Povinná účasť juniora a/alebo ženy v ligách

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: Povinná účasť juniora a/alebo ženy v ligách

Odoslaťod rastík Pi Mar 14, 2014 3:03 am

dal som si trochu čas a námahu prečítať 22 stranovú diskusiu a dovolím si opäť oživiť tému, hádam je už trocha odležanejšia, a horúcich príspevkov bude pomenej :roll: dúfam, že squash pomohol prečistiť rozvášnené mysle

hovorí sa, že šach, to je život v malom :roll:
VV vyhodnotil, že na dámskom a juniorskom krídle stojí náš zväz neuspokojivo čo sa počtu aj sily figúrok týka a tak sa rozhodol potiahnuť - určiť na začiatok pomerné zastúpenie figúrok na krídlach, dúfajúc, že časom sa dostaví aj ich sila. bohužiaľ na rozdiel od presných šachových pravidiel v živote majú figúrky autonómnu vôľu, a tak sa hneď zdvihla vlna nevôle v centre - tu prítomné figúrky zniesli najväčšie finančné aj časové náklady na zaobstaranie ligovej šachovnice, navyše pre viaceré z nich je to jediná partia, ktorú si majú možnosť zahrať. a teraz by mali povinnosť rozbiť zabehnutú známu formáciu a celá štvrtina dokonca skončiť mimo šachovnice? :roll:

za čo možno tento ťah pochváliť -
je odvážny a aktívny
strategicky podložená myšlienka - o mládež sa treba starať

čo možno tomuto ťahu vyčítať -
bol urobený narýchlo, podľa vyjadrení členov VV bez premýšľania - hlbšej analýzy, vo viere, že sa týmto pozícia automaticky zlepší - a figúrky začnú sami od seba skákať na aktívnejšie pozície. základnou črtou nášho sveta je však cesta najmenšieho odporu
taktická riskantnosť - nezabúdajme však že hráme dlhoročnú, možno celoživotnú partiu. figúrky, ktoré teraz obetujeme, môžme natoľko znechutiť, že ich už na ligovú šachovnicu viac nedostaneme

rád by som veril, že VV dostatočne zvážil všetky varianty, z diskusie mám však pocit, že počítal akurát tak na dva ťahy - do najbližšej konferencie :|

a po lyrizovanej próze trocha mojich osobných skúseností :arrow:
ja sám som začal hrať šach ako bezperspektívny 15ročný junior. majster sveta dokonca ani fidemajster nikdy nebudem, mám však túto hru naozaj rád, vždy som ochotný pomôcť pri jej propagácii a organizácii, a tak som sa postupne dopracoval k titulom organizačného pracovníka, rozhodcu, vedúceho šachového krúžku a nakoniec aj predsedu klubu. o systematickej práci s mládežou u nás nemôžem hovoriť - to chce okrem času a chuti aj určitý pedagogický talent. nikdy sme však u nás nezatvorili dvere pred žiadnym juniorom či ženou - každý dostal šancu si zahrať ligu podľa svojej výkonnosti. kto mal záujem na svojich schopnostiach pracovať, v rámci svojich skúseností sme pomohli pri analýze partií, odporučení vhodnej literatúry, organizácii podujatí, alebo už len socializácii s podobne postihnutými vrstovníkmi -)
ako hlavný problém pri junioroch a špeciálne pri ženách nevidím nedostatok možností si zahrať, hoci aj s celkom kvalitnými súpermi - problémom je najprv nadchnúť ich pre šach (dnešné deti majú kopec rôznych možností, o ktorých sa nám ani nesnívalo) ale hlavne udržať aspoň tých najtalentovanejších pri prechode z juniorskej kategórie do tvrdého sveta nás dospelákov
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík

Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Odoslaťod Miro Mandák So Jún 21, 2014 10:58 am

K tejto téme dodávam svoj skromný pohľad z pozície hráča 2.ligy za ŠK Krasňany. Nemám už vo svojom veku nejaké ambície zachraňovať spravodlivosť sveta s krvavými očami. Nejako bolo a možno aj nejako bude. Cesta rozvoja slovenského šachu určite vedie cez podporu mladých nádejných šachistov a taktiež žien, napríklad aj formou pozitívnej diskriminácie v účasti na súťažiach družstiev. Teda nie je problém či, ale je problém ako zámer realizovať. V našej druhej lige sú družstvá, pre ktoré je predmetná povinná účasť akoby šitá na mieru (Slovan, Doprastav, KŠN, Devínska Nová Ves). Venujú sa mladým, majú energiu, majú priestory. ŠK Krasňany sa mladým venujú minimálne. Dôvody možno hľadať, možno naťahovať kluby na jednotné kopyto ideálneho klubu, ktorý sa venuje celej palete šachových činností. Má to však zmysel? Chceme odstrániť všetku pestrosť šachových súťaží? Chceme, aby seniormi nabité Krasňany dobrovoľne odišli o ligu nižšie a možno tak urobili aj iné dva tri kluby, ktoré možno nechcú, ale možno iba nemajú podmienky - napríklad priestorové, či vekové - venovať sa mládeži?
Riešením by možno bolo, aby klubom, ktoré nemajú od svojej reality možnosť zabezpečiť si účasť juniora či ženy, ponúknuť či prideliť hráčov z tejto kategórie, ktorí potrebujú pre svoj rast hrať v druhej lige a bez pozitívnej diskriminácie by túto možnosť nedostali. Alebo ani takto to nejde? Kvôli lokálpatriotizmu tých, ktorí síce myslia na mladých, ale iba ako na formu vlastnej osobnej sebarealizácie a teda pod svojou hlavičkou a v hraniciach svojho klubu? Sám som zvedavý, ako toto ošemetné a možno voluntaristické rozhodnutie o povinnej účasti dopadne, ako sa utrasie v konfrontácii s realitou menších šachových klubov. Dúfam, že nie tak, že na doskách druhej ligy budú stavaní hráči s nedôstojnou výkonnosťou iba kvôli litere predpisu.
Obrázok používateľa
Miro Mandák

Založený: Po Júl 22, 2013 9:07 am

Odoslaťod Martin Huba Pi Jún 27, 2014 8:21 am

Velmi rozumny prispevok stoji za zvazenie. Chceme pomoct mladym a dievcatam aj suvislosti so zmenami vo fide ratingu. Urcite nechceme sikanovat kluby. Znizenie barier ako sme spravili v pripade cis by mozno pomohlo.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.