Súťažný poriadok družstiev

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Súťažný poriadok družstiev

Odoslaťod rastík Št Mar 13, 2014 11:33 pm

Článok 5.3
...Základná zostava sa rozširuje do limitu nezapočítanými hráčmi. Z licenčných hráčov sa do limitu môže započítať len toľko hráčov, koľko ich môže nastúpiť v stretnutí. ...

rád by som sa uistil, či je moje chápanie správne - ak má družstvo na prvých 8 miestach súpisky 3+ hráčov LA, všetci sú považovaní za členov základnej zostavy?
ďakujem
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík

Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Re: Súťažný poriadok družstiev

Odoslaťod igi Pi Mar 14, 2014 10:14 am

Tá veta z SPD hovorí o tom, že keď mám na prvých 8 miestach troch LA, tak základná zostava sa posúva až na 9. miesto. Ale nehovorí nič o tom, či tretí licenčný je alebo nie je považovaný za člena základnej zostavy. Asi by sme si to mali v ŠTK zaradiť ako ďalší bod na novelizáciu SPD. Ja ako riaditeľ používam výklad že nie je, keďže je to ústretovejšia možnosť pre družstvá a predchádzam tým prípadným protestom. Praktický význam to má len v prípade, keď ten tretí licenčný neodohrá žiadnu partiu počas celej sezóny. Ak by sa považoval za hráča základnej zostavy, je za to pokuta.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod jogo Pi Mar 14, 2014 10:20 am

Igi: ja by som skor povedal ze zakladna zostava sa posuva, to znamena ze vsetci hraci co boli v zakladnej tak tam aj ostavaju + pridaju sa tam aj dalsi koli viacerym licencnym...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Rasto Diviak Pi Mar 14, 2014 10:46 am

Podľa mňa by mal byť tretí LA hráč jednoznačne považovaný za člena základnej zostavy. Akú by to potom malo logiku? Napíšem si na prvé tri miesta na súpiske licenčných hráčov. Ak len dvoch z nich môžem považovať za hráčov základnej zostavy, ktorí to budú? Prvý a druhý, alebo ich určím až potok, keď zistím, kto z nich neodohral žiadny zápas?
Slovo "rozširuje" nechápem v zmysle "posúva". Ak sa základná zostava rozširuje, malo by v nej byť viacej hráčov. Posúva sa len hranica základnej zostavy a náhradníkov. Všetci hráči od prvého po hranicu sú v základnej zostave.
Súhlasím však s tým, že aj v tejto časti je Súťažný poriadok napísaný nejasne a zle.
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod igi Pi Mar 14, 2014 11:10 am

"Z licenčných hráčov sa do limitu môže započítať len toľko hráčov, koľko ich môže nastúpiť v stretnutí."

Zvyšní licenčný hráči sa sa teda do limitu nezapočítavaných nepočítajú a tak sa to tá vysvetliť aj tak, že sa nezapočítavajú ani do základnej zostavy.

V prípade troch LA na prvých troch miestach ja považujem za členov základnej zostavy prvých dvoch, tretí je "licenčný náhradník".

A ak pripustíme, že všetci licenční do 8. miesta musia byť členmi považovaný za členov základnej zostavy, tak veta "Družstvo nastúpilo v základnej zostave" sa stáva nezmyselnou, resp. nejednoznačnou...

Uznávam že aj dôvody prečo tretieho licenčného považovať za člena základu sú rozumné, ale v prípade že výklad pravidiel nie je jednoznačný, mám tendencie byť ústretový družstvám a pokutu radšej neudeliť...

Preto vravím, že by sme to mali v pravidlách upraviť, aby z nich jednoznačne vyplývala či už jedna alebo druhá možnosť. ŠTK má v pláne novelizovať SPD po sezóne.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod LuboChess Po Okt 17, 2016 2:25 pm

Na stránke SŠZ bol v priebehu tohto kalendárneho roka publikovaný už v poradí 3 súťažný poriadok družstiev.

http://chess.sk/download/dokumenty/1476 ... 07-10-2016).pdf

Na jednej strane som rád, že "Výborníci" Výkonníci" z VV si dali povedať (a oproti kritike o nedostatočnej legisvakačnej dobe pri stanovách z konferencie alebo predpisov SŠZ vrátane predošlého SPD

viď aj fórum k 1. lige západ viewtopic.php?f=5&t=13&st=0&sk=t&sd=a&start=80 či aktualizácii matriky

zobrali k srdcu a posunuli aspoň účinnosť (inak by dopadlo tak, ako predošlý SPD ktorý bol platný a účinný v rovnaký deň 30. 6. 2016 a publikovaný až 1. 7. 2016)

Túto síce je platnosť 7. 10. 2016 (hoci publikované to bolo až 15. 10. 2016 v sobotu) s účinnosťou od 1. 11. 2016.

Na druhej strane je neštandardné aby počas prebiehajúcej ligovej sezóny (v ligách už začali úvodné kolá) sa menili pravidlá hry (SPD).

O to viac, že sa menil tesne predtým 30. 6. 2016 (v narýchlo zbúchanej novele), čo len svedčí o legislatívnej práci tzv. implementačnej komisie, dokonca ani neviem či tie novely dostala ŠTK (členovia) na riadne posúdenie a pripomienkovanie.
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod LuboChess Po Okt 17, 2016 2:57 pm

Ďalší nedostatok v SŠZ vidím v tom, že SPD z 30. 6. 2016, ktorý síce bol zrušený novým SPD zo 7. 10 (publikované 15. 10. 2016) je ešte stále aplikovateľný až do 31. 10. 2016, napriek tomu ho SŠZ stiahol z web stránky SŠZ (15. 10. 2016)

http://chess.sk/index.php?str=dokumenty&detail=1

(je tam len ten nový, ktorý ešte nie je účinný)

Samozrejme nás pár šťastlivcov si ho vytlačilo, stiahlo, kým ešte tam bol - ale organizační pracovníci, kapitáni, rozhodcovia, hráči, riaditelia líg, ŠTK ešte potrebuje i ten starý SPD z 30. 6. 2016, ktorý má účinnosť ešte do 31. 10. 2016 minimálne na tieto 2 týždne, keď bežia ligy podľa starého režimu, prípadne i viac, pokiaľ dokončia spory, podľa prechodných ustanovení.

Žiadam zo strany sekretariátu SŠZ o okamžitú nápravu a publikovanie i staršieho SPD.
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Machník St Okt 19, 2016 8:22 am

V článku o protestoch čítam:
"Protest voči rozhodnutiu riaditeľa súťaže kompetenčne prislúcha na riešenie ŠTK a podáva sa predsedovi príslušnej ŠTK."
Pýtam sa:
1. akú priechodnosť má takýto protest, keď riaditeľ ligy je zároveň aj predsedom ŠTK
2. riaditeľ ligy a ani predseda ŠTK nemá v SPD ustanovené žiadne povinnosti, žiadnu náplň práce a žiadnu odbornú spôsobilosť.
3. neexistuje pre nich žiadny postih podľa sadzobníka pokút.
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod Rasto Diviak Št Okt 20, 2016 10:33 pm

Pán Machník, ďakujem za Vaše otázky.
1. ŠTK nie je len jej predseda. Ak by sa riešil protest proti rozhodnutiu riaditeľa súťaže, tento bude samozrejme z rozhodovania o proteste vylúčený.
2. a 3. sú zaujímavé podnety na diskusiu. Určite ma zaujíma nielen Váš názor na tieto body.
Uvítam zaujímavé postrehy a návrhy od každého, kto je ochotný diskutovať konštruktívne bez potreby riešiť osobné spory a urážať iných.
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod norbertsnv Pi Okt 21, 2016 8:37 am

Ja sa trochu obávam, že ak budú riaditela súťaží za svoje chyby pokutovaní, tak za pár rokov môže byť problém nájsť človeka ochotného robiť riaditeľa ligy. Nakoniec aj teraz aj keď to formálne nie je uzákonené, tak je tu možnosť chybujúcemu riaditeľovi už na ďalší rok ligu neprideliť, to nie je doživotná ani dedičná funkcia :-). Len treba nájsť nástupcu.
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Ďalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostí.