FIDE licencie pre rozhodcov

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: FIDE licencie pre rozhodcov

Odoslaťod Ondrej Danada St Nov 14, 2012 10:05 pm

Noro, nie som si celkom istý, ale myslím, že nutná podmienka je aspoň 3. trieda. Aj keď to v texte nie je uvedené, pochybujem, že by sekretariát vybavil licenciu pre niekoho, kto ani neabsolvoval základný rozhodcovský kurz. Myslím, že autor text asi nepočítal s touto možnosťou, že by sa niekto taký o licenciu uchádzal.

To však neznamená, že sa v budúcnosti nemôžu kritéria zmeniť. Zatiaľ sme nemali možnosť túto problematiku seriózne prebrať, keďže na poslednom zasadaní VV sme ešte nemali potrebné informácie od FIDE.

Príde mi to byť ako skvelá príležitosť ako legálnym spôsobom napraviť omyl minulosti, že udeľovali vyššie kvalifikácie doživotne a človek nemusel pre jej udržanie robiť nič.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Rasto Diviak St Nov 14, 2012 10:07 pm

Rasťo, ja nemám informáciu o tom, že by bol počet rozhodcov na turnaj obmedzený. Ty áno? Koľko to je? Pokiaľ viem, FIDE handbook určuje, koľko rozhodcov môže za turnaj získať FA/IA normu, ale nie koľko rozhodcov tam môže byť oficiálne napísaných.

Ondro, tak som to myslel, len obmedzený počet rozhodcov môže získať normu z turnaja.
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod yuri St Nov 14, 2012 11:45 pm

no, mozne VV BSZ nejako rozhodol, na poslednom zasadani som nebol, a zapisnicu zatial nemam. obmedzovanie tych podmienok sa mi nepaci, pripada mi to, ako keby sa SSZ rozhodol naparazitovat na tom, ze sa zaplati poplatok FIDE, tak si aj SSZ predsa musi prijst na svoje.

co sa tyka dozivotnosti, prave NA dozivotna je, ak ju raz federacia poda v handbooku nevidim moznost aby triedu odobrala. neviem ako to chces napajat. Ak chce rozhodca rozhodovat bude musiet mat NA. ak NA raz dostane bude dozivotna. ak za 3. triedu NA neumoznis ziskat novych rozhodcov mat budes len velmi tazko, kedze bez NA neziskas vyssie licencie.

co sa tyka kvality, teraz maju rozhodovat prednostne hraci s rozhodcovskou kvalifikaciou, a povinnost na to mozme zaviest aj bez nakladnych FIDE licencii.

co sa tyka poctu rozhodcov, v druzstve potrebujes minimalne 1,5x tolko rozhodcov kolko mate dokopy druzstiev v ligach.

ako ja neviem, cim dalej tym viac nerad rozhodujem zapasy, lebo ako hraca ma to obera o cas, a ako nehrac poznam aj zaujimavejsie veci ako v nizkych ligach cakat na koniec poslednej jasnej partie viac ako hodinu...

a inak, pri formulacii co je na webe bude vyslovene svinstvo ak po splneni pokynov ktore su na webe nezaslete jeho ziadost na FIDE bez dalsich podmienok.
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Ondrej Danada Št Nov 15, 2012 12:26 am

Licencia na NA je síce doživotná, ale národná rozhodcovská trieda nie, tá je platná 5 rokov. T.j. po 5 rokoch budeš mať síce licenciu FIDE, ale nebudeš mať platnú rozhodcovskú triedu, ktorá sa v niektorých súťažiach (napr. 2. liga a vyššie) vyžaduje. Pre obnovenie triedy treba absolvovať seminár. FA/IA na žiadne semináre chodiť nemusia, ale musia udržiavať aktivitu, aby im licencia neprepadla. Podľa mňa to je takmer geniálne.

Súhlasím, že povinnosť mať pri rozhodovaní kvalifikáciu by sa dala zaviesť aj bez licencií, ale u nás na to nebola dostatočná vôľa, tak nám k tomu FIDE dopomohlo, čo som rád. Na zápasoch bývam často hrajúci rozhodca. Nevadí mi to, lebo beztak takmer vždy čakám na posledného, ale zasa keď prídem na zápas necelých 5 minút pred uplynutím čakacej doby a zistím, že som rozhodca a v prípade, že by som to nestihol, musel kontumovať sám seba za nedostavenie sa, mi príde byť už trochu divné. Raz som to tu už dávnejšie písal, no história sa opakuje. Tento raz to bolo o to nepríjemnejšie, že som ešte po príchode pred vchod o 17:56 musel ísť ešte preparkovať, lebo kvôli rekonštrukcii, o ktorej som vopred nevedel, zmizlo parkovisko a ja vlastne prišiel k budove po chodníku.

Na webe je nejaký oznam s nejakým termínom (myslím, že ešte je 5 dní). Kto to nevyužije teraz, nemá nikde zaručené, že po schválení nejakých nových pravidiel to tiež dostane automaticky. Samozrejme nemôžem tvrdiť, že niekedy nejaké pravidlá budú. Len si myslím, že je to príležitosť - môj osobný názor.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod yuri Št Nov 15, 2012 11:29 am

Ondro: uprimne, to,z e nebudem moct rozhodovat 2 a vyssiu ligu je vec ktora ma trapi minimalne, ja rozhodujem lligy len ked musim, financne sa to neoplati a rozhodovanie mi neprijde zabavne. tieto narodne triedy umru podobne ako ked sa zabilo narodne elo, nebudu mat zmysel. mna zaujimaju hlavne nizsie krajske sutaze, a pochybujem, ze tam sa zmeni legislativa tym smerom, ze nepostacuje rozhodcovska. Inak nechapem preco NA rozhodcovsku triedu slovensku obnovovat musi, a FA/IA nemusi. aktiivtu predsa musia dodrziavat aj NA aj FA, cize neviem preco by v tom narodny zvaz mal robit rozdiely.

to, ze robis rozhodcu zapasu ku ktoremu si sa nedostavil nacas (uviedol si v zapise, ze rozhodca sa dostavil k zapasu neskoro a kto jeho funkciu vykonaval dovtedy?). totiz v tvojom klube je evidentne bordel (situacia ktoru si popisal), ktory by si mal vyriesit skor ako budes riesit problemy inde.
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod rastík Pi Nov 23, 2012 11:06 am

o FIDE licenciu požiadalo v stanovenom termíne 39 rozhodcov. je tento počet pre potreby SŠZ a krajských zväzov dostatočný?
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík

Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Odoslaťod jogo Pi Nov 23, 2012 11:18 am

rastik: tazko povedat. Ak je 30 z bratislavy a 9 zo zvysku slovenska tak to urcite nie je dostatocne. TAktiez ak vsetko su ludia co rozhoduju turnaje a ziaden z nich ligy tiez nie. TEn pocet nic nevravi...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Morphynista Pi Nov 23, 2012 11:59 am

Na webu FIDE se dnes objevila následující zpráva : The FIDE Arbiters Commission intends to supply the Arbiters who will get the Arbiters licence with identification cards that will indicate that they are licenced.
For this purpose all the Arbiters who wish to get their licence are kindly requested to send to their federation a good quality photo ( 250 x 300 ) to be included in the card. Each Federation with licenced arbiters should collect and send these photoes to FIDE (mariaoiko89@gmail.com ).
FIDE tedy zřejmě zamýšlí zavést jakýsi mezinárodní průkaz rozhodčího, který by dostali všichni, kteří by si zaplatili licenci.
Morphynista

Založený: Po Mar 28, 2011 3:13 pm

Odoslaťod norbertsnv Pi Nov 23, 2012 12:20 pm

Ak si zoberieme že len SŠZ riadi 7 líg a v každej sa hrá naraz 6 zápasov, tak 39 rozhodcov je málo. Je pravda že ligy sa hrajú v rôznych termínoch a niektoré kluby majú družstvá ( a teda vlastného rozhodcu ) vo viacerých ligách, ale zase nie vždy má každý rozhodca voľno a na FIDE sa zarátavajú aj nižšie ligy ktorých je ešte viac a ich termíny sa už prekrývajú s vyššími ligami.
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Odoslaťod jogo Pi Nov 23, 2012 1:07 pm

norbert: ale extraliga, 1.liga a 2.liga nikdy nehra naraz. A dalsia vec, osobne si nemyslim ze teraz nie je ani realne napisat celkom vsetkych rozhodcov co rozhodovali dannu sutaz na fide stranke (skor si myslim ze je tam miesto tak na 1-5 rozhodcov maximalne).
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.