Povinná účasť juniora a/alebo ženy v ligách

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: Povinná účasť juniora a/alebo ženy v ligách

Odoslaťod pytlik Ut Dec 03, 2013 8:28 pm

konečne začína dostávať starý bobor rozum :)

Ale teraz už trocha vážne, keď už prezident má tak rád citáty, tak dám aj ja jeden, snáď ho nepopletiem: Diabol od Vás nechce, aby ste robili zlé veci. Chce od Vás, aby ste robili dobré veci v nesprávnom čase a na nesprávnom mieste. :D

Inak zaujal ma názor p. Štočkovej, o tom ako podporilo jej záujem hrať šach a venovať sa mu hranie v extralige. Musím povedať, že na jej partie som sa pozeral vždy veľmi rád.
Skutočne ste nepremýšľali nad rozšírením extraligy na 10 šachovníc? S povinným juniorom a ženou? Prípadne juniorom do 15 a juniorkou (pravdaže kritéria môžu byť rôzne, chcelo by to diskusiu s klubmi)? Možno by to bolo pre nich motivujúce a extraligové kluby by to príliš finančne nepocítili. Okrem iného si myslím, že extraliga sa zvyčajne hráva v reprezentatívnejších priestoroch a vidieť svojich obľúbených hráčov priamo za šachovnicou a možno i analyzovať s nimi partie by pre násťročných mohlo byť pozitívne. Týmto spôsobom by sme mohli vhodne podporiť výchovu budúcich reprezentantov.

Druhá myšlienka, i na základe osobnej skúsenosti, ktorú som tu už spomenul je, aby sme nepodporovali len mládež. Mali by sme sa snažiť získavať a motivovať i hráčov nad 18 rokov. V súčasnosti sa množstvo ľudí venuje hraniu na internete a potom si niektorí prídu zahrať i do klubov. Častokrát dosahujú relatívne slušnú úroveň, šach ich baví a myslím, že i podobných začiatočníkov by bolo dobré podporiť. Sám osobne poznám podobných cca 4 - 5, ktorí sa pomerne rýchlo dostali na úroveň a výkonnosť 1700 - 2000. Ak chceme zvýšiť kvantitu mohli by sme ísť aj cestou podpory týchto hráčov. Teda napr. (ak už nejakú povinnú šachovnicu v nižších ligách) nielen junior, ale junior alebo hráč, ktorý nemá fide elo dlhšie ako 5 rokov. Pravdaže je to len myšlienka do pléna, rozhodnite sami, či by stála za úvahu. Minimálne by odpadli problémy s posedením pri pive, čo je aj pre mňa hoci pivo nepijem na šachu jedna z najkrajších vecí:-)

PS. Mishikov návrh je tiež rozumný, mládež podporí, ale osobne si nemyslím, že by tie zľavy boli motivujúce. Náklady na jednu sezónu v našej druhej lige sa tuším pohybujú okolo cca 500 eur - predovšetkým cestovné.

to druholigista: hráča na úroveň 1900 - 2000 ak má čas, chuť a nie je netalentovaný môžete vychovať za cca 2 - 3 roky ( myslím, že niekde som čítal cca 2000 hodín) ; pravdaže častokrát jedna z týchto troch vecí chýba
pytlik

Založený: Po Máj 25, 2009 7:28 am

Odoslaťod yuri Ut Dec 03, 2013 10:53 pm

Martin:
1. squash som nikdy nehral (nebolo s kym tak som nekupoval vybavu).
2. o ziadnom squah turnaji neviem

jedine co viem je, ze si na firemnu golem kartu mozem v goleme na par hodin zobrat :)
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod 111 St Dec 04, 2013 12:13 am

Pytlik: ja zase poznam: "Dvakrat meraj a raz strihaj" :lol:
111

Založený: Pi Júl 26, 2013 8:35 am

Odoslaťod yuri St Dec 04, 2013 7:33 am

pytlik: ked je take lahke dostat na uroven 1900-2000 preco mame tak malo hracov ktori taky rating maju po 2 rokoch ?

inak ak chcete za 2 roky odtrenovat 2000 hodin tak to vychadza 20 hodin trenovania tyzdenne. vazne to povazujete za realne u cerstvo naverbovaneho dievcata, ktore cerstvo zacalo hrat sach ?
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Martin Huba St Dec 04, 2013 8:49 am

Môj nebohý otec mi vravieval, že nie je hrdina ten, čo prácu začne, ale kto ju dokončí. A jeden nebohý priateľ vravieval netrpezlivým, že sa bude robiť per partes.

Veľmi rád by som bol, aby sme rozbehli ešte projekt pre škôlky a projekt pre stredné školy. Ale žiaľ deň má iba 24 hodín. SŠZ je súčasne demokratická inštitúcia a rozhodovací proces preto trvá dlho, nevraviac o implementácii. Tí, čo tu píšu že som diktátor, si asi myslia, že vo svojej firme mám fórum, kde sa každého úslužne pýtam, či by bol taký láskavý a zdvihol riťku, keď treba niečo spraviť. To potom asi nezažili normálnu modernú firmu, kde ľudia sami prichádzajú z iniciatívami a bez problémov si berú na seba zodpovednosť za ich realizáciu. Tu je to fascinujúce tým, že ľudia sú dobrovoľníci a mnohí ani nevedia pracovať, hoci sebavedomie im nechýba a preto ak sa dosiahne nejaký výsledok je to famózne a celý zväz môže byť na seba pyšný, všetci členovia. Ja vidím na mnohých určité pokroky a preto som optimista. To, či sa potrebné zmeny zavedú teraz alebo za desať rokov, nie je až také podstatné, nakoniec šach je hra a nejde o život.

Ja mám rád slogan tuším Nike... JUST DO IT... a vždy podobný prístup vyžadujem od ľudí okolo seba..

Spomínali sa tu manažérske knihy. Ja som za tých vyše dvadsať rokov mimo iného vyškolil pár tisíc ľudí od klinických psychológov cez povedzme bankových manažérov až po ministerských úradníkov v rôznych krajinách a páči sa mi rada

ROBTE KAŽDÝ DEŇ NOVÉ CHYBY

Taký prístup znamená aktivitu a dynamiku a hlavne sústavné sa zlepšovanie.

Podobne je dôležité uvedomiť si že

ZLÉ ROZHODNUTIE JE LEPŠIE AKO ŽIADNE

To je robenie chýb na vyššej úrovni :)

Pán Pytlík, áno sú rôzne možnosti, prvá premisa je a z tej nepopustím, že podpora mládeže a žien musí byť. Môžeme o tom diskutovať aj sa povadiť ale je to cieľ. Zatraktívni to určite šachovú hru na verejnosti a možno priláka sponzorov a o to ide nie?

Mám v hlave kontrolné turnaje pre deti z listiny talentov (Svetlanka tam určite patrí a z nej chcem mať popri Veronike budúcu reprezentantku), ktoré možno budú lepšie za asistencie trénerov ako pár sústredení. Pochopil som z diskusie že kluby sú radšej ochotné zaplatiť vyššie štartovné na podporu mladých a žien ako akceptovať povinnú šachovnicu. Je aj možnosť: vyššie štartovné v druhých a prvých ligách, ktoré by išlo automaticky v plnej výške na tieto turnaje. To len rozmýšľam nahlas. Rozšírenie Extraligy na desať dosiek je zaujímavá myšlienka.... čo na to Extraligisti? Keď prispejú druhé a prvé ligy musí sa pridať aj Extraliga.

Iba raz som to tu za tie roky vzdal a doteraz to ľutujem. Propagačné video na šach na školách prevzaté zadarmo z Turecka a predabované. Majstri fóra ho znosili pod čiernu zem a ja som nemal energiu ho tlačiť. Výsledok? nie je propagačné video žiadne.

Pekný deň,
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod pytlik St Dec 04, 2013 10:08 am

to yuri
ja som nenapísal, že je to ľahké
úprimne, kto z nás dáva 20 hodín týždenne šachu a spĺňa ešte i dve horespomenuté podmienky? Len som povedal, že sa to dá.
pytlik

Založený: Po Máj 25, 2009 7:28 am

Odoslaťod Vlado Zahradnik Št Dec 05, 2013 12:40 am

Prečítal som si všetky príspevky a pripájam aj môj názor. Náš oddiel nemá vlastné priestory, žiadnych veľkých sponzorov, nedostávame štartovné. Pred sezónou sa skladajú naši hráči - podnikatelia, ale aj tak je problém zaplatiť vodičom za benzín / o náhrade za opotrebovanie vozidla na zimných cestách ani nehovorím /.
S tým, aby mladí získavali skúsenosti v ťažkých ligových zápasoch nemáme problém. Napr. Slavo Sremaňák za nás nastupoval už ako dvanásťročný a po čase sa vypracoval na prvú šachovnicu. Toto však vyplynulo z prirodzenej potreby mať náhradu za pracovne vyťažených podnikateľov aspoň na jeden deň počas víkendu, keď potrebovali oddych, alebo mali nejaké rodinné problémy. Boli sme radi, že ho máme a bez ohľadu na školské povinnosti bol vždy ochotný prísť.
V druhej i tretej lige mnohé oddiely stavajú mladých a nepotrebujú byť k tomu nútení sankciami. Venovať sa výchove detí sa nedá nariadiť príkazom, k tomu treba mať vzťah a podmienky.
Mladí majú aj iné možnosti rastu - literatúra, videá, databázy, on-line prenosy, tréningy. Toto by im mohlo v prvých rokoch nahradiť tých pár partií odohraných v ligách. Sám na sebe vidím, že by som mal viac trénovať, nie len hrať. Aby mladí hráči získali zápasovú prax, mali by hrať najprv medzi sebou, na internete, v oddielových preboroch, turnajoch a nakoniec aj v ligách, ale nie na základe hrozby kontumáciou a pokutou.

Zdraví Vlado
Vlado Zahradnik

Založený: Ut Júl 15, 2008 10:21 am

Odoslaťod 111 Št Dec 05, 2013 9:54 am

Martin, ja sa podpisujem pod to, ze najdolezitejsie je dokoncit nejaku pracu. K tomuto vsak pridam dva citaty od legendarneho od ČVS: " Chceli sme to urobiť čo najlepšie a podarilo sa nám to ako vždy..." a "Chceli sme trh a podaril sa nám bazár." A ten molodec naozaj vedel, o com hovori.
Uvidime, co sa VV podari dokoncit.
111

Odoslaťod Martin Huba Št Dec 05, 2013 10:59 am

Neviem kto je legendárny ČVS, nie som moc na molodcov, celý život robím pre západné firmy.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod 111 Št Dec 05, 2013 4:47 pm

Černomyrdin Viktor Stepanovič
111

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.