miernejšie tresty za zazvonenie mobilu pri partii

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

miernejšie tresty za zazvonenie mobilu pri partii

Odoslaťod igi St Júl 25, 2012 2:19 pm

Ako predseda ŠTK BŠZ som či už z rozhovorov so šachistami, diskusných fór alebo online dotazníka od viacerých dostal podnet, že vyhlásenie partie za prehratú za zazvonenie mobilu je príliš tvrdý trest, obzvlášť v nižších ligách a či by nešlo toto pravidlo zmäkčiť. Boli návrhy, že za prvé zazvonenie napomenúť, podobrať čas, či pridať súperovi alebo dať možnosť hráčovi vykúpiť sa zaplatením pokuty. Pri druhom zazvonení už môže byť aj vyhlásenie partie za prehratú.

Z praxe viem, že minimálne v nižších súťažiach (pre ktoré sa nedelegujú rozhodcovia) sa toto pravidlo aj tak často obchádza (pokiaľ súper trvá na výhre nie je čo riešiť, ale v týchto ligách si väčšina hráčov chce zahrať a nestoja o takúto výhru). Aj mne osobne sa to raz stalo a prešlo mi to :-).

Pre ilustráciu uvádzam dva podnety z dotazníka:

"Navrhujem, aby bola venovaná pozornosť problému mobilov. Možno by sa žiadalo osloviť funkcionárov FIDE a členských krajín s požiadavkou otvorenia diskusie o zmäkčenie pravidla v nižších súťažiach a pod. Z pravidla sa stáva dogma traumatizujúca neprofesionálnych šachistov. Cieľ zabrániť rušivým zvoneniam možno dosiahnuť aj menej drastickými postupmi. Napríklad napomenutím od rozhodcu s uvedením do zápisu a až v prípade opakovania kontumáciou. "

"Mali by sa zmierniť tresty za zazvonenie mobilu - minimálne v 5.lige. Napr. prvé zazvonenie by mohlo byť potrestané pokarhaním hráča a odobratím 5 minút z času. Okamžitá prehra je podľa mňa príliš tvrdý, neprimeraný trest."

Napadlo ma zapracovať zmäkčenie tohto pravidla do súťažného poriadku družstiev Bratislavského šachového zväzu ale hneď som si uvedomil, že to asi nepôjde, keďže sútaže sa hrajú podľa pravidiel FIDE (a všetky ligy bratislavského kraja sú aj započítavané na FIDE ELO). Potvrdil mi to aj predseda rozhodcovskej komisie BŽS (Laco Šipeky). Takže jediná možnosť je, že by FIDE zmenila pravidlá. Ideálne by bolo znenie podobné ako pre čakaciu dobu, že doporučuje vyhlásenie partie za prehratú, ale organizátor podujatia môže stanoviť inak.

Neviem posúdiť či tento návrh by mal aj väčšiu podporu, alebo je väčšina šachistov proti, aj preto otváram túto diskusiu. Ak by sa ukázalo, že áno, mohol by niekto kompetentný skúsiť poslať podnet na FIDE.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Re: miernejšie tresty za zazvonenie mobilu pri partii

Odoslaťod igi St Júl 25, 2012 2:32 pm

Ešte by som dodal pár príkladov, aké kruté vie toto pravidlo byť.

V jednom zápase 2. ligy hráčovi zapípal mobil. Dokázateľne išlo o prípad, že vypnutý mobil sa mu náhodou zapol vo vrecku a vydal zvuk pri zapnutí. Súper ani žiaden s hráčov v miestnosti nežiadali trest, ale rozhodca trval na tom, že pravidlá hovoria jednoznačne a vyhlásil partiu za prehratú.

Staršiemu pánovi v nižšej lige zazvonil mobil a celý nešťastný konštatoval, že on si myslel že ho vypol, ale nevie ho dobre ovládať.
Igor Poláčik
igi

Odoslaťod jogo St Júl 25, 2012 2:55 pm

Igi: zakladny problem je v tom ze je to pravidlo FIDE. Pokial sa ligy hraju na FIDE, rozhodca nema ani moznost inak konat (ak to videl ze sa to stalo). Jedina moznost je zmenit to vo FIDE (no myslim si ze je to nezrealizovatelna cesta). Takze tu asi nema vyznam ziadna diskusia.
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod igi St Júl 25, 2012 3:21 pm

To som napísal aj ja, že jediná cesta je zmena pravidiel FIDE, ide mi skôr o to získať viac názorov a zistiť či vôbec má zmysel niečo také skúšať s FIDE riešiť. Na základe niekoľkých podnetov čo sa ku mne dostali to todiž nemôžem považovať za všeobecný názor šachistov a tak by ma zaujímalo, či sa väčšina k nemu prikláňa, alebo pomer za a proti je približne vyrovnaný, alebo je viac tých, ktorým súčasný stav vyhovuje.
Igor Poláčik
igi

Odoslaťod dubravan St Júl 25, 2012 8:16 pm

Za súčasných podmienok treba jednoznačne súhlasiť s tým, čo napísal Jogo. Tiež som prehlásil partiu za prehratú (nie kontumovanú, bolo odohratých už niekoľko ťahov) hráčovi, ktorému zazvonil mobil na Open DPS, bez toho, aby to protihráč reklamoval. Myslím že aj Jogo bol vtedy v tej miestnosti. :)

Pokiaľ sa však na vec pozriem nie ako rozhodca, ale ako "človek", tiež sa mi zdá ten trest neprimeraný. Pokiaľ existujú možnosti dať taký podnet na FIDE, som za to. Sú aj previnenia závažnejšie, ktoré sa až tak prísne netrestajú. Nepredpokladám že sa však niečo zmení podnetom Slovenska. Muselo by to byť podporené viacerými členskými krajinami.

Toľko môj názor.

RK
Obrázok používateľa
dubravan

Založený: Ut Okt 18, 2011 9:00 pm

Odoslaťod norbertsnv St Júl 25, 2012 8:23 pm

Igi, čo si ja všímam názory iných hráčov, tak väčšine sa toto pravidlo nepáči. Ale ak to mám brať z pohľadu rozhodcu, tak pre mňa je jednoduchšie ostať pri terajšom pravidle ktoré hráčovi zakazuje mať pri sebe akýkoľvek zapnutý elektronický prístroj, než riešiť reklamáciu či si hráč pomáhal pomocou mobilu alebo nie. Najmä v nižších ligách, kde je rozhodcom jeden z hráčov.
A s FIDE za Iljumžinova aj tak nepohneme.
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Odoslaťod yuri St Júl 25, 2012 9:33 pm

no, lenze to pravidlo zapnuty elektronicky prisrtoj nijako neriesi. ak totiz chcem podvadzat tak si podvadzacie zariadenie nastavim tak, ze v miestnosti neblika, nesvieti, nevydava zvuky, nevibruje. podnet na zmenu pravidiel v duchu, ze sa tam prida ta formulka otom, ze toto pravidlo mozno v propoziciach zmenit by presaditelne byt mohlo, otazka je, ci je mozne to vobec stihnut administrativne zriesit do najblizsieho kongresu fide (ajked niesom si isty ci je to v kompetencii kongresu, alebo ineho organu)
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod norbertsnv St Júl 25, 2012 10:09 pm

Mne by sa viac páčila možnosť, že ak súper nereklamuje výhru, tak nechať pokračovať v hre.
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Odoslaťod Ondrej Danada Št Júl 26, 2012 10:01 am

Ja som proti akejkoľvek zmene.

Zvonenie mobilu ruší aj na dedinských turnajoch a dedinských ligách. Pokiaľ ide o vážnu partiu započítavanú na rating a nie o Silvestrovský blitzák, nevidím dôvod na to, aby som mal byť rušený nezodpovedným hráčom, ktorý si nebol schopný/ochotný vypnúť zvonenie.

Rovnako sa mi nepáči zmena ako rozhodcovi. Niekomu zazvoní telefón, tak prehral. Je to jasné a transparentné. Netreba potom riešiť žiadne spory typu súperovi prišla SMS-kou rada a pod. Keďže ako rozhodca nemám právo skontrolovať obsah mobilného telefónu (už sa mi stalo, že mi hráč v lige odmietol ako rozhodcovi vydať telefón pre účel prečítania času posledného hovoru, keďže popieral, že telefón, čo zazvonil, bol jeho), nemôžem vlastne ani overiť, či hráč telefón nezneužíva na podvádzanie aj za cenu udelenia nejakej nízkej sankcie.

Skôr by sa malo riešiť, možno nejakým súťažným poriadkom a inou legislatívou SŠZ, umožniť organizátorom/rozhodcom, potrestať aj diváka za zazvonenie telefónu peňažným trestom (najmä hráčov čo už dohrali) a dosiahnuť, aby táto pokuta bola vymožiteľná, napr. pod hrozbou vylúčenia z turnaja alebo zákazu vstupu do hracej miestnosti v prípade nezaplatenia.

Zvonenie telefónov ruší hráčov akejkoľvek úrovne a malo by byť prísne trestané! A nie len hrajúcich hráčov, ale aj tých, čo už dohrali a myslia si, že si môžu robiť čo chcú a zapínajú si telefón v hracej miestnosti, pričom ich telefóny vydávajú rôzne zvuky, a že rozhodca im za to už nič nemôže, lebo už dohrali.

Rovnako som proti návrhu, že rozhodca zasiahne len pri reklamácii. Mne telefóny vadia, ale nechcem byť ja za toho zlého, čo reklamuje a chce vyhrať na zazvonenie telefónu. Slušní hráči, čo si telefón vypínajú, by mali byť pravidlami chránení a nie robiť z nich tých zlých. "Zlí" sú predsa tí, čo im telefóny vyzváňajú a rušia ostatných.

Ja nechápem, čo je zložité alebo ťažké na tom, aby si niekto vypol telefón? Absolútne nerozumiem. Na to netreba mať IM ani 2200, aby si hráč vedel vypnúť telefón.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod yuri Št Júl 26, 2012 10:38 am

je uplne logicke, ze ho odmietol vydat. neviem preco by mal. mne ako rozhodcovi napriklad vadi, ze mam sledovat ci niekomu zazvonil telefon. ak to niekomu vadi, poda protest a partia sa podla pravidiel vyhlasi za prehratu. preco to tak ma byt, ked to nevadi nikomu ? ja zas nechapem aky problem je podat protest. aby par pohodlnych hracov (ktori sa len schovavaju za pravidla) mohlo sikanovat velku cast hracov, ktori to pravidlo povazuju za uplnu hlupost a nemuseli otvorene priznat, ze to povazuju za spravne ?

totiz tvaris sa, ze nechces byt ten co vyhrava na zazvonenie telefonu, ale presne za to bojujes, aby si tak mohol vyhrat...
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Ďalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.