Vylúčenie družstva z ligovej súťaže.

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: Vylúčenie družstva z ligovej súťaže.

Odoslaťod Jozef So Mar 02, 2013 12:58 pm

Pán Gajarský, prosím Vás čo podľa Vás znamená byť vylúčení z nejakej skupiny, z nejakej hry a pod. Tiež skúste odpovedať na otázku kedy nastáva moment vylúčenia? Ak máme ďalej diskutovať tak na tieto otázky treba dať jednoznačnú odpoveď.
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: Vylúčenie družstva z ligovej súťaže.

Odoslaťod Július Gajarský So Mar 02, 2013 2:34 pm

Nemam zaujem o diskusiu pre diskusiu samotnu a toboz nie rozoberat vyznam slov sposobom a la prezident SR ("vynemúva"...).

Bod 7.4. aktualneho platneho SPD.

7.4. Ak niektoré družstvo vystúpi alebo je vylúčené zo súťaže skôr, ako má odohrané polovicu stretnutí, jeho odohrané stretnutia sa anulujú. Ak malo odohrané aspoň polovicu stretnutí, prehráva zvyšné stretnutia kontumačne. Ak sa družstvo nedostaví počas súťaže dvakrát ku stretnutiu, bude vylúčené zo súťaže, pokiaľ riadiaci orgán súťaže z výnimočných dôvodov nerozhodne inak. Družstvo, ktoré vystúpilo alebo bolo vylúčené, sa bez ohľadu na počet získaných bodov zaradí na posledné miesto v tabuľke a zostúpi v majstrovských súťažiach o dva stupne nižšie.
Július Gajarský
 
Príspevky: 1487
Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Re: Vylúčenie družstva z ligovej súťaže.

Odoslaťod Jozef So Mar 02, 2013 3:34 pm

Pane to nie je otázka len pre diskusiu. Pochopil Ste,že odpovedať na tieto dve otázky znamená potvrdiť, že ak je niekto vylúčený tak jednoducho už v skupine nie je, nepatrí už do nej a teda nemôže byť hodnotený ako posledný lebo tam už nie je od chvíle ako druhý krát nenastúpil na zápas a posledný v poradí teda v tabuľke je kto tam posledný skončil a nie niekto kto je vylúčený. OK nech majú pravdu tí, ktorí sú s daným stavom spokojní, výsledok sa prejavuje aj vo finále ex ligy, ale to je iná téma.
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: Vylúčenie družstva z ligovej súťaže.

Odoslaťod yuri Ne Mar 03, 2013 12:13 am

Jozef: ja len nechapem jednu vec. Zo sutaze ma vypadnut jedno druzstvo. nejake druzstvo sa 2 kola pred koncom rozhodne, ze uz nenastupi, necha sa vylucit, a to druzstvo ktore skonci predposledne s nim uz neodohra zapas, hoci na zaklade neho by mohlo skoncit predposledne (rovnako ako skonci predposledne teraz). avsak pokial by posledny nebol zo sutaze vyluceny predposledny sa zachrani. kedze sa ale posledny vylucit nechal, tak vypadne aj ten predposledny, hoci na to nieje zmysluplny dovod. proste totalne nekorektne.

uz len vidim, ako by tu Jozef skakal odzeme, keby boli na mieste ktore by sa zachranilo, a ti zanim by sa odhlasili zo sutaze, a na zaklade toho by vypadol. to uz by asi az take fer nebolo...
yuri
 
Príspevky: 901
Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Re: Vylúčenie družstva z ligovej súťaže.

Odoslaťod yuri Ne Mar 03, 2013 12:22 am

no, ale tak si dajme konkretne extraligovy priklad. po piatku je jasne, ze nitra vypadne. teda v sobotu a nedelu moze nenastupit (napriklad pre setrenie nakladov). v takom pripade by sa vylucila zo sutaze a vypadli by modra a slavia ? neviem preco, mne to pride ako extremne divne.

a co sa tyka turzovky, ake resenie by tu bolo spravne ? nechapem. to ako maju nevypadnut na ukor toho co skoncil prednimi pretoze sa snazili ? nastupit na polovici sachovnic snad mohli, nechce sa mi verit, ze z celeho druzstva ktoremu na tom zalezi nemohli nastupit aspon 4 hraci...
yuri
 
Príspevky: 901
Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Re: Vylúčenie družstva z ligovej súťaže.

Odoslaťod Machník Ne Mar 03, 2013 5:14 pm

Ak nenavrhnete konkrétne riešenie, zmenu SP sú Vaše príspevky len kecy, kecy a kecy.

Bod 7.4 je príliš prešpekulovaný a mal by sa zjednodušiť.
napr.
7.4. Ak niektoré družstvo vystúpi alebo je vylúčené zo súťaže jeho odohrané stretnutia sa anulujú. Ak sa družstvo nedostaví počas súťaže dvakrát ku stretnutiu, bude vylúčené zo súťaže, pokiaľ riadiaci orgán súťaže z výnimočných dôvodov nerozhodne inak. Družstvo, ktoré vystúpilo alebo bolo vylúčené, zostúpi v majstrovských súťažiach o dva stupne nižšie.

Ďalej niet čo špekulovať čo bude na konci tabuľky a kto bude vypadávať, keď pre danú ligu družstvo odstupujúce alebo vylúčené prestane existovať. Vypadáva taký počet aký bol stanovený podľa rozpisu súťaže.

Iná je otázka čo s týmto uvolneným miestom v ďalšej sezóne? Podľa mňa, aby nevzniklo reťazenia navyše vypadávajúcich družstiev vo všetkých nižších ligách /efekt padajúceho ho-na/, treba takto uvolnené miesto obsadiť podľa bodu 3.3 a 3.4 SP. /Samozrejme tieto body treba o túto možnosť doplniť/.

K otázke pokuty navrhujem pokutovať takéto odstupujúce alebo vylúčené družstvo sumou rovnajúcou sa súčtu pokút na všetkých šachovniciach. Pri druhom nenastúpení pri výnimočných dôvodoch sa udeluje buď pokuta, alebo potrestanie preradením o dva stupne nižšie v majstrovskej súťaži. Dvakrát trestať za jeden priestupok je protiprávne.

Ak budete teraz tvrdiť, že je špatná vymožitelnosť takejto pokuty tak Vám navrhnem zaviesť zloženie zábezpeky na začiatku súťažného obdobia vo výške súčtu pokút na všetkých šachovniciach v tej ktorej lige. A potom je z čoho čerpať.

Samozrejme toto sú stále len financie družstva /šachového klubu/, ktoré sú dočasne prepožičané KŠZ alebo SŠZ. Ktorým sa dá možnosť ich zúročiť a úroky využiť na svoju činnosť.
Ale tu už musíme hovoriť o zmenách v „Ekonomickej smernici“ a o jeho prílohe „Sadzobník poplatkov a pokút“.
Machník
 
Príspevky: 276
Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Predchádzajúca

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.