FIDE licencie pre rozhodcov

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: FIDE licencie pre rozhodcov

Odoslaťod Martin Huba St Nov 14, 2012 10:11 am

Nechcem byť zlým prorokom, ale obávam sa, že ktokoľvek (aspoň z tých, čo sa o to usilujú a majú reálne šance) bude na čele FIDE, bude podporovať tieto ja to volám výpalnícke praktiky.

V Istanbule bola dokonca snaha "zdaniť" rozhodcov tým, že budú odvádzať 10% príjmov do FIDE. Našťastie to neprešlo.

Osobne si myslím, že svetová šachová (a nielen svetová a nielen šachová) organizácia by mala v dnešnej krízovej dobe veľmi citlivo zvažovať akékoľvek zvyšovanie poplatkov a najmä ich následné účelné použitie.

Pri malovej komunikácii v rámci G15 (šachové federácie so 60% všetkých členov FIDE) som jasne a ako prvý spomenul, že v prípade potreby budeme vážne uvažovať nad podporou nových systémov ratingov (či už na európskej úrovni alebo na úrovni G15). Plus máme iné možnosti na národnej úrovni ako minimalizovať prípadné škody.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Ondrej Danada St Nov 14, 2012 2:00 pm

Rasťo, ja nemám informáciu o tom, že by bol počet rozhodcov na turnaj obmedzený. Ty áno? Koľko to je? Pokiaľ viem, FIDE handbook určuje, koľko rozhodcov môže za turnaj získať FA/IA normu, ale nie koľko rozhodcov tam môže byť oficiálne napísaných.

Myslím, že Yuri to vystihol veľmi presne. Najprv sa mi postoj BŠZ nepáčil a považoval som za trochu drzé čakať, kto si to zaplatí a z toho urobiť riaditeľa, ale po tomto zdôvodnení, že riaditeľ tam vlastne ani napísaný nebude a radoví rozhodcovia áno, žasnem nad vyspelosťou tohto prístupu. Ako by som sa na chvíľu ocitol v Nemecku alebo inom vyspelom právnom štáte, kde legislatívu rešpektujú a nesnažia sa vymýšľať ako všetko okašlať a podvádzať. Je to obrovský posun vpred, čo sa týka zmýšľania.

Určite súhlasím s tým, že je v záujme klubov, aby sa súťaže ratingovali, obzvlášť v Bratislave, kde sa už dávno ratinguje všetko, preto je pochopiteľné a logické, keď náklady majú znášať kluby, vrátane zabezpečenia rozhodcov.

Zväz by mal iba vytvoriť nejaké legislatívne prostredie, ktoré zabezpečí, aby všetko fungovalo. Napr. v BŠZ je povinnosť mať na súpiske aspoň jedného kvalifikovaného rozhodcu a zároveň je povinnosť nahlásiť rozhodcu pri hlásení výsledkov riaditeľovi (pod hrozbou pokuty 1 €). Ak by sa zaviedla povinnosť mať na súpiske aspoň jedného rozhodcu s licenciou a udeľovala symbolická pokuta (napr. 0,50 €) ak bude zápas rozhodovať niekto bez licencie, verím, že časom by to začalo fungovať a kvalita sa pozdvihla, čo bolo asi aj primárnym cieľom FIDE. Netreba za všetkým hľadať len zisk, ja vidím aj dobrý úmysel. Kvalita rozhodcov je mizerná a vidno to aj na posledných sporoch.

Samozrejme SŠZ by mal podmieniť posunutie žiadosti na FIDE úspešným absolvovaním školenia/semináru. Je to skvelá príležitosť pre SŠZ ako prečistiť/prekvalifikovať starých rozhodcov s trvalou platnosťou. BŠZ by zasa mal zabezpečiť, aby sa také školenia konali. Máme v klube ľudí, čo by chceli ísť na školenie, ale nechce sa im cestovať až do Košíc.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod ♔♔♔ St Nov 14, 2012 3:15 pm

v BŠZ je povinnosť mať na súpiske aspoň jedného kvalifikovaného rozhodcu
To sa mi nezdá. V 4. a 5. lige?
♔♔♔

Založený: Po Okt 18, 2010 4:54 am

Odoslaťod dubravan St Nov 14, 2012 3:52 pm

Som jeden z riaditeľov ligy BŠZ.
Samozrejme že toto nie je povinné:
v BŠZ je povinnosť mať na súpiske aspoň jedného kvalifikovaného rozhodcu

Netreba si zamieňať výraz "Doporučuje sa" s výrazom "je povinnosť". Čo je doporučené, nie je povinnosť.

Presný výklad:
SP BŠZ, ods. 2.2:
Pre 3. - 5. ligy nie je povinné delegovanie rozhodcu. Ak si rozhodcu vyžiada niektoré družstvo, uhradí jeho odmenu. Ak rozhodcu vyžiada riaditeľ súťaže, ŠTK BŠZ alebo VV BŠZ, uhradí jeho odmenu VV BŠŽ. V stretnutiach, na ktoré nebol vyžiadaný a delegovaný rozhodca, sa na rozhodcovi dohodnú kapitáni družstiev (prednosť majú kvalifikovaní rozhodcovia). Ak sa kapitáni nedohodnú, rozhoduje kapitán určený žrebom. Ak rozhodcom sa stane jeden z kapitánov, nemôže ďalej vykonávať funkciu kapitána, v tom prípade oznámi rozhodcovi meno svojho zástupcu (čl. 5.5). Meno rozhodcu sa uvedie do zápisu o stretnutí a rozhodca je povinný podpísať zápis o stretnutí.

Spravodajca 1 - 5.ligy oboch skupín, 2.b:
doporučuje sa, aby každé družstvo malo kvalifikovaného rozhodcu a aby kapitáni družstiev mali rozhodcovskú kvalifikáciu

RK
Obrázok používateľa
dubravan

Založený: Ut Okt 18, 2011 9:00 pm

Odoslaťod dubravan St Nov 14, 2012 4:24 pm

Až teraz som si všimol že to bol vlastne príspevok Ondra D. kde je tá "povinnosť", ale ja som reagoval na : St Nov 14, 2012 3:15 pm

Ondro prepáč :D .. Ondrej to zrejme napísal len trochu nepresne ale myslel to určite ako doporučenie.

Ja osobne by som však tiež súhlasil s tým, aby aj poslednú 5.ligu rozhodoval vždy kvalifikovaný rozhodca. Bolo by to lepšie pre obidve zúčastnené strany - z pohľadu nestranne kontrolovaného hrania partií najmä ak idú na FIDE, ale či by to bolo výhodnejšie ekonomicky ? To asi nie. Je s tým spojených viacero otázok s odpoveďami ktorých musia byť v jednom samotné kluby. A to asi na DF nevyriešime. ;)
Diskusia to však môže naškrtnúť do budúcnosti.

R.
Obrázok používateľa
dubravan

Založený: Ut Okt 18, 2011 9:00 pm

Odoslaťod yuri St Nov 14, 2012 7:09 pm

uff, Ondro: to co som napisal rozhodne nieje nazor BSZ (neviem otom, ze by BSZ nejaky nazor oficialne na tento problem mala).

rozhodovanie nezavislymi rozhodcami je nieco na co nieje objednavka zo strany hracov/klubov.

co sa tyka toho, kazdych 5 rokov si musim urobit seminar, ktory ma menej ako 20eur nevyjde (na menej si zabitu polsobotu necenim). z toho hladiska je to financne aspon premna vyhodne. samozrejme keby mi zvaz predlzi moju rozhodcovsku triedu neobmedzene tak to ma tiez rovnaky efekt :).

ak je zaujem o skolenia v BSZ piste Lacovi Sipekymu, v pripade zaujmu ho urcite zorganizuje.

rozhodcov je mozne delegovat v kazdej sutazi. okrem toho, ked sa doteraz uvadzal rozhodca pre nase ligy nejaky, tak to bolo vpodstate vzdy len nieco virtualne, bez oficialnych nominacii, takze tam by som nevidel problem. ci mame dost rozhodcov. podla mna vacsina teamov by aspon jedneho rozhodcu dodala, teda aspon v sutaziach kde som sa pohyboval.

samozrejme cely benefit ktory v tomto systeme vidim je financny, to ze na kvalitu rozhoodvania to bude mat nulovy vplyv naznacuje uz to, ze staci aby ziadatel zaplatil (symbolicky) poplatok a nemal ziadnu kvalifikaciu ani si ju neobnovoval (pricom pravidla sa menia).
inak si nemyslim, ze dalsim krokom budu superlicencie. tie vyssie triedy ma uz fide pokryte dobre, toto je nieco ako zavadzanie nizkych titulov. tu obohatenych prvkom, ze su povinne.
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Ondrej Danada St Nov 14, 2012 8:14 pm

Ďakujem, Rasťo, samozrejme som sa vyjadril nepresne, myslel som to ako odporúčanie.

Yuri, neviem, či sa správne chápeme. Ja nehovorím o nestrannom, nezávislom a už vôbec nie delegovanom rozhodcovi, ale o zvýšení kvalifikácie rozhodcov takých, čo sa vyberajú ako jeden z hráčov. Myslím, že jedna 20-eurová licencia žiaden klub nezruinuje. To, čo som napísali s tými 0,50 € pokutami, mohlo by to byť implementované postupne, možno najskôr vo forme odporúčania.

Ekonomicky náročné by to byť nemalo, lebo klub by buď platil licenciu (netreba kupovať každý rok) rozhodcovi, ktorý by pravidelne rozhodoval, alebo by platil nejakú mini-pokutu za rozhodovanie bez licencie. Ak by si rozhodoval všetky zápasy bez licencie, vyšlo by Ťa to na mini-pokutách 3,5 €, keďže 14 zápasov, z toho 7 doma, krát 0,50 €. Licencia sa dá recyklovať na zápasy v ďalšej lige, ak má družstvo obsadenie vo viacerých ligách. Bavíme sa o drobných. Toľko ma stojí benzín na 2 domáce zápasy.

Čo sa týka názoru BŠZ, ku mne sa dostala taká informácia, že VV BŠZ sa uzniesol, že nikomu z riaditeľov licenciu platiť nebude a kluby si majú zaplatiť svojim rozhodcom licencie sami. V kombinácii s Tvojím príspevkom som usúdil, že to, čo píšeš, sa v podstate s názorom BŠZ zhoduje.

Je pravda, že FIDE požaduje pre udelenie licencie podať žiadosť a uhradiť poplatok, ale to neznamená, že SŠZ to musí každému umožniť, keďže žiadosti predkladá federácia. Ak by sme vhodne naintegrovali náš systém rozhodcovských tried na systém FIDE licencií, mohlo by to mať práve prínos zvýšenia kvality rozhodcov.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod jogo St Nov 14, 2012 8:29 pm

Ondro:to si trosku mylis, zakupenie licencie kvalitu rozhodcov nezvysi.
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Ondrej Danada St Nov 14, 2012 8:48 pm

Jogo: Už neviem ako to mám vysvetliť. Na získanie licencie nestačí zaplatiť. Treba zaplatiť a zároveň splniť kritéria stanovené SŠZ, keďže SŠZ je ten, kto môže predkladať žiadosti. Ak SŠZ vhodne definuje kritériá, verím, že to kvalitu zvýši. Ak to ale dá SŠZ každému, tak sa samozrejme kvalita nezvýši.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod norbertsnv St Nov 14, 2012 9:46 pm

Ondrej, v článku na stránke SŠZ http://chess.sk/index.php?str=spravodaj ... etail=1065 sa nepíše nič o posudzovaní žiadateľov. Takže ja si skôr myslím že licenciu dostane každý rozhodca ktorý si ju zaplatí. Jedine že by si mal ako člen VV informácie ktoré sa zatiaľ na verejnosť nedostali. A podľa čoho by sa vyberali tí "správni" rozhodcovia, keďže čas pre ligy je len do konca roka?
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.