ze ani druhy Rasto prave teraz nie je (ale tam sa to melie dost rychlo, vazne netusim aky je aktualny stav)

Z mojho pohladu je to jedno ci amateri alebo profici, ale tiez v tom nie som celkom doma...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Jozef Rachela Po Apr 08, 2019 1:03 pm

Stano, ani v jednom družstve v extralige nie je na Súpiske nad 50% cudzincov. To či v jednotlivých stretnutiach postavia kluby, alebo družstvá, viac zahraničných ako slovenských hráčov, snáď nechce niekto nariaďovať koho ano, koho nie?, koho na jednotke, alebo osmičke?
Slovensko dosiahlo historický úspech v podobe majstra sveta do 18 rokov. To sa nepodarilo zatial nikomu. Myslím, že tomu pomohla tak trochu aj naša extraliga, taká aká je. Samozrejme ale, najmä jeho rodina.
Jozef Rachela

Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Odoslaťod wlk1977 Po Apr 08, 2019 4:33 pm

Rasťo, naozaj ?
https://www.chess.sk/index.php?str=ossz&detail=7
Jozef, ale veď práve to nariaďujú aj súčasné predpisy. Súhlasím s Tebou, že extraliga je momentálne asi najkvalitnejšia za celú svoju históriu. Len už skoro spolovice nie je slovenská.
wlk1977

Odoslaťod Alzbeta Kluckova Po Apr 08, 2019 5:42 pm

Mozno lepsim prikladom je J.Pechac, ktory si v nej uhral za posledne dve sezony 2 GM normy.
Alzbeta Kluckova

Odoslaťod Alzbeta Kluckova Po Apr 08, 2019 6:08 pm

Aha? Tak tie komisie su do urcitej miery dokonca vymyslene . Vsak tie rozhodnutia a hlasovania SSZ niekolko raz nedavali ani zmysel. A to tvrdili, ze su jedini co dokazu byt transparetni. Cize za komisiami sa mozu skryvat dokonca jednotlivci :(
Alzbeta Kluckova

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.