FIDE licencie pre rozhodcov

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Odoslaťod rastík Št Nov 08, 2012 3:35 pm

http://www.chess.sk/index.php?str=spravodajstvo&od=0&detail=1065

dnes mi prišiel mail od predsedu ŠZNK pána Páleša, v znení, že by každý oddiel hrajúci FIDE ratingovanú súťaž, mal mať od 1.1.2013 aspoň jedneho rozhodcu s FIDE licenciou pre potreby ratingovania.
zaujímalo by ma aký názor má na toto rozhodcovská komisia, prípadne, ako riešia túto otázku iné kraje. čítal som vyjadrenie pána Diviaka http://forum.chess.sk/viewtopic.php?f=18&t=1002&start=40#p22802, je to aj oficiálne stanovisko?
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík

Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Re: FIDE licencie pre rozhodcov

Odoslaťod Rasto Diviak Št Nov 08, 2012 4:25 pm

Moje vyjadrenie je len môj osobný názor, určite to nie je oficiálne stanovisko, keďže nie som ani členom VV ani členom rozhodcovskej komisie. Každopádne by sme mali túto vec nejako rozumne vyriešiť, podľa mňa treba zlodejom zaplatiť čo najmenej.
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod yuri Ne Nov 11, 2012 6:11 pm

no, vo vsetkych ligach moze nastat situacia kedy sa k zapasu nedostavi ziadny licencovany rozhodca. je zatial nejaka predstava ako toto vobec riesit ? napisat, ze zapas rozhodoval niekto kto tam nebol niehe korektne, avsak ine moze sposobit nezapocitanie celej ligy.

zaroven neviem ci tomu rozumiem spravne, staci zaplatit fide 20eur na vyriesenie tejto zalezitosti, alebo treba platit 80eur a este sa babrat s nejakymi kurzami a robit testy ?
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Rasto Diviak Ne Nov 11, 2012 7:32 pm

yuri: ak nie si rozhodca FA alebo IA, zaplatis 20 eur, ked si potom chces spravit FA, zaplatis si za 50 eur za FA seminar na ktorom spravis testy, potom si zaplatis dalsich 50 za ziadost na FA titul a 80 za licenciu :)
Rasto Diviak

Odoslaťod yuri Ne Nov 11, 2012 9:28 pm

uprimne ? FA mi pripada predrazena zbytocnost, v pripade, ze by bolo nevyhnutne , prestal by som sa venovat cinnostiam kde ho potrebujem (180eur mi za to nestoji). ja potrebujem len riesit stav, kedy rozhodujem takmer vsetky domace zapasy v sutaziach druzstiev ktore hrame (tak 12-15 rocne), a ktore maju byt ratingovane na fide. ak by ma to malo stat 20 eur, tak to asi zaplatim, ak to ma stat 180 eur, tak sa na to vykaslem. akurat sa obavam, ze zaplatenie tej sumy je len velmi docasne riesenie, a pridu dalsie kriteria...
yuri

Odoslaťod Jozef Ne Nov 11, 2012 10:14 pm

Aj rozhodcovi 3 triedy na národné turnaje stačí zaplatiť 20.-€ a má národnú licenciu - čiže jasne zárobková činnosť pre FIDE. Pre aké turnaje je potrebné mať FA licenciu a pre aké stačí nár.licencia a pre aké súťaže družstiev platí ešte nár. licencia (20.-€). Ak sa má platiť tak by sa to malo dosť podrobne zverejniť.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod Karol Po Nov 12, 2012 7:49 am

Terminológia: neexistuje národná licencia...Sú len FIDE licencie.
Turnaje a súťaže počítané na FIDE listinu smú byť rozhodované len rozhodcami s FIDE licenciou. Rozhodcovia s medzinárodnými titulmi IA, FA sú však požadovaní len na turnaje a súťaže, kde je možné splniť normu na medzinárodné hráčske tituly.
FIDE Handbook B.01 http://www.fide.com/fide/handbook.html?id=58&view=article
1.17 The tournament shall be conducted by an International Arbiter, failing that, by a FIDE Arbiter.
Bežné turnaje, nižšie ligy počítané na FIDE listinu samozrejme môžu rozhodovať aj rozhodcovia, ktorí nikdy nebudú mať ambície na získanie medzinárodného titulu, stačí im teda FIDE licencia národného rozhodcu za 20 EUR a mať započítanú súťaž najneskôr každé dva roky, aby si ju nemuseli platiť nanovo za neaktivitu. Vo svojom okolí šírim, že by každý klub hrajúci súťaž ratingovanú na FIDE listinu mal mať aspoň jedného rozhodcu s FIDE licenciou. Najlepšie už k 1.1.2013.
Karol

Založený: Po Jan 28, 2008 7:29 pm

Odoslaťod Machník Ut Nov 13, 2012 9:57 pm

FIDE licencia, národná licencia. Ak vôbec na Slovensku existuje rozhodcovská licencia tak sem s ňou. Ja nič také nemám. Mal som voľakedy preukaz ale teraz po školení mám tak akurát zapísané meno v jednom bordelárskom rozhodcovskom zozname plnom mŕtvych duší. Veď ako nazvať bývalého hráča, bývalého rozhodcu, ktorý je už 10 rokov na Kanárskych ostrovoch než ako šachová mŕtva duša.
Takže vytrieďte ten zoznam a u aktívnych rozhodcoch určite kto má mať akú licenciu.
Ja viem, že mám 1. triedu ale v rukách nemám nič, nemám sa s čím prezentovať.
Možno budem mať FIDE národnú licenciu rozhodcu ale k čomu mi bude? A ako tá licencia bude vypadať? Kedy sa mi vložené financie vrátia? Kto vôbec rozhodcu vlastne potrebuje? Je to klub? Pochybujem. Rozhodcu potrebuje orgán, ktorý vypisuje a riadi napr. súťaže družstiev. Sú to SŠZ a KŠZ čiže rozhodcovskú licenciu potrebuje mať riaditeľ súťaže (nazvime ho radšej hlavným rozhodcom), ktorý zabezpečuje ratingovanie ligy na FIDE a nie tá desiatka rozhodcov alebo osôb dohodnutých kapitánmi, ktorý rozhodujú (asistujú) pri zápasoch.
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod yuri St Nov 14, 2012 8:14 am

moj osobny nazor je, ze v turnaji druzstiev ktory sa nehra naraz a na jednom mieste by mal kazdy rozhodca byt zapisany ako rozhodca co rozhodoval tento turnaj (do buducna to bude nutne aby rozhodcom neexipirovali narodne licencie ktore si zrejme par ludi poplati len aby mali pokoj). takisto by tieto zapasy mala rozhodovat len osoba na to kvalifikovana. Doteraz bola za kvalifikaciu povazovana prednostne nejaka rozhodcovska trieda (ci uz platna alebo vyexpirovana), alebo hracska skusenost, ak nebol kvalifikovany rozhodca k dispozicii (toto nejakym sposobom upravoval aj hraci poriadok pre sutaze druzstiev ci ako sa ten dokument vola). FIDE zadefinovalo, ze od 1.1.2013 bude za dostatocnu kvalifikaciu pre turnaje zapocitavane na FIDE povazovana licencia ktoru udeluje FIDE.

Teraz k tym poznamkam. Ze sa uz nedavaju preukazy ma prekvapuje, co branilo nechat si zapisat novu triedu/platnost do stareho preukazu ? na mojom preukaze je miesto na jednu z kazdej RT, a nasledne miesto na 5 seminarov, co by malo stacit na 30 rokov rozhodovania. To ze v tom systeme su mrtve duse, no ja neviem, ja v tom zozname vidim zoznam vsetkych rozhodcov s tym, ze je tam uvedena ich rozhodcovska trieda a jej platnost. ze tam su aj ludia ktori si triedu neobnovili, no a co, mozu to urobit hocikedy, rovno s predlzenim povodnej triedy. osobne ale ocakavam ze tento zoznam bude coskoro obsolete, kedze narodne rozhodcovske triedy stratia absolutne zmysel.

Preco by ale niekto mal urcovat aku mate mat rozhodcovsku licenciu ? To je predsa Vase slobodne rozhodnutie, vy sam si musite zvolit aku licenciu chcete mat, na tu splnit podmienky a zaplatit si ju. toto rozhodnutie za Vas nikto neurobi

K tomu ako bude vyzerat narodna licencia, neviem, predpokladam, ze bude mat aj nejaku papierovu formu. K comu bude, to je jednoduche. Ak potrebujete rozhodovat na turnajoch zaplatite si licenciu. Kedy sa Vam vrati je v prvom rade vo Vasej moci. Ak Vas niekto zavola rozhodovat, tak si dohodnite odmenu.

Rozhodcu potrebuju 2 skupiny - organizatori turnajov (tu je to asi jasne preco). druha skupina su kluby. Totiz kluby su tie ktore pozaduju ratingovanie na FIDE. KSZ (minimalne v BA) by nemali namietky ak by a kluby rozhodovali, ze koli nakladom ratingovanie na FIDE nechcu. ale kluby to chcu. Preto kluby aj budu musiet niest naklady ktore na FIDE ratingovanie su. dnes je to nova polozka jednorazoveho nakladu na licencie pre rozhodcov. ze by sa na fide neratingovali ligy organizovane ssz si neviem predstavit (okrem ineho aj preto, ze tu su rozhodcovia ajtak delegovani, a aj su za to plateni).

Co sa tyka riaditela sutaze, ten rozhodcovsku licenciu nepotrebuje, riaditel totiz nemusi byt rozhodca vobec.
yuri

Odoslaťod Rasto Diviak St Nov 14, 2012 8:42 am

moj osobny nazor je, ze v turnaji druzstiev ktory sa nehra naraz a na jednom mieste by mal kazdy rozhodca byt zapisany ako rozhodca co rozhodoval tento turnaj

yuri: aspon doteraz to fungovalo tak, ze na kazdy turnaj je mozne zapisat len obmedzeny pocet rozhodcov (najma pre potreby noriem na FA a IA). Neviem, ako by sa to riesilo v sutazi, kde sa rozhodcovia nedeleguju. A druha vec, myslis, ze na to mame dostatocny pocet rozhodcov?
Ja si naopak myslim, ze by sme mali na FIDE zaplatit co najmenej a nepodporovat tieto zlodejske praktiky. V tomto suhlasim s Machnikom. S jedlom totiz rastie chut. Ak na FIDE zistia, ze maju z licencii vysoke prijmy, ocakavam o par rokov zavedenie novych "superlicencii" za minimalny poplatok 200 EUR, s cielom osklbat rozhodcov este viac. Hanba Kirsanovi!
Rasto Diviak

Ďalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.