miernejšie tresty za zazvonenie mobilu pri partii

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: miernejšie tresty za zazvonenie mobilu pri partii

Odoslaťod jogo Št Aug 02, 2012 12:38 pm

Da sa s tym suhlasit, no preco tak komplikovane? NEstaci napisat:

Hrac po spadnuti supera na cas vyhra, ak ma:
1.postupnost tahov, ktorymi je mozne dosiahnut mat aj pri najslabsej moznej obrane.
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Ondrej Danada Št Aug 02, 2012 12:49 pm

Rasto, v prvom rade predpokladam, ze kazdy sachista vie, ze s holym kralom sa vyhrat neda. Samozrejme na turnaji, kde tento predpoklad splneny nie je, by som na tuto skutocnost prihliadal. Vzdat sa ak ma super holeho krala poskodzuje dobre meno sachovej hry porovnatelnym sposobom ako slavna 2-tahova partia konciaca matom Karhanka, kde tiez rozhodca primerane zasiahol. Preto vzdanie sa proti holemu kralovi je trestuhodne. Super, ktory podpise partiar s takouto vyhrou vyjadruje suhlas s vysledkom, a tym sa podiela na poskodzovani dobreho mena takisto. Myslim, ze ziaden slusny sachista by takuto rezignaciu neprijal a trval na remize.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Riki1 Št Aug 02, 2012 1:09 pm

Oprava bodu 3 - az teraz som si to uvedomil.

Hrac po spadnuti supera na cas vyhra, ak ma:
1. pesiaka proti comukolvek
2. jazdca + 1 kamen (moj alebo superov). Vynimka: moj iba J proti superovej iba D, tam sa mat neda dat
3. strelca + 1 moj kamen, alebo superov inofarebny strelec, jazdec alebo lubovolny pesiak.
4. damu alebo vezu proti comukolvek
5. Vynimky su pri zablokovanych poziciach, ktore sa nedaju ani nezmyselnymi tahmi vyhrat.
6. Vynimkou su taktiez pozicie, ktore po serii pravidlami vynutenych tahov dospeju do nevyhratelnej pozicie (pozri body 1-5).

Musi platit sucasne, ze v danej pozicii existuje postupnost tahov, ktorymi je mozne dosiahnut mat aj pri najslabsej moznej obrane.
Obrázok používateľa
Riki1

Založený: Po Jan 28, 2008 11:24 am

Odoslaťod Riki1 Št Aug 02, 2012 1:13 pm

Jogo suhlasim, Tvoja je pravnicky exaktná definicia do pravidiel. No ja som to nemyslel tak, ale ako pomoc slabsim hracom alebo rozhodcom... Moze sa predist spuste sporov, ak si to ludia precitaju a zapamataju.
Obrázok používateľa
Riki1

Založený: Po Jan 28, 2008 11:24 am

Odoslaťod igi Št Aug 02, 2012 2:10 pm

V prípade že by som rozhodoval situáciu, že výhra môže byť hráčovi priznaná len ak je možné z daného postavenia dosiahnuť mat súperovi a z pozície to nie je úplne zrejmé, asi by som vyzval hráča, ktorý výhru žiada, aby on dokázal že je to možné. A keby to nevedel dokázať a ja by som trebárs aj vedel, že to možné je, asi by som mu priznal len polbod.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod Ondrej Danada Št Aug 02, 2012 2:38 pm

Igor, ak by som ja ako rozhodca taku postupnost poznal, neziadal by som hraca, aby ju ukazal, pretoze v pravidlach sa hovori, ci existuje postupnost a nie ci hrac pozna taku postupnost...
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod Ondrej Danada Št Aug 02, 2012 3:07 pm

Partia je však nerozhodná, ak vznikne také postavenie, že kráľovi hráča nemôže dať súper mat žiadnou možnou postupnosťou prípustných ťahov.

However, the game is drawn, if the position is such that the opponent cannot checkmate the player’s king by any possible series of legal moves.

Original moze jazykovo menej zdatnych trochu zvadzat k tomu, ze to super musi dokazat, ale treba spravne v kontexte porozumniet slovicku cannot. V slovenskom preklade je to napisane zrozumitelnejsie.

Ak by som poznal taku postupnost a prehlasil partiu za remizu len preto, ze hrac tu postupnost nepozna, porusil by som ako rozhodca pravidla. Nie je ulohou rozhodcu po dlhej a narocnej partii skusat hracov, ci vedia dat mat. Ulohou rozhodcu je dosledne dodrziavat pravidla FIDE, byt nestranny a rozhodovat objektivne. Ak viem, ze postupnost existuje, ukazem ju a zapisem rezultativny vysledok - to je objektivne. Ak budem skusat hraca ci to najde, a premyslat nad tym, kolko casu mu na to damm do kedy budem mat s nim tu trpezlivost a posudzovat, ci na to pride alebo nie, to ma od objektivity daleko.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod ha-ha-ha Pi Aug 03, 2012 10:46 am

Vzdanie partie, ked super ma iba krala je podla mna jednoznacne nesportove spravanie (s mimoriadnymi vyminkami, napr. vazne zdravotne problemy). Na olympiade v bedmintone bol predsa obdobny pripad: hracky sa "iba" nesnazili vyhrat zapas a 8 hraciek boli diskvalifikovanych, vratane majsterky sveta a svetovej jednotky! O com sa teda bavime? Ak hrac vzda partiu a super ma iby krala, ma byt okamzite vyluceny z turnaja!!
PS: Myslim, ze bedmontonova federacia ukazala vsetkym ostatnym federaciam, ako sa maju postavit k nesportovemu spravaniu. A pochopili to aj Cinania, ktori nielenze nepodali protest voci vyluceniu, ale este sa aj hlavny trener ospravedlnil za nesportove spravanie hracok.
ha-ha-ha

Založený: St Máj 23, 2012 5:46 pm

Odoslaťod Morphynista So Aug 04, 2012 10:55 am

Všiml jsem si, že v návrhu nových pravidel je změna, týkající se matujícího materiálu. V originálním znění : However, the game is drawn if the position is such that the opponent cannot checkmate the players king by any possible series of legal moves , or if the opponent does not have forced mate and has only
a) king and bishop, or
b) king and knight and the player has no pawns, or
c) has only king and two knights against a bare king
Mělo by to znamenat, že když překročím čas a soupeř má jen střelce nebo jezdce bez pěšců a není tam nějaký vynucený dušený mat, tak partie končí remízou, stejně jako dva jezdci bez pěšců proti samotnému králi. Myslím si, že je to dobrá změna, poněvadž v praktické partii samotný střelec nebo kůň matují velice zřídka, takový mat se vyskytuje hlavně ve studiích...
Morphynista

Založený: Po Mar 28, 2011 3:13 pm

Odoslaťod rastík So Sep 15, 2012 4:59 pm

na stránke FIDE sú len doterajšie platné pravidlá z roku 2009, boli teda schválené nejaké zmeny?
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík

Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.